Johnnymous

Cooler Master Storm Trigger Review: Pull The Trigger

Recommended Posts

Ωραίος ρε John! Πολυ γεμάτο Review και με ενδιαφέρουσες πληροφορίες γύρω απο τα μηχανικά!

Όσο για το Trigger.. Δεν νομίζω ότι μπορεί να δικαιολογήσει τα χρήματα που ζητάει.. όχι συγκεκριμένα το Trigger, τα μηχανικα γενικότερα! Σίγουρα έχει κάποιες καινοτομίες σε σχέση με τα αλλα μηχανικα και σίγουρα η ποιότητα κατασκευής της Cooler Master σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ πλήρες Review και μάλιστα ευρείας θεματολογίας. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι gamer και ποτέ δεν είχα ψάξει τόσο τους διακόπτες! (ούτε καν ήξερα τις διακρίσεις τους :P)

Congratz Γιάννη boy :T:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο johnnymous, πολύ πλήρες review! Το trigger, αν και ακριβούτσικο παρέχει αρκετά features που με έκανε να ζηλέψω. Παρά την τιμή του, όπως τόνισες και εσύ δεν παύει να είναι ένα εργαλείο στα χέρια ενός έμπειρου gamer.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί να δικαιολογήσει τα χρήματα που ζητάει.. όχι συγκεκριμένα το Trigger, τα μηχανικα γενικότερα! Σίγουρα έχει κάποιες καινοτομίες σε σχέση με τα αλλα μηχανικα και σίγουρα η ποιότητα κατασκευής της Cooler Master σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό!

Έχεις μηχανικό και το γράφεις αυτό? Βασικά τι πληκτρολόγιο έχεις? Σοβαρά ρωτάω γιατί θέλω να καταλάβω με τι συγκρίνεις.

Πραγματικά πολύ πλήρες Review και μάλιστα ευρείας θεματολογίας. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι gamer και ποτέ δεν είχα ψάξει τόσο τους διακόπτες! (ούτε καν ήξερα τις διακρίσεις τους :P)

Congratz Γιάννη boy :T:

Ναι, ούτε εγώ έιχα ιδέα για διάφορα πράγματα που διάβασα όπως τα switches και κάποια features :T:

Ωραίος Γιάννη :T:

Θα ήθελα να πάρω ένα μηχανικό για να δώ εάν βολέυει για γράψιμο μεγάλων κειμένων, excel κτλ κλτ κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Βολεύει εάν πάρεις με Blue/Red/Brown switches. Τα Black είναι περισσότερο για games. Τα πιο άνετα για γράψιμο είναι μακράν τα blue. Όταν τα έπιασα για δοκιμή σε ένα κατάστημα ήταν αμέσως αισθητή η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη :T:

Τα μηχανικά ποτέ δεν ήταν η αδυναμία μου, και τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να έχω πετάξει αρκετά ΙΒΜ m ( :hehe: ) αλλά η αλήθεια είναι με μηχανικό γράφω πιο γρήγορα, νομίζω...

Πάντως το review πάει bookmarked για την ωραία ανάλυση των διαφόρων switches :T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε Johnny πολύ ωραίο review! :T:

Βέβαια αυτό το "κλακ-κλακ" των μηχανικών δεν το κόβω να παλεύεται και πολύ, ειδικά για καθημερινή χρήση...

Ωστόσο η αντοχή στο ξυλίκι είναι σίγουρα ένα μεγάλο συν! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μηχανικό και το γράφεις αυτό? Βασικά τι πληκτρολόγιο έχεις? Σοβαρά ρωτάω γιατί θέλω να καταλάβω με τι συγκρίνεις.

Bill το G19 έχω.. Απλά λέω ότι ίσως είναι too much να δώσεις 140 ευρώ για να ακούς το κλακ-κλακ.. γιατί πέρα από αυτό δεν διαφέρει και πολύ από τα συμβατικά πληκτρολόγια. Εγώ με το G19 ούτε έχω θέματα με Ghosting ούτε με επηρεάζει ότι η βύθιση των πλήκτρων είναι μεγαλύτερη των 2 mm. Δεν μιλάω συγκεκριμένα για το Trigger, μιλάω γενικότερα για τα μηχανικά. Τώρα αν πάρω ένα μηχανικό και δω ότι είναι η μέρα με την νύχτα σίγουρα θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα!

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε μηχανικό κάνει περισσότερο για πληκτρολόγηση.... Και ένα μεγάλο plus ότι όσο και να τα πιέζεις δεν νιώθεις ότι θα σπάσουν ή ότι θα μπει το πλήτρο μέσα και θα κολλήσει μόνιμα :P Χαίρομαι ιδιαίτερα που τα mechanichal keyboards έχουν πάρει το δρόμο να γίνουν mainstream.

Κατά τα άλλα νομίζω πως τα black switches είναι ότι πρέπει, και για μένα δεν θεωρούνται θορυβώδη σε σχέση πχ με τα red ή τα blue.

Μόνη προσωπική ένσταση, θα προτιμούσα λευκό φωτισμό αλλά μικρό το κακό.

Nice Johhny!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για το review! Ωραία δουλειά Γιαννη! :T:

στο διαταυτα

α)δεν παιζω games

b) θελω λαπτοπ φαση keyboard για ευκολο καθαρισμα

αρα αυτα τα keyboards απορριπτονται απο μενα :P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο John, αναλυτικότατο review, προσωπικά διαφωτίστηκα σε πολλά σκοτεινά σημεία, καθώς επίσης έμαθα και πραγματάκια που αγνοούσα παντελώς, αλλά ένα πράγμα που έχω παρατηρήσει τα 24 χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα και ξεκινώντας με έναν ΙΒΜ 8088 με μηχανικό πληκτρολόγιο θα το πω: για δακτυλογράφηση, η αλήθεια είναι ότι τα νοσταλγώ αυτά τα πρώτα πληκτρολόγια-κυριολεκτικά με βόλεψαν απίστευτα. Το δέ ΙΒΜ πληκτρολόγιο που ανέφερα παραπάνω, το αποχωρίστηκα μόλις πριν 2 χρόνια... Αυτό λέει πολλά, νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εμφανιστηκε ενα προβληματακι σχετικα με το coolermaster quickfire pro και δεν ξερω αν μπορει να λυθει χωρις επισκευη.

Δημιουργειται συγχιση μεταξυ των caps lock και tab. Στην ουσια το tab συμπεριφερεται σαν caps lock Πλεον. Και αλλα πληκτρα απο την αριστερη πλευρα υπολειτουργουν, αλλα κυριως αυτα τα δυο με ενδιαφερουν.

Επειδη χλωμο να το στελνω αγγλια για την εγγυηση, μηπως υπαρχει καποια λυση;

Τα εβγαλα τα πληκτρα αυτα, καθαρισα τα switch οσο μπορεσα αλλα χωρις προκοπη.

Μπορω να αναθεσω το tab σε αλλο πληκτρο;

Πραγματικα χωρις alt+tab δεν μπορω να δουλεψω noexpression.gif

Δοκιμασα το πληκτρολογιο και στο Laptop, μπας και εφταιγε η μητρικη η drivers, αλλα τιποτα, τα ιδια και κει.

Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση. rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν το αγορασες απο ελλαδα μαν?

παιζει να πειραξες μεσω drivers τιποτα και να εγινε αυτο?

δεν νομιζω πως μπορεις να αλλαξεις τα πληκτρα εκτος αν γινετε μεσω drivers .

εγω παντως στο g105 δεν μπορω παρα μονο στα εξτρα κουμπια που εχει τα g-keys.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για το review! Ωραία δουλειά Γιαννη! :T:

στο διαταυτα

α)δεν παιζω games

b) θελω λαπτοπ φαση keyboard για ευκολο καθαρισμα

αρα αυτα τα keyboards απορριπτονται απο μενα :P

Τα μηχανικά καθαρίζονται πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now