pmakr

SSD να παρω; Να μην παρω; Και τι να παρω;

Recommended Posts

Λοιπον...Ειπα να περασω σε SSD...Αλλα υπαρχουν πολλα αγκάθια.

1.Εχω ακούσει οτι οι περισσοτεροι με sandforce controller ειναι μαπα και χαλανε

2.Οι OCZ ειναι πολυ μαπα με 40% failure rate σε καποια μοντελα

3.Ο χρόνος ζωής των cell των tsipakiwn ειναι 3000-5000 writes...αρα χαλανε ευκολα

Μου προτεινε ενας φιλος απο εξωτερικο

Crucial M4 ή Samsung 830

Τιποτα αλλο...

εσεις τι λετε;

Βασικα θελω τουλαχιστον 256 (καλα περιοριζομαι στο 256 το τουλαχιστον ειναι υπερβολή) γιατι σε 120-128 δεν χωρανε αυτα που χρησιμοποιω

Αλλα οι τιμες ειναι φαρμακειο ακομα...

Οποτε αν ειναι να παρω τι προτείνετε και ποτε λετε να πεσουν οι τιμες;

Link to comment
Share on other sites

1) μπούρδες

2) μπούρδες ^2

3) μπούρδες ^3

Εν ολίγοις, σήμερα ένας vertex 4 ή samsung 840 έχουν 5 χρόνια εγγύηση. Εσύ βρίσκεις μηχανικό δίσκο με 5 χρόνια εγγύηση;

Οι SSD έχουν ωριμάσει αρκετά και οι παιδικές τους ασθένειες έχουν πλέον εκλείψει. Δεν υπάρχουν θέματα αξιοπιστίας περισσότερο ή λιγότερο από τους μηχανικούς δίσκους.

Μου προτεινε ενας φιλος απο εξωτερικο

Crucial M4 ή Samsung 830

Τιποτα αλλο...

Εγώ προτείνω δίσκους με 5ετή εγγύηση. Όποιον και να πάρεις στην πράξη δε θα δεις διαφορές, παρά μόνο σε benchmarks.

Βασικα θελω τουλαχιστον 256 (καλα περιοριζομαι στο 256 το τουλαχιστον ειναι υπερβολή) γιατι σε 120-128 δεν χωρανε αυτα που χρησιμοποιω

Στον SSD δε βάζουμε ό,τι να' ναι. Θεωρητικά και 128 GB θα έπρεπε να σου αρκούν. Αν βέβαια έχεις τα φράγκα 256 GB είναι ακόμα καλύτερα (και κατά κανόνα όσο μεγαλύτερη η χωρητικότητα, τόσο καλύτερες επιδόσεις έχει ο SSD )

Αλλα οι τιμες ειναι φαρμακειο ακομα...

Οποτε αν ειναι να παρω τι προτείνετε και ποτε λετε να πεσουν οι τιμες;

Πλέον αγοράζεις 128 GB με λίγο παραπάνω από 100?. Πρίν 1-2 χρόνια ήθελες αν όχι τριπλάσια, τουλάχιστον διπλάσιο χρήματα. Έχουν πέσει οι τιμές και ελπίζω να πέσουν και άλλο.

Link to comment
Share on other sites

1) Όποιος σου το έχει πει αυτό δεν ξέρει τι του γίνεται

2) Ακόμα πιο άκυρο αυτό. 8-9% επιστροφές έχουν τα φτηνιάρικα μοντέλα της OCZ. Τα καλά μοντέλα όπως ο Vertex 4 έχουν επιστροφές όπως όλοι οι SSD.

3) 3.000 P/E cycles έχουν οι μνήμες που χρησιμοποιούνται πλέον. Αν γράφεις το drive κάθε μέρα ΟΛΟΚΛΗΡΟ, θα σου κρατήσει καμιά 10ετία το drive. Αν σε 10 χρόνια έχεις τον ίδιο SSD, τότε μην αγοράσεις.

Προτάσεις στα 256GB.

Samsung 830

Crucial M4

Intel 335

Intel 330

OCZ Vertex 4

Samsung 840

Samsung 840 PRO

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγκαθιστω adobe-autodesk suite και αλλα προγραμματα επεξεργασιας οποτε τρωνε χωρο αρκετο. Με 200-250 Gb partition στους μηχανικους καλα ειμαι δεν εχω ξεμεινει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

pmark η λογική που κοιτάς τα πράγματα είναι λανθασμένη..το 40% είναι για έναν δίσκο που κανείς δεν θα σου προτείνει να αγοράσεις! Κοίταξε αυτά που σου προτείνει ο πλέον ειδικός εδώ πέρα jax7480!

Link to comment
Share on other sites

Τα drives που αναφέρει το άρθρο είναι 2 γενιές πίσω. Τα νούμερα αυτά δεν υπάρχουν ποια, όπως επίσης και τα περισσότερα drives.

Επίσης η σειρά Petrol της OCZ ήταν μια μεγάλη αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικη μου λογικη. Ενας απο ενα chat που μιλαμε εξωτερικο μου το ειπε. Εγω ασχετος ειμαι γι αυτο ρωτησα.

Απο αυτούς

Samsung 830

Crucial M4

Intel 335

Intel 330

OCZ Vertex 4

Samsung 840

Samsung 840 PRO

Ποιος ειναι ο ταχυτερος στη χαμηλοτερη τιμη; Πχ. Samsung 840 Pro ωραιος αλλα τσούζει

Οι αλλοι παιζουν στα 180 ευρω περιπου

Link to comment
Share on other sites

οι μηχανικοι hitachi ultrastar δινουν 5 χρονια εγγυηση. οπως λενε και τα παιδια πιο πανω δε θα εχεις προβλημα με τους ssd, αρκει να αποφυγεις τα "περιεργα" μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάμε για SSD SATAII NAI

όμως τα Solid State Drives που σου πρότεινε ο Ζάχος υποστηρίζουν το πρότυπο SATAIII άρα αν τα βάλεις σε SATAII θα έχουν μικρότερες ταχύτητες (σχεδόν τις μισές) από αυτές που μπορούν να υποστηρίξουν πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

μως τα Solid State Drives που σου πρότεινε ο Ζάχος υποστηρίζουν το πρότυπο SATAIII άρα αν τα βάλεις σε SATAII θα έχουν μικρότερες ταχύτητες (σχεδόν τις μισές) από αυτές που μπορούν να υποστηρίξουν πραγματικά

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Μόνο σε σε σειριακές αναγνώσεις εγγραφές ξεπερνάνε τα όρια του SATA2. Σε όλα τα άλλα υπολείπονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Σε καθημερινή real life χρήση δε θα καταλάβει κάποιος διαφορά αν παίξει έναν SATA3 SSD είτε σε SATA2 είτε σε SATA3.

Link to comment
Share on other sites

no comment

you think; Πού θα φανεί η διαφορά δηλαδή; Στο browsing, στις ταινίες, στα powerpoints, στα mp3, στο office ή στο gaming;

Ναι, αν αντιγράφεις φακέλους πολλών GB με μεγάλα αρχεία θα δεις μέχρι και διπλάσιες επιδόσεις, αλλά πόσο συχνά το κάνεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now