GoriLLakoS

Broadband Router Vs ADSL2+ Router

Recommended Posts

Τώρα έχω το zte πάνω..το παλιό είναι το baudec isdn tw263r4-b2 και του έχω κάνει αναβάθμιση το firmwire που έλεγε στον οτε για να παίρνει την vdsl..

Το zte έχει ρυθμίσεις για isdn και το ρύθμισα ακριβώς όπως λέει.

Link to comment
Share on other sites

ολεεεεε :D

ρε μπες στο web interface και δες ποσο έχεις συγχρονίσει και πες τι στατιστικά έχεις, ψαξε για attenuation και snr margin!

δεν λέει κάτι το οτι έχεις 24ρα το θέμα είναι πόσο μακριά είσαι από το αστικό κέντρο και σε τι κατάσταση είναι η εσωτερική καλωδίωση.

Επίσης τον καλύτερο συγχρονισμό θα τον έχεις στην πρώτη πρίζα του σπιτιού, που είναι συνήθως η πρώτη όπως μπαίνεις από την είσοδο ;)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

όντως κάτι δεν πάει καλά, βασικα εκει στα 6mbit που έχεις κλειδώσει κανονικά θα έπρεπε να έχεις πάνω απο 12-13 snr, οπότε το πρόβλημα είναι οτι έχεις θόρυβο/παρεμβολή στην γραμμή σου :o

Μπορεί ακόμα να φταίει και η συγκεκριμένη πρίζα ή ακόμα και το box στην είσοδο της πολυκατοικίας, πρέπει να τσεκάρεις αυτά πρώτα να δεις αν είναι οκ και μετά το δίνεις το βλάβη!

έχω παρόμοια στατιστικά στο μαγαζί και κοίτα που παίζω :)

1150c1017db2e04.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο mortisboy που μου είπε θα μιλήσουμε, δεν με πήρε ποτέ να μιλήσουμε οπότε ακόμα μόνος μου προσπαθώ :hehe:

Υστερα από ένα μήνα με το TP Link TD-W8961ND έχω διαπιστώσει πως μια φορά την ημέρα τουλάχιστον τρώει σκάλωμα και θέλει ένα restart για να ισιώσει. Όταν λέω σκάλωμα εννοώ πως δεν φορτώνει τίποτα ή σέρνεται άσχημα.

Είχε έρθει τεχνικός του ΟΤΕ και τα μετρήσαμε όλα και όλες τις καλωδιώσεις και ήταν όλες οκ.

Επλά επειδή επάνω στην γραμμή είχα 2 τηλέφωνα, το 2ο ήταν από το 1991 :hehe: και έκοβε ταχύτητα. Το έβγαλα και έβαλα πιο καινούριο και πήγα απο το 5.87 στο 6.87Mbps Download Speed αλλά πάλι έιναι πολύ χάλια! Upload 0.85Mbps.

Καμία ιδέα για το TD-W8961ND? Επίσης το WiFi του είναι λίγο αδύναμο νομίζω.

Από το δωμάτιο μου στο σαλόνι δεν πιάνει ούτε μια μπάρα και έιναι ένας διάδρομος 3 μέτρα ανάμεσα (εάν το κοψεις κάθετα τελείως είναι 2 τοιχοι και το ασανσερ). Να δοκιμάσω κανα repeater?

Link to comment
Share on other sites

Βρε αφου μιλησαμε και μου ειπες οτι ηρθε τεχνικος απο οτε και το φτιαξατε :P

Βασικα μην ασχοληθεις αλλο με τετοια ρουτερ ειναι ακυρα τελιως, απο την αλλη το vigor ειναι κορυφη αλλα πολυ ακριβο...εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα Netgear DGN-2200 που ειναι δοκιμασμενο και θα εισαι κομπλε :T:

Sent from my iPhone 4

Link to comment
Share on other sites

mortisboy ερώτηση!! Αυτό το netgear θα υποστηρίζει την vdsl και isdn γραμμή μου?

Άκυρο το είδα είναι για pstn...

Υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτή την αηδία το zte για την περίπτωση μου?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος γιατι τρώει αποσυνδέσεις?

Φταίνει τα καλώδια μου? Φταίει κάτι άλλο?

Επίσης, στην δουλειά έχω Vigor2700VGi και έχω τις χειρότερες εντυπώσεις από το WiFi του.

Είμαι στα 4 μέτρα, με έναν μόνο τόιχο ανάμεσα και το WiFi πιάνει μέχρι τα 2 μέτρα και είναι πολύ ευαίσθητο.

Με διαφορά 3εκ δηλαδή, έχω 1 μπάρα στο σήμα ή 2 ή 3 (στα 2 μέτρα πάντα).

Το TP Link τουλάχιστον έιναι υπερδιπλάσσια τα μέτρα και έχω και 3 τοίχους ανάμεσα και πάλι τελικά άμα βγάζω την θήκη αλουμινιίου

απο το iPhone πιάνει αλλά και αυτό με τις ώρες του!

Να δοκιμάσω repeater?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει παίξει το Vigor2700VGi σου..τα ίδια μου έκανε πριν λίγο καιρό ένα bautec του οτε και μόλις το άλλαξα σταμάτησε να αποσυνδέεται.

Πάντως αν αλλάξεις router άλλαξε κ όλα τα καλώδια που συνδέονται πάνω του για να είσαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις οι αποσυνδέσεις είναι θέμα router. όταν πχ κάνει κάποια ''σκαμπανμεβάσματα'' η γραμμή το router αδυνατεί να κρατήσει συγχρονισμό και αποσυνδέεται.

Τα καλώδια ευθύνονται για άλλα πράγματα, σπάνια όμως για αποσυνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now