GoriLLakoS

Broadband Router Vs ADSL2+ Router

Recommended Posts

Ρε παίδες τι διαφορά έχει το broadband από το ADSL2+ Router?

Σήμερα επιτέλους θα έρθει η καινούρια γραμμή σπίτι και έχω 4 router να δοκιμάσω. Ποιο να βάλω?

Atlantis Broadband Router Wireless N 150Mbs RaLink® RT3050

Atlantis Broadband Router Wireless N 300Mbs RaLink® RT3052

Atlantis ADSL2+ Router Wireless N 150Mbs

Atlantis ADSL2+ Router Wireless N 300Mbs

Εντάξει, την διαφορά του 150 με το 300 την καταλαβαίνω....αλλά η ερώτηση παραμένει αυτή που εκανα πρώτη.

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Ρε θα βρώ! Του OTE θα έρθει την Τετάρτη, αλλά έπειδη έχω γραμμή και το χρειάζομαι αυτά βρήκα πρόχειρα μπορστά μου. Το λές επειδή έχεις διαβάσει κάτι ή επειδή δεν ξέρεις την μάρκα?

Στην Ιταλία πάντως η Atlantis έιναι από τις TOP OEM Brands και είναι πολλά χρόνια στον χώρο.

Αλήθεια ο ΟΤΕ τι router στέλνει?

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ναι, αλλά μιλώντας σε προσωπικό επίπεδο και με τα δεδομένα 3ετίας πίσω, ΠΟΛΥ πρόβλημα ρε αδερφέ! Κολλήματα full, για downloading με κλειστό pc... άστο καλύτερα, και πάει λέγοντας! Και μιλάμε για κομμάτια άνω των 150 ευρώ, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς. Broadband = οτιδήποτε ευρυζωνικό.

ADSL2+ = modem που υποστηρίζει ADSL2+.

Για τα 2 πρώτα δεν βλέπω οτιδήποτε στα spec τους να είναι ADSL modems οπότε μάλλον είναι σκετα router (για εσωτερικό δίκτυο).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για αυτό που ρωτάς αρχικά, νομίζω ότι όσα λένε broadband, νομίζω ότι σου δίνουν και wan 1000άρα, για να μοιράζουν αργότερα ότι γραμμή έχεις (VDSL ktl ktl).

Τώρα για wifi, δες μπας και σε καλύπτει αυτό, δοκίμασε και το atlantis με τις δύο κεραίες σε ένα "εύκολο" σημείο στο σπίτι και αν δεν σε καλύπτει τίποτα κοιτάς για κανένα vdsl&1000άρι τερατάκι, να το κάνεις σωστά :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τραβήξει όλο το τηλεφωνικό κέντρο στο δωμάτιο μου σπίτι, δεν μπορώ να βρώ έυκολο σημείο. Το σημείο έιναι ένα και είναι κάπως καταχονιαμσένο. Οπότε ότι κάνει, από εκέι θα το κάνει και είναι και σε μια γωνίτσα στην μία άκρη του σπιτιού :(

Link to comment
Share on other sites

Το Router ήρθε DOA και πάλευα καμια ώρα να δώ τι έχει. Και από τον ΟΤΕ θέλουν 2 ημέρες λένε να στείλουν καινούριο ffs!

Ετυχώς ο Astalavista μου εξήγησε μέσω τηλεφωνικού support με χρέωση 0,80?/sec :hehe:

Πάω να πάρω άλλο σήμερα γιατί με εκνέυρισε!

Ποιο να διαλέξω?

Θέλω καλό WiFi! Και 3-4 Lan Ports γιατί τραβάω και σε άλλα δωμάτια καλώδια!

Link to comment
Share on other sites

13818 και ρώτα!

Αυτό είναι για εταιρικούς πελάτες ρε! 13888 είναι το σωστό :P

Και μου είπαν πως δεν έχουν ακόμα για Ν.Σμύρνη.

Οπότε πάω να τσιμπήσω router το βράδυ γιατι πολύ με έπρηξε ο ΟΤΕ και δεν έχω internet :P

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα αυτό το zte και δεν έχω internet, ενώ έχει συνδεθεί μου παν!και μου το δηλώσαν σαν βλάβη τι τρέχει ρε γμτ?...Βασίλη τι έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now