JC_Denton

Seagate FreeAgent Pro 750 GB Review

Recommended Posts

Άσε, έχω τα πάντα έτοιμα εκτός από τα νούμερα σε eSATA (ΑΤΙΜΗ ASUS που δεν το βάζεις στις m/b σου!). Μέσα στην εβδομάδα το review θα είναι up :D

Όντως οι διαφορές είναι αυτές που τόνισες. Πολύ βολικό που δεν θέλει αλλαγή το module, πολύ καλός ο μετασχηματιστής του, τα αυτοκόλλητα όντως δε λένε hello (το τονίζω στο κείμενο, αλλά με πρόλαβες :D).

Ο απλός FreeAgent είναι όντως πλαστικός, μόνοι οι Pro είναι αλουμινένιοι. Ο 1 ΤΒ όντως είναι ένα κλικ πιο ζεστός, αλλά δεν ακούγεται κιχ - απίστευτος.

Λίγο υπομονή ακόμα και το review θα είναι up n runnin (δεν ήθελα να σας το δώσω λειψό :) :))

Οριστε ρε το παιδι! Με το ενα χερι γραφει το ριβιου (και τι ριβιου), με το αλλο ποσταρει! Κι εσεις τα SSD δεν τα δινετε...ντροπη! :P

(για σενα λεω γοριλακο... :whistle: ) :P

Για οσους ψαχνουν σκληρο, ξεχασα να αναφερω οτι ειναι στα 135? απο Πλαισιο. Δε φαινεται να τον πουλανε πολλα μαγαζια προς το παρον. Η τιμη παντως ειναι σουπερ! Καντε παραγγελια οσο υπαρχει στοκ! :P

P.S.: Με αυτο το ρημαδι το Cyclops μας λυνεις την απορια στο ριβιου; Ουτε η Seagate το αναφερει. :P

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πως βγηκαν εντελως νεα μοντελακια

http://freeagent.seagate.com/en-us/hard-drive/Free-Agent.html

Δεν ξερω ποτε θα ερθουν και σε τι τιμες αλλα οι desk και extreme δεν με ενυπωσιαζουν ιδιαιτερα.

Πολυ καλη η κινηση να ειναι αποσπωμενη η βαση μιας και ευκολυνει τη μεταφορα. Αυτη ειναι και η βασικη διαφορα με τους παλιους.

Απο εκει και περα θα προτιμουσα το ασημι του νεου FreeAgent Desk απο το μαυρο του FreeAgent Desktop Pro αλλα βγαινει μονο με σκετο USB. O αντιστοιχος ειναι ο Εxtreme που ειναι παλι μαυρος.

Αν βαλαν ασπρο φως τοτε ναι, θα ηθελα τον Desktop με σκετο USB, ας ειναι!

Οι διαστασεις ειναι παρομοιες, απλα εχουν κοψει απο το υψος (επειδη εφυγε η βαση) και προσθεσαν στο πλατος (εκει μπηκαν οι θυρες). Αυξηθηκε το βαρος ομως σημαντικα!

Θα "στειλω" σιγουρα ομως ενα WD Passport που εχω για ενα FreeAgent Go σιγουρα! Αυτο θα πει ομορφια και φινετσα! Και οι μακαδες θα τα λατρεψουν επισης! Ασε που ειναι και πολυ μικρα...μικροτερα απο το Passport!

P.S.: Για οσους θελουν ενα FreeAgent Desktop Pro τωρα ειναι μια καλη περιοδος να παρουν μιας και χαμηλωσαν τις τιμες για να ξεστοκαρουν.

Link to comment
Share on other sites

Και γω τον τσίμπησα τον 1ΤΒ από Πλαίσιο στην πρώτη του τιμή 129 ευρά έναντι των 145 που πήγε αργότερα....Πολύ ευχαριστημένος....Αθόρυβος αλλά ζεστός....Η ΑSUS p5K έχει esata Πάνω της ....ακούς denton;;; εγώ όμως δεν έχω αξιωθεί να παραγγείλω e-sata to e-sata cable....

Link to comment
Share on other sites

Άσε με στον πόνο μου, εγώ σε Maximus Formula τον έβαλα πάνω...

Σήμερα ήρθε το καλώδιο, θα πάω ι-τσοπ να το πάρω. BTW, κι εγώ στα 129? τον πρόλαβα...;P..

Με το Cyclops δεν ξέρω τι παίζει πάντως :que:...

Link to comment
Share on other sites

Ρουφατε τωρα γιατι στο πλαισιο ειναι πιωμενοι και κατεβαζουν τις τιμες οποτε θελουν! 119 σημερα! Σκοτωμα λεμε! :P

Btw προσοχη αν τρεξετε το διαγνωστικο της Seagate μιας και την επαθα μαλλον μια φορα και παραλιγο και δευτερη.

Το διαγνωστικο δεν ετρεχε καν και ζητουσε να Riksw Mesa Asvesti! Το πλαισιο χωρις κουβεντα μου εδωσε καινουργιο ο οποιος παλι τα ιδια!

Τελικα εφταιγε το γ*μιονορτον που ειχα ξεχασει στο πισι ενεργο (ναι 'ναι καλα το google)!

Eντωμεταξυ ο FreeAgent Desktop που ηδη ειχα ετρεχε το ιδιο τεστ και με νορτον και χωρις!

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια κανει και σε μενα. Ειτε τον κλεισω με το κουμπι, ειτε κλεισω το πισι, σβηνει το φως αλλα συνεχιζει και σπινιαρει μεχρι να τον βγαλω απο την πριζα.

Ισως να θελει κανενα firmware update...

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φορές κατα την εκίνηση των windows πρέπει να του βγάλω και να του ξαναβάλω την πρίζα για να τον αναγνωρίσει.....

Ξέρει κανένας να μας πεί?

Link to comment
Share on other sites

Κανένας από τους 3 750άρηδες δε μου το κάνει αυτό...

Αντιθέτως, το κάνει ο 1 ΤΒ :P

Αχα, κι εγω σε 1TB αναφερομαι.

Τι να λεμε τωρα!

Οι καινουργιοι ειχαν βγει πριν καν ερθουν οι 1ΤΒ Ελλαδα! :P

Οι πλαστικοι desktop που εβγαλαν παντως (Freeagent Desk) ειναι πολυ χαλια.

Ο νεος μαυρος που συνεχιζει να ειναι αλουμινενιος (XTreme) πρεπει να ειναι καλος ομως!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now