Larry

Windows XP Can be faster ????

Recommended Posts

Λοιπον, τα οσα φορτωνουν τα ΧΡ νομιζω πως ειναι περιτα τα πιο πολλα, και περα απο χρονο μας τρωνε και τζαμπα μνημες κλπ κλπ.

Τι κολπακια υπαρχουνε ωστε να τα βελτιωσουμε λιγο και σε εκκινηση και οπουδηποτε αλλου?

Εγω πχ εβγαλα τους ηχους ολους, δεν εχω shortcut στο desktop και εβγαλα ολα τα themes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα Windows XP μπορούν να γίνουν γρηγορότερα με εύκολο και γρήγορο τρόπο.

1. Πάτα δεξι κλικ στο My Computer>Advanced> στο πεδίο Performance κλικ στο Settings. Εκεί αν δεν σε ενδιαφέρουν τα γραφικά απλά πάτα "Adjust for best performance". Ωστόσο αν δεν αντέχεις αυτή τη γκρι μπάρα και τα μηδαμινά γραφικά τότε μπορείς να ξεκλικάρεις τα παρακάτω για να ελαφρύνεις το συστημά σου.

Fade or Slide menus into view

Fade or slide ToolTips into view

Fade out menu items after clicking

Show shadows under menus

Slide open combo boxes

Slide taskbar buttons

Use commin tasks in folders

2. My Computer> δεξι κλικ στο οποιοδήποτε δίσκο> ξεκλικ "Allow Indexing Service to index this disk for fast filling system" και απο εκει "Adjust changes to C: and subfolders" σε όλους τους δίσκους.

Τα windows φτιάχνουν μια λίστα απο κάθε αρχειο ώστε όταν θες να αναζητήσεις κάτι να γίνει γρηγορότερα η αναζήτηση. Ωστόσο αυτή η διεργασία δεν είναι καθόλου " καιρδοφόρα" για το συστημα μας μιας και μας αργή κάποιες από τις απλές διαδικασίες όπως το ανοιγμα παραθύρων κτλ κτλ γι'αυτό και την κλείνουμε.

3. Καθαρίζουμε το Prefetch καθε δύο μήνες. To Prefetch κάνει ουσιαστικά πιο γρήγορα τα Windows αλλά μετά από πολύ καιρό μαζευετε πολύ σαβούρα με αποτέλεσμα την επιβραδυνση του συστηματος. Για να καθαρίσουμε το Prefetch πάμε C:/Windows/prefetch πρέπει να έχει επιλεχθεί από το Control Panel>Folder Options το Show hidden files and folders για να το δούμε.

4. Για μια πιο γρήγορη εκίνηση είναι καλό να απενεργοποιήσουμε το Boot Logo Screen των Windows.

Ανοίγουμε C:/boot.ini (πρεπει να έχουμε επιλέξει το Show hidden files and folders και εδώ όπως πάνω) και προσθέτουμε δίπλα από τη τελευταία λέξη το /noguiboot, όχι όμως σε διαφορετική γραμμη γιατί όχι μόνο δεν θα δουλέψει αλλά θα βγάζει σε κάθε εκίνηση την επιλογή Λειτουργικού.

5. Κλίνουμε τους ήχους ώστε να έχουμε ένα πιο γρήγορο τερματισμό η επανεκίνηση ή μια εκκίνηση κάνοντας Start> Settings> Control Panel> Sound and Audio Devices> επιλέγουμε από την λίστα Log Off Sounds (πατήστε "L" για να το βρείτε ευκολότερα μιας και η λιστα είναι μεγάλη) και από το drop down μενού αλλάξτε στην πρώτη επιλογή (ΝΟΝΕ). Το ιδιο κάνουμε και με την εκκινηση αλλά στην λίστα αλλάζουμε το Log ON!

6. My computer> Properties>Advanced>Error Reporting>Disable Error Reporting για να κλείσουμε την εν λόγω ενοχλητική υπηρεσία.

Αυτά είναι τα τιπς από εμένα εγώ ο ίδιος τα κάνω κάθε φορά μετά από ένα fresh install των Windows!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Καθε 5 λεπτα εκανα Page Refresh για να δω απαντηση :stars: :stars:

Δεν βλεπω την επιλογη στον δισκο μου C: ALLOW INDEX SERVICE κλπ κλπ κλπ

Το ρημαδι system restore να το απενεργοποιησω?και αν ναι τι ρισκο εχω?και πως γινεται αυτο?

:suck: :suck: :suck: :suck:

Link to comment
Share on other sites

Κάτω κάτω είναι το Allow...

Εγώ προσωπικά το έχω κλείσει το system restore ποτέ δεν το χρειάστικα μέχρι σήμερα μιας και έχω φροντίση να βάζω όλα τα σημαντικα άρχεια σε άλλο partition δισκο και αν πάει κατι στραβά format.

Link to comment
Share on other sites

Start -> Run -> control userpasswords2 -> να μην ζηταει κωδικο οποτε κανουμε login (εαν ειμαστε μονο εμεις ο βασικος χρηστης).

Αντε και μου σπασε τα νευρα δεν μπορουσα να το βρω.

Slaughter Thank you δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που είπε ο Slaughter συν:

1. Δεξί στο My Computer - Properties - Advanced - Advanced - Virtual Memory - Change

Εκεί μέσα διώχνεις το System Managed Page File και βάζεις το No Paging File. Κάνεις reboot το σύστημα. Μετά defragment (καλό θα ήταν με κάποιο ειδικό πρόγραμμα όπως το O&O Defragment). Μετά restart και όταν bootάρεις πας πάλι εκεί και βάζεις Custom Size και ορίζεις εσύ ένα σταθερό ποσό, δηλαδή 1024 - 1024, 2048 - 2048, ότι σου αρέσει εσένα, αρκεί να είναι ίδια. Αν έχεις πολύ μνήμη (4GB+) είσαι οκ και χωρίς page file, απλά κάποια χαζά προγράμματα τη θέλουν σώνει και καλά, οπότε βάλε 1GB έτσι να υπάρχει ;)

2. Start - Run - msconfig - Startup και Services.

Στο Services αν δεν ξέρεις τι να πειράξεις, άστο.

Στο Startup απλά ξετίκαρε όλα τα άχρηστα που ανοίγουν όταν bootάρεις το PC. Κάτι Help της κάρτας ήχου, κάτι ξεκάρφωτα winamp και powerdvd, όλα αυτά δρόμο. Ότι δε θες από αυτά το διώχνεις και ελαφρώνεις πολύ την εκκίνησή σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα συμπλήρωμα σε αυτά που λέει ο JC για το swap file: αν είναι δυνατόν να μπει σε άλλο δίσκο από αυτό που έχεις τα Windows θα ήταν καλύτερα (προσοχή: άλλο φυσικό δίσκο, όχι άλλο partition)...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες δεν ανοίγετε ένα αντίστοιχο thread για τα vista που μου έχουν βγάλει το λάδι να τα ελαφρώσω και πάλι δεν έχω καταφέρει και πολλά....:(

Εχω πολλά tips για XP, Θα τα γράψω αργότερα.....

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που είπε ο Slaughter συν:

1. Δεξί στο My Computer - Properties - Advanced - Advanced - Virtual Memory - Change

Εκεί μέσα διώχνεις το System Managed Page File και βάζεις το No Paging File. Κάνεις reboot το σύστημα. Μετά defragment (καλό θα ήταν με κάποιο ειδικό πρόγραμμα όπως το O&O Defragment). Μετά restart και όταν bootάρεις πας πάλι εκεί και βάζεις Custom Size και ορίζεις εσύ ένα σταθερό ποσό, δηλαδή 1024 - 1024, 2048 - 2048, ότι σου αρέσει εσένα, αρκεί να είναι ίδια. Αν έχεις πολύ μνήμη (4GB+) είσαι οκ και χωρίς page file, απλά κάποια χαζά προγράμματα τη θέλουν σώνει και καλά, οπότε βάλε 1GB έτσι να υπάρχει ;)

2. Start - Run - msconfig - Startup και Services.

Στο Services αν δεν ξέρεις τι να πειράξεις, άστο.

Στο Startup απλά ξετίκαρε όλα τα άχρηστα που ανοίγουν όταν bootάρεις το PC. Κάτι Help της κάρτας ήχου, κάτι ξεκάρφωτα winamp και powerdvd, όλα αυτά δρόμο. Ότι δε θες από αυτά το διώχνεις και ελαφρώνεις πολύ την εκκίνησή σου ;)

+1 τα ξέχασα :T:

Βρε παίδες δεν ανοίγετε ένα αντίστοιχο thread για τα vista που μου έχουν βγάλει το λάδι να τα ελαφρώσω και πάλι δεν έχω καταφέρει και πολλά....:(

Εχω πολλά tips για XP, Θα τα γράψω αργότερα.....

Vista δεν έχω και μεγάλη εμπειρία, δεν μου βλέπαν έναν δίσκο και έτσι τα έβγαλα, οπότε βασίσου στο λινκ του thelab.gr :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα, Ευχαριστω παιδες. Οκ, ειδα μια μικρουλα διαφορα. Με 4 GB ειμαι το Page πηρε δρομο, χοχοχοχο. Επομενα επομενα παιδια....Keep up the good work.... Και φυσικα δεν εχω κατω μπαρα ενεργη ουτε shortcuts στην επιφανεια εργασιας. Στο Desktop μονο τα κλασικα, IE, My Computer, Recucle bin και ολα οκ.Language Bar φυσικα δεν υπαρχει, ουτε να δειχνει ωρα το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να τα κάνεις όλα αυτα με το συστημα που έχεις! Αυτά τα απλά κάνω εγώ και νομίζω οι περισσότεροι με λιγότερο δυνατό hardware και νομίζω ότι είμαστε μια χαρά! Αυτή τη στιγμή παίζεις με τα δευτερόλεπτα! Εκτός και αν τα κάνεις για να μάθεις καλύτερα το λειτουργικό καποια φάση που όλοι την έχουμε περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες δεν ανοίγετε ένα αντίστοιχο thread για τα vista που μου έχουν βγάλει το λάδι να τα ελαφρώσω και πάλι δεν έχω καταφέρει και πολλά....:(

Εχω πολλά tips για XP, Θα τα γράψω αργότερα.....

Aυτό που έχει γράψει ο Μάριος στο lab είναι πάρα πολύ καλό :) Το χρησιμοποίησα λιγάκι όταν bench-αρα για λίγο το PC Mark 05 πριν 4-5 μήνες, αν και τα κ@λο - Vista μου έσπασαν τα νεύρα :( Βέβαια τότε δεν είχε βγει καν το SP1, οπότε ίσως και να έχει καλυτερέψει η κατάσταση ... Πάντως, XP + SP2 n-Lited FTW ! :T:

Περιμένω τα tips για XP, σίγουρα θα φανούν χρήσιμα σε όλους ! :T:

Congrats για τη μέχρι τώρα προσπάθεια σε όλα τα παιδιά, αν και παρόλο που τα έχω κάνει όλα αυτά, κάτι μου ξεφεύγει στο SPi :( ... Α και από το testing που έχω κάνει με το PageFile, στο SPi δεν βοηθάει να είναι απενεργοποιήμενο (αν και δεν αναφέρεστε σε αυτό, απλώς το λέω ;)) :)

Link to comment
Share on other sites

Όλη η δουλειά νομίζω είναι στα services και στο thread management, στην ουσία κάτι σαν αύξηση του priority στις διάφορες εφαρμογές που φορτώνει ο επεξεργαστής.

Απλά θέλουν πολύ ψάξιμο και κυρίως, δεν μιλάμε μετά για λειτουργικό αλλά για benchOS :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αλλά δεν αγοράζουμε όλο το καινούργιο hardware για να benchs η για games αν θες μπορείς να φτιάξεις διαφορετικά profile γιαυτό αλλά και ένας από τους λόγους είναι να ευχαριστηθούμε το ΟΣ μας. Προφανώς για κάποιο λόγο είναι εκεί! Και στο τέλος θα κάνεις και καμιά πατάτα και θα ψάχνεσαι για φορμάτ χάνοντας πολύ παραπάνω χρόνο από αυτόν που ήθελες να κερδίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now