khetzal

psu για gaming pc

Recommended Posts

ειμαι αναμεσα σε 3 psu στο corsair cx600m (modular),XFX Core Edition PRO650W k corsair tx650 v2

το cx600m ειναι modular αλλα εχει μονο 3χρονια εγγυηση σε σχεση με τ αλλα που εχουν 5.Επισεις ειναι στην κατηγορια basic system builds και οχι gaming/enthusiasts αλλα η τιμη του ειναι στα 71Ε απο visionstudio και ειναι περιπου 20Ε κατω απ τα αλλα (xfx 88,5E,corsair 89,78E).

Αν στην τελικη το cx600m δεν εχει κατι να ζηλεψει απο τα gaming psu του ποστ τοτε θελω να γλυτωσω αυτα τα 20Ε!! αν εχει ομως διαφορες θα ηθελα να τις μαθω και αν τελικα αξιζουν τα 20Ε παραπανω για τ αλλα psu.

Φυσικα και μπορειτε να μου προτεινετε κι αλλα psu

cx600m : PSU :: Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX 600M CP-9020060-EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

xfx 650 : PSU :: XFX Power Supply 650W ATX 24 pin Core Edition PRO650W Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

tx650v2 : PSU :: Corsair Power Supply 650W ATX 24 pin TX V2 CMPSU-650TXV2EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια χωρις καφε κ εγω που παω να κανω ποστ... εδω ειναι το setup :

CASE corsair carbide 200r

MOBO Asrock Z77 Extreme4

CPU i5 3570K

VGA AMD HD7870 2Gb Gigabyte

RAM Corsair Vengeance 8Gb 1600Mhz (2x4096)

SSD OCZ Vertex 4 128Gb

τον ορο gaming/enthusiast τον αναφερω επειδη ετσι το δινει η corsair για να κατηγοριοποιηση τα psu τις αλλα μαλλον π@π@ριες για marketing ειναι....

το set up δεν εχει αποκτιθει ακομη μεχρη τελος του μηνα υπολογιζω να κανω την αγορα.

Link to comment
Share on other sites

πάρε το CX600 και πολύ σου είναι πάλι

ακόμα και με το CX500 μπορείς να κάνεις την δουλειά σου ανετοτατα αφού κοντά στα 330W max θα χρειαστείς

τώρα αν θα κάνεις και oc φυσικά αυτή η τιμή θα ανεβει

Link to comment
Share on other sites

πάρε το CX600 και πολύ σου είναι πάλι

ακόμα και με το CX500 μπορείς να κάνεις την δουλειά σου ανετοτατα αφού κοντά στα 330W max θα χρειαστείς

τώρα αν θα κάνεις και oc φυσικά αυτή η τιμή θα ανεβει

αν ποτε παω σε cf το tx650 η το xfx 650 θα το αντεξουν η δεν ειναι safe? παντα με την 7870

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια χωρις καφε κ εγω που παω να κανω ποστ... εδω ειναι το setup :

CASE corsair carbide 200r

MOBO Asrock Z77 Extreme4

CPU i5 3570K

VGA AMD HD7870 2Gb Gigabyte

RAM Corsair Vengeance 8Gb 1600Mhz (2x4096)

SSD OCZ Vertex 4 128Gb

τον ορο gaming/enthusiast τον αναφερω επειδη ετσι το δινει η corsair για να κατηγοριοποιηση τα psu τις αλλα μαλλον π@π@ριες για marketing ειναι....

το set up δεν εχει αποκτιθει ακομη μεχρη τελος του μηνα υπολογιζω να κανω την αγορα.

Αχα! Απλά ρώτησα γιατί μπορείς να είχες κάτι στο μυαλό σου που δεν μπροουσα να καταλάβω :)

Γενικά, και τα 3 που δείχνεις είναι καλά τροφοδοτικά. Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις.

Modular ή όχι? 3ετή ή 5ετή εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Αχα! Απλά ρώτησα γιατί μπορείς να είχες κάτι στο μυαλό σου που δεν μπροουσα να καταλάβω :)

Γενικά, και τα 3 που δείχνεις είναι καλά τροφοδοτικά. Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις.

Modular ή όχι? 3ετή ή 5ετή εγγύηση?

Modular 5ετη και στα 70Ε!!! δεν ζηταω και πολλα :hehe::hehe::hehe:

αλλα περα απ την πλακα αξιζει να δωσω +20 και να παω στο xfx 650 h tx650

αλλα και αν παω θα μπορω να κανω cf αργοτερα?τελικα αν παρω το cx λογικα δεν θα ασχολιθο και με cf

Link to comment
Share on other sites

Tα XFX Core και τα Corsair ΤΧ v2 είναι Seasonic, τα CX είναι Channel Well. Όχι ότι λέει κάτι, αλλά κάποιος μπορεί να δώσει βάση σ' αυτό.

Το ΤΧ επίσης είναι πιο ήσυχο και έχει περισσότερα χαρακτηριστικά ασφαλείας από το CX όπως επίσης και το Core, αλλά δεν ξέρω για τον παραγώμενο θόρυβο του.

Γενικά θα έλεγα ότι τα TX & Core προσφέρουν περισσότερη peace of mind, αλλά το αν αξίζουν τη διαφορά, είναι κάτι που προφανώς θα το αποφασίσει ο υποψήφιος αγοραστής.

Διαβάζω πάντως για πολλούς gamers που έχουν CX και είναι ευχαριστημένοι.

Για CF θα είσαι τελείως οριακά με 650άρι. Αν το βλέπεις πιθανό να κάνεις CF στο μέλλον, καλύτερα να επενδύσεις από τωρα σε ένα μεγαλύτερο, καλό τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

για τα tx ειχα διαβασει οτι ειναι απο seasonic αλλα νομιζα το ιδιο ισχυε και για τα cx...τελικα οχι! Το cf να σου πω την αληθεια δεν το εχω και πολυ στα σχεδια μου πιο πιθανο ειναι να κρατησω την 7870 2-3χρονια και μετα να παω σε αλλη! οποτε λεω να μεινω στα 600-650Watt.

Τελικα δυσκολη θα ειναι η αποφαση για το psu :confused:

edit: υπαρχει και αυτη η επιλογη αν τελικα παω για cf cx750m http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32840&cat=17&sub=0&pmanuf=979&sort=undefined&step=undefined

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο τ κουτι κ η οθονη ειναι βασικη επενδυση για χρονια κ δεν χρειαζεται ν τ αλλαζεις σ καθε αναβαθμιση με αυτο τ σκεπτικο σ προτείνω να παρεις το μεγαλυτερο απο αυτά π κοιτας και να ειναι modular!!:)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να πάει σε υπερβολές αν δεν τον ενδιαφέρει το OC

ένα τροφοδοτικό 600-650W με 80plus Bronze τον καλύπτει στο έπακρο ακόμα και για Crossfire 2 x 7870 αφού το σύστημα του θα απαιτεί σχεδόν 450W

Link to comment
Share on other sites

απο προσωπική εμπειρία έχω να δηλώσω ότι συγκεκριμένα τα corsair tx 650 και τα v2 έχουν και συνεχίζουν να έχουν το θεματάκι με το high pitch whine. Κατα τα αλλά είναι σουπερ και σηκώνουν πολύ work load. Επίσης ένα (+) για το tx 650 είναι ο fan controller του που κάνει το psu εντελώς αθόρυβο κάτω απο περίπου 30% load :T:

έχω πολλούς γνωστους με tx850 και tx750 που δεν είχαν ποτέ θέμα με το pitch whine. Εμένα μου έτυχε να έχουν και τα δυο (tx650 και tx650v2) θέμα με αυτόν το σπαστικό ήχο -.- . Απλά στο το v2 φαίνεται να το παρουσιάζει σε πολύ χαμηλότερο βαθμό και μόνο όταν το τροφοδοτικό ειναι κρυο. Κατα τα άλλα μπορούν να σηκώσουν πολύ πράγμα και δουλέουν απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω παρα πολυ για τα tips και την βοηθεια! @αρκα$ αν οντως το tx650 v2 αντεχει 2x7870 νομιζω οτι δεν υπαρχει αμφιβολια η αυτο θα παρω η το XFX απ οτι θυμαμε καπου ειχα διαβασει οτι ειναι και continius wattage οποτε λογικα δεν θα εχει προβλημα.

Να σας κανω κι ενα δωρακι οπτικοακουστικο για την βοηθεια βρε παιδια :(....

[media]

[/media]
Link to comment
Share on other sites

To Tom's Hardware μέτρησε την κατανάλωση ρεύματος μιας 7870 σε φόρτίο, σε -δεν ξέρω- 290W, peak.

Bάλε αυτό επί δύο, τις διαφορές των καρτών, το υπόλοιπο h/w, τις απώλειες του psu, κλπ... και θα δεις ότι το 650άρι δεν είναι αρκετό. Ή θα είσαι τελείως οριακά, όπως είπα.

wL1ax.png

Power Consumption : AMD Radeon HD 7870 And 7850 Review: Pitcairn Gets Benchmarked

Link to comment
Share on other sites

μα τα 600-650W τροφοδοτικά με πιστοποίηση 80plus Bronze τουλάχιστον, μπορούν να αποδώσουν πάνω από 720W peak wattage λόγο υψηλού efficiency

άρα που θα είναι οριακά?

Link to comment
Share on other sites

μα τα 600-650W τροφοδοτικά με πιστοποίηση 80plus Bronze τουλάχιστον, μπορούν να αποδώσουν πάνω από 720W peak wattage λόγο υψηλού efficiency

άρα που θα είναι οριακά?

Δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά δεν το νομίζω. Τουλάχιστον δεν το έχω πετύχει πουθενά. Αν έχεις κάποιο λινκ... γιατί αυτό που ξέρω είναι ότι αποδίδουν το 81% σε 100% load, όχι παραπάνω από τη ονομαστική τιμή τους.

Και, ΟΚ, ας υποθέσουμε ότι γίνεται. Για πόσο διάστημα; Στιγμιαία ή μπορεί να το κάνει επ' αόριστον; Γιατί αν μπορεί να αποδίδει έτσι για πάντα, ή λάθος σασί ή λάθος αυτοκόλλητα έχει το τροφοδοτικό και απλά είναι μεγαλύτερο από αυτό που λέει.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ το 80% τι συμβολιζει ρε παιδια γιατι δεν καταλαβαινω :confused:
Aνάλογα με την κατηγορία (Bronze, Gold, κλπ) αναφέρεται στην απόδοση του τροφοδοτικού κάτω από ορισμένο φορτίο.

IJWKW.png

Έτσι βλεπουμε πχ. ότι ένα 80 Plus Bronze τροφοδοτικό μπορεί να αποδώσει τουλάχιστον 81% όταν του δώσσουμε πλήρες φορτίο. Πχ. ένα 650W τροφοδοτικό αποδίδει τουλάχιστον 650-19% σε Watt σε πλήρες φορτίο. Όταν λέω "τουλάχιστον", εννοώ κατιτίς παραπάνω, όχι κάποια αξιόλογη τιμή.

Αυτό που λέει ο @aRkA$ είναι ότι πχ. το Corsair AX860i (υποθέτω σε 110% φορτίο) αποδίδει παραπάνω Watt από τα προβλεπόμενα. Δεν μπορώ να εκφράσω πόσο λάθος από όλες τις πλευρές και επικίνδυνο είναι να προτείνεις σε κάποιον να χρησιμοποιήσει έτσι ένα τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

η 7870 gigbyte σε load παιζει απο 270-279W οποτε παμε στα 558.Ο 3570Κ εχει 77 φτασαμε στα 635 βαλλε αλλα 30-35 hdd+ssd νομιζω δυσκολα θα το αντεξει...αλλα και παλι ολα αυτα σε full load

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις ένα 750άρι για να πεις ότι θα είσαι άνετα και θα έχεις και περιθώριο να βάλεις και κάτι άλλο κάποια στιγμή αν τύχει.

Εκτός αν πουλήσεις τη 7870 και πάρεις για παράδειγμα μια τουρμπάτη 7970, οπότε σε καλύπτει το 650άρι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now