khetzal

psu για gaming pc

Recommended Posts

Ας μιλήσουμε με αριθμούς : έχουμε ένα τροφοδοτικό 1000 watt με απόδοση 80%, ποια είναι η αντίστοιχη απόδοσή του; Πολύ εύκολα κάποιος θα την πατήσει και θα πει 800 watt. Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Η απόδοση δεν αναφέρεται στα watt που "βγάζει" το τροφοδοτικό αλλά στο πόσο ρεύμα θα τραβήξει από το δίκτυο. Το αν μπορεί (λόγω ποιότητας κατασκευής) το τροφοδοτικό του παραδείγματος να δώσει και τα 1000 watt της ισχύος του είναι άλλο θέμα. Αν όμως τα δώσει τότε με 80% απόδοση θα τραβήξει 1250 watt από την πρίζα. Σας δίνω τον παρακάτω τύπο για να υπολογίζετε κάθε φορά την κατανάλωση : watt τροφοδοτικού x ποσοστό φόρτου x κλάσμα της απόδοσης αντεστραμμένο. Δηλαδή για το παράδειγμα : 1000 x 100% x 100/80. Ας δούμε και την περίπτωση να είναι φορτωμένο με 730 watt (73% φόρτος εργασίας) : 1000 x 73% x 100/80 = 912,5 watt . Η απόδοση όμως ενός τροφοδοτικού δεν είναι ίδια σε όλο το φάσμα λειτουργίας του όπως στο παράδειγμα. Εδώ μπαίνει το 80 plus certification. Αρχικά εισήχθη μόνο μία κατηγορία για να πιστοποιεί την απόδοση των τροφοδοτικών. Αργότερα όμως έγινε εμφανές ότι κάτι τέτοιο δεν ήταν αρκετό και έγινε επαναπροσδιορισμός σε τέσσερις επιμέρους κατηγορίες : Bronze, Silver, Gold και Platinum. Πολλά τροφοδοτικά που περνάνε την πιστοποίηση 80 plus μπορεί να μην είναι τόσο αποδοτικά σε πολύ χαμηλά επίπεδα φόρτου. Αυτό όμως δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα γιατί εκεί οι καταναλώσεις είναι μικρές. Εξάλλου, κάποιος που θα αγοράσει μία τέτοια συσκευή με ισχύ π.χ. 850 watt δεν θα έχει επάνω μόνο τον επεξεργαστή, ένα δίσκο, ένα DVD και onboard κάρτα γραφικών. Θα έχει μία ή δύο κάρτες γραφικών, τετραπύρηνο επεξεργαστή, 2 - 3 δίσκους και άλλα τόσα DVD drives. Κάποιος με λιγότερες απαιτήσεις θα επιλέξει κάτι μικρότερο. Η διαφορά που προκύπτει στην κατανάλωση ρεύματος είναι απώλειες σε θερμότητα. Ρεύμα, δηλαδή, το οποίο ποτέ δεν φτάνει στα υποσυστήματα του υπολογιστή μας

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδεψει τα μπουτια μου...το ενα site λεει max load 290 και το αλλο λεει 230!

δλδ σε cf παιζει απο 460-580!!!! :cussing:

μ αυτα και μ αυτα κατι δεν νομιζω να παω σε cf γιατι δεν θελω να ρισκαρω να το καψω!οποτε παμε απο την αρχη...εχουμε και λεμε 650αρι για να εχω την απλα μου η κανα 550αρι modular στα ιδια λεφτα?

edit : ακυρο μαγκες το 290 ειναι system wattage μεγα λαθος εκανα! η 7870 gigabyte ~120 max load ειναι

Link to comment
Share on other sites

ο ορισμος του 80 plus ειναι ο συσχετισμος της αποδοσης σε σχεση με το ρευμα που θα τραβηξει. τωρα για το overload εχω δει test psu να "βαρανε" και 150w παραπανω, ισως και περισσοτερα. δε γνωριζω ομως για ποση ωρα μπορει να γινει αυτο. πιθανοτατα οχι για παρα πολυ γιατι μπορει να δεις τους πυκνωτες στο ταβανι.

80 Plus - Wikipedia, the free encyclopedia

εδω τυχαια ενα τροφοδοτικο για να δουμε τo load του.

Seasonic Platinum Fanless 520 W Power Supply Review | Hardware Secrets

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε με μια 7870 και με λιγο oc cpu φτανω κοντα στα 250-280W

με cf παμε καπου στα 400 αντε 450.Αν εχω κανει καπου λαθος πειτε...

οποτε ενα 650 bronze ειναι μια χαρα!Aν ναι τοτε λεω να παρω το xfx PSU :: XFX Power Supply 650W ATX 24 pin Core Edition PRO650W Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

γιατι το corsair εχει 2pci-e 6+2pin ενω αυτο εχει 2pci-e 6+2pin k 2pci-e 6pin και η 7870 θελει 2χ6pin.

Καλα τα λεω η υπαρχουν ενστασεις? Πιο πολυ τα watt με νοιαζει αν τα υπολογισα σωστα... εβαλα 7870,ι5 3570Κ,1xHDD,1xSSD,2-3 case fans

Link to comment
Share on other sites

Akra ευχαριστώ πολύ!:)

Κάτι άλλο, έχω βάλει στην πρίζα που τραβάει ρεύμα τροφοδοτικό ένα μετρητή watt και μου λέει πχ τώρα 172w υπάρχει κάποιος αντίστοιχος τύπος να δώ πόσο ρεύμα περνάει μετά το τροφοδοτικό?

khetzal ρε συ με όλα τα τροφοδοτικά που κοιτάς θα κάνεις πολύ άνετα την δουλειά σου! Δεν υπάρχει καμία περίπτωση με κανέναν τρόπο ΠΟΤΕ να δουλεύουν όλα τέρμα!Το δικό μου pc καίει τέρμα με την κάρτα στο 98% cpu στα 4.6ghz (προφανώς η cpu δεν δουλεύει ποτέ τόσο ψηλά όμως είναι στα 1.31v!) 4 hdd την υδρόψυξη 400w (γράφει ο μετρητής στην πρίζα!) σε παιχνίδια όπως το maxpayne 3 που την ακούει κ η κάρτα κ ο επεξεργαστής το 650 σε υπερκαλύπτει!

Link to comment
Share on other sites

khetzal ρε συ με όλα τα τροφοδοτικά που κοιτάς θα κάνεις πολύ άνετα την δουλειά σου! Δεν υπάρχει καμία περίπτωση με κανέναν τρόπο ΠΟΤΕ να δουλεύουν όλα τέρμα!Το δικό μου pc καίει τέρμα με την κάρτα στο 98% cpu στα 4.6ghz (προφανώς η cpu δεν δουλεύει ποτέ τόσο ψηλά όμως είναι στα 1.31v!) 4 hdd την υδρόψυξη 400w (γράφει ο μετρητής στην πρίζα!) σε παιχνίδια όπως το maxpayne 3 που την ακούει κ η κάρτα κ ο επεξεργαστής το 650 σε υπερκαλύπτει!

Αυτο ηθελα ν ακουσω! ξερω κουραζω απλα θελω να ειμαι 1000% σιγουρος για κατι που ειναι να παρω.

Οπως και να χει ευχαριστω τους παντες για την βοηθεια και την υπομονη σας:lol !!

Link to comment
Share on other sites

Akra ευχαριστώ πολύ!:)

Κάτι άλλο, έχω βάλει στην πρίζα που τραβάει ρεύμα τροφοδοτικό ένα μετρητή watt και μου λέει πχ τώρα 172w υπάρχει κάποιος αντίστοιχος τύπος να δώ πόσο ρεύμα περνάει μετά το τροφοδοτικό?

κυκλοφορούν μετρητές ενέργειας αλλά και πολύμετρα που εκτός από την ένδειξη Watt, θα σου δείχνουν και την αντίστοιχη κατανάλωση σε Ampere και Volt ελαφρώς πιο τσιμπημένες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να πω κάτι σύντομο; Δεν έχει σημασία αν η 7850 σε full load καίει 230W ή 290W. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι με ένα gaming σύστημα με 2 x 7850 @ CrossFire και ένα ποιοτικό 650W τροφοδοτικό, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ο λόγος είναι ότι σε καθημερινή αλλά και σε gaming χρήση, οι κάρτες δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν σε full load. Ο μόνος τρόπος να φτάσουν εκεί είναι με κάνα MSI Kombustor ή Furmark, ή τπτ GPGPU Processing επαγγελματικές εφαρμογές (και πάλι αμφιβάλλω) ή με folding.

Οπότε μην ανησυχείτε δεν τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να πω κάτι σύντομο; Δεν έχει σημασία αν η 7850 σε full load καίει 230W ή 290W. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι με ένα gaming σύστημα με 2 x 7850 @ CrossFire και ένα ποιοτικό 650W τροφοδοτικό, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ο λόγος είναι ότι σε καθημερινή αλλά και σε gaming χρήση, οι κάρτες δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν σε full load. Ο μόνος τρόπος να φτάσουν εκεί είναι με κάνα MSI Kombustor ή Furmark, ή τπτ GPGPU Processing επαγγελματικές εφαρμογές (και πάλι αμφιβάλλω) ή με folding.

Οπότε μην ανησυχείτε δεν τίθεται θέμα.

7870 oxi 7850 :P :P

οποτε δεν εχω φοβο να καψω τπτ γιατι δεν εχω σκοπο να κανω καποιο bench αλλα ουτε να σπαω πρωτεΐνες ;P..

Link to comment
Share on other sites

τυπογραφικό λάθος 7870 εννοούσε

καλά τόσο πολύ φοβάσαι? :hehe:

αν με ρωτουσες πριν κανα μηνα για psu δεν ηξερα τπτ!! οτι εχω μαθει ειναι απο αυτο το φορουμ και απο site ξενα! Εμπειρια 0 γι αυτο εδω και 4σελιδες σας πριζω :)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως σε υπερκάλυψα απο απαιτήσεις νομίζω!! :)

Βρε αλίμονο κ ήθελε σήμερα ένα απλό pc για να δουλέψει 600watt μιλάμε για παρανοικά μεγάλη κατανάλωση!

Link to comment
Share on other sites

Μετρητή Watt δεν έχω, αλλά στο site της Enermax που έχει τον υπολογισμό για τα τροφοδοτικά,

Enermax Power Supply Calculator

Για το δικό μου σύστημα της υπογραφής, υπολογίζει 354W (με CPU 90% TDP και system load 90%).

Στο δικό σου setup με μία 7870, βγάζει 332W χωρίς OC. Αν προσθέσεις και 20% capacitor aging, δεν ξεπερνάει τα 400W.

Με βάση αυτά, οποιοδήποτε τροφοδοτικό μεταξύ 600-650W θα σε καλύψει υπέρ αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

εκανα με OC στα 4ghz και 2χ7870 με 3fans + ολα τ αλλα απο το setup που ποσταρα και μου εβγαλε 517 οποτε και παλι καλα ειμαι.

Το psu calculator της enermax μ αρεσε περισοτερο γιατι απλα υπολογιζει τα system watts. ενω ενα αλλο που ειχα κανει απλα ελεγε ποσα watt psu να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο extreme calculator οι περισσοτερες καρτες δε ξεπερνουν τα 150watt εκτος απο κατι καλες οταν δουλευουν στο 100% απαιτουν 350watt και παλι λιγο απιθανο το βρισκω να υπαρχει εφαρμογη που θα τη ζορισει τοσο πολυ,ο πιο απαιτητικος επεξεργαστης της αγορας ειναι στα 130 watt αρα εχουμε ενα συνολο γυρω στα 300watt (cpu+gpu),ενας δισκος απλος απαιτει το πολυ 30 watt ενας ssd λιγοτερο απο 10 watt και ενα dvd αντε το πολυ 40 watt,δηλαδη γυρω στα 400 watt συνολο,σου περισσευουν καμποσα watt και για o/c, αρα με 650 watt εισαι κομπλε για ενα συστημα μεσαιας κατηγοριας....

Link to comment
Share on other sites

Picard όλες οι κάρτες γραφικών στα περισσότερα παιχνίδια πιάνουν το 99% της απόδοσης τους για να βλέπεις όσα fps μπορούν να βγάλουν στην οθόνη σου!

Για τον επεξεργαστή συμφωνώ..μόνο με benchmark πάει στο 100% :)

Link to comment
Share on other sites

και παλι την 7870 λενε απο amd οτι φτανει τα 170 αλλα σε πολλα reviews δεν ξεπερναει τα 120-135 σε max load.Ο 3570Κ εχει max 77 και με oc στα 4Ghz (με βαση το calculator παντα) και vcore στα 1.3 μου εβγαζε ~90.Οσο για τα υπολοιπα οπως ειπε κ ο picard hdd~30,ssd>10,dvd~30,3xcase fans ~25-30 ολα μαζι 100.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now