billcrack

o/c σε i5 3570κ

Recommended Posts

ok θα σας πω

το έβαλα ! την πρώτη φορά μόλις άνοιξαν τα windows εσβησε ο υπολογιστης μολης τον ξαναανοιξα δουλευει κανονικα normal 47-43-45-46

Edited by GoriLLakoS
Multiple Posts
Link to comment
Share on other sites

μου φαινοντε πιο πανω η θερμοκρασιες! να το ξαναβαλω στο normal

κατι ακομα της ram της εβαλα στο χ.μ.π και απο 1333 πηγαν στα 1600 να τρεξω κανενα memtest ?

το ξερω σας εχω σκοτιση

Edited by GoriLLakoS
Multiple Posts
Link to comment
Share on other sites

Corsair RAM DDR3 8GB (2x4)Kit 1600MHz Vengeance C8

πράγματι είναι ένα clic χαμηλότερες λάθος δικό μου και έχουμε ένα clic καλύτερες επίδοσης !

Edited by GoriLLakoS
Multiple Posts
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Μπορείς αν θες να βγάλεις το X.M.P. και να τις ρυθμίσεις κατευθείαν εσύ στα 1600Mhz. Μέτα κατεβάζεις 0.005V κάθε φορά και testαρεις αν είναι σταθερό το μηχάνημα. Δηλαδή θα βάλεις 1.165, θα τρέξεις ένα 32Μ και αν είναι σταθερό κατεβάζεις στο 1.160 και ούτω καθεξής.

Link to comment
Share on other sites

ναι και κάτι ακόμα έχει σημασία πού θα κουμπώσω της ram ? εχει 4 θέσης το λεω γιατι θα με βολευε στα 2 που είναι μακριά από τον επεξεργαστή γιατι χωραι καλητερα η ψυκτρα (μια προσωρινή παλιά καλητερα απο την στοck) αλλα δεν χωραι εχουν μεγαλες ψυκτρες !

mhz στης ραμ ποσο μπορο να ανεβω ακομα?

Link to comment
Share on other sites

ναι και κάτι ακόμα έχει σημασία πού θα κουμπώσω της ram ? εχει 4 θέσης το λεω γιατι θα με βολευε στα 2 που είναι μακριά από τον επεξεργαστή γιατι χωραι καλητερα η ψυκτρα (μια προσωρινή παλιά καλητερα απο την στοck) αλλα δεν χωραι εχουν μεγαλες ψυκτρες !

mhz στης ραμ ποσο μπορο να ανεβω ακομα?

αν εχου χρωματα τα slots πχ μπλε/ασπρο νομιζω για να εχεις dual channel πρεπει να ειναι στο ιδιο χρωμα οι μνημες.αλλα για να εισαι 100% δες το manual γιατι καποιες μοβο κανουν channel με αναποδα χρωματα.

Κι αν σε μπερδεψα φαντασου το slot διπλα στον cpu σαν το 1ο για να κανεις channel πρεπει να εχεις τις μνημες 1ο - 3ο η 2ο-4ο με βασει τα χρωματα αλλιως κανεις 1ο-2ο η 3ο-4ο

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει σημασία που θα βάλεις της ram..να συμβουλευτείς το βιβλίο οδηγιών της μητρικής σου..Αυτό που λέει ο khetzal ισχύει αλλά πρέπει να γνωρίζεις ποιο χρώμα είναι η 1-3...

Link to comment
Share on other sites

Την d3h εχεις?Και τα 4 σλοτ μαυρα ειναι..

Στο πρωτο και στο τριτο slot θα βαλεις τις μνημες απο δεξια οπως κοιταζεις ομως..αφου εχεις 2x4..

Για να ρωτησω ρε σεις γιατι εδω και 1-2 μερες εστησα παρομοιο συστηματακι αλλα με την ud-3h και 16gb vengeance lp..

Αυτην την στιγμη παιζω στα 4 χωρις πολυ ψαξιμο(vcore 1.115v(απο auto που το ειχα για να δω πανω κατω που παιζει) και cpu clock ratio 40)

Το turbo boost να το κλεισω η να το αφησω ανοιχτο(40) οπως το εχω τωρα?

Vcore loadline calibration και cpu vtt loadline calibration τα αφηνω στο auto και αυτα οπως ειναι?

Α και ολα τα power saving τα εχω ανοιχτα..

Link to comment
Share on other sites

έχει 2 χρώματα μπλε και άσπρο !αυτη την στιγμη της εχω την1 στο 1 kai thn δευτερη στο 2 (συμφονα με τα νουμερα που εχει διπλα η μητρική)

δηλαδή στο ιδιο χρωμα !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αλλη μια ερωτησουλα. Τι αεροψηξη μπορω να βαλω ??

Γυρω στα 80-90 ευρω που να χωραει στο case μου και να μην βρισκει στις ram (coler master elite 330) ram (Corsair RAM DDR3 8GB (2x4)Kit 1600MHz Vengeance C8) το λεω γιατι σκευτηκα να μαζεψω καποια λεφτα για να αγορασω ενα καινουριο κουτι μεγαλυτερο που να χωραει 3 ψυγειο ετσι κι αλλιος δεν θα παει χαμενη μετα μπορω να τη βαλω στον αλλον υπολογιστη .

Αα και κατι ακομα με το κουτι που εχω θα χωραγε η H80 της corsair? Φοβαμαι οτι θα βρίσκει στο τροφοδοτικο. Εχω περιπου 1.5 ποντο περιθώριο πανω απο τον ανεμιστηρα. help

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν χρειάζεσαι καμία τόσο ακριβή βρεί! Με αυτην εδώ την κάνεις την δουλειά σου νομίζω!

Το ψυγείο δεν ξέρω πόσο παραπάνω εξέχει από τον ανεμιστήρα στην H80 για να σου πω.

Ίσως πάνω από 1.5 πόντους όμως!

PS. Χωρίς παρεξήγηση, βάζε τα πόστ σου σε ένα word πρίν τα ποστάρεις γιατί έιναι γεμάτα ορθογραφικά και διαβάζονται δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now