PinwmpireS

[ The hwbox Project ]

Recommended Posts

Γιανναρε αργησα (σορρυ) αλλα καλο ξεκινημα φιλε !!

Μακαρι να σου πανε ολα καλα απο την αρχη και να σου βγει απροβληματιστο ως το τελος.

Ερωτηση: απο τη προηγουμενη φορα που ειχες βρει το σαιτ το νεο ηθελα να σε ρωτησω αν θα προχωρησεις

σε αγορα, για να εκανα το κουμαντο μου. Τελικα οπως βλεπω 1000οαξιζουν τα λεφτα μας, θα ξαναπαρεις απο Nills τωρα?

Γιατι απο οσο φαινεται στις φωτο η πλεξη τους και το χρωμα τους ειναι αψογα !!

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι εσύ ρει.. έχεις χαθεί! Αν είναι να σε βλέπουμε μόνο όταν ξεκινάω worklog τότε να το κάνω πιο συχνά! :D

Άκου να δεις τώρα.. το sleeve όπως σίγουρα θα έχεις καταλάβει, είναι πολύ παρεξηγημένη υπόθεση.. Ο Nils πάντα πίστευα ότι πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.. όταν είδα και άλλες ποιότητες sleeve απλά επιβεβαιώθηκα! Τα έχει όλα πανάκριβα και την έχει δει και ντίβα.. ανοίγει ότι ώρα θέλει - κλείνει ότι ώρα θέλει.. Θα μου πεις δικαίωμα του.. μαζί σου! Απλά δεν θα ξανακάνω αγορά από τον Nils. Δεν έχω κάτι μαζί του.. ίσα ίσα που είναι πολύ εξυπηρετικός κτλπ.. απλά δεν συμφέρει και μου την δίνει το όλο ύφος "MDPC Quality" και "Not MDPC - Standart Quality".. σιγά ρε μεγάλε.. και εσύ από την Κίνα τα φέρνεις.. Anyway!

Σχετικά με το sleeve που πήρα από το www.sleeve-modding.com/ .. Όσο αναφορά την ποιότητα, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από του Nils! Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.. και σε ποιότητα χρώματος και σε πλέξη και σε πυκνότητα και σε διάμετρο.. Αν πιάσεις στα χέρια σου ένα κομμάτι sleeve από του Nils και ένα κομμάτι από το άλλο, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να μπορέσεις να τα ξεχωρίσεις. Ίσως τα χρώματα ( έχει πάνω κάτω την ίδια γκάμα με του Nils ) να διαφέρουν λίγο από του Nils, αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του υλικού. Τι εννοώ.. Το sleeve παράγεται σε άσπρο χρώμα, το υλικό είναι άσπρο, απλά το βάφουν στις ανάγκες του πελάτη. Το βάψιμο γίνεται σε μπάνιο ( σκέψου μια παρόμοια μέθοδο με αυτήν του βαψίματος υφασμάτων ) σου λέει λοιπόν ο κατασκευαστής ότι από παρτίδα σε παρτίδα η απόχρωση μπορεί να διαφέρει.

Σχετικά με την τιμή..

Ο Nils έχει διαφορετικές τιμές από χρώμα σε χρώμα..

το Μαύρο το έχει 7,70 τα 10 μέτρα , άρα 0,77 το μέτρο

το "Titanium Grey MKII" το έχει 10,45 τα 10 μέτρα, άρα 1,045 το μέτρο..

Ας πούμε ότι θέλεις 50 μέτρα μαύρο.. σου κοστίζει 5 x 7.70 - καμία έκπτωση αν σκεφτείς ότι αγοράζεις 50 μέτρα.. για να πεις ότι θα δεις έκπτωση πρέπει να πάρεις τουλάχιστον το πακέτο με τα 100 μέτρα που κοστίζει 54.93 άρα 0,54 το μέτρο που είναι καλή τιμή μεν αλλά δεν σου χρειάζονται σε καμία περίπτωση 100 μέτρα και πόσο μάλλον 100 μέτρα σε ένα χρώμα..

Από την άλλη μεριά τώρα.. τι κάνει ο τύπος από το Do It Yourself Modding..

Έχει τιμή μέτρου 0.68 το μέτρο, που αν αναλογιστείς την ποσότητα, τα 9 cents διαφορά ( από 0.77 του Nils ) στα 50 μέτρα είναι σχεδόν 5 ευρώ. Ακόμα περισσότερο μάλιστα αν θέλεις Titanium Grey που η διαφορά πλησιάζει τα 40 cents στο μέτρο.. δηλαδή στα 50 μέτρα από τον Nils θα πληρώσεις 20 ευρώ περισσότερα για το ΙΔΙΟ πράγμα..

Η άλλη διαφορά είναι ότι σου κάνει έκπτωση ανάλογα με την ποσότητα που αγοράζεις.. Από 50 μέτρα και πάνω το έχει 0.60 το μέτρο, μεγαλώνει και άλλο η διαφορά.. τα 60 μέτρα λοιπόν σου κοστίζουν 36 ευρώ, ενώ στον Nils τα 60 μέτρα μαύρο (0.77/m) σου κοστίζουν 46,2 αντίστοιχα τα 60 μέτρα Titanium Grey (1.045) σου κοστίζουν 62,7.. σχεδόν τα διπλά χρήματα..

Περιττό να πω ότι δεν έχω κάποιο όφελος να διαφημίσω το εν λόγω μαγαζί, όπως επίσης ότι δεν τρέφω κάποιας μορφής εμπάθεια για τον Nils, απλά.. τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους.

Θα ανοίξω ένα thread για ένα group buy από το sleeve-modding.com, μου υποσχέθηκε το παιδί ότι αν η παραγγελία είναι μεγάλη θα ρίξει πολύ την τιμή του sleeve.. εξαρτάται από το πόσο θα πάρουμε μπορεί να η τιμή του να φτάσει και τα 34 λεπτά το μέτρο..

Ελπίζω να σε κάλυψα :D και φρόντισε να σε βλέπουμε πιο συχνά!

sleevesamples.png

Edited by PinwmpireS
Link to comment
Share on other sites

Σ'αγαπαω Γιαννη !!

αχαχααχαχαχαχαχαχαχαχα

Η αληθεια ειναι οτι με το μαγαζι τρεχω και δε φτανω. Μπαινω καθε μερα αλλα ειναι μερικες φορες που δεν εχω

κουραγιο να σηκωσω τα χερια να γραψω... Αν δε μπει σε μια σειρα το μαγαζι να αρχισω να συνηθιζω αστα...

Εισαι αψογος φιλε, τα νουμερα μιλανε απο μονα τους οπως ειπες και εσυ.

Και απο τη στιγμη που οπως λες (και δεν εχω κανεναν λογο να μη σε πιστεψω, το κατεχεις το αθλημα αλλωστε)

εννοειται οτι δεν συμφερει να παρεις πια απο τον Nills. Τωρα, οσο για group buy να μου το πεις νωρις για να αρχισω

να κανω γκαβατζα σε money... Αν και σκευτομαι να χαλασω το Corsair ρε γμτ... 3.5 χρονια εγγυηση εχει ακομη.

Link to comment
Share on other sites

:D me love u 2 :D

Έχω δείγματα από όλα τα χρώματα.. αν θέλεις σου στέλνω λίγο από το κάθε ένα για να τα δεις και με τα μάτια σου! :D

Ο μόνος λόγος πια για να πάρεις από τον Nils είναι η περίπτωση να θες ένα πολύ ιδιαίτερο χρώμα που ίσως να μην έχει αυτός.. ούτως η άλλως συνήθως το περίεργο χρώμα είναι το δευτερεύων όπου χρειάζεσαι και λιγότερο..

Όσο για το Group Buy, θα το ανοίξω το Σαβ/ριακο και θα μείνει ανοιχτό για 15-20 μέρες μέχρι να μαζευτεί κόσμος.. Αν δεν σου φτάνουν οι 15-20 μέρες.. ξεκίνα να μαζεύεις από τώρα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Το ξέρω άργησα πολύ, αλλά είναι πολλά τα τρεξίματα τον τελευταίο καιρό και δεν προλαβαίνω καθόλου! :D

Για πάμε να σας δείξω τι έκανα τις τελευταίες 4 μέρες που έχω τα αλουμίνια στα χέρια μου! :D

3mm αλουμίνιο, θα τα χρησιμοποιήσω σαν πατώματα για κάθε έναν από τους "ορόφους" του case!

82474269.png

Αυτά, επίσης σε 3 mm αλουμίνιο, θα είναι τα 2 πλαϊνά καπάκια που στην ουσία θα στηρίζουν όλη την κατασκευή.

17012954.png

Αυτά είναι από 10 mm αλουμίνιο και θα χρησιμοποιηθούν σαν στηρίγματα για κάθε ένα από τα πατώματα που προανέφερα. Ένα σε κάθε γωνία 4 σε κάθε πάτωμα.

61966812.png

Λίμαρα, γυαλοχάρτισα και γενικά περιποιήθηκα το ένα από τα συνολικά 16 στηρίγματα για να δω πως είναι.. μπορώ να πω ότι το αλουμίνιο τα σπάει! :D

73886423.png

Μετά ασχολήθηκα να φτιάξω έναν "χάρακα" για να σημαδεύω όλα τα στηρίγματα στο ίδιο ακριβώς σημείο. Ένα κομμάτι plexi στο σχήμα του στηρίγματος με 2 τρύπες.

42723976.png

67126142.png

Μετράω την διάμετρο του Rivnut ( πριτσίνι με σπείρωμα ) και διαλέγω το κατάλληλο εξάρτημα για το τρυπάνι μου!

66381212.png

Έπειτα από διάφορες δοκιμές, κατέληξα σε αυτό..

66444133.png

48675962.png

36379791.png

84449256.png

Link to comment
Share on other sites

Ωριαος ρε μπιλλ!

Τα πατωματα θα μπαινουν συρταρωτα απο της εγκοπες η δεν καταλαβα καλα;

Επισης, θα το αφησες σατινε το κουτακι η θα τα περασεις ολα απο βουρτσα;

Αντε αντε περιμενουμε κιαλλα!

Link to comment
Share on other sites

Mike το κουτάκι θα βαφτεί.. δεν έχω καταλήξει ακόμα αν θα είναι ηλεκτροστατική ή φούρνος αλλά θα είναι σίγουρα βαμμένο! :D Όχι, τα πατώματα δεν θα είναι συρταρωτά, οι εγκοπές που βλέπεις είναι για άλλη δουλειά! :D

@Anonymous Όντως.. τα χοντρά αλουμίνια είναι έρωτας..! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ.. Το ξέρω, έμεινα πολύ πίσω.. είχα διάφορα τρεξίματα τον τελευταίο καιρό και δεν υπήρχε καθόλου χρόνος για το project! Φτιάχνω τις φωτογραφίες.. σε κανά μισάωρο θα τις ανεβάσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! :D

Μια μεγάλη συγνώμη για όλον αυτό το καιρό που δεν έκανα update στο worklog. Είχα πολλά

τρεξίματα τον τελευταίο καιρό και ο χρόνος μου ήταν πραγματικά περιορισμένος. Το καλοκαιράκι

πλησιάζει και ο ελεύθερος χρόνος έχει αρχίσει να αυξάνεται.. τα updates από εδώ και πέρα θα

είναι αρκετά τακτικά! Μου πήρε αρκετό χρόνο να φτιάξω την βάση του project, τώρα που η βάση

είναι έτοιμη, μπορώ να αρχίσω να χτίζω πάνω του!

Πάμε τώρα στο update..

Αφού έτριψα σχεδόν όλα τα μέταλλα των 10mm, ήρθε η ώρα για τρυπήματα!

fsj.png

jhsx.png

8x3.png

Στόχος μας είναι να περάσουμε πριτσίνια με σπείρωμα στα κομμάτια των 10mm. Τα πριτσίνια αυτά χρειάζονται χώρο

στην πίσω πλευρά προκειμένου να μπορέσουν να φουσκώσουν και να σταθεροποιηθούν εκεί που τα θέλουμε. Έγιναν

λοιπόν τρύπες διαμέτρου 5mm και στην πίσω πλευρά η διάμετρος της τρύπας έγινε 8mm με βάθος 8mm. Έτσι, έδωσα χώρο

από πίσω προκειμένου να φουσκώσει το πριτσίνι αλλά σε βάθος 8mm. Τα 2mm ( που μένουν από τα 10 ) έχουν διάμετρο

5mm. Δείτε τις φωτογραφίες και θα καταλάβετε τι εννοώ!

Σημάδεψα και πόνταρα τα σημεία που θα γίνουν οι τρύπες

z4t.png

Οι τρύπες των 5mm έγιναν..

lpcx.png

Εδώ φαίνεται η πίσω πλευρά του στηρίγματος, όπου η διάμετρος της

τρύπας από 5mm έγινε 8mm.

95ke.png

Έγινε φρεζάρισμα για να κρυφτούν τα κεφάλια των πριτσινιών

5nbc.png

Και το πριτσίνι είναι στην θέση του!

2qzu.png

Παρόμοια διαδικασία έγινε και σε αυτά τα στηρίγματα! Αυτά τα στηρίγματα θα στηρίξουν το backplate της μητρικής!

dud.png

Εδώ βλέπετε τις 2 κολώνες που θα στηρίξουν όλη την κατασκευή. Χρειάστηκαν δύο

κοψίματα για να δημιουργηθούν τα απαραίτητα ανοίγματα. Στην συνέχεια του Worklog

θα καταλάβετε ποια είναι η χρήση τους.

if7n.png

Τα στηρίγματα κολλήθηκαν στις κολώνες.. Τα κολλήματα είναι λίγο ατσούμπαλα, ο λόγος είναι η μεγάλη διαφορά

στο πάχος των δύο υλικών. Τα στηρίγματα είναι 10mm ενώ οι κολώνες είναι από 3mm αλουμίνιο. Η δυσκολία σε

αυτό το κόλλημα είναι ότι το αλουμίνιο είναι πολύ μαλακό μέταλλο, ξεκινάς λοιπόν να "λιώνεις" τα 2 μέταλλα

που θέλεις να κολλήσεις.. όπως καταλαβαίνετε, το κομμάτι των 10mm θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο να λιώσει

από όσο χρόνο θα χρειαστεί το κομμάτι των 3mm. Η δυσκολία είναι να καταφέρεις να λιώσεις τα μέταλλα ταυτόχρονα

χωρίς να ανοίξουν τρύπες στο λεπτό κομμάτι των 3mm.

Ξεκινώντας λοιπόν, το κόλλημα είναι έτσι..

nq1.png

Ο τροχός έπιασε δουλειά.. και το αποτέλεσμα είναι αυτό

hvk8.png

6bf.png

Και μία καλλιτεχνική! :D

ykd.png

Stick Arround! Έπεται συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φινίρισμα στις κολλήσεις!

Γενικά αυτές τις γωνίτσες αλουμινίου που τις έπιασα στα χέρια μου ήταν too much material, το αποτέλεσμα πιστεύω οτι πέρα από εμφανίσιμη και λεπτομερής θα είναι και πολύ στιβαρή!

Thumbs up ρε Γιάννη :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! :D

Μετά από αρκετό καιρό αδράνειας στο project, δυστυχώς έφτασα στο σημείο να πάρω την απόφαση να το αφήσω. Εδώ και αρκετούς μήνες προσπαθώ να λύσω κάποια τεχνικά προβλήματα και πέφτω πάντα σε τοίχο. Δυστυχώς, φαίνεται ότι η αρχική ιδέα ήταν ελλιπής και με την πρόοδο που έχει γίνει μέχρι τώρα, δεν μπορεί να αλλάξει κάτι στην κατασκευή. Το μέγεθος του case ήταν αρκετά μεγάλο και από άποψη hardware θα ήταν πολύ πλούσιο με αποτέλεσμα το βάρος της κατασκευής να είναι μεγάλο. Δυστυχώς δεν είχε γίνει η κατάλληλη πρόβλεψη για την υποστήριξη αυτού του βάρους. Οι "αλλαγές" που πρέπει να γίνουν στην κατασκευή για να αντέξει το βάρος είναι πολλές και μεγάλες, και όλο αυτό θα γίνει σε βάρος του σχεδιασμού - πράγμα που δεν θέλω.

Δεν θέλω να συμβιβαστώ με έναν σχεδιασμό που δεν θα με ενθουσιάζει στο 100%.

Μπορεί να μπαίνει σε "παύση" αυτό το Project, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπαίνω και εγώ σε "παύση" !

Έχω κάτι καινούργιο στο μυαλό μου που ξεφεύγει πραγματικά από τα standart μου!

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και με συγχωρείτε για την διακοπή του project. Ελπίζω να σας έχω μαζί μου στο επόμενο Project!

Φιλικά, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now