George_o/c

Thomson 585 v7 ΚΑΠΟΥΤ

Recommended Posts

Μετά από 1.5 χρόνο συμβίωσης με το γνωστό 585, το modem φαίνεται να τα 'παιξε δυστυχώς :/ Στις αρχές Ιανουαρίου ξεκίνησε να μου κάνει κάτι περίεργα dc πότε πότε τα οποία έφτιαχναν με ένα γρήγορο restart του modem (όχι reset).

Κάμποσες μέρες μετά έβλεπα ότι κλειδώνει σε λιγότερα kbps ξαφνικά και ότι αυξανόταν το jilter στην γραμμή. Το πρόβλημα συνεχιζόταν πότε πότε αλλά δεν έδινα μεγάλη σημασία γιατί λυνόταν εύκολα. Τρεις μέρες πριν ξεκίνησαν όμως κάτι τρελά dc, μιλάμε για 1 φορά κάθε 4-5 λεπτά. Έκανα hard reset, ξανά username/pass & σετάρισμα της γραμμής, αλλά λίγο αργότερα έτρωγα πάλι dc. Ήταν λίγο ζεστό, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό το πράγμα έπαιζε καθοριστικό ρόλο γιατί το παλιό baudtek μου ζεσταινόταν τόσα χρόνια και ποτέ δεν είχε πρόβλημα :hehe:

Χθες το πρωί για πρώτη φορά ξεκίνησαν τα disconnect κάθε 2 λεπτά και δεν έδειχναν να φτιάχνουν ούτε με restart ούτε με hard reset. Στην αρχή υποψιάστηκα ότι πάλι μαλακίζεται η γραμμή γιατί ως γνωστόν έχω τρελό πρόβλημα με το internet εδώ στο φοιτητόσπιτο. Για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει τα παλιά μου threads, είμαι στα όρια από το DSLAM και τα νούμερα σε attenuation & SNR είναι εντελώς απαράδεκτα. Λόγω του ότι το Baudtek δεν μπορούσε να συγχρονίζει στα χαμηλά, πότε πότε με πέταγε το Internet, πράγμα που λύθηκε με το σκυλί 585. Για σχεδόν ένα ολόκληρο χρόνο δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με το Thomson :/

Έχοντας τον punder να μου λέει ότι φταίει σίγουρα η γραμμή, είπα να βγάλω το Thomson και να συνδέσω το Baudtek πριν λίγο. Και τελικά, έφταιγε το Thomson :(

Δείτε πάλι νούμερα που έχω, αλλά τουλάχιστον λύθηκε το πρόβλημα με το internet :o

CQzSN4l.png

Τι modem να πάρω που να μπορεί να σηκώσει αυτή τη γραμμή γαμώ; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κατάντια το internet στο στο σπίτι στο ρέθυμνο τελικά :P μια οι καθυστερημένοι με τα έργα για το νερό που έκοψαν και τα καλώδια του οτε και τώρα κι αυτό. Bad Luck Γιώργος :P

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά έχει καταντήσει κουραστικό. Για περίπου 1 χρόνο και κάτι ήμουν μια χαρά και τώρα τελευταία πάλι τα ίδια... Πρωί πρωί θα ξεκινήσω τα τηλέφωνα στον ΟΤΕ και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνει το routerάκι το καημένο με αυτά τα στατιστικά ρε; Μην παραπονιέσαι για τα DCs - να λες ευχαριστώ που έκανε και connects που και που :P

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πωω...ρε φίλε σε νιώθω πραγματικά έχω τραβήξει πολύ ταλαιπώρια με το νετ στο σπίτι γιατι είμαι και εγω με 43attn :o

Πάντως αν τα παίξει το 585 έχω και άλλο να σου στείλω μην πας και πάρεις καμιά μούφα :P

Γενικά κρατάω καβάτζα απο 585 γιατι πάντα σώζουν την κατάσταση σε κακές γραμμές :T:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το πρόβλημα είναι στην γραμμή σου Γιώργο κ όχι στο 585..το 3g πάντως στο ρεθυμνάκι είναι μια χαρά χτυπάει κάτι 4ρες...άντε πάρε μια κάρτα κ χρησιμοποιησέ το με tethering απο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την 4νετ αυτή την βδομάδα.

Δευτέρα βράδυ πέφτει σταδιακά απο τα 17 στα 13 και μετά στα 6.

Η γραμμή 5 χρόνια δεν εχει κανει γκιχ.

τεταρτη πεμτη παρασκευη απειρα DC και χάλια Stats χωρίς τηλέφωνο.

Περιμένω να με πάρουν τώρα..ευκαιρία να τους πω και για fast path :D

Link to comment
Share on other sites

To zte είναι πραγματικά άχρηστο..μα άχρηστο..κατεβάζω μια ταινία το σταματάω για να χρησιμοποιήσω το internet και κάνει μια ώρα αν δεν βγάλω τ καλώδιο του τηλ κ τ ξαναβάλω στο καταραμένο αυτό ρουτερ δεν κουνάει τίποτα.

Αλλά δεν μπορώ να βρώ πουθενά vdsl isdn router..

Link to comment
Share on other sites

4320kbps down / 1000 up

τρώμε και line desync κάθε 6-7 μέρες να έχουμε να λέμε

και ευχαριστώ πολύ στις σαπιοχαλκοσωλήνες του πΟΤΕ ( κανονικά με την απόσταση μου από το DSLAM έπρεπε να έχω γύρω στα 12Mbps down... )

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη η γραμμή φταίει ρε :P

Εγώ πάντως είμαι στα όρια της γραμμής στο σπίτι... Κλειδωνω 13500 με το ΖΤΕ της Wind.

Mορτη λες να δω καμία διαφορα με κανα 585?

Χρήστο στην ίδια θέση με εσένα ήμουν και πήγα από ZTE στο Thomson 585 v7

του κούμπωσα και το τελευταίο firmware και πετάει, με κλάσεις ανώτερο wifi

πιο σταθερή γραμμή και συγχρονίζει και ψηλότερα

Link to comment
Share on other sites

δε πρεπει να ειναι θεμα του router αλλα της γραμμης γενικα. σε πολυ κοσμο το κανει ειδικα μετα τις βροχες. ειχα 3-4 μερες με συνεχομενα restart, να εχω γραμμη αλλα να κοβεται το ραδιο και αλλα κουλα. σημερα ηρεμησαμε.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο στην ίδια θέση με εσένα ήμουν και πήγα από ZTE στο Thomson 585 v7

του κούμπωσα και το τελευταίο firmware και πετάει, με κλάσεις ανώτερο wifi

πιο σταθερή γραμμή και συγχρονίζει και ψηλότερα

Να το δοκιμάσουμε τότε ρε Κωστη:D

Link to comment
Share on other sites

Βραχυκυκλωμα μου ειπαν εμενα το πρωι που θα το αναλαβει να το φτιαξει ο OTE σε 3 εργασιμες (καλη τεταρτη δλδ)....

Μου ειπαν τισ μερες που δεν εχω νετ/τηλεφωνο να παρω να μου τις πιστωσουνε.

GAY PEOPLE.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχω καταλήξει πως ο καλός πάροχος πάει ανά περιοχή. Εγώ στην Καλλιθέα με 585v8 και η κοπέλα μου Παγκράτι με 585v7 δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με την 4νετ, ούτε DC.

Link to comment
Share on other sites

σας έχω όλους cyta ftpouts

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 512

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 1,37 / 1,21

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 18,3

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 31,5 / 61,7

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 22,8

System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----

Chipset Vendor ID (Local/Remote): IFTN / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 377 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 131.078 / 54.406

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): -

Error Seconds (Local/Remote): 196.607 / 87.049

FEC Errors (Up/Down): 1.307 / 54

CRC Errors (Up/Down): 3 / 1

HEC Errors (Up/Down): 4.294.963.547 / 1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now