THANOSJ3

Project : Xilence Interceptor Pro

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα :)

Ωρα σιγά σιγά να παρουσιάσω το κουτάκι μου...

Ας πω λιγα λόγια στην αρχή για το κουτάκι...

*Απο πού να αρχίσω..Καταρχάς εχει απίστευτες δυνατότητες modding εξού και η επιλογή μου :)

Θα πώ κάποια θετικά και αρνητικά..

*++*

-Μου άρεσαν πολύ τα φίλτρα στο side panel όπως και κατω του τροφοδοτικού...

11hqypv.jpg

-Εύκολα στο βάλε βγάλε αλλα και πλύσιμο ;)

-Παρα πολύ εύκολη πρόσβαση για τους σκληρούς..βαζεις τον σκληρό τσούπ σπρώξιμο μεσα και έγινε η δουλεία :)

-6θέσεις για 3,5ιντσων σκληρους και 4για 2,5κυριως ssd Πιστευω θα ταιριάξουν κουτί με το κουτί :woot:

*--*

-Ενα βασικό μειον του κουτιού κυρίως αισθητικά σαν λόγος ειναι το side panel να μην έχει full plexi έτσι ώστε ο χρήστης να έχει προσβασή με το μάτι μέσα...έχει μονο ενα μικρο ορθογώνιο κομμάτι απο το οποιό πάντως δεν βλέπεις απολύτως τιποτα :P :fist:

-Επίσης τα clips στα 5.25 bays που για να καταλάβεις ποτε ποιάνουν πρέπει να το κρατας κουμπωμένο και να κουνήσεις το dvd η οτι αλλο τοποθετησεις στην 5,25 μέχρι να κεντράρουν.

-Η τιμή του για καινούργιο ειναι Απλησίαστη θα έλεγα κυρίως για τα ελληνικά δεδομένα...

-Κάτι πολύ βασικό που με δυσαρέστησε ήταν επίσης τα καλώδια για τα 2front panel..τα οποιά αιωρούνται κυριολεκτικά χωρίς να έχουν κάποιο πλαστικό η έστω μιά βάση απο πίσω να τα στηρίζει..

*anefdt.jpg

Λίγα πραγματάκια ειπα και στα + - δεν ειναι ολα απλώς ανέφερα ενδεικτικά κάποια..

--------------------

Το σύστημα που θα χρησιμοποιήσω και θα στήσω ειναι :

Cpu : Intel i7 2600K

Mobo : Asus Maximus IV Extreme - Z

GPU : MSI 6790 X 2 Crossfire

RAM : Corsair DDR3 XMS3 1600mhz 4gb x2 κατα ώρας αλλα θα γινει αγορα ακομα χ2 ;)

PSU : Deer 1000Watt

Fan Controler : Skythe KazeMaster Pro 6channel

Τώρα απο θέμα ψύξης ξαναγύρισα στον αέρα δυστηχώς για λίγο καιρο μέχρι καταλήξω σε τι ακριβώς θα περάσω στο νερό :)

Η αρχική μου σκέψη ειναι 1ψυγειο 480mm στο ταβανι push fans..στην κάτω πλευρα του κουτιού να μπεις απο μέσα ενα 360mm ψυγειο με push και pull απο πάνω..για τα 2πανω ψυγεια δεν θα πάω σε πολυ χοντρες επιλογες σε θέμα πάχους...Επίσης..εχω χωρο λογω της αφαίρεσης του hdd cage και 5.25 bays πανω..οποτε εκει σκεφτομαι ενα 140mm αν με παίρνει Monsta...ακομα το σκέφτομαι γι αυτό..

Και τέλος να μπεί σε 2κάτω θυρες 5.25 ενα reservoir με μια αντλία εκει..

Ενα ακόμα reservoir σε στυλ σωλήνα δεξια της μητρικής κάθετα..

Και κατω κατω δεξια του κουτιου κάτω απο τα hdd cages μια αντλία..

Η ψύξη θα πάει κυρίως σε Cpu-Ram-mobo..

πιστεύω να δώσω 60+ευρο για καθε μπλοκ για gpu δεν αξιζει στα μοντέλα αυτά...

Δεκτές ιδέες..προτάσεις..μόντες..Μαζέματα :)

Ένα ακόμα σκεπτικό που έχω ειναι να sleevάρω και τα καλώδια του front panel που βλέπεται ειναι πολλα..σε μαύρο carbon χρώμα για να γίνει λιγο ποιό όμορφο :)

Και κάποιες φωτογραφίες :)

Ζητώ συγνώμη για την ποιότητα-αναλυσή αλλα ειναι απο κινητό ;)

2ptb8nl.jpg

wbevlt.jpg

ejstwi.jpg

swtlr6.jpg

nou16p.jpg

95pvvb.jpg

2rftyts.jpg

6s7sll.jpg

2mrf9c2.jpg

ncfmhl.jpg

160dkqx.jpg

otomfr.jpg

10oi4o6.jpg

2enotap.jpg

s1uofm.jpg

fw1wyw.jpg

33tnnl1.jpg

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Θάνο καλή αρχή! :T:

Φιλική συμβουλή: Το πρώτο πράγμα που πρέπει να moddάρεις σε αυτό το Case είναι τα πράσινα PCB στα Hot Swap των δίσκων.. πραγματικά χαλάνε όλο το case. Και φυσικά, μην ξεχάσεις να βάψεις τα συρτάρια των δίσκων, μιας και για κάποιον ( ανεξήγητο ) λόγο είναι άβαφα ( ή άσπρα.. δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία.. )

Αυτά και περιμένουμε να δούμε τι θα κάνεις με το τεράστιο κουτάκι σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε την ίδια καρέκλα γραφείου :hehe:

Πάντα ήθελα να δω το τι μπορεί να γίνει αυτό το κουτάκι γιατί πιστεύω έχει τους απαραίτητους χώρους για να μπει baller υδρόψυξη.

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καρεκλάρα for the win :P:)

Οντως Έχω αρκετά πραγματάκια να κάνω.. :)

Kατα ώρας θέλω πρώτα να εξαφανίσω απο τα καλώδια το ουράνιο τόξο που βλέπω..και να γινουν sleeved σε χρωμα Μαυρο Carbon ;)

Τώρα όσο αφορά τα cage των δίσκων περιμένω να σταλούν για ηλεκτροστατική..απλά περιμένω να μου πούνε τιμες..αν ακουσω κατι εξωφρενικό θα σταλούν Αθήνα..

Για τα pcb που λές..μιά σκέψη μου ήταν να μπέι κομμάτι ενιαίο αλουμινίου βαμμένο και αν έχει εσοχές μονο εκει που υπάρχουν βυσματα ide-sata :)

Αλλα ακόμα το σκέφτομαι.. ;)

Και τελος να βάλω και ενα Plexi πλαινό γιατί τώρα ειναι χάλια θα έλεγα :) επείδη δεν βλέπεις τίποτα μέσα.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και εννοείται δεκτές προτάσεις - συμβουλές :)

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

άσε τα κομμάτια αλουμινίου και πάρε μία υγρή μονωτική ταινία (απο καταστήματα ηλεκτρονικών αλλά δυστυχώς την εφαρμόζεις με πινελάκι) ή κανα plastidip (που είναι σε σπρέι σε πολλά χρώματα και θα σου κάνει δουλειά τέλεια (με κανα 20άρικο κόστος απο την ελλάδα). Μια χαρά θα γίνει.

Καλή αρχή μαν.

Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεία..έβαλα το hardware και οσο cable management μπορουσα...

Δυστηχως πρεπει να παρω τις προεκτάσεις ετσι ώστε να κρυφτουν και τα 6πινα αλλα και το 24πινο..

+τα sleeve για να κρυφτει το ουρανιο τοξο..

5p1ve1.jpg

1607dc2.jpg

Μια άποψη το τι γινεται στο πανο μερος..

fohwgl.jpg

2dalh61.jpg

ml5ohg.jpg

1sie78.jpg

5p1ve1.jpg

1607dc2.jpg

fohwgl.jpg

2dalh61.jpg

ml5ohg.jpg

1sie78.jpg

5p1ve1.jpg

1607dc2.jpg

fohwgl.jpg

2dalh61.jpg

ml5ohg.jpg

1sie78.jpg

5p1ve1.jpg.8c1b883a69824ed4aa2116cc7baab

1607dc2.jpg.1a1f4265822d2f0b76e10716995d

fohwgl.jpg.3cefc2ef691403424947ed64d8a2d

2dalh61.jpg.4fc7f7832b8a00ce1fe1252fb241

ml5ohg.jpg.9b9cb043f57d67e7aa8ebb60bfadc

1sie78.jpg.07326ac9220f06bb4d9d4838db062

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική φαίνεται μια σταλιά μέσα στο κουτί..! :D Βρες να κάνεις κάτι για αυτό.. κάνε ένα περίεργο κάλυμμα από αλουμίνιο με πλεξι και κρυφό φωτισμό.. :D Έχεις πολύ χώρο και πολλές επιλογές..!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ειναι αρχή ;) σε Midi case Η μητρικη αυτην ερχεται ισα ισα καθόταν..

Για το κενο δεξια της μαλλον θα μπει το reservoir της υδροψυξης...θα γεμισει σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, αλλα εχεις οντως πολυ χωρο να γεμισεις.

Κοινως... GO BIG!

Ρεσερβοιρ νομιζω πως ακομα και τα 80αρια της koolance θα δειχνουν μικρα...

Αλλα δωσε πραμα :)

Link to comment
Share on other sites

Θανο, καλη αρχη με τις μοντες σου φιλε, αλλα, μια συμβουλη-παρακληση πριν κανεις οτιδηποτε:

Αλλαξε τροφοδοτικο. Οσο καλο και αν ειναι τωρα δεν ξερω ποσο θα σου αντεξει φιλε. Κριμα να το κλαψεις

το τερατακι σου απο αυτο.

Ερωτηση: Πως και δεν εβαλες το psu κατω?

Περιμενω τη συνεχεια με το καλο οταν σου ερθουν τα πραγματα και θα αρχισεις να το γεμιζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως για κάτω δεν έχω προεκτάσεις για τα καλωδια τροφοδοτικου :P γι αυτό το έβαλα απο επάνω..μολις έρθουν θα μπέι κάτω..

yeap για το τροφοδοτικό ειναι στα πλάνα μου μέχρι το καλοκαίρι να το αλλάξω με κάτι κάτι καλό Modular κυριως σκέφτομαι..

Edited by THANOSJ3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now