Neo106

Οικονομικο gaming build

Recommended Posts

Καλησπερες, θελω να κανω ενα φτηνο gaming build για εναν φιλο και ειμαι σε διλλημα:

FM2+5800k(τουτο δω ομως θα θελει και γρηγορες μνημες, ετσι?)

ή

B75/H77+ivy celeron+amd 7750?

Θελουμε τα παιχνιδια να τρεχουν αξιοπρεπως σε 1080p, τιποτα fancy αλλα ταυτοχρονα να υπαρχουν και καλουδια ομως sata3/usb3/mobo hdmi(οι FM2 μητρικες βλεπω ειναι καπως πιο vfm σε αυτα τα σημεια).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά..πες μας το όριο χρημάτων που διαθέτει..θέλει τα πάντα απο τ αρχή ή μονο κουτι και hardware?

Link to comment
Share on other sites

Πάιδες, sorry για το hijack αλλά θέλω κάτι παρόμοιο.

Βέβαια η ανάλυση θα έιναι 1280x1024 και δεν νομίζω να αλλάξει πριν πάνε οι

1920x1200 στο 100άρικο!

Θέλω FM2+ Mobo(m-ATX)+ 8GB Ram.

Ποια να χτυπήσω? Θέλω τον πιο value for money συνδιασμό!

Το πιο απαιτητικό θα έιναι το The Sims και τίποτα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

gorilla μην κάνεις hijack, ήμαρτον!

RAM

CPU

MOBO εδώ μπορείς να δεις και πιο φτηνό αν δεν κλοκάρεις καθόλου!

edit ο κανόνας είναι ότι όσο πιο δυνατές RAM βάλεις τόσο πιο καλά γραφικά θα έχεις. Στο δικό μου που έχω 8gigs 2.133MHz είναι η μέρα με την νύχτα χωρίς overclock στο APU.

edit 2 admin του box χωρίς SSD? :disillusionment:

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

GoriLLakoS

Από ότι βλέπω το Simcity δίνεται δώρο με τον 5600 και μάλιστα αυτός φαίνεται να είναι υπέρ αρκετός για αυτό

AMD_APU_simcity.jpg

Οπότε αν δεν θα χρειαστείς περισσότερη 3D ιπποδύναμη ώστε να έχεις λόγο να ανέβεις από τους 256 shaders στους 384, πας για τον 5600.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά..πες μας το όριο χρημάτων που διαθέτει..θέλει τα πάντα απο τ αρχή ή μονο κουτι και hardware?

Καπου στα 5-5μισι κατοσταρικα θα γινει η δουλεια, μαζι με οθονη. Επισης το συστημα θα ειναι set it n forget it, δε θα αναβαθμιστει στο μελλον. Ολα απο την αρχη θα τα παρουμε και θα το στησω εγω.Σκεφτομαι για κατι τετοιο:

11111ek.jpg

11111ek.jpg

11111ek.jpg

11111ek.jpg.6b17488ed83037a8b1dabe3be230

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρίσκω και στις απαιτησεις σου εισαι μεσα..θα παιζει σιμς και θα κοστισει ελάχιστα. :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καπου στα 5-5μισι κατοσταρικα θα γινει η δουλεια, μαζι με οθονη. Επισης το συστημα θα ειναι set it n forget it, δε θα αναβαθμιστει στο μελλον. Ολα απο την αρχη θα τα παρουμε και θα το στησω εγω.Σκεφτομαι για κατι τετοιο:

Με 500-550? κανεις καλο μηχανιμα, γνωμη μου ειναι να ριξετε λεφτα στο pc και να παρετε μια ωραια μεταχηριμενη οθονη που να εχει και το χαρτι της σε περιπτωση που παθει κανα πλοβληματακι και θελει αλλαγες και τα λοιπα!

αλλα τι παιχνιδια θα παιζετε και τι οθονη θελετε???

Link to comment
Share on other sites

Με 500-550? κανεις καλο μηχανιμα, γνωμη μου ειναι να ριξετε λεφτα στο pc και να παρετε μια ωραια μεταχηριμενη οθονη που να εχει και το χαρτι της σε περιπτωση που παθει κανα πλοβληματακι και θελει αλλαγες και τα λοιπα!

αλλα τι παιχνιδια θα παιζετε και τι οθονη θελετε???

Αδερφε, τα θελει ολα καινουρια, λογω εγγυησεων. Απο παιχνιδια οπως ειπα τιποτα ιδιαιτερο κανα fps, far cry 3,cod, και κανα ποδοσφαιρακι.

Για να κανω παλι μια σουμα, θελουμε αξιοπρεπες full hd gaming, και τα φιλτρα ας ειναι στο very low. Υποθετωντας οτι περιμενω λιγο για αγορα, θα φτασει ο 6800k, η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα σε ΑΜ3+ με ίδιου κόστους μητρική, θα έριχνα πάνω τον Phenom II 965 με 85? και θα έκοβα κάτι τις από τις μνήμες μιας και δεν θα είχα ανάγκη ταχύτερες. Ακόμα και αν έχανα 10? από την μητρική (πες ότι δεν έβρισκα αυτή που ήθελα στα 70?, αλλά στα 80?) θα έδινα 30? λιγότερα σε επεξεργαστή(85? έναντι 115?) και 25? λιγότερα στις μνήμες(55? έναντι 80? για 1600MHz). Οπότε θα είχα 45-55? στην τσέπη, τα οποία μαζί με άλλα 60? θα με ανέβαζαν στα επίπεδα μιας 7770. Μελλοντικά θα μπορούσα να πάω σε 8core η να αναβαθμίσω απλά την κάρτα γραφικών, αν και είπες ότι μελλοντικά το σύστημα δεν θα αναβαθμιστεί. Είσαι όμως ποιο σίγουρος στο ότι δεν θα τρέχεις να αλλάζεις όλο το μηχάνημα αν δεν ικανοποιηθείς τελικά από το αποτέλεσμα.

O 5800 δεν μου φαίνεται αρκετός για παιχνίδια τύπου FarCry3 σε FullHD ακόμα και όλα Low

EDIT

Κάπως ποιο αισιόδοξο το παρακάτω video που ίσως να σημαίνει ότι ο τύπος ποιο πάνω κάτι έχει σετάρει λάθος

medium settings αν και πάλι χαμηλή ανάλυση.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε, τα θελει ολα καινουρια, λογω εγγυησεων. Απο παιχνιδια οπως ειπα τιποτα ιδιαιτερο κανα fps, far cry 3,cod, και κανα ποδοσφαιρακι.

Για να κανω παλι μια σουμα, θελουμε αξιοπρεπες full hd gaming, και τα φιλτρα ας ειναι στο very low. Υποθετωντας οτι περιμενω λιγο για αγορα, θα φτασει ο 6800k, η οχι?

ναι οκ τα θελει ολα καινουργια, δεν αντιλεγω, ειπα να παρει μεταχειρισμενη οθονη που να περιεχει και την εγγυηση μαζι για να μην πεταξετε λεφτα, γιατι το Budget σας ειναι λιγο περιεργο για αυτα που ζητατε.

δεν το λες "τιποτα το ιδιετερο" το CoD kai to Farcry 3, για να παιξεις αυτα τα παιχνιδια και να τα ευχαριστηθεις δεν θα τα παιξεις με φιλτρα στα very low, η φαση η σωστη ειναι να τα παιζεις με καλα γραφικα (δεν εννοω ultra settings, mid με high θα ελεγα καλυτερα).

Οταν θα πιασει στα χερια του το καινουργιο πσ ο φιλος σου, και θα δει οτι το καινουργιο πσ δεν θα μπορει να ανταπεξελθει σε καποια πραγματα, δεν νομιζω να νιωση ωραια.

ο 6800Κ θα φτασει σε κανα μηνα , αλλα για δες και εδω την ιδεα μου.

Κατ αρχην περνας σε AMD, welcome στο κλαμπ των low budget! poor guys united :P!

Πρωτη φαση εισαι εδω, Cpu. PROCESSOR :: AMD FX 6300 3.5 GHz Six Core Socket AM3+ 95W Box (FD6300WMHKBOX) - Visionstudio.gr τσιμπα τον 113?, των εχω εγω, δεν εχω να πω πολλα δυο τρια πραγματα, ο επεξεργαστης τα σπαει , τα ξανακολλαει και τα ξανασπαει, παρα πολυ καλος, εγω προσωπικα δεν περιμενα να ειναι τετοιο εργαλειο, βαριεμαι να τον πενευω δεν σου κανω πλακα. Φιλικη συμβουλη, στο μελλον θα ηταν καλο να παρει μια ψυκτρα γιατι η εργοστασιακη δεν κανει μια!

Μητρικη εδω MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 990FX Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr , δεν θες πολλα πολλα απο οτι ειπες, 2χUSB3 και 6χUSB2, εισαι κομπλε εδω, δεν χρειαζεσαι πολλα πολλα USB slots, δεν χρειαζονται. 7.1 ηχος για να συνδεσει τα μελλοντικα του ηχεια αν παρει :), μνημες για ολα τα γουστα απο 1333ghz - 2100ghz εως 32gb, 5χSATA3 ειναι πολλα αυτα εισαι καλυμενος απο θεμα χωριτικοτητας και μνημης RAM. 99?

PSU COOLERMASTER RS550-ACAAD3-EU GX BRONZE 550W 80+ BRONZE - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - Coolermaster GX-550W 80+ Bronze, φτανουν και περισευουν (μπορει στο μελλον ο φιλος σου να σκεφτει να βαλει καποια μεγαλυτερη καρτα γραφικων ή να κανει SLI/Crossfire, ας υπαρχει ενα περιθοριο.) 69?

RAM G.SKILL F3-12800CL9D-8GBXL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - απλες και ωραιες, G.Skill Ripjaw 8gb @1600ghz! 60?

HDD HDD :: Seagate 1TB Barracuda 7200.14 ST1000DM003 SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr γριγορος! φτηνος! καινουργιο μοντελο! και 1ΤΒ 60?

ειμαστε στα 400?

...και κλασσικα στο τελος με τα απομηναντα λεφτα

GPU. Στην καρτα γραφικων εχεις πολλες επιλογες να κανεις, αρκη να ξερεις τι ζητας και ποσο βαθια ειναι η τσεπη σου.

με 80-90? βρησκεις μια HD6870 Με την εγγυηση της και εισαι αρχοντας, παιζεις και τα παιχνιδια σου στα high-ultra , σου μενουν αλλα 50-60? βαζεις λιγα ακομα (κανα 30-40?) και περνεις μια καινουργια οθονη. στο λεω για να βρησκομαστε κοντα στο budget μας, να μην ξεφυγουμε πολυ.

μετα αν θες με τα 150? που μενουν βαζεις αλλα 20-30? και περνεις μια HD7850, για να παιζεις ολα τα παιχνιδια ultra, αλλα δεν περνεις οθονη :\ πραγμα που μαλλον δεν θελει ο φιλος σου...

συνιχιζουμε, εχουμε στα 100~ την HD7770 Και την GTX650, θα παιζουν τα παιχνιδια στα high και μαλιστα πολυ καλα, αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο θα παιζουν τα παιχνιδια που θα βγουνε στο μελλον(και οταν λεω μελλον δεν εννοω σε 4-5 χρονια, εννοω π.χ. σε 2 χρονια, στα κοντα δηλαδη..), σου περισευουν και 50? βαζεις αλλα 50, και με 100? περνεις και καινουργια οθονη και καινουργια καρτα γραφικων.

Case, παρε ενα μεταχειρισμενo, κουτι ειναι, δεν χαλαει :P, και αν ψαχτεις και πολυ με το κουτι, με 50? παιρνεις κουταρα ;).

και κλεινεις στα 550-580?~ μαζι με καινουργια οθονη

αυτα απο εμενα :D

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ τα θελει ολα καινουργια, δεν αντιλεγω, ειπα να παρει μεταχειρισμενη οθονη που να περιεχει και την εγγυηση μαζι για να μην πεταξετε λεφτα, γιατι το Budget σας ειναι λιγο περιεργο για αυτα που ζητατε.

δεν το λες "τιποτα το ιδιετερο" το CoD kai to Farcry 3, για να παιξεις αυτα τα παιχνιδια και να τα ευχαριστηθεις δεν θα τα παιξεις με φιλτρα στα very low, η φαση η σωστη ειναι να τα παιζεις με καλα γραφικα (δεν εννοω ultra settings, mid με high θα ελεγα καλυτερα).

Οταν θα πιασει στα χερια του το καινουργιο πσ ο φιλος σου, και θα δει οτι το καινουργιο πσ δεν θα μπορει να ανταπεξελθει σε καποια πραγματα, δεν νομιζω να νιωση ωραια.

ο 6800Κ θα φτασει σε κανα μηνα , αλλα για δες και εδω την ιδεα μου.

Κατ αρχην περνας σε AMD, welcome στο κλαμπ των low budget! poor guys united :P!

Πρωτη φαση εισαι εδω, Cpu. PROCESSOR :: AMD FX 6300 3.5 GHz Six Core Socket AM3+ 95W Box (FD6300WMHKBOX) - Visionstudio.gr τσιμπα τον 113?, των εχω εγω, δεν εχω να πω πολλα δυο τρια πραγματα, ο επεξεργαστης τα σπαει , τα ξανακολλαει και τα ξανασπαει, παρα πολυ καλος, εγω προσωπικα δεν περιμενα να ειναι τετοιο εργαλειο, βαριεμαι να τον πενευω δεν σου κανω πλακα. Φιλικη συμβουλη, στο μελλον θα ηταν καλο να παρει μια ψυκτρα γιατι η εργοστασιακη δεν κανει μια!

Μητρικη εδω MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 990FX Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr , δεν θες πολλα πολλα απο οτι ειπες, 2χUSB3 και 6χUSB2, εισαι κομπλε εδω, δεν χρειαζεσαι πολλα πολλα USB slots, δεν χρειαζονται. 7.1 ηχος για να συνδεσει τα μελλοντικα του ηχεια αν παρει :), μνημες για ολα τα γουστα απο 1333ghz - 2100ghz εως 32gb, 5χSATA3 ειναι πολλα αυτα εισαι καλυμενος απο θεμα χωριτικοτητας και μνημης RAM. 99?

PSU COOLERMASTER RS550-ACAAD3-EU GX BRONZE 550W 80+ BRONZE - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - Coolermaster GX-550W 80+ Bronze, φτανουν και περισευουν (μπορει στο μελλον ο φιλος σου να σκεφτει να βαλει καποια μεγαλυτερη καρτα γραφικων ή να κανει SLI/Crossfire, ας υπαρχει ενα περιθοριο.) 69?

RAM G.SKILL F3-12800CL9D-8GBXL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - απλες και ωραιες, G.Skill Ripjaw 8gb @1600ghz! 60?

HDD HDD :: Seagate 1TB Barracuda 7200.14 ST1000DM003 SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr γριγορος! φτηνος! καινουργιο μοντελο! και 1ΤΒ 60?

ειμαστε στα 400?

...και κλασσικα στο τελος με τα απομηναντα λεφτα

GPU. Στην καρτα γραφικων εχεις πολλες επιλογες να κανεις, αρκη να ξερεις τι ζητας και ποσο βαθια ειναι η τσεπη σου.

με 80-90? βρησκεις μια HD6870 Με την εγγυηση της και εισαι αρχοντας, παιζεις και τα παιχνιδια σου στα high-ultra , σου μενουν αλλα 50-60? βαζεις λιγα ακομα (κανα 30-40?) και περνεις μια καινουργια οθονη. στο λεω για να βρησκομαστε κοντα στο budget μας, να μην ξεφυγουμε πολυ.

μετα αν θες με τα 150? που μενουν βαζεις αλλα 20-30? και περνεις μια HD7850, για να παιζεις ολα τα παιχνιδια ultra, αλλα δεν περνεις οθονη :\ πραγμα που μαλλον δεν θελει ο φιλος σου...

συνιχιζουμε, εχουμε στα 100~ την HD7770 Και την GTX650, θα παιζουν τα παιχνιδια στα high και μαλιστα πολυ καλα, αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο θα παιζουν τα παιχνιδια που θα βγουνε στο μελλον(και οταν λεω μελλον δεν εννοω σε 4-5 χρονια, εννοω π.χ. σε 2 χρονια, στα κοντα δηλαδη..), σου περισευουν και 50? βαζεις αλλα 50, και με 100? περνεις και καινουργια οθονη και καινουργια καρτα γραφικων.

Case, παρε ενα μεταχειρισμενo, κουτι ειναι, δεν χαλαει :P, και αν ψαχτεις και πολυ με το κουτι, με 50? παιρνεις κουταρα ;).

και κλεινεις στα 550-580?~ μαζι με καινουργια οθονη

αυτα απο εμενα :D

Ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες για ολο αυτο. Προτεινε ομως ρε μαστορα και κανα κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα..

Cooler Master Elite 430 - Μαύρο - Public.gr: υπολογιστές, τηλεφωνία, gaming, περιφερειακά, βιβλία & comics, μουσική & ταινίες εδω εισαι φιλε μου. Ομορφο για τα λεφτα του, και αρκετα καλο κουτι τις Coolermaster. Εχει υποδοχη για δυο ανεμηστιρες πανω 120mm, εναν στανταρ ανεμηστιρα μπροστα 120Mm που μπορεις να τον αλλαξεις αμα θες σε 140mm ;), μια υποδοχη για εναν ανεμηστιρα στα πλαγια 120mm και για εναν ανεμηστιρα απο πισω επισης 120mm.

Αν βαλεις εναν 140mm μπροστα να ρουφαει αερα και 120mm στα πλαγια επισης να ρουφαει, σε συνδιασμο με εναν πανω και εναν πισω, δηλαδη δυο ανεμηστιρες των 120mm να φυσανε αερα προσ τα εξω, θα εχεις πολυ καλο airflow με θετικη πιεση χωρις πολυ θοριβο αρα και μια πολυ καλη αποδηση. φυσικα τα πραγματα θα ειναι ακομα καλυτερα και με μια αγορασμενη ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Hw.jpg

λοιπον εγω θα σου προτεινα κατι τετοιο εχω φτιαξει 2 παρομοια σε φιλους μου!για καποιο λογο δεν μου αρεσουν τα apu δεν μου καθονται καλα και το μετανιωνα που εφτιαξα σε ατομο με τον Llano..τωρα δεν εχω βαλει dvdr πας πολυ παραπανω αν βαλω!αλλα με λιγο κοψε ραψε θα το φερεις εκει που θες ειτε με ποιο φτηνο τροφοδοτικο ειτε με ενα απλο κουτι των 20ε ειτε κοιταζονται παρομοια πραγματα σε αλλο μαγαζι εγω μπαινω εκει λογο ποικιλιας!εννοετε μπορεις να δεις και αλλη καρτα οπως την 7750!ισως το fm2 να βγαινει ποιο φτηνο αλλα εγω σε καμια περιπτωση δεν το επερνα οταν υπαρχει διαφορα 30-40ε με κατι τετοιο που σου εδειξα!

Hw.jpg

Hw.jpg

Hw.jpg.d8bb7b3d6af8fbbcdf5f6276b6d90796.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH=CONFIG]9517[/ATTACH] λοιπον εγω θα σου προτεινα κατι τετοιο εχω φτιαξει 2 παρομοια σε φιλους μου!για καποιο λογο δεν μου αρεσουν τα apu δεν μου καθονται καλα και το μετανιωνα που εφτιαξα σε ατομο με τον Llano..τωρα δεν εχω βαλει dvdr πας πολυ παραπανω αν βαλω!αλλα με λιγο κοψε ραψε θα το φερεις εκει που θες ειτε με ποιο φτηνο τροφοδοτικο ειτε με ενα απλο κουτι των 20ε ειτε κοιταζονται παρομοια πραγματα σε αλλο μαγαζι εγω μπαινω εκει λογο ποικιλιας!εννοετε μπορεις να δεις και αλλη καρτα οπως την 7750!ισως το fm2 να βγαινει ποιο φτηνο αλλα εγω σε καμια περιπτωση δεν το επερνα οταν υπαρχει διαφορα 30-40ε με κατι τετοιο που σου εδειξα!

μητρικη για εμενα ειναι το πσ, ειναι τα παντα! ειναι η αρχη και το τελος, και με τεχνολογια chipset 760G παμε λιγο πισω, δεν νομιζεις? η μητρικη δεν εχει ουτε USB3 ουτε SATA3 πραγματα που ειναι βασικα για εναν χρηστη του 2013 + οτι ο δισκοσ ειναι Green Edition και SATA3 αλλα η μιτρικη ειναι SATA2 και οι μνημες στα 1333ghz. Games θα παιζει οσο να ναι, δεν νομιζεις οτι πρεπει να το κανουμε λιγο πιο γριγορο και παραλληλα να σκεφτουμε να δοσουμε και καποιο χωρο για το μελλον, οπως ειπα δεν ξερω μεχρι ποτε θα μπορει να σηκωνει games αξιοπρεπος ενα τετοιο συστημα τον 500-550? με τις απετισεις του παιδιου, ειναι περιεργο budget.

φιλικα παντα :).

Link to comment
Share on other sites

φιλικα πάντα το έβγαλα όσο ποιο κοντά στα λεφτά που θέλει με νέα πράγματα όπως ζήτησε με 10 ευρώ ποιο πολλά θα βρει μητρική με αυτα που λες!για της ραμ δεν το συζητώ ότι είναι μια χαρά τι νομίζεις θα βάλει 1866 και θα δει διαφορά;θα μπορούσα να του προτείνω ποιο ωραία πράγματακια αλλά θα φύγουμε από το 600άρι και δεν έχει νόημα.όπως είπα μπορεί να δει και αλλού τιμές και να αλλάξει ένα δύο πράγματακια!

Link to comment
Share on other sites

μα να του δοσουμε και μνημες DDR :P παλι δεν θα δει διαφορα, το θεμα ειναι να δωσουμε κατι σωστο που θα κρατησει.

checkare αυτα που εγραψα στην αρχη, αν διαλεξει την ιδεα μαζι με την δευτερη προταση που δινω στην καρτα γραφικων, παει στα 500 ακριβως! μαζι με ενα μεταχειρισμενο gaming κουτι τον 50? (δεν ειναι κακο το μεταχειρισμενο κουτι, και το δικο μου μεταχηρισμενο ειναι, αλλα ειναι το φοβερο!) ερχετε και κλεινει στα 550? χωρις οθονη!

το να παρεις οθονη σε σχεση με το να παρεις ενα συστημα που θα δουλευει αρμονικα τουλαχιστον για κανα 2 χρονακια ειναι 5 λεπτα υποθεση :)

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων ο καθενας λεει την αποψη του εγω εχω φτιαξει 2 απο αυτα που ειπα με μικρες διαφορες οπως τροφοδοτικο και αλλο κουτι και τα εχω δουλεψει και τα εχω δει πως πανε εκτως αυτο ειναι στο χερι του ποσο αναγκη εχει την οθονη η κατα ποσο θελει used καρτα η κουτι η κατα ποσο εχει σκοπο να περασει το χρηματικο ποσο!γενικα δοκιμαζοντας fx4100 4300 και ι5 διαφορα μεταξι τους καμια.οσο για τις ραμ ειλικρινα εκτως αν παρει fm2 ειναι τσαμπα λεφτα πανω απο 1333.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now