ArMeD

Λάπτοπ που να αντέξει στο χρόνο

Recommended Posts

Ξέρεις όμως ένα κάρο άλλες συσκευές που είναι χωμένη εδώ και χρόνια..τηλεοράσεις κινητά οθόνες κ.α. το θέμα είναι να πάρεις το καλύτερο hardware, τώρα αν χαλάσει τι θα γίνει? εγγύηση έχει όπως έχουν και τα dell και όλα, δεν είναι λογική θα πάρω το χειρότερο επειδή μπορεί να μην χαλάσει γιατί όλα χαλάνε..είναι καθαρά θέμα τύχης τι θα σου κάτσει..:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες. Αλλά λόγω μάρκας απορρίπτεις λαπτοπ. π.χ. Τα acer συνήθως έχουν μόνο 1 χρόνο εγγύησης...

Το samsung σε κάθε περίπτωση είναι μια καλή λύση. Σκέφτηκα να δω κάποιο πιο απλό με καλό i5 (με intel hd graphics 4000) σαν ενδιάμεση λύση ανάμεσα στα 2 DELL που είδαμε, αλλά δεν βρήκα σε καλύτερη τιμή ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει dell στην ίδια τιμή με τον samsung όπως και δεν υπάρχει sony στην τιμή του dell..αν είχε 1.5 χιλιάρικο για φορητό θα του λεγα πάρε κάτι άλλο αλλά με περιορισμένα οικονομικά με τέτοιο hardware δεν υπάρχει άλλη λύση. Επίσης ο φορητός είδα στο skroutz υπάρχει και με 565 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Venisk πολυ support για sumsung :P

Αν θες την γνωμη μου μακρια απο sumsung οτι εχει βγαλει (με εξαιρεση SSD) ειναι μετριας ποιοτητας αλλα καλης τιμης.

Δες πχ την apple εκει που εβγαλε το retina display ξαφνικα μετα απο 1-1.5 χρονο φευγει και παει σε IGZO της sharp (το IGZO ειναι panel της AUOptronics).Γιατι?Γιατι ολοι γραφουν στα φορουμ για eyestrain...

Εχω κι αλλα πολλα παραδειγματα για samsung αλλα ειναι καθαρα η δικια μου γνωμη και δεν προσπαθω να στην επιβαλω αλλα οσα εχω δει απο αυτη την εταιρια, ακομη και τα top προιοντα εχουν δοση μετριοτητας!

Επισεις αν πας σε intel cpu καλο θα ηταν να εχει ξεχωριστη gpu γιατι το HD4000 δεν ειναι κι οτι καλυτερο (λογικα δεν θα εχει θεματα αν απλα κανεις streaming,ταινιες κλπ,μονο στο gaming θα εχει θεμα), δες και καποιο laptop με amd cpu και ενσωματωμενα γραφικα

Edit : μ ενα παρα πολυ γρηγορο search http://www.skroutz.gr/s/2847065/HP-Pavilion-g7-2351-ev-A6-4400M-6GB-750GB.html

εχει και 2 usb3.0 :D

Edited by khetzal
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα την υποστιρήξω αφού δίνει το περισσότερο hardware με τα λιγότερα χρληματα και έχει κ επιπλέον κάρτα γραφικών.

Τώρα ούτε απο την apple ούτε απο την samsung δεν είχα ποτέ θέμα με αυτά που έχω αγοράσει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη και τα TurboX δινουν παραπανω hardware με πολυ λιγοτερα χρηματα!

Αλλα οπως ειπες αν δεν ειχες ποτε καποιο προβλημα καλα κανεις και την υποστηριζεις! Εμενα (αλλα και φιλους και γνωστους) μου προσφεραν πολλα θεματα κυριως με τα ματια και δεν εχω καν μυωπια...αν κατσεις ποτε μπροστα απο καποια οθονη αλλης εταιριας οπως sony,sharp,benQ,ezio ακομη και LG και διαβασεις αρθρα,κειμενα,φορουμ κλπ για πανω απο 2 ωρες θα καταλαβεις την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως η samsung δεν βάζει καλές οθόνες στα laptop της? Δεν είπα οτι ισχύει αυτή η λογική είπα ότι είναι η καλύτερη λύση στα χρήματά της.

Link to comment
Share on other sites

Οι οθονες που βγαζει ειναι το μεγαλυτερο θεμα που ειχα ποτε εγω προσωπικα,ο λογος που δεν θα προτεινα το samsung laptop (αν και ειναι valeu for money αυτο που ποσταρες) ειναι κυριως γιατι δεν προσφερει ποιοτητα κατασκευεις στα προιοντα τις οπως ειπα και πιο πριν. Γι αυτο και προτεινα σαν 1η επιλογη να δει laptop απο dell η HP.

Κι ολα αυτο το ξεκινησα γιατι αναφερει απο την αρχη οτι ψαχνει κατι που θα κρατησει στο χρονο.Απο αυτα που εχω δει dell,hp,sony αλλα και toshiba εχουν κρατισει στο χρονο, αλλα οπως εγραψε και καποιος αλλος πιο πριν ειναι και θεμα τυχης σε τι κομματι θα πεσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω καταλήξει στο να προτείνω τα 2 DELL και το samsung. Θα παρουσιάσω + - και ας αποφασίσει ....

Επειδή έψαχνα και για ταμπλετ όπως είπα, και σκέφτομαι μήπως πάρω ένα εγώ, αυτό το ASUS που έδειξα ξέρετε αν είναι καλή επιλογή ;;;

https://www.skroutz.gr/s/3046950/Asus-MemoPad-Smart-ME301T-16GB.html

Από βιντεάκια στο youtube το είδα αρκετά smooth στην απόκριση.

Εντύπωση μου έκανε και αυτό: https://www.skroutz.gr/s/2890868/Archos-97-Titanium-HD-8GB.html

αλλά από το λίγο που το είδα ζοριζόταν.

Το tablet θα το θέλω για ιντερνετ, χαζεμα στο youtube, καμια ταινία άμα το πάρω μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν +- το samsung στα λεφτά που δίνει έχει κερδίσει απο τα αποδυτήρια :)

ΧΑΧΑΧΑΧΑ [Μπας και παίρνεις κανένα ποσοστό ;;;; :P :P :P]

Σαφώς και η 680 που έχεις σκοτώνει πριν πάμε καν στο γήπεδο την 560 που έχω εγώ αλλά κάνει και τα τριπλάσια λεφτά :P :P :P

Το samsung είναι kill ως προς την τιμή για την κατηγορία του.Το όλο θέμα όμως είναι αν θα πάρει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών ώστε να δώσει το κάτι παραπάνω. Για gaming δεν ενδιαφέρεται. Τα παιχνίδια που παίζει είναι αυτά του FB και τα λοιπά arcade που κυκλοφορούν στο ιντερνετ για να σκοτώνεις λίγο την ώρα σου. [Αλλά και να ήθελε στην πορεία να παίξει τίποτα -που δεν θέλει- η 7670Μ θα ήταν τότε απολύτως ανεπαρκής. Άλλωστε δεν είναι καν GDRR5.]

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ένα όριο χρημάτων και θα σου πω την καλύτερη λύση, δεν έχω κάνενα ποσοστό στην samsung απλά αυτό το καιρό χτυπάει την αγορά :)

Το τάμπλετ είναι για σένα? Δεν ξέρω ρε συ δεν θα έδεινα λεφτά για ταμπλετ είναι μια άχρηστη κατηγορία πάρε ένα καλό κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Οι οθονες που βγαζει ειναι το μεγαλυτερο θεμα που ειχα ποτε εγω προσωπικα,ο λογος που δεν θα προτεινα το samsung laptop (αν και ειναι valeu for money αυτο που ποσταρες) ειναι κυριως γιατι δεν προσφερει ποιοτητα κατασκευεις στα προιοντα τις οπως ειπα και πιο πριν. Γι αυτο και προτεινα σαν 1η επιλογη να δει laptop απο dell η HP.

Κι ολα αυτο το ξεκινησα γιατι αναφερει απο την αρχη οτι ψαχνει κατι που θα κρατησει στο χρονο.Απο αυτα που εχω δει dell,hp,sony αλλα και toshiba εχουν κρατισει στο χρονο, αλλα οπως εγραψε και καποιος αλλος πιο πριν ειναι και θεμα τυχης σε τι κομματι θα πεσεις!

Παρε 2 μοντελα απο καθε εταιρεια τα τελευταια 3-4 χρονια και ανοιξε τα.

Πες μου μετα ποιανων εταιρειων θα ειναι τα πανελ, ποιανης η μητρικης και ποιανης τα υποσυστηματα.

Αν μου βρεις πανω απο 3 διαφορετικες εταιρειες θα σου κανω δωρο ενα ποντικι καλο.

Αν δε μου βρεις ομως να προσεχεις καλυτερα τι προτεινεις.

Και εξηγουμαι για να μη σε βαλω σε κοπο.

1. Πανελ 2 εταιρειες βγαζουν, οι διαφορες ειναι αμηλητεες. Ανταλλακτικο αν θα ψαξεις θα το καταλαβεις και μονος σου.

2. Μητρικες βγαζει μια εταιρεια (το 90% τουλαχιστον), ειναι γνωστη δεν την αναφερω καν.

3. Υποσυστηματα το ιδιο.

4. Για δισκους δεν χρειαζεται να πω τιποτα, ειναι ηλιου φανεροτερον.

Οποτε το μονο που ειναι διαφορετικο ειναι το ηλεκτρονικο κυκλωμα που θα χρησιμοποιησει η καθε εταιρεια και τα πλαστικα.

Ομολογω οτι στα ηλεκτρονικα η Toshiba και Dell εχουν απο τα καλυτερα. Ακολουθουν Sony και Samsung. Τα εχουν χαλασει η HP και Acer.

Στα πλαστικα μερη, κορυφαια η Toshiba, ακολουθει Samsung, μετα η Dell, και στη συνεχεια οι αλλες. Η HP ειναι η χειροτερη.

5 χρονια ανοιγω λαπτοπ για επισκευες, τα περισσοτερα τα δυο τελευταια που ανεφερα. Αψογα σε ποσοστα ειναι τα Toshiba

και τα Samsung. Dell οχι τοσο, αλλα, εχουν κορυφαιο after sales support. Θα περασουν σε εγγυηση υλικο που ουτε καν φανταζεσαι.

Πραγματικα την προσκυνω αυτη την εταιρεια. Sony λιγα προβληματα, σπανια σοβαρα, σε κανα SATA controller, wifi card, ram...

Εχουμε και λεμε.

Dell, λιγο ακριβα για αυτα που δινει αλλα με κορυφαια εγγυηση. Πιθανοτητα αποτυχιας μικρη.

Toshiba, λιγο ακριβα για αυτα που δινει αλλα πολυ καλυ εγγυηση. Πιθανοτητα αποτυχιας μικρη.

Samsung, best value for money, δε μπορεις να ζητησεις ή να παρεις κατι καλυτερο στα λεφτα τους. Εγγυηση καλη, πιθανοτητα αποτυχιας μικρη.

Sony, ακριβα για αυτα που δινει, πληρωνεις το ονομα αρκετα. Πιθανοτητα αποτυχιας μετρια.

HP και Acer, δε θα ακουμπαγα αν δεν αλλαξουν πολλα πραγματα...

Last but not least, ΟΛΑ μα ΟΛΑ πασχουν στη vga !! Εχουν συμπτηξει τοσο το παχος για να τα λεπτυνουν που πλεον βραζουν οι καρτες !!!

Αν θα το παρεις με τη προοπτικη να λιωνεις διωρα και τριωρα παρε και cooler !! Μην το σκεφτεις καν. Σε οποια εταιρεια και αν θα κανεις

τετοια χρηση θα χεις θεμα.

Για αγορα για μενα, θα πηγαινα με τη σειρα που τα εγραψα. Θα εβαζα ταβανι στο ποσο, και θα κοιτουσα το καλυτερο σε h/w για αγορα .-

Link to comment
Share on other sites

Samsung, best value for money, δε μπορεις να ζητησεις ή να παρεις κατι καλυτερο στα λεφτα τους. Εγγυηση καλη, πιθανοτητα αποτυχιας μικρη.

Έτσι best value for money και ότι είναι μια χαρά, και μπράβο σου για το post να βλέπουμε και να μαθαίνουμε κ εμείς που δεν ανοίγουμε κάθε μέρα laptops..:)

Link to comment
Share on other sites

Παρε 2 μοντελα απο καθε εταιρεια τα τελευταια 3-4 χρονια και ανοιξε τα.

Πες μου μετα ποιανων εταιρειων θα ειναι τα πανελ, ποιανης η μητρικης και ποιανης τα υποσυστηματα.

Αν μου βρεις πανω απο 3 διαφορετικες εταιρειες θα σου κανω δωρο ενα ποντικι καλο.

Αν δε μου βρεις ομως να προσεχεις καλυτερα τι προτεινεις.

Και εξηγουμαι για να μη σε βαλω σε κοπο.

1. Πανελ 2 εταιρειες βγαζουν, οι διαφορες ειναι αμηλητεες. Ανταλλακτικο αν θα ψαξεις θα το καταλαβεις και μονος σου.

2. Μητρικες βγαζει μια εταιρεια (το 90% τουλαχιστον), ειναι γνωστη δεν την αναφερω καν.

3. Υποσυστηματα το ιδιο.

4. Για δισκους δεν χρειαζεται να πω τιποτα, ειναι ηλιου φανεροτερον.

Ευτυχως που εισαι ειρωνικος και τωρα ενιωσες λιγο καλυτερα κανοντας με να φαινομαι ασχετος!!

Για να το τελειωνουμε το θεμα με την samsung που ολοι τοσο αγαπατε, εχουμε κ λεμε panel που μπαινουν σε λαπτοπ : Samasung,LG Display( πρωιν LG Philips),AU Optronics ειναι οι εταιριες που εγω εχω δει να βαζουν panel σε λαπτοπ και ναι περα απο αυτες δεν εχω δει κατι αλλο.Οσο για το ποντικι το "καλο" βαλτο παλι στο ραφι σου δεν το θελω εχω καλυτερο!

Αυτο που λες να προσεχω τι προτεινω, τι ακριβως θελει να πει ο ποιητης?Απαγορευτε να προτεινω να παει σε κατι ΜΗ Samsung γιατι θα χασεις ποσοστα?Εγω παντως μονο AUO και LG γουσταρω για μενα οποτε αυτα θα προτεινω.

1) 3 panel εχουμε και το 1 εχει μεγαλες διαφορες απο τ αλλα 2 που μπορει να μην διαφερουν και παρα πολυ, αν και τα Samsung κιτρινιζουν αρκετα (βλεπε retina)

2) φυσικα και δεν θ αναφερεις ονομα γιατι σ ολο το ποστ σου απλα λες λες λες και ουτε 1 ονομα περα απο SAMSUUUUUNG.....ελεος!

3) το ιδιο

4) παλι το ιδιο? ε δεν το περιμινα....

Στο τελος το σωζεις απο την ειρωνια και απαντας οπως θα επρεπε.Γιατι εδω δεν ειμαστε για να πουλαμε ειρωνια και να το παιζουμε ξερολες φιλε μου που κανεις και δωρακια!!

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι εχεις θαψει την Hp και δεν αξιζει να ειναι στον πατο της σειρας που εβαλες.

Link to comment
Share on other sites

Μπλα μπλα μπλα και ανούσιες διαφωνίες για μάρκες..κύριοι έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο από αυτό που πρότεινα εγώ? :)

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ένα όριο χρημάτων και θα σου πω την καλύτερη λύση, δεν έχω κάνενα ποσοστό στην samsung απλά αυτό το καιρό χτυπάει την αγορά :)

Το τάμπλετ είναι για σένα? Δεν ξέρω ρε συ δεν θα έδεινα λεφτά για ταμπλετ είναι μια άχρηστη κατηγορία πάρε ένα καλό κινητό.

Ήδη το ποσό είναι υπέρβαση (μέχρι 300 θα ήθελα, αλλά πες 350? MAX). Ο λόγος που δεν πάω σε κινητό είναι ότι θέλω πιο μεγάλη οθόνη. Τουλάχιστον 9 ιντες.

Link to comment
Share on other sites

Παρε 2 μοντελα απο καθε εταιρεια τα τελευταια 3-4 χρονια και ανοιξε τα.

Πες μου μετα ποιανων εταιρειων θα ειναι τα πανελ, ποιανης η μητρικης και ποιανης τα υποσυστηματα.

Αν μου βρεις πανω απο 3 διαφορετικες εταιρειες θα σου κανω δωρο ενα ποντικι καλο.

Αν δε μου βρεις ομως να προσεχεις καλυτερα τι προτεινεις.

Και εξηγουμαι για να μη σε βαλω σε κοπο.

1. Πανελ 2 εταιρειες βγαζουν, οι διαφορες ειναι αμηλητεες. Ανταλλακτικο αν θα ψαξεις θα το καταλαβεις και μονος σου.

2. Μητρικες βγαζει μια εταιρεια (το 90% τουλαχιστον), ειναι γνωστη δεν την αναφερω καν.

3. Υποσυστηματα το ιδιο.

4. Για δισκους δεν χρειαζεται να πω τιποτα, ειναι ηλιου φανεροτερον.

Οποτε το μονο που ειναι διαφορετικο ειναι το ηλεκτρονικο κυκλωμα που θα χρησιμοποιησει η καθε εταιρεια και τα πλαστικα.

Ομολογω οτι στα ηλεκτρονικα η Toshiba και Dell εχουν απο τα καλυτερα. Ακολουθουν Sony και Samsung. Τα εχουν χαλασει η HP και Acer.

Στα πλαστικα μερη, κορυφαια η Toshiba, ακολουθει Samsung, μετα η Dell, και στη συνεχεια οι αλλες. Η HP ειναι η χειροτερη.

5 χρονια ανοιγω λαπτοπ για επισκευες, τα περισσοτερα τα δυο τελευταια που ανεφερα. Αψογα σε ποσοστα ειναι τα Toshiba

και τα Samsung. Dell οχι τοσο, αλλα, εχουν κορυφαιο after sales support. Θα περασουν σε εγγυηση υλικο που ουτε καν φανταζεσαι.

Πραγματικα την προσκυνω αυτη την εταιρεια. Sony λιγα προβληματα, σπανια σοβαρα, σε κανα SATA controller, wifi card, ram...

Εχουμε και λεμε.

Dell, λιγο ακριβα για αυτα που δινει αλλα με κορυφαια εγγυηση. Πιθανοτητα αποτυχιας μικρη.

Toshiba, λιγο ακριβα για αυτα που δινει αλλα πολυ καλυ εγγυηση. Πιθανοτητα αποτυχιας μικρη.

Samsung, best value for money, δε μπορεις να ζητησεις ή να παρεις κατι καλυτερο στα λεφτα τους. Εγγυηση καλη, πιθανοτητα αποτυχιας μικρη.

Sony, ακριβα για αυτα που δινει, πληρωνεις το ονομα αρκετα. Πιθανοτητα αποτυχιας μετρια.

HP και Acer, δε θα ακουμπαγα αν δεν αλλαξουν πολλα πραγματα...

Last but not least, ΟΛΑ μα ΟΛΑ πασχουν στη vga !! Εχουν συμπτηξει τοσο το παχος για να τα λεπτυνουν που πλεον βραζουν οι καρτες !!!

Αν θα το παρεις με τη προοπτικη να λιωνεις διωρα και τριωρα παρε και cooler !! Μην το σκεφτεις καν. Σε οποια εταιρεια και αν θα κανεις

τετοια χρηση θα χεις θεμα.

Για αγορα για μενα, θα πηγαινα με τη σειρα που τα εγραψα. Θα εβαζα ταβανι στο ποσο, και θα κοιτουσα το καλυτερο σε h/w για αγορα .-

Καλό post, συμφωνώ και εγώ με την σειρά προσθέτοντας την Lenovo μαζί στην κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

To nexus μου αρέσει αλλά είναι 7" για 9 και πάνω είναι λίγα τα 300 ευρώ αν ψάχνεις κάτι καλό.

Αυτό πως σου φαίνεται ;;;

https://www.skroutz.gr/s/2891622/Huawei-MediaPad-10-FHD-8GB.html

Τόσο ψάξιμο και δεν το είχα δει. Πιθανώς δεν έδωσα σημασία λόγω εταιρείας. Τι λέει η Huawei ?? Την ξέρει κανένας ;;; Γιατί από χαρακτηριστικά είναι αρκετά καλό !

Link to comment
Share on other sites

Για το λάπτοπ του τα πρότεινα και μου είπε θα το σκεφτεί. Άμα δεν ξέρει ο άλλος από αυτά νομίζει ότι με 400-500? μπορεί να πάρει υπερμηχανημα και όταν καταλαβαίνει τι παίζει απογοητεύεται ...

Λες δηλ. να μην φοβηθώ την HUAWEI ? Σαν προδιαγραφές είναι ΟΚ (με μια επιφύλαξη μόνο· αν ήταν καλύτερο να πάω σε tegra επεξεργαστή) αλλά σαν post-sales ? Άμα πάθει το οτιδήποτε θα το κλαιω απ'ευθείας ή έχει σαν αντιπροσωπία εξυπηρέτηση ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με την αντιπροσωπία αλλα για να πουλάει τόσα προιόντα είναι δυνατόν να μην έχει support?φιλους μου πηρε πριν 2 χρονια κινητό huawei και είναι μια χαρά για τα 200 ευρώ που έδωσε! Μπα ρε τι να λέει ο tegra tablet είναι ..ξέχνα ότι ξέρεις για το 4πύρηνο π έχεις στο σταθερό σου δεν υπάρχει επαφή δεν είναι ούτε μια τρίχα του 2500 σου!!!!!!

Προφανώς κ είναι πολλά τα 550 σήμερα αλλά θα το κρατήσει και πολύ καιρό οπότε καλύτερα να ζοριστεί λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now