ArMeD

Λάπτοπ που να αντέξει στο χρόνο

Recommended Posts

Βρε έχετε κάνει 50 posts και δεν έχετε καταλήξει, σκεφτείτε να θέλει και κάποιος άλλος κάτι παραπλήσιο και να διαβάζει το thread και αντί να βοηθηθεί να μπερδεύεται περισσότερο. Πείτε 2,3 10 προτάσεις και τέλος ο αγοραστής ας πάρει την απόφαση

οι τεχνολογικοί διαξιφισμοί δημοτικού μπορεί να καλύπτουν το εγώ του καθενός αλλά κουράζουν όσους διαβάζουν

όπως επίσης αφού ξεκίνησε για laptop advice μείνετε εκεί, μπορείς Armed να ανοίξεις άλλο thread για table προτάσεις (δεν τα χρεώνουμε :D) ώστε να βοηθηθούν και άλλοι με παρόμοια θέλω

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που εισαι ειρωνικος και τωρα ενιωσες λιγο καλυτερα κανοντας με να φαινομαι ασχετος!!

Για να το τελειωνουμε το θεμα με την samsung που ολοι τοσο αγαπατε, εχουμε κ λεμε panel που μπαινουν σε λαπτοπ : Samasung,LG Display( πρωιν LG Philips),AU Optronics ειναι οι εταιριες που εγω εχω δει να βαζουν panel σε λαπτοπ και ναι περα απο αυτες δεν εχω δει κατι αλλο.Οσο για το ποντικι το "καλο" βαλτο παλι στο ραφι σου δεν το θελω εχω καλυτερο!

Αυτο που λες να προσεχω τι προτεινω, τι ακριβως θελει να πει ο ποιητης?Απαγορευτε να προτεινω να παει σε κατι ΜΗ Samsung γιατι θα χασεις ποσοστα?Εγω παντως μονο AUO και LG γουσταρω για μενα οποτε αυτα θα προτεινω.

1) 3 panel εχουμε και το 1 εχει μεγαλες διαφορες απο τ αλλα 2 που μπορει να μην διαφερουν και παρα πολυ, αν και τα Samsung κιτρινιζουν αρκετα (βλεπε retina)

2) φυσικα και δεν θ αναφερεις ονομα γιατι σ ολο το ποστ σου απλα λες λες λες και ουτε 1 ονομα περα απο SAMSUUUUUNG.....ελεος!

3) το ιδιο

4) παλι το ιδιο? ε δεν το περιμινα....

Στο τελος το σωζεις απο την ειρωνια και απαντας οπως θα επρεπε.Γιατι εδω δεν ειμαστε για να πουλαμε ειρωνια και να το παιζουμε ξερολες φιλε μου που κανεις και δωρακια!!

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι εχεις θαψει την Hp και δεν αξιζει να ειναι στον πατο της σειρας που εβαλες.

Ουτε ειρωνικος ειμαι, αλλα, ουτε ειχα καμια προθεση να σε κανω να φανεις ασχετος.

Αυτο θα φανει μονο απο τα λεγομενα σου εδω μεσα, οπως κι απο τα δικα μου.

Ειχες πει:

επειδη δουλεψα για 6μηνες σαν τεχνικοσ Η/Υ + αρκετα χρονια(4-5) μονος μου τα πιο πολλα laptop που ηρθαν στα χερια μου για επισκευη ηταν turbox,acer κυριως και μερικα samsung. θα πρότεινα dell k hp σαν 1η επιλογη και μετα θα κοιτουσα και sony,toshiba.Tα Turbox k acer εχουν αρκετα ελλατωματικο HW και γενικα το support ειναι χαλια!

Ελπιζω να βοηθησα

Εγω ειμαι τεχνικος τα τελευταια 5 χρονια, καθημερινα, 3 χρονια σε εταιρεια, 3 χρονια κοντα part time και 1 χρονο σχεδον εχω το δικο μου μαγαζι.

Χωωωρια ποσα χρονια αναλαμβανα διαφορα χωρις να δουλευω καπου. Σε πληροφορω οτι στα 20 λαπτοπ που θα δωσω, τα 10 θα ειναι Dell,

τα 5 Toshiba, 3 Samsung και τα 2 που εμειναν χωρισε τα οπως θες εσυ. Ουτε παιρνω ποσοστα ουτε και θελω να παιρνω. Προτιμω να ειμαι δικαιος

με τον πελατη μου και να με προτεινει κι αλλου παρα το ποσοστο της καθε εταιρειας. Και για αυτα που λεω εχω αποδειξεις. Δεν λεω οτι εσυ δεν εχεις,

αλλα, επετρεψε μου με βαση τα χρονια που δουλευω μονο και μονο σα τεχνικος να εχω μια αποψη παραπανω. Μπορεις να εχεις τη τελευταια κουβεντα.

Εγω δεν απαντω ξανα σε αυτο το θεμα. Το Υπεραναλυσαμε !!

Και το ξαναλεω:

Στα λεφτα που σκεφτεται να δωσει το παιδι, το Samsung ειναι μονοδρομος με τα χαρακτηριστικα που εχει.

Αν κανει υποχωρηση παει για Dell ή Toshiba, με καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και αψογο after sale support.

Για HP και Acer, θα λεγα μακρια μεχρι να αρχιζουν να δινουν περισσοτερη προσοχη στον ελεγχο κατα την παραγωγη τους.

PS: δεν ειχα καμια προθεση να "τσακωθω" μαζι σου και ουτε εχω.

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

λοιπον υπαρχουν και αυτα Φορητός Υπολογιστής Lenovo Essentials B580 59345469 | You.gr

Φορητός Υπολογιστής Toshiba Satellite Pro R850-18K | You.gr

το samsung που προτεινε ο venisk ειναι πολυ καλη επιλογη απλα δε θα συμφωνησω με την ποιοτητα των οθονων samsung. ας πουμε η sharp βγαζει πολυ ανωτερα πανελ και μπορειτε να το διαπιστωσετε στις τηλέορασεις(quatron).

νομιζω οτι για να βγαλουμε συμπερασμα για το καθε προιον, πρεπει να ξερουμε και το bom των εταιριων.

ας πουμε ξερουμε για το ipad οτι κοστιζει τοσο και πουλιεται στη λιανικη τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Το like πάει στον lenovo! Να άλλη μια καλή επιλογή μετά απο 5 σελίδες :)..

το toshibaki τι εχει? 1300ram... αργοτερα τις αλλαζει αν θελει. εχει πιο γρηγορο σκληρο.

καπου γραφτηκε για την 7670m οτι εχει ddr3. τι εννοειτε?

απο armed (Venisk, συμφωνώ για το samsung. Το λέω πιο ακριβό γιατί απλά είναι ενα κατοστάρικο παραπάνω. Τα παραπάνω που έχει (i5 > i3) + ανεξάρτητη GPU (DDR3 βέβαια) δικαιολογούν την τιμή).

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

το samsung που προτεινε ο venisk ειναι πολυ καλη επιλογη απλα δε θα συμφωνησω με την ποιοτητα των οθονων samsung. ας πουμε η sharp βγαζει πολυ ανωτερα πανελ και μπορειτε να το διαπιστωσετε στις τηλέορασεις(quatron).

Συμφωνω! IGZO της sharp και panel τις AUO, δεν τυχαιο που η apple θελει να παει σε AUO μετα απ ολα οσα γραφτικαν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now