tilits

Σύνθεση gaming pc . κατεληξα στην πιο κατω λιστα . περιμενω γνωμες

Recommended Posts

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα άλλη από τη Dell, όπως όταν πήρα τις δικές μου.

Είχα Samsung F2380 και πήγα σε 2 x Dell U2412H και όταν αλλάξω δεν θα κοιτάξω τίποτα άλλο για main system screen. Για TV θα διάλεγα LG ή Samsung, αλλά όχι για oθόνη pc.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς καλύτερη λύση απο την dell! Κάνε αυτή την χάρη στα μάτια σου και δεν θα το μετανιώσεις Ποτέ!

Κανένας που έχει δει έστω μια φορα dell δεν θα σου προτείνει άλλη οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα άλλη από τη Dell, όπως όταν πήρα τις δικές μου.

Είχα Samsung F2380 και πήγα σε 2 x Dell U2412H και όταν αλλάξω δεν θα κοιτάξω τίποτα άλλο για main system screen. Για TV θα διάλεγα LG ή Samsung, αλλά όχι για oθόνη pc.

Samsung ποτε και για κανενα λογο!!!

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς καλύτερη λύση απο την dell! Κάνε αυτή την χάρη στα μάτια σου και δεν θα το μετανιώσεις Ποτέ!

Κανένας που έχει δει έστω μια φορα dell δεν θα σου προτείνει άλλη οθόνη!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην ακούς κανέναν που δεν έχει στην κατοχή του dell! Δεν ξέρει τι σημαίνει ποιότητα! Είναι ακριβώς όπως ένας που έχει ένα fiat punto να προσπαθεί να σε πείσει ότι είναι καλό όσο ένα gtr!

Δώσε τα παραπάνω λεφτά και πάρε την 2713h δεν θα σωθείς για ένα 100ρικο!

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην ακούς κανέναν που δεν έχει στην κατοχή του dell! Δεν ξέρει τι σημαίνει ποιότητα! Είναι ακριβώς όπως ένας που έχει ένα fiat punto να προσπαθεί να σε πείσει ότι είναι καλό όσο ένα gtr!

Δώσε τα παραπάνω λεφτά και πάρε την 2713h δεν θα σωθείς για ένα 100ρικο!

νταξει φιλε μου θα σε εμπιστευτω και θα παρω την dell και ελπιζω να μην μου στειλουν κανενα ελλατοματικο μοντελο. στα αλλα εξαρτηματα προτεινεις καποια αλλαγη? ισως για τον ssd αν μου ελεγες την γνωμη σου. να παρω τον samsung 128 gb pro ή τον samsung 250 gb basic?

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά θα κάνεις :)

Θα προτιμούσα τον 128 pro και στο μέλλον θα έβαζα άλλον ένα για raid 0 ακριβώς δλδ ότι έχω κάνει κ εγώ με τους vertex 4! Το raid δίνει ακριβώς την διπλάσια απόδοση!

Σίγουρα στην θέση σου θα πήγαινα στην 4770k μόνο και μόνο για το ht..και ίσως να πήγαινα για γρηγορότερες μνήμες..χρειάζεσαι τα 16gb ram? Μπορείς να πάρεις 8gb γρηγορότερες.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο φύσικα..μνήμη βάζεις όποτε θες με κανα 50ρικο επεξεργαστή δεν αλλάζεις εύκολα..Το να μην τα πάρεις bundle δεν παίζει?

Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη διεβασα δεν κανει τρελη διαφορα στα παιχνιδια το h/t και για αυτο σκεφτομαι για τον 4670κ αλλα θελω να ακουσω και την γνωμη σου. λες να παω για αυτο http://www.amazon.co.uk/4670k-Sabertooth-Motherboard-Overclocked-Pre-Assembled/dp/B00CZBVU9C/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1371561751&sr=8-2&keywords=4670k+asus που ειναι 8gb και να κερδισω ακομα 75 ευρω. ποιο ειναι το ποιο λογικο να κανω να παω για τα 16 gb και να ειμαι futureproof ή για τα 8gb και να κερδισω και 75 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

8GB είναι more than enough, για την χρήση που θέλεις. Δεν χρειάζεσαι τίποτα πάνω από 1600/1866MHz σε αυτή την πλατφόρμα.

Επίσης 4670k δαγκωτό, είναι ζήτημα αν πάρεις 5fps παραπάνω στα cpu bound παιχνίδια με τον 4770k. Δεν δικαιολογείται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ η διαφορά τιμής για gaming σύστημα :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και ο 4670k και τα 8gb είναι υπεραρκετά όπως λέει και ο caution! Καλύτερα να δώσεις αυτά τα 75 ευρώ να κάνεις το raid 0! Εκεί θα δεις την χαοτική διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μι αλλαγη εγινε θα παω για 8 gb :). Για raid προτιμω να το αφηδω στο μελλον . πιστεθω θα με ικανοποει ο ssd απο μονος του χωρις raid. Τα αλλα τα hardware μπορούμε να κουμε μια καλύτερη επιλογη?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη διεβασα δεν κανει τρελη διαφορα στα παιχνιδια το h/t και για αυτο σκεφτομαι για τον 4670κ αλλα θελω να ακουσω και την γνωμη σου. λες να παω για αυτο http://www.amazon.co.uk/4670k-Sabertooth-Motherboard-Overclocked-Pre-Assembled/dp/B00CZBVU9C/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1371561751&sr=8-2&keywords=4670k+asus που ειναι 8gb και να κερδισω ακομα 75 ευρω. ποιο ειναι το ποιο λογικο να κανω να παω για τα 16 gb και να ειμαι futureproof ή για τα 8gb και να κερδισω και 75 ευρω?

Παρε εναν 4770 και ξεχνα τα υπολοιπα, τα chips ειναι σκετες πατατες στο overclocking και θερμαινοντε σαν θερμαστρες δωματιου, πραγματικα δεν εχεις να κερδισεις απολυτως τιποτα απο εναν K της Intel περαν εξτρα θερμοκρασιες, πεταμενα λεφτα σε ακριβες cooling λυσεις και πετσοκομμενα features σε ISA extensions, με εναν απλο 4770 εχεις ολα τα features που εχει πετσοκοψει η Intel απο τους K και ειδικα τα νεα TSX extensions τα οποια θα αποδειχτουν πολυ σημαντικα σε βαθος χρονου, επιμενω για Core i7 διοτι οι νεες κονσολες ερχονται με 8 x86 πυρηνες και τα extra threads του Core i7 θα αποσβεσουν πολυ γρηγορα την αγορα σε βαθος χρονου ειδικα στους καινουργιους multithreaded τιτλους. Core i7 4770 απλο η S στα 65W TDP και μην κοιτας πισω.

Link to comment
Share on other sites

καποια αλλη γνωμη για τον 4770κ vs 4770k ? ποιος ειναι ποιο value for money σε σχεση με την αποδοση του.δεν ασχολουμαι με video editing . το μονο που με ενδιαφερει ειναι η αποδοση του μονο για gaming surfing και εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα βλέπω..μια χαρά είναι ο 4670k και μπορεί να δώσει και στο μέλλον παραπάνω 30% δύναμη με απλο oc πολύ άνετα!

υπαρχει κατι αλλο στο hardware που μπορω να καμω μια καλυτερη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάξει αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα? 500 λίρες είναι 585 ευρώ τα πράγματα που ψάχνεις Ελλάδα κάνουν 550 ευρώ!

asus sabertooth + corsair ram + 4670k + ψήκτρα = 550 ευρώ περίπου!

Δεν χρειάζεσαι την sabertooth μπορείς να πάρεις κατευθείαν 40 ευρώ από εκεί και να τα δώσεις για μια καλύτερη ψήκτρα και καλύτερες μνήμες! δες παρακάτω τι εννοώ.

asus z87 pro + kingston hyperx 2133mhz + 4670k + prolimatech megahalems rev c βγαίνουν πάλι περίπου 550 ευρώ! και έχεις 500mhz γρηγορότερες μνήμες και πολύ ανώτερη ψήκτρα! Μήπως να δούμε και τα άλλα από Ελλάδα??

Για σκέψου το!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now