George_o/c

Haswell delid - Ποιες οι απόψεις σας;

Recommended Posts

Kαλα τοσο χαλια ειναι τα cpu ρε παιδια????Και εγω στεναχωριομουν που μολις εστεισα το formula βγηκαν οι haswell στα καπακια και ημουν παλιος :hehe: εμενα ο 3770κ παιζει 1.27ν@4.8ghz και 1.30ν@4.9ghz παραπανω δεν εχω δοκιμασει.Ειμαι σε νερο και οι μαξ βαθμοι με linx ειναι μεχρι 82 hottest core τωρα με τις ζεστες.

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Γιωργάκη κανονισε να το ξεκαπακώσεις και να μπερδευτεις και να πεταξεις το pcb με το core και να κρατησεις μονο το hs :hehe:

don't do it man για την χρήση που τον θες δεν έχει καν νόημα :T:

Περιμένω κι εγώ mobo να δοκιμάσω τον δικό μου L310B479

Kαλα τοσο χαλια ειναι τα cpu ρε παιδια????Και εγω στεναχωριομουν που μολις εστεισα το formula βγηκαν οι haswell στα καπακια και ημουν παλιος :hehe: εμενα ο 3770κ παιζει 1.27ν@4.8ghz και 1.30ν@4.9ghz παραπανω δεν εχω δοκιμασει.Ειμαι σε νερο και οι μαξ βαθμοι με linx ειναι μεχρι 82 hottest core τωρα με τις ζεστες.

Γιάννη μια χαρά έιναι ο 3770Κ σου με την formula, ειναι πολύ δυνατό σετάκι μιας και την είχα την μητρική!

...εγώ ακόμα εχω τον καλό μου 3770Κ που κανει 5g με 1.31v σε αέρα με την M5E ;)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλα έχασες την εγγύηση..οπότε αν χαλάσει τι κάνεις? Κάποιος λεφτάς ocer που παίρνει 5-6 για την πλάκα του άς το κάνει μπας και δει κανά νούμερο αλλά στον απλό χρήστη δεν προσφέρει τίποτα..τι να δουλεύει 40c τι να δουλεύει 22c αλλάζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε. Μπορεί να κρατήσει επιπλέον usable ΜΗz.

Στον δεύτερο μου 3570k έπαιζα κλειστός @ 4.4GHz και με ίδιες θερμοκρασίες ανοιχτός 4,9... μην προσπαθείτε να το παρουσιάσετε σαν "το ίδιο πράμα". Δεν είναι.

Ο λεφτάς o/cer btw δεν έχει νόημα να τον ανοίξει - στα κρύα είναι που πεθαίνουν οι ανοιγμένοι πολύ εύκολα. Και στα κρύα τι να είναι κλειστός, τι με Liquid Pro, δεν έχει μεγάλη διαφορά. Σε νερό / αέρα δεν έχουν φόβο αν δεν τους γρατσουνίσεις / σπάσεις ή αν δεν κάνεις γερές bare die καφρίλες :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε. Μπορεί να κρατήσει επιπλέον usable ΜΗz.

Στον δεύτερο μου 3570k έπαιζα κλειστός @ 4.4GHz και με ίδιες θερμοκρασίες ανοιχτός 4,9... μην προσπαθείτε να το παρουσιάσετε σαν "το ίδιο πράμα". Δεν είναι.

Ο λεφτάς o/cer btw δεν έχει νόημα να τον ανοίξει - στα κρύα είναι που πεθαίνουν οι ανοιγμένοι πολύ εύκολα. Σε νερό αέρα δεν έχουν φόβο αν δεν τους γρατσουνίσεις/σπάσεις :)

Εκει που αγκωμαχουσα στα 4.2 σε θερμοκρασιες, τωρα στα 4.5 με πολυ επιπλεον ταση (γι αυτο δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, τυχη ειναι) και εχω ιδιες θερμοκρασιες. Δηλαδη κερδισα τουλαχιστον 300Mhz. (και το εχω λιγο προχειρα, μεχρι να το γυαλισω (lapping) γιατι υποπτευομαι οτι δεν ειναι ισιο).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα block "προνοούν" πλέον για την καμπυλότητα του IHS οπότε καλύτερα να μην lappάρεις το IHS αν δεν βλέπεις κάτι πολύ στραβό. Ή να lappάρεις και τα δύο, αλλά μετά μπορεί να θέλεις washers για επιπλέον πάτημα...

Ψάξ' το λίγο πριν πάρεις τα γυαλόχαρτα, γενικά :)

Link to comment
Share on other sites

Caution και ejic επαναλαμβάνω..με την εγγύηση τι κάνετε? Πετάς κάτι που κοστίζει 300 ευρώ στα σκουπίδια? Δεν χρειάζεται να κάνεις καφρίλες για να χαλάσει κάτι :)

Είναι μια επικίνδυνη διαδικασία που μπορεί να κοστίσει αρκετά χρήματα σε κάποιον αδαή που διαβάζει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Venisk αφού τελειώσαμε με το "δεν κάνει διαφορά" πάμε στην εγγύηση.

Το "χάνω την εγγύηση" με το "πετάς στα σκουπίδια" έχει μια διαφορά χιλιομέτρων. Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που "κολλημένα" cpu περάσανε rma. Οπότε all is not lost, αν την ψάξεις. Αλλά και να την χάσεις, προσωπικά δεν ιδρώνω, την εγγύηση σε cpu σπανίως την χρησιμοποιώ. DOA μου έχει κάτσει. Degrade μου έχει κάτσει. Cpu να μου πεθάνει, μόνο από δολοφόνο μητρική έχω χάσει, back to Socket A νομίζω...

Σίγουρα το delid δεν είναι για τον καθένα. Και σίγουρα δεν το προτείνω στον καθένα, Κάποιοι θα χάσουν τα cpu τους γιατί το έκαναν λάθος και γρατζούνισαν τα pcb ή χτύπησαν το die... Μαζί σου.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ο πρωτος μου 3770κ costa rica batch 3336κατι δεν θυμαμαι ηταν μπανανα και τον πηρα τυχαια.1.28ν για 4.5gz απο εκει και πανω ηθελε τα εντερα του σε vcore.Tον πουλισα εβαλα αλλο ενα 50αρικο και πηρα εναν malaya L226κατι ο οποιος τα σπαει και σε temps και σε OC.Δεν επαιξα με την τυχη μου μπορω να πω απλα εψαξα να βρω καλο batch και τα L2xx μαλεσιας εβλεπα σε forum πηγαιναν τεζα.

Link to comment
Share on other sites

Caution και ejic επαναλαμβάνω..με την εγγύηση τι κάνετε? Πετάς κάτι που κοστίζει 300 ευρώ στα σκουπίδια? Δεν χρειάζεται να κάνεις καφρίλες για να χαλάσει κάτι :)

Είναι μια επικίνδυνη διαδικασία που μπορεί να κοστίσει αρκετά χρήματα σε κάποιον αδαή που διαβάζει το θέμα.

Φόρουμ για overclocking είμαστε, ψάχνουμε τις επιδόσεις, οπότε λειτουργούμε εκτός προδιαγραφών. Άρα δεν βλέπω κάτι το επικίνδυνο, αλλιώς να λειτουργούμε default για να είμαστε ήσυχοι. Επικίνδυνο δεν είναι αν ξέρεις τι κάνεις. Ο αδαής δεν ξέρει να κάνει overclocking δεν νομίζω να κάνει πρώτα delid. Όσων αφορά την εγγύηση, αν δεν παίζεις με άζωτο δεν υπάρχει θέμα καμένου επεξεργαστή. Οπότε η εγγύηση δεν ενδιαφέρει κανένα ουσιαστικά, μόνο για να μπορεί να κοιμάται τα βράδια. (Υπερβολή) Εγγύηση έχουν 2 χρόνια, αν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις το 2015 με το νέο socket δεν τίθεται θέμα, και να χάλαγε μετά θα ήσουν εκτός, που να σου πω την αλήθεια δεν παθαίνουν τίποτα είναι σκυλιά, μόνο με άζωτο θα τα ψοφήσεις είτε με ρεύμα είτε με υγροποιηση.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με άζωτο χαλάνε, ούτε με ρεύμα, ούτε με υγροποίηση εάν το προσέξεις!

Θα πρέπει να είσαι απρόσεκτος για να χαλάσει με άζωτο και να χτυπήσεις με το κάνιστρο τον πυρήνα

σε καμιά γωνίτσα και να σπάσει.

Με το ρευμα το ίδιο. Εάν είσαι συνηδητοποιημένος δεν θα τον σκοτώσεις με Volts.

Με υγροποίηση δύσκολο. Περνάς με ένα μανό ή πλαστικό spray τα SMD και είσαι ήσυχος!

Επίσης, βλέπω μια τάση να ρωτάτε γιατί πετάς 300? κτλ κτλ κτλ.

Εντάξει, δεν είμαι δικηγόρος κανενός, αλλά αφου τα πληρώσανε οι ίδιοι, οι ίδιοι τα κάνουν

ότι θέλουν και είναι υπέυθυνοι για ότι πάθουν τα CPU. Σωστό? :)

Δεν το βλέπουν όλοι πως αγοράζουν κάτι για να το κρατήσουν για πάντα...ούτε τους απασχολεί όλους

η μεταπωλητική αξία! Δεν ξέρω γιατί πολλοί τρώγονται με τούτα!

Αυτός το αγόρασε, αυτός θα του βγάλει τα μάτια, δικό του το πρόβλημα τι θα κάνει μετά! :)

@ejic εντυπωσιακή πτώση θερμοκρασίας :T: Πως τον ξύλωσες?

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του δεν διαφωνώ σε αυτό και εγώ σκάω αρκετά λεφτά στα pc και τώρα τις τελευταίες 5 μέρες έχω μάθει για αυτή την διαδικασία και προσπαθώ να καταλάβω γιατί να πάρει κάποιος τόσο μεγάλο ρίσκο. Εντάξει οι haswell είναι για πέταμα και ζεματάνε από το εργοστάσιο οπότε εκεί είναι καλή λύση το delid το έπιασα :)

Link to comment
Share on other sites

@ejic εντυπωσιακή πτώση θερμοκρασίας :T: Πως τον ξύλωσες?

Μέγγενη φίλε μου. Αλλά χρειάζεται lapping γιατί ήταν οδοντοτη μου έφαγε λίγο το καπάκι στα πλάγια. Λογικά θα πέσω ακόμα 5 βαθμούς όταν γίνει το lapping.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Όποιος σκέφτηκε το τρικ με την μέγγενη πάντως μάμησε.

Καμμία σχέση η ευκολία και η χρονική διάρκεια της διαδικασίας με την μέγγενη vs blade...

Link to comment
Share on other sites

Τον L312B520 που μου ήρθε σήμερα λέω να τον ανοίξω με ξυράφι. Απ ότι είδα στο lab501 (Ρουμανία) Ένας με ίδιο ακριβώς ήθελε 1.18 στα 4.6, 1.26 στα 4.8 και 1.37 στα 5 νομίζω χωρίς αφαίρεση (1.37 είναι τώρα αυτός που έχω στα 4.5). Εν αναμονή και της Asrock z87m oc formula και βλέπουμε.

Ερώτηση

Το ln2 pot του Sf3d μέσω ek waterblocks αξίζει; Αλλιώς τι προτάσεις έχετε;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέει το pot του SF3D και πόσο βγαίνει με μεταφορικά κλπ.

Εγω πιστός στον K|ngp|n πάντως, υπερ-ικανοποιημένος ( δίνω και ένα κάνιστρο του αυτό τον καιρό στις αγγελίες btw )

Link to comment
Share on other sites

Speaking of temperatures, surely people will be saying “Haswell has the same problem as Ivy Bridge,” referring to the thermal paste issue. Yes, Haswell has thermal paste, but from Very Authoritative People, the TIM is not the problem. As has been posited across the net when people de-lid Ivy Bridge chips with great results, itʼs really the black adhesive thatʼs the culprit. When you cut out that adhesive, it allows the IHS to sit closer to the CPU die, meaning there is less thermal paste through which the heat has to travel, leading to significantly lower temperatures. Intelʼs TIM is really quite good, but the manufacturing process leads to that glue being just a little too thick, which is why you see such temperatures.

μεγάλο μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Η Intel συνήθως χρησιμοποιεί Shin Etsu, οπότε λογικό είναι να είναι θέμα απόστασης, πίεσης ή οτιδήποτε άλλο, γιατί από πάστες είναι καλές αυτές που βάζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι στην premium K σειρά της ειδικά για overclocking θα έπρεπε είτε να τους πουλάει με το καπάκι μη κολλημένο είτε να τους δίνει soldered ώστε να δικαιολογεί εν μέρη και το νταβατζιλικι της τιμής!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now