George_o/c

Haswell delid - Ποιες οι απόψεις σας;

Recommended Posts

Σκέφτομαι να τον ξεκαπακώσω τον 4770Κ μου, αφού πρώτα δω τι λέει από θερμοκρασίες. Επειδή δεν έχω ξαναεπιχειρήσει κάτι τέτοιο, έριξα μια ματιά σε αυτό το video:

[video=youtube;FirsCzTnbdQ]

Ο τύπος είναι υπεραναλυτικός και τα εξηγεί όλα όπως πρέπει αλλά να σας πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο :P Ποια η δικιά σας άποψη; Όσοι από εσάς έχετε Haswell σκέφτεστε να μπείτε στην διαδικασία αυτή; Στα forums του εξωτερικού βλέπω ότι ήδη το έχει κάνει αρκετός κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλη μέθοδος (google vice method) που είναι τέρμα ασφαλής. Απλά αν βάλεις CLP θέλει να μονώσεις κάπως και τα SMD σε δαύτους, για σιγουριά ;)

Ivy έχω ανοίξει αρκετούς. Haswell ακόμα όχι, γιατί δύο που έχω πιάσει στα χέρια μου, ήταν αποκαρδιωτικοί...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

βοηθησα.

γιατι πρωτον σε φανταζομαι με το βιντεο ανοιχτο να προσπαθεις να βγαλεις το καπακι απο τον δικο σου και να εχεις ιδρωσει τερμα απο το αγχος σου.

και 2ον δεν εχει νοημα να κανεις κατι τετοιο καθως εσενα απο οσο ξερω δεν σε νοιαζει αν θα εχεις το φαν στις 1500rpm η στις 2000rpm και δεν σε νοιαζει επισης αν θα εχεις 10 βαθμους πανω. Αν εχεις λεφτα για πεταμα, καντο.

και περαν ολων αυτων, ναι ειναι ευκολο, ναι εχεις οδηγιες κλπ αλλα μια φορα θα γινει η στραβη.

Link to comment
Share on other sites

Α γεια σου τώρα με κάλυψες. Θα το σκεφτώ σοβαρά αν θα το κάνω. Νord έχεις δίκιο εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, απλά με ρώτησαν αν μπορώ από τη δουλειά για να δείξω δυο πραγματάκια... Αλλιώς ούτε καν θα έμπαινα στον κόπο.

Τάσο ρε συ το Vice Method μου φαίνεται ακόμα πιο περίεργο wtf. Πιάνεις το CPU στη μέγγενη και βαράς το πάνω μέρος με ένα κομμάτι ξύλο και ένα σφυρί;

[video=youtube;n3dMgRSEi2Y]

Mε MX2 οι διαφορές δεν είναι μεγάλες λένε, 5-7*C.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Yup - και δουλεύει like a charm! Έχω ανοίξει και με τον παλιό βέβαια.

Πάντως δεν είναι όπως τα λέει ο Nord. Δεν είναι θέμα 1500rpm->2000rpm. Και 5000rpm να βάλεις δεν θα πας πάνω από ένα σημείο γιατί δεν ζεσταίνεται καν η ψύκτρα, απλά βαράει skyrocket η θερμοκρασία και throttlάρεις. Αυτό το σημείο, όμως πηγαίνει 300 (ίσως και παραπάνω) ΜΗz πιο πέρα, αν τον ανοίξεις.

It's a huge deal, για όσους είναι αέρα/νερό.

Link to comment
Share on other sites

αν σου στειλουν cpu να το κανεις, καντο. πεστους να σου στειλουν ενα φτηνο να κανεις κεφι.

σε δικο σου μην το κανεις.

@caution.

ειναι huge deal αλλα ξερωντας τον κορκο και επειδη μιλαμε για την περιπτωση του, δεν τον νοιαζουν αυτα τα 200-300mhz που ίσως παρει.

ο κορκος καποια μερα θα θελησει να τον δοκιμασει και στο SS για να δει καμια μνημη ξερω γω κλπ και επειδη ειναι λιγο ατσουμπαλος παιζει να σπασει καμια γωνια :P

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Μην τα παραλέτε. Απλά το καλοκαίρι του 2011 έχασα τον 2600K μου :hehe:

P.S. Ακόμα με πονάει αυτό. Ακόμα δεν τον έχω βρει. Πριν από μερικούς μήνες τον έψαξα ξανά μπας και αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσεις γιατί δεν χάνεις το κουράγιο σου.

Νόμιζα ότι τότε με το φιάσκο της φανουρόπιτας, και το άλλο το μπουσουλητό στη Τήνο, θα είχες πάρει τα χαμπάρια σου... :hehe: :hehe: :hehe:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

:hehe: Έχω πεθάνει με AMDNord - Caution!

Πάρε τον Tsan Γιωργάκη. Έχει μια κόλλα με λάστιχο μέσα που μόλις

κολλήσεις πάλι HS με PCB-Core κάνει γύρω γύρω factory look και όλα καλά!

Άμα σου καεί...με το καλό...να φάμε και κόλλυβα! :hehe:

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν δεν στον χάρισαν τον 4770k μην το επιχειρήσεις..Εκτός κι αν σου περισσεύουν τα λεφτά αν τον χαλάσεις να πάρεις κι άλλο :)

Η μέθοδος με το ξυράφι μου άρεσε που είδα χτες σε video..αλλά θέλει τεράστια υπομονή επιμονή και ακόμα ποιο πολύ προσοχή..

Αν αγχώνεσαι εύκολα και χάνεις την υπομονή σου 99% θα το χαλάσεις.

Τόσο ζεστός είναι που δεν παλεύεται?Σε νερό τον έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Και οταν λεμε, μπανανα, εννοειται χωραφι με μπανανιες.

Μεχρι στιγμης (καπου 3 ωρες testing so far)

Πρεπει να ειναι ψιλο - σταθερο εδω. Linx @ 93 hottest core, Aida 64 νομιζω καπου 84 (χωρις να περνω και ορκο, γιατι εχω ζαλιστει να αλλαζω settings)

EDIT: cache @ 35 (ωστε να εξαλειψω αυτον τον παραγοντα μεχρι να βρω ικανοποιητικο Core)

bananovoltages.jpg

bananovoltages.jpg

bananovoltages.jpg

bananovoltages.jpg.55556a9fedbee5b277863

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now