greekvipper

αναβάθμιση κάρτα γραφικών

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών αν και μέχρι τώρα είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος με την συγκεκριμένη που έχω αλλα δυστυχώς δεν υποστηρίζει games DirectX 11 οποτε αναγκαστικά πρέπει να αλλάξω .. πχ το farcry 2 το έπαιζα full αλλα το Κρίσις 3 μου λέει ότι θέλω DirectX 11 δυστυχώς και η κάρτα δεν υποστηρίζει.

Παρακάτω σας λέω τι σύστημα διαθέτω ...

Case: Cooler Master: HAF X

Processor: Intel Core i7-920 (2666.7 MHz)

Motherboard: EVGA 131-GT-E767 (Intel X58 (Tylersburg 36S) + ICH10R)

Memory: G.SKILL F3-12800CL9T-12GBSR 12GB (3X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ SNIPER TRIPLE CHANNEL KIT (x2 = 24 GBytes (Triple-Channel)

Disk drive: INTEL 330 SERIES SSDSC2CT180A3K5 180GB SSD 2.5'' SATA3 MLC RETAIL

Monitor: LG Flatron M2362D FullHD 1080P

Display Adapter: GIGABYTE GEFORCE GTX275 CUDA GV-N275SO-18I SUPER OVERCLOCK 1.8GB DDR3 PCI-E RETAIL

Περίπου θα μπορέσω να διαθέσω μέχρι και 350- 400 euro το πολύ και πιο φτηνά να είναι δεν θα με πείραζε αν οι διαφορες είναι ελάχιστες

Περιμένω προτάσεις ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Edited by greekvipper
Link to comment
Share on other sites

Αν και περιμένω τον gprhellas μέχρι την Δευτέρα να μου πει για την κάρτα! όπως σου γραψα και στο pm έχει στα υπόψιν σου ότι πουλάω 680gtx 300 ευρώ..:)

Link to comment
Share on other sites

εχεις aftermarket cpu cooler? αν ναι πηγαιναι σε gtx770 γυρω στα 390 στο ελλαδισταν αλλα οτι δινεις παιρνεις απλα τρομερη καρτα.

Τωρα σε πιο οικονομικες λυσεις εχουμε gtx 760 ο αρχοντας των 1080p γυρω στο 300αρι ή πας σε καποια μεταχειρισμενη gtx 680 ή amd 7970 που ειναι 10% καλυτερη.

ο φιλος μας ο venisk εχει μια πολλη καλη μεταχειρισμενη αμα ενδιαφερεσαι http://www.hwbox.gr/vgas-sales/20753-gigabyte-680gtx-reference-page_2.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πήγαινα σε 7970. Μια χαρά για την ανάλυση + 3 AAA games δωρεάν.

...Και τον "fixer" να έρθει να σου πάρει την GTX 275!

@greekvipper, συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλίσαντα! Η 7970 είναι πολύ καλή λύση για αυτά τα λεφτά. :P

Link to comment
Share on other sites

Αν και περιμένω τον gprhellas μέχρι την Δευτέρα να μου πει για την κάρτα! όπως σου γραψα και στο pm έχει στα υπόψιν σου ότι πουλάω 680gtx 300 ευρώ..:)

μακάρι να τα είχα αυτά τα λεφτά και να σου έλεγα! απλός θα τα βάλω με δώσεις :P συνήθως έτσι κάνω για το pc αναβαθμίσεις ... είναι η ταχτική μου ..

6-8 μήνες κάτι που θέλω να αλλάξω και μόλις τελειώσω κάτι άλλο .... να μην τα δίνουμε και στο ντούκου και μας φαίνονται

διαβάζω όλων σας τα post και θα περιμένω και άλλες γνώμες για να δούμε!

Edited by greekvipper
Link to comment
Share on other sites

σας δείχνω κάποια στοιχεια τις κάρτας γραφικών μου μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κοιτάζω και να ρίχνω προσοχή για να αγοράσω μια καινούργια ? ας πουμε αυτή έχει Διασύνδεση μνήμης: 448-bit ενώ κάτι άλλες καινούργιες 384 bit

Επεξεργαστής GPU: GeForce GTX 275

Έκδοση προγράμματος οδήγησης: 320.18

Έκδοση Direct3D API: 10

Πυρήνες CUDA: 240

Ρολόι πυρήνα: 715 MHz

Ρολόι σκίασης: 1550 MHz

Ρυθμός δεδομένων μνήμης: 2520 MHz

Διασύνδεση μνήμης: 448-bit

Συνολική διαθέσιμη μνήμη γραφικών: 4095 MB

Αποκλειστική μνήμη βίντεο: 1792 MB GDDR3

Μνήμη βίντεο συστήματος: 0 MB

Κοινόχρηστη μνήμη συστήματος: 2303 MB

Έκδοση BIOS βίντεο: 62.00.5E.00.02

IRQ: 16

Δίαυλος: PCI Express x8 Gen2

Link to comment
Share on other sites

Με λάθος κριτήρια εξετάζεις το ζήτημα. Το bandwidth της μνήμης, ειδικά όταν μιλάμε για τόσο μεγάλα νούμερα, δεν σε ενδιαφέρει από πλευράς επιδόσεων. Δηλαδή τι 192, τι 384 τι 448 δεν θα δεις διαφορά σε επιδόσεις.

Για μένα εξετάζεις 3 κριτήρια.

α) Ανάλυση της οθόνης σου

β) Παιχνίδια που παίζεις

γ) Διαθέσιμο budget.

Εφόσον είσαι στα 1080p, αυτομάτως πας σε σειρές 7800 και πάνω από AMD, και από 660Ti και ανώτερη από nVidia.

H προηγούμενη μου πρόταση πάντως ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

ερωτησούλα :

2 x Sapphire 7850 OC DUAL-X (PCI Express x 16 , 2GB) - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr σε διάταξη Crossfire ή

1 x Sapphire 7970 3GB OC Boost - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

τι ειναι καλητερο ?

περιπου θα ηταν το ιδιο και για μια GTX ? να παρω 1 καινουργια ή 2 λιγο πιο παλιες

( και συγνωμη αν σας πρ....... απλος θελω να κανω σωστη αγορα γιατι δεν ειναι και λιγα τα euro )

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από crossfire με τόσο μικρές κάρτες αφού υπάρχει η ίδια απόδοση από μια κάρτα δεν έχει νόημα!

Είναι ότι σου αρέσει περισσότερο εμένα μου αρέσουν τα physx οπότε παίρνω nvidia..Εσένα μπορεί να σου αρέσει να αλλάζεις drivers κάθε μήνα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πια από τις 2 λέτε ? σε αυτήν την τιμή ... (κατέβηκα τιμή για οικονομικούς λόγους) θέλω να πάω μονο σε invidia ( για το σύστημα μου θα αποδώσουν? )

εκτος αν υπάρχει κάτι καλύτερο με αυτά τα λεφτά θα ήθελα να τo προτείνεται

MSI GTX 660 Ti Power Edition OC (2 Gb) - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

ή

MSI GTX 760 TF 2GD5/OC 2GB - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

Παρακάτω σας λέω τι σύστημα διαθέτω ...

Case: Cooler Master: HAF X

Processor: Intel Core i7-920 (2666.7 MHz)

Motherboard: EVGA 131-GT-E767 (Intel X58 (Tylersburg 36S) + ICH10R)

Memory: G.SKILL F3-12800CL9T-12GBSR 12GB (3X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ SNIPER TRIPLE CHANNEL KIT (x2 = 24 GBytes (Triple-Channel)

Disk drive: INTEL 330 SERIES SSDSC2CT180A3K5 180GB SSD 2.5'' SATA3 MLC RETAIL

Monitor: LG Flatron M2362D FullHD 1080P

Display Adapter: GIGABYTE GEFORCE GTX275 CUDA GV-N275SO-18I SUPER OVERCLOCK 1.8GB DDR3 PCI-E RETAIL

Link to comment
Share on other sites

760 Γιατί να πάρεις την παλιά στην ίδια τιμή..μια 670 με άλλο όνομα είναι ;)

True Dat! Όχι ότι θέλω να "σου πουλήσω" την κάρτα του venisk. Αλλά αυτή την στιγμή μοιάζει με την καλύτερη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now