Ne0

Windows Home Server 2011 Vs Windows Server 2012 Essential

Recommended Posts

Τι δίσκους έχεις; και σε τι configuration?

Αν είναι IDE, με το router να παίζει το ρόλο του switch, τότε μια χαρά είσαι.

Έχω την επιλογή ACHI στο IDE configuration μέσα στο BIOS αν κατάλαβα καλά τι εννοείς.

Ναι, το ρούτερ παίζει και το ρόλο switch.....

Link to comment
Share on other sites

Ασχημα δεν εισαι, αλλα, θα μπορουσες και καλυτερα...

Τεσπα, για να μη μπουμε σε αλλα χωραφια αστο οπως ειναι.

Το να δεις 60αρες και 70αρες σε GBit δικτυο δεν ειναι οτι ευκολοτερο,

χρειαζεσαι καλης ποιοτητας καλωδια, καλες καρτες πανω απο ολα,

μικρορυθμισεις σε αυτες, κι αλλα χαζα. Και μονο οτι το ρουτερ παιζει

και το ρολο του switch μετραει κι αυτο.

Επισης αν εκανες ενα copy και ειδες αυτη τη ταχυτητα, τοτε δοκιμασε

ταυτοχρονα να κανεις δυο. Ισως και να δεις το συνολικο bandwidth να

αυξανεται.

Link to comment
Share on other sites

Ne0, με τι δίσκους έχεις AHCI mode στο bios?

Σε Raid 0/5/6 θα είχε σταθερά 55+, κάθε κάρτα μπορεί να αποδώσει τόσο, απλά όσο μεγαλύτερα τα αρχεία, τόσο μεγαλύτερη η περίπτωση μετάδοση λάθος πακέτων.

Link to comment
Share on other sites

Ne0, με τι δίσκους έχεις AHCI mode στο bios?

Σε Raid 0/5/6 θα είχε σταθερά 55+, κάθε κάρτα μπορεί να αποδώσει τόσο, απλά όσο μεγαλύτερα τα αρχεία, τόσο μεγαλύτερη η περίπτωση μετάδοση λάθος πακέτων.

Τι εννοείς με τι δίσκους?

Δεν είναι σε raid....

Στον υπολογιστή με win7 ο δίσκος είναι ένας 2TB green και το έχω μόνο για τις ταινίες, και στον υπολογιστή με τα home server είναι ένας seagate 250Gb και στου δύο υπολογιστές σε AHCI mode.

Edited by Ne0
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν το εκμεταλεύεσαι το AHCI mode. Μια χαρά είναι οι ταχύτητες σου για το συγκεκριμένο hardware.

Όταν αντιγράφω όμως από τον ένα δίσκο στον άλλο στον υπολογιστή με τα win 7 και για το ίδιο αρχείο.... οι ταχύτητες είναι 100 ΜΒ/s.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αντιγράψεις από το δίσκο των win 7 να αντιγράψεις απευθείας στον 250αρι. Εκεί έχεις ένα πρώτο bottleneck και το δεύτερο είναι το δίκτυο (καλώδια, router, κάρτες δικτύου). Τα 40 MB/s είναι μια normal ταχύτητα για τέτοια διάταξη και έχει και άλλο overhead για πολλαπλές μεταφορές με σχετικά υψηλές ταχύτητες πχ. 2 αρχεία με 25-30 MB/sec

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αντιγράψεις από το δίσκο των win 7 να αντιγράψεις απευθείας στον 250αρι. Εκεί έχεις ένα πρώτο bottleneck και το δεύτερο είναι το δίκτυο (καλώδια, router, κάρτες δικτύου). Τα 40 MB/s είναι μια normal ταχύτητα για τέτοια διάταξη και έχει και άλλο overhead για πολλαπλές μεταφορές με σχετικά υψηλές ταχύτητες πχ. 2 αρχεία με 25-30 MB/sec

Αρα είμαι ΟΚ με αυτές τις ταχύτητες? :biggrin-new:

Τι γίνεται στην περίπτωση του streaming?

Ακομα... αν βάλω ένα switcher 1000αρι... μπορεί να δώ μεγάλη διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτιαξα και το remote desktop... πολύ καλή φάση...

Όπως βλέπετε είμαι άσχετος από server αλλά θα μάθω που θα μου πάει.... έχω βρει ένα βιβλίο (Windows home server 2011 unleased) και διαβάζω... :lol

Να κάνω μια ερώτηση?

Υπάρχει λόγος να φτιάξω domain και clients?

Τι θα πάρω παραπάνω?

Το back up των υπολογιστών ίσως?

Μπορείτε να μου προτείνεται και ένα καλό καλώδιο cat5e ή cat6 του 1m?

Πάνε πάντα σύμφωνα με το κόστος?

Link to comment
Share on other sites

Domain σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να φτιάξεις, clients μπορεί να χρειάζεται για να τραβάει αυτόματα backup στα αρχεία που θα του ορίσεις εσύ.

Καλό είναι να στήσεις έστω και το back up των windows για να έχεις μια προστασία στην περίπτωση που την βαρέσει ο υπολογιστής σου.

Υ.Γ. Remote Control μπορείς να χρησιμοποίησεις από οποιονδήποτε υπολογιστή σε οποιονδήποτε (από win 7 σε server, το ανάποδο, από win 7 σε win 7, etc). Αυτό που έρχεται προεγκατεστημένο στα server edition είναι το Remote Desktops, το οποίο με μερικά κόλπα μπορείς τελικώς να περάσεις σε win 7 & 8.

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να φτιάξω το remote web access μεσω windows για να κοιταω καποια αρχεία μου απο υπολογιστες εκτος σπιτιού.

Ενεργοποίησα λοιπόν το remote web access από το dashboard και επειδή δεν έχω στατική ip απο τον provider μου εφτιαξα ενα subdomain μεσω των windows της μορφής domain.homeserver.com. Τα windows ανοιξαν και τις πορτες στο ρουτερ αυτόματα. Όλα καλά μέχρι εδω λοιπον. Ανοίγω ένα παράθυρο στο browser μου και συνδέομαι στο domain.homeserver.com. Όταν πάω να βάλω τα στοιχεία ενός user δεν συνδέεται και μου βγάζει μήνυμα ότι έχω εισάγει τα στοιχεία μου λάθος. Όταν προσπαθώ να βάλω τα στοιχεία του administrator μου λέει οτι δεν επιτρέεπεται η προσβαση με τον βασικό administrator.

Καμιά ιδέα του τι μπορώ να κάνω?

Υπάρχει κάποιος άλλος τροπος να κάνω αυτό που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Teamviewer, Logmein, FTP (αν πρόκεται μόνο για αρχεία - μέσω DynDns).

Για να έχει φτιάξει τέτοιας μορφής domain, θέλει πριν από το όνομα του χρήστη να δηλωθεί το domain ή το workgroup που ανήκει ο server. Μπορείς να το δοκιμάσεις, αλλά τα παραπάνω είναι πιο εύκολα και δεν έχει σημασία αν έχεις ή όχι static ip.

Γνώμη μου, καλύτερα κλείσε το UPnP από το router, μη τυχόν και σου έχει ανοιχτή την 3389 και σε "φάνε λάχανο" απ'έξω!:)

Link to comment
Share on other sites

Teamviewer, Logmein, FTP (αν πρόκεται μόνο για αρχεία - μέσω DynDns).

Για να έχει φτιάξει τέτοιας μορφής domain, θέλει πριν από το όνομα του χρήστη να δηλωθεί το domain ή το workgroup που ανήκει ο server. Μπορείς να το δοκιμάσεις, αλλά τα παραπάνω είναι πιο εύκολα και δεν έχει σημασία αν έχεις ή όχι static ip.

Γνώμη μου, καλύτερα κλείσε το UPnP από το router, μη τυχόν και σου έχει ανοιχτή την 3389 και σε "φάνε λάχανο" απ'έξω!:)

Thanx a lot!!!

Το UPnP το έκλεισα για σιγουριά και άνοιξα τις πόρτες χειροκίνητα. Τι κάνει η 3389??? Με άγχωσες λίγο...

Το κατάφερα να το κάνω τελικά μέσω των windows. Είχα κάνει βλακεία και δεν είχα παρατηρήσει ότι δεν ήταν ενεργοποιημένο το web remote access για τους χρήστες... χαζομάρα μου.

Να σε ρωτήσω κάτι.... το DynDNS δεν κάνει κάτι αντίστοιχο με το να σου παρέχει σταθερή ip ουσιαστικά? Ή λάθος τα ξέρω?

Νομίζω είναι επί πληρωμή ε?

Στο ρούτερ μου έχει επιλογή για να πάω από dynamic σε static ip, αλλά δεν ξέρω αν θα μου έρθει καμία χρέωση από τον provider. Αν δεν υπάρχει χρέωση, θεωρείς καλύτερη τη στατική ip? Οφέλη (εκτός από το remote web access που φτιάχτηκε)?

Link to comment
Share on other sites

Port 3389: Remote Desktop Protocol - Wikipedia, the free encyclopedia . Πρακτικά είναι το Remote Desktop Service που αν το έχεις ανοιχτό στα pc σου ενδεχομένως κάποιος να μπορεί να περάσει με brute force control. Παραλίγο να την πατήσω έτσι σε παραγωγικό περιβάλλον (άλλος έστησε τα δίκτυα) και στο παρατρίχα δεν έγινε μεγάλη ζημιά.

Το DynDns αντικατοπτρίζει την IP σου (dynamic) με κάποιο domain που σου δίνει! Είναι κάτι σαν ψευδο-static λύση, απλά σε αυτή τη περίπτωση το router σου ή κάποιο software στέλνει τις αλλαγές τις ip σου στην DynDns.

Δεν μπορείς απλά να αλλάξεις την ρύθμιση στο router, δεν θα συνδεθείς ποτέ! Πρέπει να αλλάξεις το πακέτο σου με τον ISP και μετά να αλλάξεις σε static (θα σου δώσει αυτός ποιές ip θα πάρεις - συνήθως αγοράζεις 4-8-16, ανάλογα με τον ISP) και φυσικά αυτό χρεώνεται από 20? μέχρι και 70? (εξαρτάται από τον τιμοκατάλογο).

Με την στατική ip δεν είναι ότι απλά έχεις τη δυνατότητα να βρίσκεις το pc σου, το server σου μέσω διαδικτύου, αλλά μπορείς να στήσεις ένα κάρο υπηρεσίες που δεν θα φιλοξενούνται σε κάποιον host provider, αλλά στο σπίτι σου. Μπορείς να έχεις πχ έλεγχο με κάμερες, πρόσβαση στα αρχεία σου, βοήθεια στα συγγενικά στου πρόσωπα, να κάνεις αλλαγές στο home cinema για το ποιές ταινίες να σου καταγράψει στους δίσκους. Με λίγα λόγια μπορείς να έχεις πρόσβαση σε ένα κάρο πράγματα που συνδέονται στο δίκτυο σου.

Link to comment
Share on other sites

Port 3389: Remote Desktop Protocol - Wikipedia, the free encyclopedia . Πρακτικά είναι το Remote Desktop Service που αν το έχεις ανοιχτό στα pc σου ενδεχομένως κάποιος να μπορεί να περάσει με brute force control. Παραλίγο να την πατήσω έτσι σε παραγωγικό περιβάλλον (άλλος έστησε τα δίκτυα) και στο παρατρίχα δεν έγινε μεγάλη ζημιά.

Το DynDns αντικατοπτρίζει την IP σου (dynamic) με κάποιο domain που σου δίνει! Είναι κάτι σαν ψευδο-static λύση, απλά σε αυτή τη περίπτωση το router σου ή κάποιο software στέλνει τις αλλαγές τις ip σου στην DynDns.

Δεν μπορείς απλά να αλλάξεις την ρύθμιση στο router, δεν θα συνδεθείς ποτέ! Πρέπει να αλλάξεις το πακέτο σου με τον ISP και μετά να αλλάξεις σε static (θα σου δώσει αυτός ποιές ip θα πάρεις - συνήθως αγοράζεις 4-8-16, ανάλογα με τον ISP) και φυσικά αυτό χρεώνεται από 20? μέχρι και 70? (εξαρτάται από τον τιμοκατάλογο).

Με την στατική ip δεν είναι ότι απλά έχεις τη δυνατότητα να βρίσκεις το pc σου, το server σου μέσω διαδικτύου, αλλά μπορείς να στήσεις ένα κάρο υπηρεσίες που δεν θα φιλοξενούνται σε κάποιον host provider, αλλά στο σπίτι σου. Μπορείς να έχεις πχ έλεγχο με κάμερες, πρόσβαση στα αρχεία σου, βοήθεια στα συγγενικά στου πρόσωπα, να κάνεις αλλαγές στο home cinema για το ποιές ταινίες να σου καταγράψει στους δίσκους. Με λίγα λόγια μπορείς να έχεις πρόσβαση σε ένα κάρο πράγματα που συνδέονται στο δίκτυο σου.

Επειδή μένω στη Δανία και το ίντερνετ μου είναι cable... Το δοκίμασα να δώσω στην static ip ρύθμιση του ρουτερ τις ip που είχε στο dynamic.

Λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα.... Όμως δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο πάροχος εδώ, ή αν δει ότι το έχω αλλάξει... μου στείλει επιπλέον χρέωση... Το γύρισα λοιπόν σε dynamic και θα τους κάνω μια ερώτηση.... Πάντως όταν επέλεγα πακέτο στον πάροχο εδώ δεν είχε επιλογή dynamic kai static... ή ίσως κάτι να μην είδα καλά εγώ...

Anyway... θα το ρωτήσω και θα δούμε....

Thanx again....

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει η IP σου μόλις κάνεις restart το router;

Οχι...

Γενικότερα ακόμα και οταν ειναι στο dynamic η ip παραμενει σταθερή και το restart του ρουτερ γινεται ανα τακτα διαστηματα... Π.χ. Ανα τρεις ημερες... Και εχω την εντυπωση οτι παρεμβαινει και ο παροχος σε αυτό... Τοτε αλλαζει και η ip... Αλλιως οσα restart και να κανω εγως στο ρουτερ... Η ip μενει ιδια

Οταν το γυρισω σε static εξαφανιζεται το expire on στο interface του ρουτερ... Και γενικά στο interface λεει οτι στο μπορεις να επιλεξεις static αν θες να κανει manual ολες της αναβαθμισεις του ρουτερ σου και γενικοτερα να μην παρεμβαινει ο παροχος... Κατι τετοιο... Ειναι αρκετα περιεργη περιπτωση το cable...

Link to comment
Share on other sites

Ίδια λογική, αλλά modulation και security service, αλλά ο πάροχος σου δίνει IP σε κάθε περίπτωση, είτε dynamic, είτε static.

Από τη στιγμή που η Ip σου αλλάζει κάθε φορά καλύτερα να μην το γυρίσεις στο static, γιατί μπορείς να βρεθείς χωρίς σύνδεση μια μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ίδια λογική, αλλά modulation και security service, αλλά ο πάροχος σου δίνει IP σε κάθε περίπτωση, είτε dynamic, είτε static.

Από τη στιγμή που η Ip σου αλλάζει κάθε φορά καλύτερα να μην το γυρίσεις στο static, γιατί μπορείς να βρεθείς χωρίς σύνδεση μια μέρα :)

Σωστός.... :)

Τους εστειλα mail για το τι χρειαζεται για να εχω στατική... Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now