Ne0

Windows Home Server 2011 Vs Windows Server 2012 Essential

Recommended Posts

Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ windows home server 2011 και windows server 2012 essential?

Ποια θεωρειτε καλυτερα για ενα home server?

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές... Χμμμ. Τελείως απλοϊκά, τα μεν είναι win 7-based και τα δε win 8-based :P

Και τα 2 μπορούν για home server, αλλά τα WHS 2011 προσφέρουν περισσότερους αυτοματισμούς για το σπίτι; Anyway, για σιγουριά θα πήγαινα στα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια.

τα 2012 τα εχω και τα 2011 τα βρισκω με 40 ευρω περιπου... Δεν ειναι θέμα κοστους.

να προτιμησω τα 2011 για home server/ home group?

Link to comment
Share on other sites

Τελεια.

τα 2012 τα εχω και τα 2011 τα βρισκω με 40 ευρω περιπου... Δεν ειναι θέμα κοστους.

να προτιμησω τα 2011 για home server/ home group?

τα windows home server είναι πολύ εύκολα στην παραμετροποίηση, δεν χρειάζεται καν να στήσεις homegroup

το μόνο κακό είναι ότι υποστηρίζει κάτω από 10 pc στο δίκτυό του.

it rocks

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω με τίποτα να συνδέσω του δυο υπολογιστες (windows 7 και windows home server 2011) μεταξύ τους σε home-group, ενώ αναγνωρίζουν την ύπαρξή του.

Χρησιμοποιώ και στους δύο Symantec Endpoint Protection και δείχνει σαν να είναι εν μέρη υπαίτιο για αυτό. Δοκίμασα διάφορα που είδα στο internet, όπως το να απενεργοποιήσω το Symantec, να τα συνδέσω και μετά να το ξαναενεργοποιήσω, αλλά και πάλι τζίφος. Ακόμα και με απενεργοποιημένο δεν μπορολυσε να συνδεθεί όταν έβαζα τον κωδικό.

Έχετε ιδέα τι πρέπει να κάνω?

Θυμάμαι παλιότερα το είχα ξαναπροσπαθήσει σε δύο υπολογιστές με win 7 αλλά και πάλι δεν το είχα καταφέρει. Αλλά τώρα μου χρειάζεται γιανα μπορώ να κάνω share τα αρχεία του server.

Καμιά ιδέα????

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι υπολογιστές είναι στο ίδιο homegroup? Στο ίδιο δίκτυο (πχ. 192.168.1.χ)? Έχεις ανοίξει το sharing στα windows 7 και στο server (πιο σημαντικό στο server)? Όλα αυτά με κλειστό το Symantec.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι υπολογιστές είναι στο ίδιο homegroup? Στο ίδιο δίκτυο (πχ. 192.168.1.χ)? Έχεις ανοίξει το sharing στα windows 7 και στο server (πιο σημαντικό στο server)? Όλα αυτά με κλειστό το Symantec.

Δυστυχώς τα έχω κάνει όλα... αλλά και πάλι δεν δουλεύει...

Υπάρχει άλλος τρόπος για sharing???

Link to comment
Share on other sites

Τους φακέλους στον server τους έχεις κάνει share? Έχεις ορίσει permissions και υπάρχει ένα account με username & pass με rights σου φακέλους;

Είναι εύκολο να κάνεις ένα explain??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποιον χρήστη με username & pass, δημιούργησε έναν.

Δεύτερον, στον φάκελο που θέλεις να μοιράσεις με το υπόλοιπο δίκτυο πρέπει να πατήσεις δεξί κλικ --> Properties --> (καρτέλα) Sharing --> Advanced Sharing --> να το ενεργοποιήσεις και στα permission να βάλεις τον συγκεκριμένο χρήστη να έχει full access. Το Everyone μην το ακυρώσεις τελείως (βάζοντας σε όλα άρνηση πρόσβασης), αλλά κάνε Untick το δικαίωμα πρόσβασης.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποιον χρήστη με username & pass, δημιούργησε έναν.

Δεύτερον, στον φάκελο που θέλεις να μοιράσεις με το υπόλοιπο δίκτυο πρέπει να πατήσεις δεξί κλικ --> Properties --> (καρτέλα) Sharing --> Advanced Sharing --> να το ενεργοποιήσεις και στα permission να βάλεις τον συγκεκριμένο χρήστη να έχει full access. Το Everyone μην το ακυρώσεις τελείως (βάζοντας σε όλα άρνηση πρόσβασης), αλλά κάνε Untick το δικαίωμα πρόσβασης.

Να ρωτήσω κάτι ίσως και ανόητο?

Το homegroup το έχω στο pc με win7 και κάνω join με τα server... ή το αντίθετο???

Γιατί εγώ αυτή τη στιγμή το έχω στα 7αρια.... όπου δεν έχω χρήστη...

Και προσπαθώ να κάνω join τον άλλο υπολογιστή από wizard για το homegroup ή ότι είναι αυτό τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για να κάνεις τέτοια σύνδεση! Βάλε όλα τα pc και τον server στο ίδιο workgroup!

Control Panel --> System --> Advanced System Settings --> (sheet) Computer Name --> Change workgroup

Μετά κάνε όσα είπα μέσα στο server και πρέπει να τα δεις άμεσα. Σε οποιονδήποτε windows explorer μέσα στα 7 πληκτρολογήσεις το "\\IP_Server" και θα σου εμφανίσει όλα τα shared folders που έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για να κάνεις τέτοια σύνδεση! Βάλε όλα τα pc και τον server στο ίδιο workgroup!

Control Panel --> System --> Advanced System Settings --> (sheet) Computer Name --> Change workgroup

Μετά κάνε όσα είπα μέσα στο server και πρέπει να τα δεις άμεσα. Σε οποιονδήποτε windows explorer μέσα στα 7 πληκτρολογήσεις το "\\IP_Server" και θα σου εμφανίσει όλα τα shared folders που έχεις κάνει.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. :worship2:... Τόση ώρα εγώ προσπαθούσα να κάνω σύνδεση.... γι αυτό δεν μου έβγαινε με τίποτα.... :P

Anyway...

Και κάτι τελευταίο γιατίσε έπριξα.... για μεταφορά π.χ. μιας ταινίας από τον υπολογιστή στο server, βλέπω ταχύτητα 40MB/s..... Είναι καλά... ???

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ethernet ειναι 1000αρες και ρυθμισμενες να παιζουν στα 1000 ?

Το switch 1000αρι ?

Τα καλωδια cat5e και ειναι καλα ?

Αν σε ολα τα παραπανω η απαντηση ειναι ναι, τοτε εισαι λιγακι χαμηλα,

θα πρεπε να παιζεις κοντα στα 60-70mb/s. Θα πρεπει να τσεκαρεις τις

ρυθμισεις των καρτων σου μην τυχον καποια ρυθμιση σε κραταει πισω.

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ethernet ειναι 1000αρες και ρυθμισμενες να παιζουν στα 1000 ?

Το switch 1000αρι ?

Τα καλωδια cat5e και ειναι καλα ?

Αν σε ολα τα παραπανω η απαντηση ειναι ναι, τοτε εισαι λιγακι χαμηλα,

θα πρεπε να παιζεις κοντα στα 60-70mb/s. Θα πρεπει να τσεκαρεις τις

ρυθμισεις των καρτων σου μην τυχον καποια ρυθμιση σε κραταει πισω.

Το switch ειναι 1000αρι και τα καλώδια είναι αρκετά καλά και ακριβά cat5e. όΤαν κάτι παίζει κάτω από 1000 από αυτά στο ρούτερ μου ανάβει ένα πορτοκαλί λαμπάκι στη θέση του πράσινου που δείχνει ότι η σύνδεση δεν είναι 1000αρα. Την πάτησα με ένα καλώδιο το οποίο αν και ήταν cat5e είχε κάποιο θέμα.... και αμέσως το ρούτερ μου το έδειξε.

Αυτή τη στιγμή όλες μου οι συνδέσεις φαίνεται να είναι 1000αρες. Οι κάρτες στις ιδιότητές τους δείχουν να παίζουν στα 1000....

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κοιτάξω?

Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να δώ.?:que:...

Δεν πάιζει να είναι θέμα δίσκων?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now