MetallicGR

Intel Haswell: Μειωμένα ποσοστά πωλήσεων, προβληματισμός στην Intel

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Haswell: Μειωμένα ποσοστά πωλήσεων, προβληματισμός στην Intel]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG] Ο αναλυτής της J.P. Morgan, Mark Moskowitz σε δήλωσή του στο AppleInsider, μίλησε σχετικά με την αγορά των υπολογιστών και αναφέρθηκε μεταξύ άλλων, στους νέους Intel Haswell επεξεργαστές και την δυσκολία απορρόφησής τους από την αγορά.

Πιο αναλυτικά, υποστηρίζει ότι η αγορά των PC's έχει σημειώσει πτώση 8.3% μέσα σε ένα χρόνο ενώ μέχρι το τέλος του έτους ενδέχεται να φτάσει το 10%, ποσοστό ρεκόρ στην ιστορία των υπολογιστών. Ο Moskowitz, δεν θεωρεί την πρόταση της Intel ανασταλτικό παράγοντα ως προς την πτώση των παραπάνω ποσοστών, αφού παρόλο που πέτυχε τους στόχους της όσον αφορά την κατανάλωση και τις επιδόσεις, δεν κατάφερε να αποσπάσει όσους αγοραστές θα ήθελε επειδή όπως αποφάνθηκε, οι χρήστες δεν είχαν "κίνητρο" για να τους αγοράσουν!

Το γεγονός ότι η Intel βρίσκεται μόνη στο παιχνίδι των "απόλυτων επιδόσεων" είναι ένας σημαντικός παράγοντας γιατί ακολουθεί μια τιμολογιακή πολιτική, αρκετά διαφορετική από αυτήν της AMD και των άλλων εταιρειών όπως της VIA/Qualcomm/TSMC οι οποίες έχουν διαφορετικές στρατηγικές και διαφορετικό κοινό. Συμπερασματικά, περιμένουμε τις αντιδράσεις της αγοράς με πιθανή την μείωση τιμών σε πολλά προϊόντα μέχρι το τέλος του έτους, δημιουργώντας έτσι τα κίνητρα που "λείπουν" απ' τους καταναλωτές.

[img_ALT=Intel Haswell: Μειωμένα ποσοστά πωλήσεων, προβληματισμός στην Intel]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums187-picture14056.png[/img_ALT]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Της γυρισε μπουμερανγκ, πραγμα που ειχαμε προβλεψει εδω και καιρο, σε συνθηκες παγκοσμιας οικονομικης υφεσης το μοντελο που υιοθετησε η Intel για να ευχαριστει την Wall Street και τους μετοχους της δεν ειναι βιωσιμο μακροπροσθεσμα, αναγκαστικα θα αλλαξει στρατηγικη και ελπιζω και μυαλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πιο πολύ είναι και το θέμα των θερμοκρασιών στη μέση. Αν o 4670K, 4770K είχαν τις θερμοκρασίες των 2600K,2700K ίσως να βλέπαμε άλλες πωλήσεις.

Επίσης μην ξεχνάμε πως ακόμα οι νέοι Haswell δεν υιοθετήθηκαν πλήρως από τα laptop.

Ήμουν κι εγώ έτοιμος για την αλλαγή, αλλά μόλις είδα το bottleneck στο RAID SATA3, δεν υπήρχε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Ζάχος, αν είχανε έστω τις temps των 2500K/2600K ( αν όχι και ένα κλίκ καλύτερες ) θα ήταν εντελώς διαφορετική η εικόνα των πωλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πιο πολύ είναι και το θέμα των θερμοκρασιών στη μέση. Αν o 4670K, 4770K είχαν τις θερμοκρασίες των 2600K,2700K ίσως να βλέπαμε άλλες πωλήσεις.

Επίσης μην ξεχνάμε πως ακόμα οι νέοι Haswell δεν υιοθετήθηκαν πλήρως από τα laptop.

Ήμουν κι εγώ έτοιμος για την αλλαγή, αλλά μόλις είδα το bottleneck στο RAID SATA3, δεν υπήρχε περίπτωση.

Δεν νομιζω οτι επαιξαν ρολο οι θερμοκρασιες επειδη η Intel ηθελε να εξοικονομησει λεφτα απο το soldering βαζωντας οδοντοπαστα, οι πραγματικοι λογοι ειναι οτι για το 90% των χρηστων ο ορος "Good Enough" εχει πλεον εμπεδωθει, ο κοσμος κανει την δουλεια του με μηχανηματα ακομη και του 2006 και δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος αναβαθμισης μιας και το κεντρο ενδιαφεροντος μεταφερθηκε απο τα Windows στις mobile συσκευες, το android/ios και το οικοσυστημα εφαρμογων τους.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως φταίει το γεγονός οτι οι σειρές sandy, ivy και haswell βγήκαν με πολύ μικρή χρονική διαφορά .

έπρεπε να υπάρχει ένα μεγαλύτερο διάστημα μεταξύ τους ώστε οι καταναλωτές να προλαβαίνουν να τους "χαρουν". συν το γεγονός οτι όλοι αυτοι είναι δυνατοί επεξεργαστές και οι καινούριες γενιές που τους διαδέχτηκαν δεν είχαν πολλά παραπάνω να προσφέρουν σε ισχύ.

είμαι με sandy και δεν έχω μπει καν στη σκέψη ανανέωσης.

Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνεις μόνο από το μέσο καταναλωτή. Να βλέπεις για αρχή τις μεγάλες εταιρείες. Εγώ π.χ. που για την εταιρεία αγοράζω Dell laptop, δεν έχω ακόμα επιλογές. Ένα μοντέλο με haswell έχει βγάλει η Dell και αυτό επειδή είναι 15.6 δεν το αγοράζω λόγω μεγέθους.

Στις 14 ίντσες, στις 13.3 και στις 12.5 δεν έχει τίποτα ακόμα. Επίσης δεν έχει τίποτα ακόμα σε Ultrabook.

Στα Desktop δεν ξέρω τι κάνουν αλλά λογικά θα συμβαίνει ότι με τα λάπτοπ. Λίγες επιλογές και επειδή είναι κάτι καινούριο οι τιμές ακόμα δεν έχουν "συνέλθει".

Βάλε και το θέμα των θερμοκρασιών, που θα πρέπει να μπουν διαφορετικές ψύκτρες παντού και ορίστε το πρόβλημα με τις πωλήσεις.

Σίγουρα ο κόσμος δεν δίνει λεφτά για 2-3 ή και 10% παραπάνω επιδόσεις, αλλά εμείς είμαστε λίγοι (enthousiasts). Οι υπόλοιποι δεν έχουν ακόμα τις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Μια ματιά στα forum αρκεί για να δεί κανείς πως μεγάλο ποσοστό πιθανών αγοραστών δεν πήρε λόγω των θερμοκρασιών.

Δεν είναι λίγος ο κόσμος που δεν τους πήρε για αυτό το λόγο, υπάρχουνε ουκ ολίγοι με παλιό PC που θέλουνε να αναβαθμίσουνε και ψάχνουνε 2500K/2600K καθαρά λόγω θερμοκρασιών.

Άνοιξε ένα θέμα στο xs.org / overclock.net / overclockers.com / όπου θες, και γράψε θέλω να πάρω νέο PC, έχω έναν Core 2 Quad Q9650 π.χ. και πες σκέφτομαι να πάρω 4770K, να δείς πόσοι θα σου πούνε κατ' ευθείαν "μην πάρεις, είναι ζεστοί έχουνε θέμα με τις temp" :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ούτε τα μικρά chipset που ξεκλειδώθηκαν έκαναν την διαφορά; Γιατί εκεί είχαμε επί τις ουσίας ένα βήμα πίσω από την Intel...

Μα τι να λέμε, και να θέλεις να παραμυθιαστείς, αν είσαι από 2500Κ και πέρα, απλά δεν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνεις μόνο από το μέσο καταναλωτή. Να βλέπεις για αρχή τις μεγάλες εταιρείες. Εγώ π.χ. που για την εταιρεία αγοράζω Dell laptop, δεν έχω ακόμα επιλογές. Ένα μοντέλο με haswell έχει βγάλει η Dell και αυτό επειδή είναι 15.6 δεν το αγοράζω λόγω μεγέθους.

Στις 14 ίντσες, στις 13.3 και στις 12.5 δεν έχει τίποτα ακόμα. Επίσης δεν έχει τίποτα ακόμα σε Ultrabook.

Στα Desktop δεν ξέρω τι κάνουν αλλά λογικά θα συμβαίνει ότι με τα λάπτοπ. Λίγες επιλογές και επειδή είναι κάτι καινούριο οι τιμές ακόμα δεν έχουν "συνέλθει".

Βάλε και το θέμα των θερμοκρασιών, που θα πρέπει να μπουν διαφορετικές ψύκτρες παντού και ορίστε το πρόβλημα με τις πωλήσεις.

Σίγουρα ο κόσμος δεν δίνει λεφτά για 2-3 ή και 10% παραπάνω επιδόσεις, αλλά εμείς είμαστε λίγοι (enthousiasts). Οι υπόλοιποι δεν έχουν ακόμα τις επιλογές.

Κρινω παντα απο τον μεσο οικιακο καταναλωτη αλλα υπολογιζω σοβαρα και τις αναγκες της corporate αγορας. Και οι 2 αυτες κατηγοριες με εξαιρεση την Apple που πιστευω εχει ρουφηξει στην κυριολεξια την μεριδα του λεοντος στους mobile Haswell, ενας λογος που δεν εχεις επιλογες....εχουν ανταποκριθει ψυχρα απεναντι στην νεα γενια της Intel, οχι λογω οτι προκειται για ενα κακο προιον αλλα κυριως για λογους οικονομικης πιεσεως αλλα και ανερχομενων τεχνολογιων στα software οικοσυστηματα (Cloud), πιστευω οτι η κατηγορια 350-450 ευρώ ειναι τουλαχιστον για τα ελληνικα δεδομενα το 80% της αγορας φορητου υπολογιστη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο, η Intel δεν μπορει να ανταποκριθει ριχνοντας τις τιμες στην σειρα Core της διοτι χανει τα τεραστια ποσοστα κερδους γυρω στο 60% που απολαμβανει σε καθε επεξεργαστη που πουλαει, αρα το μονο που μπορει να κανει ειναι να πλυμμηρισει αυτες τις κατηγοριες τιμης με τους νεους Silvermont Atoms που ετοιμαζει για τελος 2013 με μικροτερα τσιπς αρα και ποιο οικονομικα στην κατασκευη τους ανταγωνιζομενη ταυτοχρονα την AMD με τα πολυ δημοφιλη APU π.χ. Brazos και τωρα Jaguar, πιστευω επισης οτι θα κανει το ιδιο και στις Desktop σειρες, αναμενω την επομενη σειρα Celeron/Pentium να ειναι quadcore Silvermont Atoms, θα εχουμε 2 διαφορετικες αρχιτεκτονικες για διαφορετικες κατηγοριες τιμης, Celeron/Pentium Silvermonts για τον απλο χρηστη και τους ποιο fat x86 πυρηνες Haswell/Skylake στην σειρα Core για τα π.χ. 600 ευρω και πανω, σε Ultrabooks, premium φορητους και Apple.

Link to comment
Share on other sites

εγω που πηρα και Ζ87 και 4770Κ σας λεω οτι οντως ουτε θερμοκρασιες καλες εχει,ουτε μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις,ουτε καλες τιμες.Το γιατι τα πηρα ειναι μια αλλη ιστορια.Παντως κοιτωντας πισω ο καλυτερος επεξεργαστης που ειχα πιθανοτατα ηταν ο 2700Κ.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου αν δεν αλλαζε socket για την σειρα 4xxx και ηταν προς τα πισω συμβατο (good ol' s1155), δηλαδη να μπορεις να "κουμπωσεις" ix-4xxx σε mobo σειρας 6 ή 7, πιστευω οτι θα ειχε μεγαλυτερη ανταποκριση στο ευρυτερο κοινο.

Link to comment
Share on other sites

ταν τρως συνεχεια βρωμικο μην παραπονιεσαι γιατι εχεις καλη σχεση με την τουαλετε φιλη μου ιντελα

Όντως έχουμε χορτάσει τόσο πολύ από απόδοση που και μια πατάτα της intel δεν αρκεί για να μας απομακρύνει..έχουμε γίνει οι παχύσαρκοι των επιδόσεων :hehe:

Καλό είναι αυτό που έγινε μπας και ρίξει λίγο την μύτη προς τα κάτω :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου αν δεν αλλαζε socket για την σειρα 4xxx και ηταν προς τα πισω συμβατο (good ol' s1155), δηλαδη να μπορεις να "κουμπωσεις" ix-4xxx σε mobo σειρας 6 ή 7, πιστευω οτι θα ειχε μεγαλυτερη ανταποκριση στο ευρυτερο κοινο.

Συμφωνώ !!! Πήγα να το γράψω γιατί δεν το είπε κανένας άλλος ....

Τα desktop τα παίρνουμε για να τα αναβαθμίζουμε. Αν πρέπει να αλλάξεις και μητρική δεν είναι απλή αναβάθμιση αλλά ριζική αλλαγή. Τα λεφτά που χαλάς γι'αυτό που παίρνεις απλά δεν αξίζουν ....

Από εκεί και πέρα σίγουρα έπαιξε ρόλο ότι βγήκαν "κολλητά" οι επεξεργαστές καθώς και ότι επί της ουσίας ένα "rebranding" δεν σε πάει να δώσεις λεφτά για νέο επεξεργαστή. Τα +5% +10% είναι για τα benchmarks. Το σύστημα δεν το βλέπεις σε (απόλυτους) αριθμούς, το βλέπεις επί το έργον ....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ !!! Πήγα να το γράψω γιατί δεν το είπε κανένας άλλος ....

Τα desktop τα παίρνουμε για να τα αναβαθμίζουμε. Αν πρέπει να αλλάξεις και μητρική δεν είναι απλή αναβάθμιση αλλά ριζική αλλαγή. Τα λεφτά που χαλάς γι'αυτό που παίρνεις απλά δεν αξίζουν ....

Από εκεί και πέρα σίγουρα έπαιξε ρόλο ότι βγήκαν "κολλητά" οι επεξεργαστές καθώς και ότι επί της ουσίας ένα "rebranding" δεν σε πάει να δώσεις λεφτά για νέο επεξεργαστή. Τα +5% +10% είναι για τα benchmarks. Το σύστημα δεν το βλέπεις σε (απόλυτους) αριθμούς, το βλέπεις επί το έργον ....

Σε βλέπω με i5-2500k..πραγματικά δεν ξέρω πότε θα χρειαστεί αναβάθμιση ο συγκεκριμένος sandy!!Ότι καλύτερο έβγαλε μέχρι τώρα η intel και θα παραμείνει για 2-3 χρονάκια ακόμα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now