Kriskapsis

Πρόβλημα Εκκίνησης

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή της υπογραφής μου. Πατάω να ανοίξει ο υπολογιστής και κολλάει στο logo των Windows. Αυτό μου το έκανε και εχθές και έκανα επανεκκίνηση με το κουμπί και μετά άνοιξε. Στο κουτί φαίνεται ότι κολλάει ο δίσκος (δηλαδή το κόκκινο led μένει αναμμένο). Τι συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Στον υπολογιστή σου γίνεται το memtest χωρίς να χρειάζεται να μπει στα windows..τι λειτουργικό έχεις? τα 7 το έχουν στο dvd εγκατάστασης :)

Link to comment
Share on other sites

για καλό και για κακό αποσύνδεσε τον μηχανικό σου. μου έχει τύχει αρκετές φορές δευτερεύον μηχανικός να κολλάει το bootάρισμα του SSD.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα για δοκιμή τον hdd απο τα sata και το τροφοδοτικό,το ξαναδοκίμασα και άνοιξε. Εντωμεταξύ ο hdd τώρα τελευταία όταν δεν τον χρησιμοποιώ(γιατί τον έχω για αποθήκευση) ακούγεται σαν να πέφτει η τάση του. Και μετά όταν μπαίνω μέσα ακούγεται σαν να ξαναπαίρνει μπρος. Τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο bad/weak sector μάλλον έχει ο δίσκος και κολλάει προσπαθώντας να το διαβάσει. Αν έχεις swap στον μηχανικό δοκίμασε να το κάνεις disable εντελώς, ξανά σύνδεσε τον μηχανικό και παρακολούθα αν σου το ξανά κάνει. Αν όχι τότε μάλλον κάποιο bad/weak sector υπάρχει στην θέση του swap.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο bad/weak sector μάλλον έχει ο δίσκος και κολλάει προσπαθώντας να το διαβάσει. Αν έχεις swap στον μηχανικό δοκίμασε να το κάνεις disable εντελώς, ξανά σύνδεσε τον μηχανικό και παρακολούθα αν σου το ξανά κάνει. Αν όχι τότε μάλλον κάποιο bad/weak sector υπάρχει στην θέση του swap.

Το swap πως το κλείνω;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now