Recommended Posts

Και ανοίγω το PC στο γραφείο το πρωί και ξαφνικά

"Reboot and Select Peoper Boot Device"

Restart τίποτα...restart τίποτα...άνοιγμα το case & τσεκάρισμα τα καλώδια...τίποτα...τίποτα...τίποτα...

αλλαγή καλώδια τίποτα...αλλη Sata θύρα... τίποτα...!!!

Δεν μπορώ να τον δώ ούτε στο BIOS, ούτε σαν 2ο στο Device Manager.

Δοκίμασα και σε άλλο PC με άλλη μητρική... τίποτα!

Θα τον αφήσω όλη την ημέρα εκτός ρεύματος και θα δοκιμάσω αύριο να τον κάνω Hot Insert αύριο σε σύστημα που θα λειτουργεί... μπας και πάρει τα πάνω του!

Το θέμα είναι πως έχω μέσα δουλειά ενός χρόνου και δεν τα είχα όλα backed up...τι κάνω οεο?

Καμιά καλύτερη ιδέα γιατί έχω διαολιστεί από το πρωί?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μια ιδέα είναι να το αφήσεις για κανένα 6ωρο (max) εκτός ρεύματος και χωρίς καλώδια. Μετά να κάνεις clear cmos και να το ξαναβάλεις. :)

Εάν δεν πιάσει, τότε το ξανασυζητάμε.

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε rma ticket στην ocz Bill.. Εφόσον δεν είδες τον ssd σε 2 pc στο bios απλά τα έπαιξε.

Τώρα με το θέμα των πραγμάτων σου καλύτερα να το πεις στην ίδια την ocz μπορεί να υπάρχει κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

πλάκα πλάκα, γενικά τι κάνουμε με ανάκτηση αρχείων από ssd...;

Buckup :D

Πέραν των ευφημισμών, αν δεν είσαι σε κάποιο raid και σου σκάσει ο ssd η ανάκτηση είναι αρκετά δυσκολότερη απ' ότι σε έναν μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις την δουλειά σου σε οποιοδήποτε σκληρό ας είναι ssd, έχεις και ένα καλό πρόγραμμα ή έστω των windows να κάνει αυτόματα backup συνέχεια..δεν χρειάζεται να χάσεις δλδ τα δεδομένα σου για να το κάνεις ;)

Τα πάντα χαλάνε, και μένα την είχε παίξει ο revodrive 2..κακιά ώρα να του ρθει της άχρηστης βλακείας που πήγα κ αγόρασα τότε!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

πλάκα πλάκα, γενικά τι κάνουμε με ανάκτηση αρχείων από ssd...;

Πλάκα-πλάκα, τα σημαντικά δεδομένα τα έχουμε ΠΑΝΤΑ backup. Επίσης οι SSD είναι drives για λειτουργικό σύστημα και όχι για αποθήκη σημαντικών αρχείων.

Η επανάκτηση αρχείων από SSD είναι αρκετά δύσκολη γιατί στην ουσία μιλάμε για πλακέτα με μνήμες επάνω. Όταν διαγράφεις κάτι από έναν HDD, η διαγραφή συμβαίνει πάνω στο MBR. Τα πραγματικά δεδομένα πάνω στα platters δεν διαγράφονται, παρά μόνο όταν χρειαστεί να γραφτεί κάτι από πανω.Στον SSD, μόλις γίνει η διαγραφή στο MBR, ακολουθεί το TRIM, οπότε τα κελιά μηδενίζονται.

Στο θέμα του προβλήματος τώρα της συσκευής, λόγω του ότι τα δεδομένα σε ένα HDD δεν διαγράφονται επί της ουσίας σε περίπτωση που χαλάσει το hardware (συνήθως η πλακέτα) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ανάκτησης με αλλαγή της με μία ίδια. Αλλά και αυτό να μην γίνει, υπάρχουν μηχανήματα που διαβάζουν απ'ευθείας τα platters για τα δεδομένα. Στους SSD αυτό είναι πραγματικά δύσκολο. Δεν νομίζω βασικά ούτε η εταιρεία παραγωγής να μπορεί να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουνε καιεί/χαλάσει κάποια NAND chips γίνεται backup, αλλά θες bga rework station, ένα 2ο drive με ιδανικά το ίδιο firmware, ολόιδιο controller ( δεν βάζεις chips από vertex 4 σε πλακέτα vertex 3 ).

Όπως κάνουνε μεταμόσχευση platters από HDD σε HDD, έτσι κάνουνε και NAND chips από πλακέτα σε πλακέτα στα SSD...

Λογικά στο εξωτερικό π.χ. Αμερική σίγουρα υπάρχει ήδη εταιρία που κάνει ανάκτηση data σε SSD μαζικά ( βεβαίως δεν σου εγγυώνται επιτυχία ή πλήρες recovery επειδή δεν μπορεί να ξέρουνε τι έχει χαλάσει, αν είναι π.χ. ο controller παίρνεις πίσω ότι είχες σχεδόν 100%, αν έχει καεί τσιπάκι μνήμης κάηκες... ).

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πήρα Samsung 840 PRO και Seagate 500GB HDD. Δεν μπορουσα να περιμένω. Ήδη πέρασα Windows και προχωράω.

Ζάχο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα εξωτερικά enclosures κτλ αλλά θα το κάνω αύριο.

Η OCZ μου απάντησε πως δεν κάνει ανάκτηση και να επικοινωνήσω με καμιά εταιρία ανάκτησης δεδομένων και

μου προτείνανε αυτές τις δύο (FYI): Kroll Ontrack ή DriveSavers

Θα το παλέψω και αύριο και βλέπω τι θα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


  • Forum Statistics

    • Total Topics
      38.5k
    • Total Posts
      434.5k
  • Member Statistics

    • Total Members
      7,517
    • Most Online
      22,501

    Newest Member
    webdagatructiepco
    Joined
  • Who's Online (See full list)

    • There are no registered users currently online