ArMeD

Case fans και πρακτική χρησιμότητα

Recommended Posts

Καλησπέρα σας !

Επειδή έχω λίγο χρόνο θέλω να ανοίξω λίγο το pc μου να το καθαρίσω από τη σκόνη.

Είδα και αυξήσεις στις θερμοκρασίες (90+ °C η GPU) οπότε σκέφτομαι επίσης να πάρω 1-2 case fans.

Επειδή όμως δεν ξέρω, είναι όντως χρήσιμα ;;;

Σκέφτομαι να πάρω ένα να το βάλω κάτω ή πλάγια [ίσως το βάλω εκεί για να βοηθήσω την κάρτα περισσότερο] (intake) να δίνει αέρα και ένα πάνω για exhaust. Οι enthusiasts έχουν αγάπη για τα noctua [το μόνο που τους ενοχλεί είναι το χρώμα τους :P ] αλλά και ακριβά είναι και στα CFM είναι σχετικά πίσω σε σχέση με άλλα [τα οποία βέβαια κάνουν περισσότερο θόρυβο].

Αυτή τη στιγμή έχω τσεκάρει αυτό (pc1.gr :: Online Store) και αυτό (eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής). Πείτε μου απόψεις και για τα case fans γενικά αλλά και για τα 2 που έχω τσεκάρει ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά :)

Για αρχή δες μήπως απλά πρέπει να αντικαταστήσεις την πάστα στην 560 σου γιατί 90+°C παραείναι μεγάλη θερμοκρασία για αυτή την κάρτα. Μετά, αν δεις ότι πράγματι χρειάζεσαι καλύτερο airflow και δεν θέλεις να τα δώσεις για Noctua (με το δίκιο σου) δες για τα twin pack της Corsair (e-shop). Είναι καλά fanάκια αν επιλέξεις τα quiet edition.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει και άλλο θέμα για την 560. Σκέψου δεν έχω κάνει καν overclocking και δεν παίζω καν σε 1080p ...

Ο βασικός λόγος που θα το ανοίξω είναι για να την ξεσκονίσω. Με την πάστα το έχω ψάξει και μου φάνηκε κάπως δύσκολο να το κάνω. (πρέπει να βγάλω ανεμιστήρα κλπ.) Αλλά θα το δω και αυτό γιατί όντως υπάρχει θέμα ...

Έχεις κάποιο λινκ γιατί δεν το βρίσκω στο e-shop ?

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σου - χωρίς να ξέρω ποια ακριβώς υλοποίηση είναι - αν την βγάλεις και την ανοίξεις σε έναν χώρο με καλό φωτισμό και με την ησυχία σου, θα τα πας μια χαρά. Μερικές βίδες είναι όλο και όλο και μια arctic ceramique 2 και σε ένα 10λεπτο θα είσαι up and running και σίγουρα με καλύτερες θερμοκρασίες.

Για ανεμιστήρες εννοώ κάποιους από αυτούς

CORSAIR AIR SERIES SP120 QUIET EDITION HIGH STATIC PRESSURE 120MM FAN TWIN PACK - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ -

CORSAIR AIR SERIES AF120 QUIET EDITION HIGH AIRFLOW 120MM FAN TWIN PACK - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ -

προτίμησε τους πρώτους αν θέλεις να "στοχεύσεις" την κάρτα ή τους δεύτερους αν θέλεις απλά να βάζεις αέρα στο case.

Link to comment
Share on other sites

CORSAIR AIR SERIES SP120 QUIET EDITION HIGH STATIC PRESSURE 120MM FAN TWIN PACK - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ -

CORSAIR AIR SERIES AF120 QUIET EDITION HIGH AIRFLOW 120MM FAN TWIN PACK - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ -

προτίμησε τους πρώτους αν θέλεις να "στοχεύσεις" την κάρτα ή τους δεύτερους αν θέλεις απλά να βάζεις αέρα στο case.

για κανε ενα explain για να μαθουμε κι εμεις τα noobia :D

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτοι με τις "χοντρές" λεπίδες είναι για μεγαλύτερη πίεση a.k.a. πυκνά ψυγεία και ψύκτρες. Στέλνουν έναν πιο "στενό" και στοχευμένο ρεύμα αέρα, σε μία κατεύθυνση.

Οι δεύτεροι με τις λεπτές λεπίδες, είναι για να μπαίνουν σε ανοίγματα του case όπου απλά θέλουμε να μπει αέρας, αρκετός και ήσυχα.

Και ενώ γενικά για case είναι οι δεύτεροι καλύτεροι, αν βάλεις λόγου χάρη ένα fan στην πρόσοψη με στόχο ο αέρας του να χτυπάει την κάρτα γραφικών, επειδή το airflow πρέπει να ταξιδέψει μια απόσταση, δεν είναι κακή ιδέα να προτιμήσεις έναν pressure optimized fan...

Link to comment
Share on other sites

στο side panle αξιζει να μπει static pressure η airflow?

πχ εγω εχω 120mm exhaust πισω κ ενα 140mm intake μπροστα, κ ελεγα κι εγω να παρω αλλα 2 ενα intake side k ενα exhaust top.

Το exhaust φανταζομαι 8α ειναι airflow αλλα το side να παρω static pressure για την gpu?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που το άφησα το thread. Ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις, αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν όντως υπάρχει βελτίωση στις θερμοκρασίες ή αν το 20αρι θα πάει "τσάμπα". [πρακτικά, αν βάλω 1 στα πλάγια και 1 πάνω τι πτώση μπορώ να περιμένω ;]

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε την μητρική μου έχει μια υποδοχή για 3-pin η οποία είναι κατειλημμένη από τον ανεμιστήρα που είχε το case όταν το πήρα. Σε αυτή την περίπτωση τι θα γίνει με τους ανεμιστήρες που θα βάλω ;;;

fan.jpg

fan.jpg

fan.jpg

fan.jpg.8ac7611f4488760ffcb3e8e8ff112f87

Link to comment
Share on other sites

Να πω από την αρχή πως είμαι fanboy της noctua :D

1 Τα fan της corsair έχουν σχεδόν ίδια τιμή ή και ακριβότερα από τα noctua 1-2? διαφορά νομίζω. πχ Ανεμιστήρας Noctua NF-P12 PWM 120x120x25

2 Την αθόρυβη λειτουργία δεν θα την εκτιμήσεις πριν ακούσεις 1-2 θορυβώδη fan να σου παίρνουν το μυαλό.

3 Ότι fan και να βάλεις οι 90 βαθμοί δεν θα πέσουν αρκετά.

Κάτι άλλο παίζει στη gpu σου. Καλό θα ήταν να ακούσεις τη συμβουλή του caution και να αλλάξεις την πάστα γιατί δεν είναι λογικό 90 βαθμοί στην 560, πόσο μάλλον αν δεν παίζεις και σε 1080p.

Το ή τα fan της κάρτας υποθέτω τα έχεις τσεκάρει πως δουλεύουν.

Αν έχει στουμπώσει πολλή σκόνη στα fins της ψήκτρας, ίσως όλα διορθωθούν αφού την καθαρίσεις. Για να την καθαρίσεις σωστά θα πρέπει να την ανοίξεις, οπότε βάλε και λίγη παστούλα αφού θα έχεις κάνει τη μισή δουλειά ήδη.

Α! Ξέχασα. Αν βάλεις fan θα του δώσεις ρεύμα κατ' ευθείαν από το τροφοδοτικό. Στη συσκευασία των fan θα έχει ανταπτοράκι.

Edited by perik
Link to comment
Share on other sites

Ήδη σκέφτομαι τα μεταχειρισμένα fans αλλά ο φίλος πάνω είπε για τα οφέλη του static pressure και το έψαξα και έχει δίκαιο.

Η κάρτα έφτασε χθες 100°C (!!!!) και σήμερα άνοιξα το κουτί το οποίο και καθάρισα με ένα πινέλο. Υπήρξε διαφορά καθώς μετά δεν ξεπέρασα τους 88°C (με μέσο όρο 80-82 γιατί το παρακολουθούσα ενώ έπαιζα).

Μια και το ξαναδιάβασα αυτό για την πάστα. Πήρα στην εταιρεία που πήρα το pc σήμερα και μου είπαν ότι πάστα μπαίνει μόνο στον επεξεργαστή. Τι να πω ...

Κανονικά θα έπρεπε να πάει στην Nvidia και προθυμοποιήθηκαν να την προωθήσουν αλλά 7-10 μέρες είναι πολλές γιατί αυτή την περίοδο έχω χρόνο να χρησιμοποιώ την κάρτα. Οπότε θα την κρατήσω λίγο να δω πως πάει. Πάντως να επισημάνω ότι μόλις κλείσει το παιχνίδι κατεβαίνουν αμέσως οι θερμοκρασίες.

Με τα noctua δεν έχω θέμα παρά μόνο στο ότι απλά πληρώνεις τον λιγότερο θόρυβο. Με λίγο καλό ψάξιμο βρίσκεις fans κάτω από 30db που εκτιμώ (πείτε και εσείς γνώμη) είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, έχω βρει εδώ στο φόρουμ αγγελίες αλλά θα ήθελα λίγη βοήθεια.

http://www.hwbox.gr/cooling-sales/32856-120mm-80-92mm-fans-fan-guards-filters.html#post470585

Αν δείτε εδώ τα δίνει 5? το ένα και είδα ότι κάποια (της thermaltake) είναι αρκετά καλά. Επειδή έχω και το θέμα με την μητρική σκέφτομαι να πάρω και ένα μεταχειρισμένο fan controller που πουλάει σε άλλο thread ο ίδιος χρήστης. Γιατί πείτε γνώμες για τα 120αρια που έχουν μείνει ...

Link to comment
Share on other sites

Πάστα προφανώς και δεν μπαίνει μόνο στον επεξεργαστή! Απλά στην κάρτα είναι εφαρμοσμένη από το εργοστάσιο και δεν έχεις την επιλογή να βάλεις δικιά σου όπως στον επεξεργαστή.

Άνοιξε το κουτί σε κάποιο μπαλκόνι ή αυλή και με ένα σεσουάρ με κρύο αέρα φυσά το καλά και άμα θες και με το πινελάκι πάρε και τις λεπτομέρειες.

Εγώ σου προτείνω να πάρεις τα Corsair. Ή παίρνεις τα quiet και τα βάζεις πάνω στο τροφοδοτικό και τα αφήνεις ή παίρνεις τα δυνατά και έναν ελεγκτή και οπότε θες(σε games ή οπουδήποτε θες) τα φουλάρεις και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πάστα προφανώς και δεν μπαίνει μόνο στον επεξεργαστή! Απλά στην κάρτα είναι εφαρμοσμένη από το εργοστάσιο και δεν έχεις την επιλογή να βάλεις δικιά σου όπως στον επεξεργαστή.

Άνοιξε το κουτί σε κάποιο μπαλκόνι ή αυλή και με ένα σεσουάρ με κρύο αέρα φυσά το καλά και άμα θες και με το πινελάκι πάρε και τις λεπτομέρειες.

Εγώ σου προτείνω να πάρεις τα Corsair. Ή παίρνεις τα quiet και τα βάζεις πάνω στο τροφοδοτικό και τα αφήνεις ή παίρνεις τα δυνατά και έναν ελεγκτή και οπότε θες(σε games ή οπουδήποτε θες) τα φουλάρεις και είσαι μια χαρά.

Η διαφορά είναι ότι αν τα βάλεις στο τροφοδοτικό δουλεύουν συνέχεια στο 100% ενώ αν υπάρχει fan controller ρυθμίζεις τις στροφές ;;;

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι ότι αν τα βάλεις στο τροφοδοτικό δουλεύουν συνέχεια στο 100% ενώ αν υπάρχει fan controller ρυθμίζεις τις στροφές ;;;

Ακριβώς. Και κατά τη γνώμη καλύτερο είναι να πάρεις τα δυνατά με έναν controller και στο παιχνίδι μέσα ειδικά αν είσαι και με ακουστικά δεν σε νοιάζει πόσο θόρυβο κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Και κατά τη γνώμη καλύτερο είναι να πάρεις τα δυνατά με έναν controller και στο παιχνίδι μέσα ειδικά αν είσαι και με ακουστικά δεν σε νοιάζει πόσο θόρυβο κάνουν.

Και εγώ προς την "λύση" controller κινούμαι' date=' αλλά είδες τα ποστ πάνω σκέφτομαι μήπως πάρω κάποιο μεταχειρισμένο. Δεν θα ήταν και άσχημη λύση για να μου βγει φθηνότερα. Απλά δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά είναι καλό. Το πρώτο της thermaltake έχει καλό cfm αλλά λίγα παραπάνω db. Με τον controller δεν νομίζω να είχα θέμα ...

Για να οριστικοποιήσω το budget μου για πες μου μια γνώμη για το πόσα fans πρέπει να πάρω. Το case μου έχει αυτή τη δομή: [url']http://gr.thermaltake.com/db/imgs/pdt/images/commander/cooling.jpg[/url]

Σίγουρα θα βάλω ένα exhaust πάνω (υπάρχει ήδη ένα πίσω στο case) και μετά σκέφτομαι. Να βάλω ένα κάτω ; Να βάλω και 2ο στα πλάγια ;;; Στη μπροστινή θέση δεν ξέρω αν αξίζει. Ο ssd μου δεν ξεπερνά τους 35 και πολύ λέω ...

Link to comment
Share on other sites

Να πω από την αρχή πως είμαι fanboy της noctua :D

1 Τα fan της corsair έχουν σχεδόν ίδια τιμή ή και ακριβότερα από τα noctua 1-2? διαφορά νομίζω. πχ Ανεμιστήρας Noctua NF-P12 PWM 120x120x25

.

η διαφορα νομιζω ειναι οτι η corsair εχει 2 fans ενω η Nocrua 1

στο side panle αξιζει να μπει static pressure η airflow?

πχ εγω εχω 120mm exhaust πισω κ ενα 140mm intake μπροστα, κ ελεγα κι εγω να παρω αλλα 2 ενα intake side k ενα exhaust top.

Το exhaust φανταζομαι 8α ειναι airflow αλλα το side να παρω static pressure για την gpu?

μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προς την "λύση" controller κινούμαι, αλλά είδες τα ποστ πάνω σκέφτομαι μήπως πάρω κάποιο μεταχειρισμένο. Δεν θα ήταν και άσχημη λύση για να μου βγει φθηνότερα. Απλά δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά είναι καλό. Το πρώτο της thermaltake έχει καλό cfm αλλά λίγα παραπάνω db. Με τον controller δεν νομίζω να είχα θέμα ...

Για να οριστικοποιήσω το budget μου για πες μου μια γνώμη για το πόσα fans πρέπει να πάρω. Το case μου έχει αυτή τη δομή: http://gr.thermaltake.com/db/imgs/pdt/images/commander/cooling.jpg

Σίγουρα θα βάλω ένα exhaust πάνω (υπάρχει ήδη ένα πίσω στο case) και μετά σκέφτομαι. Να βάλω ένα κάτω ; Να βάλω και 2ο στα πλάγια ;;; Στη μπροστινή θέση δεν ξέρω αν αξίζει. Ο ssd μου δεν ξεπερνά τους 35 και πολύ λέω ...

Ποσά fans έχεις τώρα και που??

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για μένα θα ήταν 4. Ένα μπροστά intake και τα αλλά τρία πάνω και πίσω. Και αυτό που έχεις ήδη ή το βάζεις στα πλαγιά μιας και η καρτούλα βράζει ή κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για μένα θα ήταν 4. Ένα μπροστά intake και τα αλλά τρία πάνω και πίσω. Και αυτό που έχεις ήδη ή το βάζεις στα πλαγιά μιας και η καρτούλα βράζει ή κάτω.

Πάνω παίρνει 1 μόνο. Αν πάρω 4 δηλ. το γεμίζω όλο το κουτί. Πιστεύεις ότι αξίζει να το κάνω ;;; Αυτό που σκέφτομαι με όσα έχουν αναλυθεί είναι αν θα συγκρούεται ο αέρας που μπαίνει με αποτέλεσμα να χάνω την ωφέλεια του static pressure.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now