venisk

Επιλογή micro sd card!!

Recommended Posts

Καλησπέρα! Πρόσφατα πήρα το s4 και του έβαλα την micro sd kingston class 4 που είχα στο s2-s3....δεν μου κάνει πλέον κ θέλω να πάρω κάτι καλύτερο δλδ γρηγορότερο.

Λέω να πάω σε micro sdhc, Διαβάζω ότι όσοι αγοράσαν γρήγορες μνήμες δεν είδαν ποτέ αυτά τα νούμερα που γράφαν οι εταιρείες αλλά απο την άλλη βλέπω ότι όλες οι 32αρες κοστίζουν πάνω κάτω τα ίδια χρήματα..

Έχω δεί μέχρι τώρα...toshiba sandisk samsung είναι στην ίδια τιμή γράφουν ψέυτικα νούμερα απο τι κατάλαβα αλλα κοστίζουν το ίδιο με τις απλές class 10..

Κάποια προτίμηση συμβουλή?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα λιγο πριν το τελος των τσαμπα μεταφορικων μια class 10, 80/20 mb αναγνωση εγγραφή αντοιστιχα της samsung απο το αμαζον και παει πολυ καλα. Απο τις πιο καλες ονομαστικες ταχτυτητες που εχω δει! :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την τεστάρεις με κάποιο πρόγραμα να δεις αν όντως βγάζει αυτά τα νούμερα? γιατί λένε ότι είναι μόνο ονομαστικά!!...επίσης ποια κάρτα πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχετε δεί τι ταχύτητες πιάνει ?

Γιατί καλά η κάρτα να δίνει 95MB/s read, αν ο controller του κινητού, δεν, δώρον άδωρον.

Π.χ. σε προηγούμενες φουρνιές κινητών δεν ξεπέρναγαν με την καμμία τα 15MB/s read...

Link to comment
Share on other sites

32gb πάω και έχω στο μυαλό μου γύρω τα 30-40 ευρώ δλδ φυσιολογική τιμή όσο είχα πάρει την 32άρα class 4 πριν 2 χρόνια ..η samsung κάνει 45 ευρώ :(

Link to comment
Share on other sites

H εσωτερική έχει 77.76mb/s write και 33.43mb/s read με το πρόγραμα a1 sd bench..αλλά αυτό θα ισχύει και για την εξωτερική sd?

Χλωμό η SD να πιάνει τα ίδια με την εσωτερική που είναι άμεσα συνδεδεμένη με την CPU.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν θα πιάνει το διατύπωσα λάθος! :)..Υπάρχει κάποιος λόγος άραγε για να είναι τόσο ακριβή η samsung? Από τι κατάλαβα και με το bench είναι ότι καμία τους δεν πιάνει αυτό που λέει οπότε όποια και να πάρω μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλη επυτιχια νικο με την αγορα sd οχι σαν εμενα που αλλαξα 2 καρτες για να καταλαβω οτι το s4 ειναι προβληματικο.το κινητο μου πως να το κανουμε δεν γουσταρει να εχει sd οτι εχει να κανει με την sd κολλαει και κανει restart.παω στο gallery να δω photos και με πεταει.αυτη την στιγμη χρησημοποιω το s3 και το μαμημενο το s4 ειναι πεταμενο καπου μεσα στο δωματιο μεχρι να με νευριασει και να το σπασω.s3 vs s4 ειναι η μερα με την νυχτα φυσικα δεν το σηζητω αλλα τι να το κανω οταν το s4 ειναι τοσο ψευτικη κατασκευη.σημβουλη βαλτου θηκη αμεσως αν δεν το εχεις κανει ιδη για το frame του κινητου ειναι απλα τραγικο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μέσα την παλιά μου sd και δουλεύει μια χαρά..γιατί δεν το στέλνεις για αλλαγή? εγγύηση έχει..:)

Είχα έχω και θα έχω θήκη πάντα δεν μπορώ ούτε τ παραμικρή γρατζουνιά στα πράγματα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μέσα την παλιά μου sd και δουλεύει μια χαρά..γιατί δεν το στέλνεις για αλλαγή? εγγύηση έχει..:)

Είχα έχω και θα έχω θήκη πάντα δεν μπορώ ούτε τ παραμικρή γρατζουνιά στα πράγματα μου :)

Γιατι φιλε μου εδω στην αγγλια η sammy ειναι για τον γαιδαρο καβαλα μην πω και τιποτα χειροτερο.το πειρα απο ebay για κακια μου τυχη το 9500 γιατι δεν με ενvοιαζε το lte οποτε οταν το πηγα για service μου ειπανε ενα απλα δεν στο φτιαχνουμε γιατι δεν ειναι uk μοντελο και καλα δεν εχουν το firmware τις χωρας απο οπου ερχετε το κινητο εφοσον πρωτα αλλαξα 2 servise centers τα οποια μου τα προτεινε η samsung customer support.οποτε τους εστειλα ενα ωραιοτατο εμαιλ με καντιλια φαγανε και αρνητικο feedback παντου και εγω τα ειπα ολα και νιωθω καλα.οσο για το s4 δεν το πουλαω τσαμπα επειδη εχει το προβλημα προτιμω να καθεται.δεν το ηξερα δηλαδη αν ειχα uk μοντελο και παω αυριο αφρικη τι θα ειμαι παλι καταδικασμενος να εχω χαλασμενο κινητο?ειναι απλα τραγικοι τιποτα παραπανω και τα sorry που μου λεγανε να τα βαλουν εκει που ξερουν!

Link to comment
Share on other sites

Τα 4Κ τα κοιτάτε καθόλου; Οι καρτούλες γενικά αλλά και τα περισσότερα USB sticks συνήθως έχουν ταχύτητα εγγραφής στα 4Κ μικρότερη από ότι ενός Floppy Disk (I am NOT kidding). Μιλάμε για 5-30ΚΒ/sec.

Οπότε το ερώτημα προς αυτούς που το έχουν ψάξει

Τα 4Κ τα κοιτάμε καθόλου από την στιγμή που μιλάμε για χρήση σε λειτουργικό και όχι π.χ. σε φωτογραφική μηχανή ή δεν παίζουν ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now