DjHrge

1155 MOBO - CPU

Recommended Posts

Καλησπέρα.

όπως έγραψα και σε ένα προηγούμενο post μου, πρόσφατα κατέστρεψα την μητρική μου με socket 1156, και δεν βρίσκω πουθενά μητρική 1156.

Έτσι αποφάσισα να πάρω καινούρια μητρική αλλά και καινούριο επεξεργαστή, αρχίζοντας έτσι την αναβάθμιση του υπολογιστή μου.

και φυσικά θέλω την βοήθεια σας.

συγκεκριμένα θέλω προτάσεις για μητρική s1155, με ddr3 1600MHz 4gb (2x2) ram, στην οποία σκέφτομαι να κουμπώσω τον intel core i5 3570 3.40GHz.

η μητρική θα ήθελα να μην ξεπερνάει τα 100?, και να είναι για o/c, εννοώ να μπορώ να ανεβάσω γιατί στην προηγούμενη μου (asrock h55m-le) δεν μπορούσα να ανεβάσω πάνω από 0.5GHz, λογικό με το H55. Δεκτή και πρόταση για CPU αν έχετε καλύτερη (δεν το έχω ψάξει και καλά).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

πρωτον βαλε προς πωληση τον παλιο cpu, ολο και κατι θα πιασεις απο κει και θα τα δωσεις για κατι παραπανω.

Δευτερον, για τα νεα... ξεκινας εντελως λαθος, διοτι, δε μπορει να πας σε μητρικη που να σηκωνει o/cing και να εχεις

αγορασει κλειδωμενο cpu !! Ή θα πας σε *Κ cpu για να μπορεις να παιξεις με ανεση (εφοσον το επιτρεπει το κομματι)

ή θα πας σε μητρικη που δεν ειναι για o/cing. Απλα, στα λεφτα που θες ισως να μη βρεις τοσο καλη μητρικη που να

σου επιτρεπει να ανεβεις ψηλα, και σιγουρα ξεχνας σε πρωτη φαση το Ζ77 γιατι δεν νομιζω να εχουν πεσει οι τιμες τοσο

χαμηλα για να παρεις μια.

Οποτε αν θες να ασχοληθεις λιγακι σοβαρα (και με το λιγακι εννοω να ανεβεις ~1GHz) τοτε πας σε I5 3570K και m/b Z77,

διαφορετικα, μη μπεις στο κοπο καν. Τα κλειδωμενα features στη m/b θα σου σπασουν τα νευρα, συν οτι δεν θα σε αφησουν

να ανεβεις σχεδον καθολου.

edit:

9:45 ξεκινησα να το γραφω τωρα το τελειωσα... αφου μπηκε πελατης χαλαλι... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτη που εβαλες βρηκα αυτο το συγκριτικο και δε μπορω να πω οτι ειναι και κακη για τα λεφτα της.

Αν μπορεις βεβαια θα σου προτεινα να πας σε μια απο τις παρακατω με τη σειρα που τις βαζω:

1) Asrock Socket 1155 Z77 Extreme4-M

2) Asrock Socket 1155 Z77 Pro4-M

Το οτι ειναι micro δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα, εκτος κι αν θα πας για κανα SLI/Crossfire, που ενω το υποστηριζουν

ανετα και οι δυο, απλα, θα σε περιορισουν περισσοτερο στις PCI θυρες.

Αντε και καλα κλοκιαρισματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Λες να αξίζει περισσότερο να πάω σε 1150? και γιατί?

10-15% καλύτερη απόδοση. Αφού αγοράζεις νέα parts γιατί να πας στην προηγούμενη γενια; Να ήσουν overclocker, μπορούσαμε να συζητήσουμε για ρολόγια και για θερμοκρασίες. Τη στιγμή που δε θα κάνεις OC η επιλογή haswell είναι μονόδρομος imo.

Link to comment
Share on other sites

βασικά όπως είπα και παραπάνω, θέλω να ασχοληθώ με το o/c.

συνεπώς και θέλω και έναν κατάλληλο επεξεργαστή.

αυτό με το haswell όμως που είπες συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα, γιατί ας πούμε αυτός εδώ ο cpu είναι haswell γιατί αρχίζει απο 4 το μοντέλο του, αλλά έχει το και k στο τέλος δηλαδή είναι ξεκλειδωμένος και είναι δυνατό να κάνω o/c.

εξήγησε το μου αν μπορείς αδερφέ :)

Link to comment
Share on other sites

γιατί ας πούμε αυτός εδώ ο cpu είναι haswell γιατί αρχίζει απο 4 το μοντέλο του, αλλά έχει το και k στο τέλος δηλαδή είναι ξεκλειδωμένος και είναι δυνατό να κάνω o/c.

Ακριβώς. Είναι hasswell και είναι ξεκλείδωτος.

Link to comment
Share on other sites

DjHrge

1) *K cpu με Z77 μητρικη = πιο φθηνο και η 3η γενια.

2) *Κ cpu με Ζ87 μητρικη = πιο ακριβο, η 4η γενια και 10-15% καλυτεροι σε επιδοσεις.

Σου προτεινα το 1ο γιατι στο αρχικο ποστ εθεσες οριο 100? για τη μητρικη. Αν μπορεις να ανεβεις

σε λεφτα και να πας στο 2ο, τοτε εννοειται οτι θα πας σε αυτο. Σε θερμοκρασιες πανω κατω ιδιοι

ειναι, οποτε σε απλο o/cing που θα κανεις δεν θα δεις διαφορες. Αν θες δωσε ενα σαφες budget για

να σου πουμε σε τι μπορεις να πας και να κανεις τη δουλεια σου ανετα και ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μητρικες με το H87 κανουν για overclock haswell k cpus. Λογω της εκμεταλευσης ενος κενου στο microcode της ιντελ. Οποτε ειναι λογικο να πας σε 4670κ και h87 μητρικη κρατωντας το κοστος χαμηλο.

Λεγεται non-z oc.

http://www.asrock.com/news/?cat=News&id=1461

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now