Recommended Posts

Η οθόνη τι ανάλυση έχει; Ο δίσκος (αν βρεθεί!!) είναι SATA; Τροφοδοτικό έχεις;

Μια καλή λύση είναι: AMD A6 6400k με μια Gigabyte F2A85XM-HD3. Για RAM βάζεις δύο απ' αυτές τις Corsair και είσαι jet με μόλις 200-κάτι ευρώ. Your Call.

Link to comment
Share on other sites

FM2 με quad επεξεργαστή π.χ. 740 ή 750 κάπου στα 75-80?, ΧΩΡΙΣ γραφικά και καμιά μεταχειρισμένη GTX260/HD4890 στα 40-50? που τις έχουν ξεφτιλίσει. Αν βάλεις την μητρικούλα και τις μνήμες του MetallicGR στα 70+35? (χοντρικά), άλλα 80? ο επεξεργαστής που σου προτείνω και άλλα 50? η κάρτα έχεις ένα πολύ δυνατό gaming pc κάτω από τα 250?. Αν θέλεις καινούρια κάρτα γραφικών τότε ίσως να πρέπει να ρίξεις χρήμα στην κάρτα γραφικών π.χ. 100? για μια 7770 και μετά να πας σε καρά φτώχεια επιλογές στα υπόλοιπα (μητρική των 50, επεξεργαστή Intel ή AMD μέχρι 70? και μνήμες ένα 30άρι).

Η λύση μιας χαμηλών επιδόσεων APU δεν θα έλεγα ότι αξίζει για χαλαρό έστω gaming. Ακόμα και η 9800GT με την οποία είμαι αυτή την περίοδο λογικά πατάει κάτω την ενσωματωμένη του Α6.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με αυτά τα χρήματα θα έπαιρνα καινούργιο psu

PSU :: XFX Power Supply 450W ATX 24 pin Core Edition PRO450W Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

και με τα 200 που μένουν, μεταχειρισμένη 6850/560ti (~80 ευρώ) και κάποιο σκοτωμένο i5 1156 (750) setάκι. Ξέρω ότι ακούγονται παράταιρα parts αλλά είναι πολύ horsepower γι' αυτά τα χρήματα :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι mobo με ενσωματωμένα γραφικά τα οποία θα χρησιμοποιηθούν για minecraft, call of duty 4, κάνα NFS μέχρι το shift αυτά τίποτα τρομερό για αρχή μέχρι να αγοραστεί κάποια κάρτα μετά χρειάζεται ένα CPU, ram psu αυτά και αν γίνεται κάποια κομμάτια να τα βρούμε μέσω eshop διότι το σύστημα δεν θα είναι για μένα και θα διευκολυνθώ αν αγοράσω από εκεί

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την άποψη του yanni για καινούργια parts και με την άποψη του caution για μεταχειρισμένα. Με τόσα χρήματα η APU δεν θα έχει δύναμη ιδίως αν ακολουθείται από ένα αδύναμο 1.333MHz RAM kit.

σε APU για να πεις ότι παίζεις συμβατικά θες τουλάχιστον ένα 8GB 2.133MHz κιτ, ώστε να πεις ότι θα πάρεις δύναμη από τα γραφικά. Και καμιά 100-200MHz πάνω τον graphics core.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω τίποτα τρομερό, για αρχή τα ενσωματωμένα γραφικά σηκώνουν τα παιχνίδια που ανέφερα παραπάνω;

δες εδώ γτ υποστηρίζω την άποψη του yanni. Eπειδή έχω APU και το να έχεις ένα γρήγορο κιτάκι είναι το Α και το Ω σε τέτοιες πλατφόρμες, όταν έχεις κάποιες gaming απαιτήσεις. Γι αυτό λέω λοιπόν ότι καλύτερα να πας σε Athlon FM2 γτ δεν είναι καιρός για μνήμες...

edit ξέχασα το link!

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

minecraft, cod4 και shift θα παίξουν μια χαρά με μια από τις μεγάλες trinity APU αλλά πρέπει να χώσεις έξτρα χρήματα όμως για 8GB 2133MHz μνήμες που λέει ο punder ή και για 8GB 2400MHz. Το έξτρα bandwidth των RAM ξεμπουκώνει τις μνήμες της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών και ανεβάζει πάρα πολύ τις επιδόσεις. Πας καρφί για τέτοιες μνήμες δηλαδή: http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?from=most-popular&keyphrase=8GB+2400

Link to comment
Share on other sites

επίσης μπορεί να 8 gb να μοιάζουν κάπως πολλά για σύστημα τέτοιου βεληνεκούς αλλά σκέψου ότι αν πας για 4GB θα πρέπει να χάσεις 1GB από την κάρτα γραφικών. Τα υπόλοιπα 3GB που θα απομείνουν μπορεί να είναι λίγα ακόμα και για ένα καθημερινό PC.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν αφήνουμε τα APU, δεν βγαίνω με τις μνήμες :gizmo:

Αν δεν σε ενοχλεί να παίξεις κάποια από τα παραπάνω games σε χαμηλή ανάλυση και με low, medium στην καλύτερη των περιπτώσεων settings μπας και πιάσεις πάνω από 30fps, μπορείς να βασιστείς σε μια αργή onboard κάρτα γραφικών. Αλλά δεν θα αργήσεις να ψάξεις για καλύτερα γραφικά. Αν έδινες 40-60? για μια μεταχειρισμένη HD4870/HD4890/GT250/GTX260 τα πράγματα θα γίνονταν εξαιρετικά απλά όσον αφορά την σύνθεση του υπολοίπου συστήματος και η κάρτα γραφικών σου θα ήταν επιπέδου καινούριας των 100-140?.

Για καινούρια και από το κιτρινομάγαζο μια ιδέα θα ήταν η παρακάτω

GIGABYTE GA-970A-D3 RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - αν είναι το rev 3.0 (στην φωτογραφία δεν φαίνεται να είναι το 3.0).

ή

ASROCK 970 EXTREME3 R2.0 RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

ή

GIGABYTE 990XA-UD3 RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

Επεξεργαστή

AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

ή

AMD ATHLON II X3 450 3.2GHZ TRIPLE CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

ή

AMD ATHLON II X2 270 3.40GHZ DUAL CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

μνήμες

GEIL GEV38GB1600C11DC 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ EVO VELOCE DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

ή

KINGSTON KHX16C9B1R/2 2GB DDR3 1600MHZ HYPERX RED SERIES - ΜΝΗΜΗ RAM -

και κάρτα γραφικών

SAPPHIRE RADEON HD6450 1GB PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

Ανάλογα με το ποιον συνδυασμό θα κάνεις το κόστος κινείται από 210? μέχρι 310?.

Ο λόγος που πήγα σε ΑΜ3+ είναι η δυνατότητα αναβάθμισης μέχρι και 8core βασικά και το σχετικά χαμηλό κόστος της πλατφόρμας. Για αρχή θα έλεγα να πας με ένα ενδιάμεσο setup, με την 970A-G3 (αν είναι rev 3.0) τον 450 Χ3 που ίσως και να ξεκλειδώνει σε full Phenom II X4 (o 445 που έχω παίζει μια χαρά ως quad, χωρίς αυτό να είναι ο κανόνας) τις Geil και την 6450. Μελλοντικά αποφασίζεις τι θα αναβαθμίσεις. Λογικά από μνήμες και μητρική θα είσαι κομπλέ και μόνο κάρτα γραφικών και επεξεργαστή θα δεις με τι μπορείς να τα αλλάξεις. Η 6450 σε medium settings πιθανόν τα σηκώνει τα παραπάνω παιχνίδια. Το 64bit interface δεν θα σηκώνει πολλά φρου φρου και αρώματα αλλά οι 160 shaders με medium settings κάτι καλό θα μπορούν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now