MetallicGR

Επίσημες οι ονομασίες των Volcanic Islands GPU's

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Επίσημες οι ονομασίες των Volcanic Islands GPU's]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/461512a6b29c1627.png[/NEWS_IMG] Διέρρευσαν οι επίσημες ονομασίες των Volcanic Islands GPU's, αναμένεται πιθανή παρουσίαση από την AMD στις 25/9.

Η νέα έκδοση του GPU-Z 0.7.3, "έκρυβε" τις ακριβείς ονομασίες των νέων καρτών γραφικών της AMD ενώ σήμερα το πρωί οι πληροφορίες διασταυρώθηκαν, όταν στο site της HIS αναρτήθηκαν οι νέες ονομασίες στο driver download section. Συνοψίζοντας έχουμε την higher segment σειρά Radeon R9 270/270X/280/280X/290/290X η οποία είναι "αντίστοιχη" με τις: Radeon 7750/7770/7850/7870/7950/7970. Η αμέσως επόμενη κατηγορία χαρακτηρίζεται από τον αριθμό 7 (Radeon R7) και ενδέχεται να χρησιμοποιεί τον γνωστό (από τις Radeon 7750/7770) πυρήνα Cape Verde. Περισσότερες πληροφορίες αναμένονται πιθανώς στις 25 Σεπτεμβρίου, όταν θα παρουσιαστούν οι εν λόγω κάρτες από την "μητέρα" AMD.

[img_ALT=Επίσημες οι ονομασίες των Volcanic Islands GPU's]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums166-picture15294.png[/img_ALT]

Πρόγνωση των χαρακτηριστικών της flagship, Radeon R9 280X (πάνω)

[img_ALT=Επίσημες οι ονομασίες των Volcanic Islands GPU's]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums166-picture15293.png[/img_ALT]

Το excel chart (πάνω), όπως δημοσιεύτηκε από το VideoCardz.com. Η R9 280X, όπως διέρρευσε στο Download Section της HIS (κάτω), η οποία συνεργάζεται στενά μόνο με την AMD.

[img_ALT=Επίσημες οι ονομασίες των Volcanic Islands GPU's]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums166-picture15295.png[/img_ALT]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, κανένα χάλι.

Να υποθέσω ότι τα κοινά ονόματα στις δύο στήλες σημαίνει ότι θα έχουμε και rebrands?

Πάντως αν το μεταφράζω σωστά και δούμε καμιά 7790 στα 70? την έχω τσιμπήσει με την μία, αν δεν πάω σε καμιά 7870 δηλαδή με 100? (πάλι μεταφράζοντας όσο ποιο ευνοϊκά μπορώ τον παραπάνω πίνακα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, απο την μια μου αρεσουνε οι καινουργιες ονομασιες, μου καθονται πιο ωραια στο αυτι, απο την αλλη ακομα προσπαθω να βρω το κολπακι πως θα καταλαβαινουμε στο μελλον, τι ειναι τι! πως η 7850 μας κανει Ρ9-280. υπαρχει καποια σταθερα που βγαινουν αυτη οι αριθμοι? βασιζονται καπου ή απλα ειναι random νουμερα που τα εβαλε ή εταιρια?

Link to comment
Share on other sites

Οι ονομασίες μάλλον θα είναι έτσι (με τις αντιστοιχίες) άντε να βγουν να δούμε τι ψάρια πιάνουν, ελπίζω πολλά!

AMD Radeon R9 280X to replace HD 7970, features 3GB GDDR5 memory | VideoCardz.com

[TABLE=class: darktable, width: 850]

<tbody>[TR]

[TH=width: 150]GPU[/TH]

[TH=width: 263]AMD Radeon R-200[/TH]

[TH=width: 260]AMD Radeon HD 7000[/TH]

[TH=width: 149]GPU[/TH]

[/TR]

[TR]

[TH]Vesuvius[/TH]

[TD]Radeon R9 290[/TD]

[TD]Radeon HD 7990[/TD]

[TH]Malta[/TH]

[/TR]

[TR]

[TH]Hawaii XT[/TH]

[TD]Radeon R9 280X[/TD]

[TD]Radeon HD 7970[/TD]

[TH]Tahiti XT[/TH]

[/TR]

[TR]

[TH]Hawaii PRO[/TH]

[TD]Radeon R9 280[/TD]

[TD]Radeon HD 7950[/TD]

[TH]Tahiti PRO[/TH]

[/TR]

[TR]

[TH]Hawaii LE (?)[/TH]

[TD]Radeon R9 27(?)[/TD]

[TD]Radeon HD 7870[/TD]

[TH]Pitcairn XT[/TH]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD]Radeon R9 270X[/TD]

[TH]Radeon HD 7850 Pitcairn PRO[/TH]

[/TR]

[TR]

[TH]Tahiti[/TH]

[TD]Radeon R9 270[/TD]

[TD]Radeon HD 7790[/TD]

[TH]Bonaire[/TH]

[/TR]

[TR]

[TD]Radeon R7 260X[/TD]

[TD]Radeon HD 7770[/TD]

[TH]Cape Verde[/TH]

[/TR]

[TR]

[TH]Pitcairn[/TH]

[TD]Radeon R7 250[/TD]

[TD]Radeon HD 7750[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Radeon R7 240[/TD]

[TD]Radeon HD 7670[/TD]

[TH]Turks[/TH]

[/TR]

</tbody>[/TABLE]

edit*** Ο πίνακας δεν φαίνετε πολύ καλά, μπείτε καλύτερα στο link.

Edited by Enexomenos
Link to comment
Share on other sites

AMD Volcanic Islands Codename GPU Model Refreshed Part

Hawaii R9 290X None -True HD 7970 Successor

Hawaii R9 290 None -True HD 7950 Successor

Tahiti XTL R9 280X HD 7970

Tahiti XT R9 280 HD 7950

Curacao XT R9 270X HD 7870

Curacao Pro R9 270 HD 7850

Bonaire XTX R7 260X HD 7790

Oland XT R7 250 HD 6670

Oland Pro R7 240 HD 6570

Read more: AMD Volcanic Islands R-200 Family New Codenames Revealed - All GPUs Except Hawaii Feature Refreshed HD 7000 Cores

Una faccia una razza!

όσοι έλεγα ότι η nvidia έθαψε τιμολογιακά τις 660ti (και τα υπόλοιπα περι πελατών κτλ) ένα θα πω Brace yourselfs!

Με αυτα και με αυτά ακόμα να πάρω κάρτα... να δω πότε...

Edited by Enexomenos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν έχει καμία λογική βάση είτε πάρεις σήμερα κάρτα είτε σε ένα χρόνο που θα έχουν βγει άλλες πάλι ο ίδιος χρόνος χρειάζεται για να μείνεις πίσω...οπότε δεν έχει κ νόημα έτσι π το βλέπεις...προφανώς κ επιμένω να πάρεις το τελευταίο μοντέλο ώστε να είσαι όσο το δυνατόν καλύτερα για το μέλλον όχι όμως να λες ότι πάλι τα ίδια οπότε δεν παίρνω..:) αν δεν καταλαβαίνω κάτι διόρθωσε με.

Link to comment
Share on other sites

@ venisk

Βασικά με παρεξήγησες και φταίω εγώ γι'αυτό, με το «Una faccia una razza!» εννοούσα ότι και η amd κάνει τα ίδια με την nvdia αφού και οι δυο εταιρίες είναι και θέλουν κέρδος (αναφερόμενος στα άπειρα φλαμε wars για το πια είναι καλύτερη και το ποια σέβεστε τον πελάτη κτλ περι 760) δεν πήγαινε στο δεν παίρνω κάρτα επειδή είναι refresh, έκανα edit και άλλαξα θέση στο γνωμικό ελπίζω τώρα να είμαι πιο κατανοητός.

Προσωπικά το αν αξίζει η όχι θα κριθεί από τα fps και την τιμή, αν δώσει την R9 280X (HD 7970) σε τιμή κοντά στη HD 7870 (~ 250 - 260?) τότε για μένα είναι win (για αυτούς που πουλάνε HD7000 προφανώς όχι) αν όμως την ανεβάσει στα 340 -370? για μένα είναι fail. Η nvidia έβγαλε thn 760 και όχι μόνο είχε καλύτερες επιδώσεις αλλά και χαμηλότερη τιμή (κοντά στην gtx660) οπότε ελπίζω να κάνει το ίδιο και η amd.

Όσο για την κάρτα ήθελα να κάνω παραγγελία απεξω την gtx760 αλλά ενόψει των amd είπα να περιμένω, δεν υπάρχει και κάποια βιασύνη από πλευράς μου οπότε για ένα μήνα δεν είναι τόσο τραγικό να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε, όταν βγάλει και η amd τις κάρτες της αν δεν ικανοποιούν αυτό που ψάχνεις παράγγειλε αυτήν..

Δεν είναι κακό που κάνεις υπομονή..ίσα ίσα που έτσι γνωρίζεις και τι παίζει κ από τα 2 στρατόπεδα, απλά μου έδωσες την εντύπωση ότι θα περιμένεις για πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω offtopic τώρα, αλλά 1 ποστ μόνο so plz forgive me!

ΑΝ δεν με ικανοποιεί μάλλον θα πάω σε μια από τις 4

EVGA GeForce GTX 760 w / ACX Cooling @ 221.64?

GIGABYTE GV-N760OC-2GD (rev. 2.0) 221.87?

MSI GeForce GTX 760 GAMING 2GB (N760 TF 2GD5/OC) 228?

ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 231.5?

Η σειρά προτίμησης είναι από το λιγότερη επιθυμητή στην περισσότερο και οι τιμές δεν συμπεριλαμβάνουν μεταφορικά.

Πάντως ελπίζω να την κάνει την μαγκιά (VFM) η amd και να πάω είτε σε 280X (HD 7970) είτε R9 290 (True HD 7950) βεβαία για να είμαι ρεαλιστής αποκλείω η τελευταία να μένει κοντά στα 300? και εγώ παραπάνω απλά δεν, οπότε ουσιαστικά καταλήγω σε 280X vs 760 με κριτήριο την τιμή, επιδόσεις και αξιοπιστία αναφέρομαι σε bugs, Drivers, κτλ (άλλοι μπορεί να έχουν άλλα κριτήρια όπως games, μάρκα κτλ απλά λέω τα δικά μου.) ίσως και καμία μεταχειριμένη αλλά όλα αυτα θα εξεταστούν αφού τις βγάλει και δούμε τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Η evga φέτος το ανακάλυψα προσωπικά έχει θεϊκή ποιότητα κατασκευής και δεν ακούγεται καθόλου...anyway θα τα ξαναδούμε όταν θα έρθει η ώρα να πάρεις κάρτα! Μπορεί η amd να έκανε κανα θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now