Liakos

πολύ σημαντική η γνώμη σας... ζητώ βοήθεια!!

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σας, μετά απο 3-4 posts που ψάχνω parts για pc και με έχετε βοηθήσει αρκετά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας ακόμη και σε αυτό το topic..

Βρήκα μία προσφορά σύμφωνα με το Budget που διαθέτω και θέλω να μου πείτε αν αξίζει και πως το βλέπετε το μηχάνημα αυτό..

fka7p2.jpg

rmlpjk.jpg

5vp4t5.jpg

cpu : intel core i7 965 extreme edition 3.2 ghz

ram : 12gb kingston

psu : thermaltake toughpower 750 watt

mobo: asus rampage 2 extreme

gpu : asus GTX 660 OC edition 2gb gddr5

hdd : 500gb western digital 7200 rpm

sound card : creative supreme X-Fi (5.1)

case :thermaltake xaser vi full tower(βαμενο πρασινο,και ροδακια για ευκολη

μετακινηση)

fan controller lcd touchscreen: aerocool v12xt

custom υδροψη που ψυχει τον επεξεργαστη την μητρικη και σκληρο.εχει

3 ψυγεια ενα 360 στην οροφη, ενα 420 στον πατο και ενα 160 στο

εισαγωγικο φαν(το ψυγειο στον πατο εχει στερεωθει με θερμοκοληση καθως δεν ειχε υποδοχες για βιδες)

τι λέτε ρε παιδιά αξίζει να το χτυπήσω???

Edited by Liakos
Link to comment
Share on other sites

τι λέτε ρε παιδιά αξίζει να το χτυπήσω???

Αν το πουλάει 20? ναι, αν το πουλάει 2000? όχι. :P

Με λίγα λόγια χωρίς τιμή (εκτός και αν θέλω νέα γυαλιά) δεν μπορεί να απαντηθεί το ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Κοίτα είναι αρκετά φορτωμένο το μηχάνημα. Από hardware το μόνο που είναι προηγούμενης γενιάς (αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά του) είναι το cpu+mobo combo.

Επίσης, θα πρέπει να κοιτάξεις αν σου αρέσει εσένα οπτικά, εκεί που θα εστίαζα εγώ σε αυτό το σύστημα είναι η υπερβολική λούπα του (ψύχει μόνο cpu και vrm - northbridge, αντί για κάρτα γραφικών που για εμένα θα ήταν πιο σημαντικό από το vrm+northbridge), τα υπερβολικά επίσης ανεμιστήρια, και γενικά η δουλειά που έχει γίνει η καλωδίωση. Κυρίως όμως αν σου αρέσει το κουτί.

Το λέω γιατί αν το αγοράσεις θα μπεις και στον κόπο να το λύσεις για να αλλάξεις κουτί.

Οπότε ζύγισε και συ τα υπέρ και τα κατά που συμπεριλαμβάνονται σε αυτή την τιμή, το τι συντήρηση έχει γίνει στο μηχάνημα κλπ., γιατί στην τελική εσύ είσαι αυτός που θα τα δώσει! Πιστεύω πάντως πως αν σε ικανοποιούσε απολύτως θα το αγόραζες. Οπότε αν έχεις ενδοιασμούς και συ μπορείς να το αναλύσεις και να το δούμε μήπως μπορούμε και σε βοηθήσουμε ακόμα περισσότερο.

Πάντως γνώμη μου είναι πως σε αυτά τα λεφτά μπορείς να πας και σε κάτι πιο ισορροπημένο σε νέο δικό σου custom σύστημα, το οποίο σίγουρα δεν θα έχει την υπερβολή αυτού του μηχανήματος που κοιτάς, αλλά πιστεύω μπορεί να είναι καλύτερα προσαρμοσμένο στα μέτρα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Astalavista μάρεσε η γνώμη που είπες.. Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν αξίζουν τα πράγματα που έχει μέσα ο πύργος για την τιμή των 750 ευρώ.. σαν ηλίας εμένα μαρέσει το κουτί , το φόρτωμα , και το design με τις λάμπες καθώς και η υδρόψυξη.. ώσο για την χρήση το θέλω καθαρά για League of legends , κανένα DIRT 3 .. κτλπ .. και άντε κανένα photoshop κανα dreamweaver κτλπ.. το μόνο που θέλω να μάθω είναι αν αξίζει CPU / MOBO / GPU / τροφοδοτικο / τπτ άλλο. ποτέ στην ζωή μου δεν ασχολήθηκα με overclocking κ ούτε θα ασχοληθώ.. το πολύ πολύ να το βάλω με ένα click που είπε το παιδί στα 4.0ghz που δουλεύει άψογα εδώ και ένα χρόνο αλλά και χωρίς overclocking δεν με πειράζει... Αυτά τα 4 στοιχεία που είπα αξίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που το θες... δεν αξίζει. Γνώμη μου πάντα! Θεωρώ ότι μπορείς να αγοράσεις και πιο καινούρια και πιο απλά πράγματα και να το γουστάρεις περισσότερο.

Εμένα, δηλωμένα πάντως, το μηχάνημα το θεωρώ... σπατανιά, αν με πιάνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καγκούρικο το βλέπω αλλά γούστα είναι αυτά...

Η αγία τετράς cpu-gpu-mobo-psu κάνει μεν τα πάντα αλλά το σύστημα παραείναι φορτωμένο με πράγματα που ανεβάζουν το κόστος.

Με ?800 φτιάχνεις πιο σύγχρονο σύστημα (θα βάλεις και SSD) χωρίς τα μπιπλίκια που θα τα πλήρωνες καραβίσια ("modded" κουτί, 3πλά ψυγεία, touchscreen (αν είναι δυνατόν...) fan controller, X-Fi κλπ)

Συν το οτι με το καινούριο σύστημα έχεις τη χαρά να το στήσεις αλλά και να έχεις full εγγυήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now