antonis

Αγορα UPS μεχρι 80-90 ευρω

Recommended Posts

ψάχνω ups μέχρι 80-90 ευρώ κατά προτίμηση με suko πρίζα

δεν ξέρω τι παίζει με τις μάρκες

πάνω θα μπει το pc της υπογραφής μαζί με την οθόνη και τα ηχεία ( τα οποία στην αναγκη τα βάζω και εκτός ups)

αν βρεθεί κάτι από you /eshop θα προτιμηθεί καθώς έχει καταστήματα εδώ

επίσης ποια είναι τα ελάχιστα va που χρειάζομαι ? τώρα έχω ενα kebo 1000αρι το οποίο μετά απο 7 χρόνια σαν να τα έπαιξε έχουν αλλαχτεί μια φορά μπαταρίες κόστους 50 ευρώ οπότε λεω να βάλω κάτι επιπλέον και να πάρω νέο .

και πείτε .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και εγώ καθόλου up to date για να κάνω συγκεκριμένη πρόταση, αλλά αν θες μια συμβουλή διάβασε αρκετά για τις μπαταρίες της νέα σου μονάδας (όποια αποφασίσεις) γιατί προσφάτως άκουγα horror stories με μπαταρίες που δεν κρατάν ούτε καν 2 χρόνια γεμάτα...!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάτι καλό πας σε Eaton, αλλά δεν παίζει στα λεφτά που ορίζεις!

Δυστυχώς, το θέμα με τα ups είναι πως δεν κρατάνε οι μπαταρίες πάνω από 2 χρόνια, εκτός και αν βάλεις ναυτικού τύπου (που εκεί σου κρατάνε και το μισό σπίτι :hehe:).

Εγώ στα δυο accupower που έχω στο σπίτι κάθε 1.5-2 χρόνια πάω για αλλαγή! 30? η καινούριες και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

για ποσα VA να κοιτάω ? γιατι εχω βρει ενα eaton 700αρι με 100 ευρω αν με φτάνουν ίσως να κάνω την υπέρβαση

700VA είναι μία χαρά και με το παραπάνω για ένα σύστημα με την οθόνη του και όλα του τα περιφερειακά.

Αν είναι να πάρεις UPS, μόνο καλή μάρκα (για εμένα μόνο APC, αλλά το Eaton το δέχομαι ως συμβιβασμό). Είναι λίγο πολύπλοκο να σου εξηγήσω γραπτώς σε λίγες γραμμές το γιατί, αλλά τα φτηνά UPS κάνουν πολύ περισσότερη ζημιά παρά καλό σε ένα σύστημα. Αν δεν μπορείς να πάρεις ένα καλό, μην πάρεις καν.

Link to comment
Share on other sites

ναι τι να σου πω είναι καλύτερο χωρίς ups ε την ΔΕΗ εδώ να εχει συνεχεία πτώσεις τασεως και διακοπές του 2λεπτου .

δυστυχώς δεν σκοπεύω να πάω στην Συγγρού για να πάρω apc :hehe:

άμα είχα να δώσω 300 ευρώ σε ups δεν θα άνοιγα το thread .

Link to comment
Share on other sites

ναι τι να σου πω είναι καλύτερο χωρίς ups ε την ΔΕΗ εδώ να εχει συνεχεία πτώσεις τασεως και διακοπές του 2λεπτου .

δυστυχώς δεν σκοπεύω να πάω στην Συγγρού για να πάρω apc :hehe:

άμα είχα να δώσω 300 ευρώ σε ups δεν θα άνοιγα το thread .

Από το να βγάζει το UPS τριγωνική κυματομορφή, γεμάτη αρμονικές και να σου σκάει το "αναξιόπιστο" τροφοδοτικό σου για οποιονδήποτε από τους 7 λόγους που θα είχε να σκάσει σε μία τέτοια περίπτωση, ναι, όσες φορές κι αν έχεις "πτώση τάσης", είναι καλύτερο να μην έχεις καθόλου UPS.

Η διακοπή ηλεκτροδότησης ή και η πτώση της τάσης ποτέ δεν προκαλεί φθορά ή ζημιά σε τροφοδοτικό. Αυτό είναι μυθάρα από τις λίγες. Κάτι άλλο, μπόρει, αυτό, ποτέ και με τίποτα.

Καλό θα ήταν να προσέχεις, γιατί συνήθως το ακριβό είναι το φτηνότερο. Ένα APC θα σου βγάλει αξιόπιστα πολλά χρόνια λειτουργίας και θα προστατεύει το σύστημά σου όπως πρέπει. Αν αναλογιστείς πόσα φτηνιάρικα UPS θα πρέπει να αλλάξεις στο ίδιο χρόνο, ρισκάροντας και να προκαλέσει το ίδιο το UPS βλάβη στο μηχάνημα την ίδια στιγμή, μάλλον πολύ ακριβότερα θα το πληρώσεις εν τέλει.

A, και δεν κάνει 300?, 130-150? ίσως...

Edit - 102.75?...

http://www.skroutz.gr/s/57878/APC-Back-UPS-ES-700VA-230V-German-Dutch.html

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και υπέρταση αλλα τέλος πάντων με 400 watt δεν νομίζω να είμαι οκ γιατι στο boot πρέπει να τραβάει παραπάνω .

το kebo που εχω τωρα κράτησε 7 χρόνια με μια φορά αλλαγή μπαταριών . θα άλλαζα και πάλι μπαταρίες αν φοβάμαι μην πάνε τσαμπί μήπως την άκουσε και το ups .

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και υπέρταση αλλα τέλος πάντων με 400 watt δεν νομίζω να είμαι οκ γιατι στο boot πρέπει να τραβάει παραπάνω .

το kebo που εχω τωρα κράτησε 7 χρόνια με μια φορά αλλαγή μπαταριών . θα άλλαζα και πάλι μπαταρίες αν φοβάμαι μην πάνε τσαμπί μήπως την άκουσε και το ups .

Το UPS δεν σε προστατεύει σε υπερταση, αλλά, ακόμα κι αν σε προστάτευε, έχεις άλλες, πολύ πιο ευαίσθητες συσκευές στο σπίτι σου, που θα την άκουγαν πολύ πριν από το τροφοδοτικό, ενώ θα έπεφτε ο αντιηλεκτροπληξιακός αν προκαλέσει ζημιά σε οποιαδήποτε συσκευή. Το τροφοδοτικό του Η/Υ μπορεί και λειτουργεί κανονικά πολύ πάνω από τις ονομαστικές τάσεις λειτουργίας, ενώ έχει πάντα 2-3 ασφάλειες που θα κόψουν μία υπέρταση, ακόμα και κρουστική.

700VA δεν είναι 400W, που το άκουσες αυτό; Εξάλλου, το σύστημά σου ούτε γι'αστείο δεν φτάνει 400W, σε καμία περίπτωση, ειδικά στο boot. Δεν έχει κανένα λόγο να τραβάει πολύ στο boot, δεν είναι τριφασικός ηλεκτροκινητήρας, ηλεκτρονική συσκευή είναι, πολύ λίγο τραβάει εκεί. Το 700VA είναι τριπλάσιο από τις πραγματικές σου ανάγκες, για να έχει αντοχή η μπαταρία και λόγω καλής σχέσης τιμής/απόδοσης τα κοιτάς.

Link to comment
Share on other sites

μετρημένο πιο παλια me to cpu 3600 ηταν στα 190 idle και στα 430 full load prime + msi kombustor .

εχω δει σε manuals απο ups να αναφέρουν VA/WATT το δικο μου ειναι 1000VA 600WATT .

αλλά όπως είπα στο προηγούμενο ποστ πήγαν αλλου τα λεφτά οποτε no money for ups :hehe:

Link to comment
Share on other sites

μετρημένο πιο παλια me to cpu 3600 ηταν στα 190 idle και στα 430 full load prime + msi kombustor .

εχω δει σε manuals απο ups να αναφέρουν VA/WATT το δικο μου ειναι 1000VA 600WATT .

αλλά όπως είπα στο προηγούμενο ποστ πήγαν αλλου τα λεφτά οποτε no money for ups :hehe:

Mετρημένο με τι; Αυτά τα νούμερα είναι τραγικά, τελείως παράλογα.

Τα VA δεν έχουν σταθερή με τα Watt. Είναι άλλο μέγεθος. 700VA σε συντελεστή cosφ 1 είναι 700W. Με οποιοδήποτε σύγχρονο σύστημα, η αναλογία είναι πάρα πολύ κοντά στο 1, στην χειρότερη περίπτωση 0.9 (90%).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με τα specs που λες σε full load, βαριά να πατάς τα 250-270W, βάλε και 40-60 Watt η οθόνη και όσο είναι τα ηχεία σου. 400W full load είδα με 2 x Xeon και 10 δίσκους, άρα δύσκολα αυτά που έχεις μετρήσει! Συνεπώς θέλεις κατά την εκκίνηση του συστήματος κοντά 350-380 Watt.

Τώρα επειδή το σύστημα δεν είναι καινούριο το conφ που αναφέρει παίζει από 0.8-0.95, άρα μιλάμε για 565-665W, λογικά με κάποιο overpower για πολύ λίγο που θα φτάνει τα 1000 W στo UPS. Προσωπικά το ups το βλέπω σαν επένδυση για να έχω ένα power bank για 20-30 λεπτά minimum, αν θέλεις να σε κρατάει για 10 λεπτά και λιγότερο είσαι Ok, αυτό εξαρτάται από το δικό σου response time.

Link to comment
Share on other sites

μετρημένα με αυτο αλλα τωρα το εχω βγάλει γιατι τα έπαιξε

Zalman ZM-MFC2 [ZM-MFC2]: specificaties, reviews, aanbiedingen en meer | Hardware.Info Nederland

q6600 3600 1.43v 4x1gb 1066 2.2v 8χ12αρια φαν και ότι γράφει η υπογραφή

Διαγράφεις από το μυαλό σου ό,τι διάβασες ποτέ από αυτό το μαραφέρι. 430W δεν τραβάει αυτό το σύστημα ούτε κι αν του βάλεις φωτιά. Σε idle δε, με τα βίας να είναι 100-120W (μαζί με τα περιφερειακά).

Για μέτρο σύγκρισης, με i7 3820 στα 4.0GHz, 16GB RAM, 4 δίσκους, 4 fan και 40" οθόνη, συν ηχοσύστημα soundbar αναμμένο, ήτοι σίγουρα πιο ενεργοβόρο από το δικό σου, τώρα που σου γράφω έχω 48-50W συνολική κατανάλωση. Κι δεν το μετρώ με μαραφέτι των 30?, έχω (σοβαρό) power meter. Τα νούμερα που γράφετε είναι κωμικοτραγικά για τέτοια συστήματα.

Κοίτα με τα specs που λες σε full load, βαριά να πατάς τα 250-270W, βάλε και 40-60 Watt η οθόνη και όσο είναι τα ηχεία σου. 400W full load είδα με 2 x Xeon και 10 δίσκους, άρα δύσκολα αυτά που έχεις μετρήσει! Συνεπώς θέλεις κατά την εκκίνηση του συστήματος κοντά 350-380 Watt.

Τώρα επειδή το σύστημα δεν είναι καινούριο το conφ που αναφέρει παίζει από 0.8-0.95, άρα μιλάμε για 565-665W, λογικά με κάποιο overpower για πολύ λίγο που θα φτάνει τα 1000 W στo UPS. Προσωπικά το ups το βλέπω σαν επένδυση για να έχω ένα power bank για 20-30 λεπτά minimum, αν θέλεις να σε κρατάει για 10 λεπτά και λιγότερο είσαι Ok, αυτό εξαρτάται από το δικό σου response time.

Το Cosφ με οποιοδήποτε τροφοδοτικό active PFC είναι πάνω από 0.9. Και το 0.9, σε πολύ ακραίες και μη επιτρεπτές περιπτώσεις, άνω του 0.98 είναι στο 99% των περιπτώσεων, ειδάλλως δεν παίρνει καν έγκριση κυκλοφορίας το τροφοδοτικό.

Αλλά, κι όπως το θέτεις, 380W / 0.8 (χείριστη περίπτωση) μας κάνει 475VA (και σε καμία περίπτωση Watt). Από τα 475VA στα 1000W είναι ένα χάος ίσα με το Grand Canyon.

Δεν παίζει σε καμία περίπτωση "overpower", ούτε το σύστημα τραβάει περισσότερο ρεύμα κατά την εκκίνηση - ούτε κατά διάνοια, που το βρήκατε αυτό πάλι πως στην εκκίνηση θέλουν περισσότερη ισχύ, ένας Θεός ξέρει. Ούτε 350W peak δεν έχει το σύστημα της υπογραφής του, με όλα μέσα, ακόμα και τα ηχεία. Κι όταν εννοώ peak, εννοώ φωτεινότητα οθόνης τέρμα, ήχος στο φούλ, να παίζει παιχνίδι με τεζαρισμένα τα πάντα και οι άλλοι 3 πυρήνες του επεξεργαστή να τρέχουν στο 100% από κανένα simulation, ενώ ταυτόχρονα να γράφει DVD και να κάνει defrag σε όλους τους δίσκους. Κι ενννοείται όλοι οι ανεμιστήρες στο 100%.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

από το δικό σου, τώρα που σου γράφω έχω 48-50W συνολική κατανάλωση.

Θα μπορούσες σε απλά Ελληνικά να μας το εξηγήσεις αυτό? σε idle όλο το μηχάνημά σου καίει 50w?

Link to comment
Share on other sites

πιθανον λογω και της υδροψυξης να θελει αρκετα watt, 1000 σιγουρα οχι. αλλα ας κανει και εναν προχειρο υπολογισμο μ΄αυτο. eXtreme Outer Vision - eXtreme tools for computer enthusiasts

Η υδρόψυξη δεν είναι καν σοβαρό φορτίο. Τα "εργαλεία" υπολογισμού σαν αυτό είναι επίσης κωμικοτραγικά. Στηρίζονται στο TDP, το οποίο ουδεμία σχέση έχει με την ισχύ λειτουργίας.

Γι'αυτό οι περισσότεροι φοράνε τροφοδοτικά υπερβολικά μεγάλα, που όχι, δεν σημαίνει πως επειδή είναι μεγάλα "δεν πειράζει μωρέ". Τα τροφοδοτικά είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν βέλτιστα στο 50% του ονομαστικού τους φορτίου, ενώ κάτω από το 20% οι επιδόσεις πάνε εντελώς βόλτα (θεωρείται περιοχή εκτός προδιαγραφών). Πολλές φορές ούτε οι ασφάλειες δεν λειτουργούν σε αυτή την περιοχή. Άρα, το να παίρνεις 800W τροφοδοτικό για σύστημα που παίζει στα 40W με 250W max, δεν είναι απλώς μία υπερβολή, είναι "έβαλες τα χέρια σου και έβγαλες τα μάτια σου".

Θα μπορούσες σε απλά Ελληνικά να μας το εξηγήσεις αυτό? σε idle όλο το μηχάνημά σου καίει 50w?

Ναι, σερφάροντας στο internet και ακούγοντας internet radio, τόσο καίει, ολόκληρο. Μαζί με την 40" και τα ηχεία. 50W ή 50.3VA max.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι αρκετα αξιοπιστο. δε μιλησα για 800 βατ τροφοδοτικο.

εγω μ΄ενα 500αρι κανω την δουλεια μου χρονια τωρα.

anyway, ο μετρητης υπολογισε 490 με 90% και 385 με 60% για το συστημα του φιλου μας. τωρα βεβαια αυτος γνωριζει καλυτερα, γιατι εγω μπορει να εβαλα και κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι αρκετα αξιοπιστο. δε μιλησα για 800 βατ τροφοδοτικο.

εγω μ΄ενα 500αρι κανω την δουλεια μου χρονια τωρα.

anyway, ο μετρητης υπολογισε 490 με 90% και 385 με 60% για το συστημα του φιλου μας. τωρα βεβαια αυτος γνωριζει καλυτερα, γιατι εγω μπορει να εβαλα και κατι παραπανω.

Αναξιόπιστο μέχρι αηδίας είναι. Ούτε τα μισά στο 100% δεν φτάνει το σύστημα του παιδιού. Το δικό μου δε το βγάζει 300% over. Όλα αυτά τα software είναι για κλάμματα, αφού ακόμα και η βάση τους (το TDP) είναι ένα τεράστιο λάθος, δεν υπολογίζεις ποτέ ισχύ βάσει αυτού.

Αυτές οι βλακείες κάνουν τον κόσμο να παίρνει 4 φορές μεγαλύτερο τροφοδοτικό απ'ότι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αναξιόπιστο μέχρι αηδίας είναι. Ούτε τα μισά στο 100% δεν φτάνει το σύστημα του παιδιού. Το δικό μου δε το βγάζει 300% over. Όλα αυτά τα software είναι για κλάμματα, αφού ακόμα και η βάση τους (το TDP) είναι ένα τεράστιο λάθος, δεν υπολογίζεις ποτέ ισχύ βάσει αυτού.

Αυτές οι βλακείες κάνουν τον κόσμο να παίρνει 4 φορές μεγαλύτερο τροφοδοτικό απ'ότι χρειάζεται.

οι παλαιοτεροι επεξεργαστες καταναλωνουν περισσοτερο σε idle απο τις καινουργιες γενιες. μιλαμε για μια 6ετια πισω. βαλε και 1.4v για τα 3.4ghz.

αυτοι που παιρνουν τεραστια τροφοδοτικα κα ιδε ντα χρειαζονται, κακως τα παιρνουν. αν θελεις να βαλεις ομως 2 και 3 καρτες γραφικων αλλαζει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

οι παλαιοτεροι επεξεργαστες καταναλωνουν περισσοτερο σε idle απο τις καινουργιες γενιες. μιλαμε για μια 6ετια πισω. βαλε και 1.4v για τα 3.4ghz.

αυτοι που παιρνουν τεραστια τροφοδοτικα κα ιδε ντα χρειαζονται, κακως τα παιρνουν. αν θελεις να βαλεις ομως 2 και 3 καρτες γραφικων αλλαζει το θεμα.

Ακόμα κι έτσι το υπολόγισα, αφού έθεσα πως έχει διπλάσια ισχύ σε idle από το δικό μου, που είναι πιο ενεργοβόρο λόγω οθόνης και ηχείων όπως κι αν έχει το πράγμα. Που κι αυτό εν μέρει λάθος είναι, οι παλαιότεροι επεξεργαστές δεν είναι απαραίτητα πιο ενεργοβόροι. Με αυτή την λογική, ένας Pentium 1 σε idle θα χρειαζόταν γεννήτρια δική του. Δεν ισχύει.

Εννοείται πως για 2 και 3 και 4 κάρτες γραφικών αλλάζει το πράγμα. Η κάθε (μεγάλη) κάρτα ανεβάζει σημαντικά τις απαιτήσεις του συστήματος. Για 1002 περιπτώσεις μπορεί να αλλάξει το πράγμα. Αλλά όχι πως αυτά τα συστήματα που βλέπω είναι 500W φορτίο ή και θέλουν 1000W UPS...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now