dimitrisdsg7

Ποιον απο τους δυο ssd's;;;

Recommended Posts

Παιδια καλημερα. Ελπιζω να μην εκανα λαθος που ανοιξα καινουριο θεμα.

Εχω ενα pc με 3770k, asusp8p67 rev 3.0, 6gb ram, 7870oc και δυστυχως εναν hdd που "κραταει" το συστημα χαμηλα...

Ηρθε λοιπον η ωρα να παρω εναν ssd στον οποιον σκοπευω να βαλω το λειτουργικο,τα προγραμματα και καθε φορα τα ενα η δυο παιχνιδια που θα παιζω..

Εχοντας διαβασει τα διαφορα threads και αρκετα reviews, ειμαι αναμεσα σε 2 της Samsung: Ο ενας ειναι ο 840 evo 120gb ( τον βρισκω κοντα στα 92 ευρω) και ο αλλος ειναι ο 840 pro 128 gb (καπου στα 135 ευρω).

Το ερωτημα ειναι το εξης; εχει τοση διαφορα ο pro απο τον evo ωσυρ να δικαιολογει τα 40 περιπου ευρω παραπανω;

Εγω δεν ειχα ποτε ssd οποτε ξερω οτι οποιον και να πατω θα δω τεραστια διαφορα. Απο κει και περα ομωςβποιον απο τους δυο να επιλεξω;;Αν παραδειγμα οι διαφορες ειναι μικρες να παρω τον evo που ειναι φθηνοτερος ,αλλιως να παω στον pro...

Ευχαριστω...

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο review του [MENTION=730]jax7480[/MENTION] Samsung 840 EVO SSD Review: 840 refresh, αν και αφορά το 250GB μοντέλο που είναι ελαφρώς ταχύτερο.

Για μένα πάντως ότι και να πάρεις, από την στιγμή που είσαι σε μηχανικό θα δεις αισθητή διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Στα 128gb δεν θα δεις διαφορές που θα καταλάβεις κατά τη γνώμη μου σε καθημερινές εργασίες. Προσωπικά εάν είσαι "ανοιχτός" και σε άλλες λύσεις, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τον OCZ Vertex 450 128GB. Τον έβαλα σε μηχάνημα φίλου πριν από 1 μήνα και έxει πάρα πολύ καλές επιδόσεις και σε καθημερινές εργασίες και σε bench.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο review του [MENTION=730]jax7480[/MENTION] Samsung 840 EVO SSD Review: 840 refresh, αν και αφορά το 250GB μοντέλο που είναι ελαφρώς ταχύτερο.

Για μένα πάντως ότι και να πάρεις, από την στιγμή που είσαι σε μηχανικό θα δεις αισθητή διαφορά...

Φυσικά τον pro..δεν αγοράζεις κάθε λίγο και λιγάκι δίσκο..πάρε τον καλύτερο :)

Το διαβασα το review, πολυ καλο οπως ολα του Ζαχου αλλα οσον αφορα τη μικρη χωρητικοτητα των 120 -128gb δεν μου ξεδιαλυνε το αν και κατα ποσο ειναι καλυτερος ο pro απο τον evo. Και στα χαρακτηριστικα απο οτι βλεπω ειναι σχεδον ολοιδιοι.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρέθηκα στο ίδιο δίλημμα για τα μοντέλα των 250GB...

Ο EVO 120gb έχει πραγματική ταχύτητα εγγραφής 140 MB/s. Όσο γράφεις στα 3 GB που χρησιμοποιεί το TurboWrite θα έχεις 410MB/s. Το ποσό αυτό σύμφωνα με την Samsung είναι αρκετό για τις καθημερινές εργασίες. (Επιπλέον κανένα review δεν διευκρινίζει ακριβώς το πόσο αντέχει το TurboWrite πριν φθείρει τα δεσμευμένα cells.)

Θέμα αξιοπιστίας του TLC δεν τίθεται τόσο, καθώς μέχρι να φτάσεις ικανό αριθμό για να καταστρέψεις όλο τον δίσκο θα έχει παλιώσει.

Το Rapid Mode δεν το θεωρώ ικανό να αλλάξει απόφαση.

Θέτοντας απλά:

Αν θες το απόλυτο PRO, αλλιώς EVO.

Samsung 840 Evo SSD review: the entire series tested! - TurboWrite and MEX controller | Hardware.Info United States

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρηγγειλα τον evo αλλα τον 250αρη... ειπα να δωσω λιγο παραπανω χρηματα για να εχω περισσοτερη χωρητικοτητα... ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας...

Ερωτηση: διαβασα τον οδηγο ssd performane tips and tricks και η6ελα να μαθω το εξης: οι ενεργειες αυτες που περιγραφει ο οδηγος γινονται με το που εγκαταστησω τον ssd στο κουτι η μετα και το περασμα του λειτουργικου;

Και κατι αλλο: μηπως πρεπει πριν τον βαλω να δω αν υπαρχει καποια αναβαθμιση στο bios της μητρικης να κανω;Τελος, ο σκληρος που εχω τωρα ειναι 1 tera και σκεφτομαι δυο επιλογες: η μια ειναι να φορμαριστει ολος ωστε να χρησιμοποιηθει σαν αποθηκευτικος χωρος. Αν γινει αυτο απο οσο ξερω οταν θα βαλω τον ssd για να περασω τα windows θα πρεπει αυτον να τον αποσυνδεσω σωστα; Οταν ομως θα τον ξαναβαλω απλα αλλαζω το boot priority ωστε να μη μπει στα παλια windows και ειμαι οκ για να του κανω format;

Σαν δευτερη επιλογη σκεφτηκα - αν βεβαια γινεται - να μην τον φορμαρω αλλα απλα να του σβησω τα windows. Γινεται αυτο; Βεβαια το format ειναι format αλλα ειπα μηπως το απεφευγα για να μη χρειαστει να αποθηκευω τα αρχεια (ταινιες,μουσικη,παιχνιδια κτλ) που εχω τωρα σε αλλο δισκο εξωτερικο και μετα να τα ξαναπερναω σε αυτον.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Edited by dimitrisdsg7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα μου ήρθε ο δίσκος και αύριο πρωί θα τον εγκαταστήσω. Να ρωτήσω το εξής: Βλέπω στα specs της μητρικής μου τα εξής:

Intel® P67(B3) chipset :

2 x SATA 6Gb/s port(s), gray

4 x SATA 3Gb/s port(s), blue

Support Raid 0, 1, 5, 10

Marvell® PCIe 9120 controller : *2

2 x SATA 6Gb/s port(s), navy blue

Εγώ σε ποια θύρα από αυτές να συνδέσω τον ssd;

Και κάτι ακόμα: Στις συνοδευτικές οδηγίες αναφέρεται κάπου πως αν θέλω να κρατήσω και τον hdd σαν αποθήκη θα πρέπει να βάλω τον ssd στην port 0 και τον hdd στην port 1; Αυτό από που το βλέπω;

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το Ζάχο για την γρήγορη απάντηση στα ερωτήματα μου. Σκύβω ταπεινά το κεφάλι φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, στις γκρι θύρες θα συνδέσεις το drive.

Στην Port0 τον SSD και σε μία από τις μπλε τον HDD.

Ούτως η άλλως ο HDD δεν φτάνει τις ταχύτητες του SATA2, οπότε στις μπλε δεν θα έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, στις γκρι θύρες θα συνδέσεις το drive.

Στην Port0 τον SSD και σε μία από τις μπλε τον HDD.

Ούτως η άλλως ο HDD δεν φτάνει τις ταχύτητες του SATA2, οπότε στις μπλε δεν θα έχει θέμα.

Ζάχο το να πω ευχαριστώ πάλι νομίζω είναι λίγο...

Ξεκινάω δουλειά... Ελπίζω όλα να πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά θα πάνε. Κι αν δεν πάνε, εδώ είμαστε να λύσουμε ότι πρόβλημα προκύψει.

Υπενθύμιση. Την εγκατάσταση των Windows θα την κάνεις μόνο με τον SSD επάνω στο μηχάνημα. Οταν στηθούν τα windows, τότε θα κουμπώσεις και τον HDD επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά θα πάνε. Κι αν δεν πάνε, εδώ είμαστε να λύσουμε ότι πρόβλημα προκύψει.

Υπενθύμιση. Την εγκατάσταση των Windows θα την κάνεις μόνο με τον SSD επάνω στο μηχάνημα. Οταν στηθούν τα windows, τότε θα κουμπώσεις και τον HDD επάνω.

Νομίζω όλα πήγαν καλά. Τώρα έχω αρχίσει να περνάω τα updates των windows κτλ... Έβαλα και τον hdd αλλά όταν πάω στον υπολογιστή μου μου βγάζει εκτός από αυτόν (τώρα ξεκίνησα να τον κάνω format) και έναν άλλον που τον έχει ονομάσει Ε: system reserved και έχει από κα΄τω χωρητικότητα και καλά 61,6 mb free από 99mb. Αυτό τι είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλα πήγαν καλά. Τώρα έχω αρχίσει να περνάω τα updates των windows κτλ... Έβαλα και τον hdd αλλά όταν πάω στον υπολογιστή μου μου βγάζει εκτός από αυτόν (τώρα ξεκίνησα να τον κάνω format) και έναν άλλον που τον έχει ονομάσει Ε: system reserved και έχει από κα΄τω χωρητικότητα και καλά 61,6 mb free από 99mb. Αυτό τι είναι;;;

Αυτό είναι το κρυφό partition των Windows 7 με τα αρχεία boot. Mην το πειράξεις.

Αν έβαλες windows 7, δες το guide που βρίσκεται εδώ

http://www.hwbox.gr/ssds/14010-ssd-performance-tips-tricks.html

Από όλο το guide το πιο σημαντικό που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι να απενεργοποιήσεις το DEFRAG.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κρυφό partition των Windows 7 με τα αρχεία boot. Mην το πειράξεις.

Αν έβαλες windows 7, δες το guide που βρίσκεται εδώ

http://www.hwbox.gr/ssds/14010-ssd-performance-tips-tricks.html

Από όλο το guide το πιο σημαντικό που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι να απενεργοποιήσεις το DEFRAG.

7αρια εβαλα και φυσικα εκανα ολα τα απαραιτητα απο τον υπερ-οδηγο που εχεις γραψει συμπεριλαμβανομενου και του defrag. Τωρα εφυγα για δουλεια και αφησα να γινεται το format στον hdd (αποεπελεξα το quick και θα κανει καμια ωρα και κατι πιστευω). Το βραδυ θα αρχισω να περναω τα windows updates και τα προγραμματα. Και μετα θα ελεγξω τον ssd απο το Samsung magician (κατεβασα την καινουρια εκδοση οπως μου ειπες) οπου λιγο που προλαβα να το ανοιξω μου εβγαλε μην οτι υπαρχει διαθεσιμο update στο firmware του evo...

Πιστευω οτι το 80% της δουλειας εχει γινει.

Κατι ακομα: Τις ληψεις, δηλαδη οτιδηποτε κατεβαζω να επιλεξω να κατεβαινουν στον hdd σωστα; Λεω στον ssd να μην βαλω τιποτα αλλο εκτος του λειτουργικου και των προγραμματων.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now