khetzal

Smartphone εως 200Ε

Recommended Posts

Ειμαι κατοχος του ZTE blade (ναι του 1ου blade), το εχω περιπου 3 χρονια και τα εχει βγαλει και με το παραπανω τα ευρω του μπορω να πω!

Το θεμα ειναι οτι πλεων δεν με καλυπτει πληρως (σαν smartphone παντα γιατι σαν κινητο μια χαρα δουλευει) + οτι εχθες εχασα το unlock button σε μια πτωση που ειχε το κινητο.

Τι θα ηθελα να εχει η να μην εχει το επομενο smartphone :

Nα μην ειναι Samsung η να εχει οθονη Samsung !!! το πιο σημαντικο απ ολα...

Να εχει οθονη εως 4.7' - 5' max

Δεν εχω ψυχωση με τα ppi ουτε θα ξενερωσω αν δεν ειναι fullHD η οθονη

Δεν παιζω games στο κινητο το μονο που με νοιαζει να κανει πολυ καλα ειναι smooth browsing, να εχει καλη camera και flash.

Προτιμηση OS android αλλα αν καποιος εχει κατι αξιολογο απο win ας το κανει. iOS δεν αναφερω γιατι κατι σ αυτα τα λευτα ειναι outdated και δεν θα το ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω χρόνου δεν προλαβαίνω να σου τα αναλύσω, αλλά σε αυτά τα λεφτά είσαι κατά τη γνώμη μου ανάμεσα σε

1. Sony Xperia Neo L

2. Samsung Galaxy S III mini i8190 (8GB)

3. Sony Ericsson Xperia Neo

Αν θες πιο αναλυτικά θετικά και αρνητικά, πες. Απλά δεν προλαβαίνω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Το budget μου ανεβηκε στα 250-260 οποτε κοιτουσα κατι σε

LG optimus L2 ii

και το Sony Xperia sp

αλλα σε διπλανο forum και μετα απο λιγο ψαξιμο μου επεκλεισαν το xperia λογο κακης οθονης (που ειναι κ ενα απο τα πιο βασικα πραγματα που θελω).

Αν εχεις χρονο σε καποια φαση θα ηθελα την γνωμη σου και με ταβανι τα 250-260.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως το Ativ S είναι αρκετά καλύτερο από αυτά που παράθεσε ο Rchangel παραπάνω. Απλά έχει Win8. Πήγαινε σε ένα κατάστημα να το ψάξεις αν το έχουν σαν demo συσκευή και αποφασίζεις.

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

S-AMOLED ουτε στον εχθρο μου!! δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω λεφτα για πανελ της samsung ποτε ξανα στην ζωη μου.

Αγαπαω τα ματακια μου :D

Γενικα αυτη η εταιρια μου καθετε στο λαιμο απλα εχει κανει τετοιο μαρκετινγ που βλεπεις ολοι πεφτουν πανω σαν να ειναι η υπερ-εταιρια ενω στιν τελικη δεν ειναι. Εκανα μια υποχωρηση στο θεμα ssd μονο και μονο γιατι δεν ειχε οθονη ο ssd :P

edit: το κοιταξα και το xiami αλλα ξεφευγη και σε τιμη + οτι δεν θελω να κανω rooting για ελληνικα και να εχω official android 4.x.x και οχι miui.

για μεταχειρισμενο δεν ενδιαφερομαι να πω την αληθεια, το εχω σαν εσχατη λυση

Edited by khetzal
Link to comment
Share on other sites

Η samsung ειδικά στα κινητά έχει πολύ καλή υποστήριξη λογισμικού. Καμία άλλη εταιρεία δεν παρέχει την ίδια ανάπτυξη.

Xperia και τα σχετικά αλλά ειτε είναι ακριβά για τα χαρακτηριστικα είτε υλοποιήσεις του πωλου.

Σκέψου οτι 4.3 σχεδόν καμία άλλη εταιρεία δεν έχει βγάλει ανακοίνωση πότε θα βγάλει αναβάθμιση.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ανεβάζοντας το χρηματικό ποσό που μπορείς να διαθέσεις και μη έχοντας μόνο το android, έχεις κατ' εμέ σαν την καλύτερη επιλογή το Nokia Lumia 920. 4G - LTE, IPS οθόνη, πολύ καλή κάμερα (σαν software, optical stabiliser, dual led flash και με Zeiss φακό), πολύ καλό ήχο, κ.α. Όλα τα specs του εδω . Πιστεύω σε σχέση με αυτά που ζητάς είναι ό,τι καλύτερο θα βρεις σε αυτά τα λεφτά.

Σόρρυ για τις σύντομες απαντήσεις. Αύριο θα έχω λογικά περισσότερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η samsung ειδικά στα κινητά έχει πολύ καλή υποστήριξη λογισμικού. Καμία άλλη εταιρεία δεν παρέχει την ίδια ανάπτυξη.

Xperia και τα σχετικά αλλά ειτε είναι ακριβά για τα χαρακτηριστικα είτε υλοποιήσεις του πωλου.

Σκέψου οτι 4.3 σχεδόν καμία άλλη εταιρεία δεν έχει βγάλει ανακοίνωση πότε θα βγάλει αναβάθμιση.

Sent from my Pantoflini N7100

δεν σχολιασα το sw αλλα τα πανελ της. Επισης μετα το απαραδεκτο μαρκετινγ του τυπου πληρωνω forum members για κανουν διαφημιση σε μενα και δυσφημιση στους ανταγωνιστες διχνει ποσο "μικρη" ειναι σαν εταιρια,ουτε ελληναρας δλδ... Τ οτι εχει καταφερει να βγαζει πολυ δυνατα κινητα και γενικα καλο sw το παραδεχομαι αλλα περα του ssd δεν εχω σκοπο να την υποστηριξω αυτη την εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς οτι δουλεύω για την samsung είσαι βαθιά νυχτωμένος. Μακάρι αλλά ούτε καν.

Την προσωπική εμπειρία μου μεταφέρω κ άποψη.

Νομίζεις οτι μια εταιρεία θα πλήρωνε άτομο για να πιάσει εσένα πελάτη; η γενικότερα Έλληνα?

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το offtopic, αλλά ας μην το κάνουμε flame thread στην πρώτη ευkαιρία. Ας βοηθήσουμε το παλικάρι να διαλέξει κινητό και ας κράξουμε τις εταιρίες αργότερα :boxing:

Link to comment
Share on other sites

τα sony έχουν πολύ συχνά προβλήματα με τις οθόνες αφής και η υποστήριξη είναι τουλάχιστον αισχρή (είμαι παθών)

επίσης από άποψη εφαρμογών είναι χάλια

προσωπικά έχω μείνει άφωνος με την htc.

δεν έχω σκοπό να πάρω άλλη μάρκα ποτέ

αλλά γενικά σε αυτά τα λεφτά να κοιτάξεις να έχει τουλάχιστον 768mb ram, αλλιώς θα σέρνεται

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας, χρησιμοποιώντας και Sony κινητά, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τις οθόνες αφής, πες με τυχερό ισως. Σχετικά με τα HTC θα συμφωνήσω, αλλά έχουν 2 προβλήματα για εμένα. Μη αποσπώμενη μπαταρία και τη κάμερα με τα "Ultrapixel". Τέλεια κάμερα για χαμηλές συνθήκες φωτισμού, αλλά μεχρι εκεί.

Σχετικά με τη Ram, ναι χρειάζεσαι αρκετή, οχι όμως επειδή χρειάζεται πραγματικά τόση ένα android, αλλά λόγω των άχρηστων εφαρμογών που φορτώνουν οι εταιρίες τα android/UI τους. To 4.0 για παράδειγμα έτρεχε άνετα με 256 σε custom roms, ενώ σε official εκδόσεις ήθελε πάνω από 512.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς οτι δουλεύω για την samsung είσαι βαθιά νυχτωμένος. Μακάρι αλλά ούτε καν.

Την προσωπική εμπειρία μου μεταφέρω κ άποψη.

Νομίζεις οτι μια εταιρεία θα πλήρωνε άτομο για να πιάσει εσένα πελάτη; η γενικότερα Έλληνα?

Sent from my Pantoflini N7100

οτι μα οτι μα οτι να ναι? βρε παλικαρι μου δεν τα λεω ΓΙΑ ΣΕΝΑ απλα τα λεω ΣΕ ΣΕΝΑ μην παρεξηγησε δεν ειμαι flamer προς θεου!

Samsung admits paying students to lambast rival phones in fake web reviews

Οσο για το lumia μ αρεσε αλλα εχω μια προτιμηση για android. Για το Lg l9 ii τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Lg κινητό μετά την εμπειρία απο 4 lg2x ποτέ ξανά. Update του Αγίου ποτέ.

Συμφωνώ για htc αλλά γενικά είναι ακριβά τα κινητά της για τα χαρακτηριστικα τους.

Η sony δεν έχει καλή ποιότητα στα κινητά της γενικα κ υποστήριξη σε hardware απλά τραγική.

Αν θέλεις android οικονομικό κ δυνατό σε αυτά τα λεφτά είτε κοιτάς σε samsung ειτε htc ειτε xiaomi για μενα. Ειτε απο lg nexus και μόνο αυτό.

Μετά nokia αλλά windows.

My 2 cents.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε για το jiayu g3t?

Δεν στο προτεινω γιατι δεν εχει καλη καμερα και αδυναμο flash...

κατα τα αλλα ειναι καλο?

περισσοτερο με ενδιαφερει οθονη, βιντεοκαμερα, επιδοσεις

Edited by giannis13
Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε για το jiayu g3t?

Δεν στο προτεινω γιατι δεν εχει καλη καμερα και αδυναμο flash...

κατα τα αλλα ειναι καλο?

περισσοτερο με ενδιαφερει οθονη, βιντεοκαμερα, επιδοσεις

Σε αυτή την τιμή παίζει και το νεότερο G4. Το G4 είναι πάρα πολύ καλό γι'αυτά που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβάσεις το budget άλλα 20 ευρώ, παίρνεις Galaxy S3

μαλλον δεν διαβασες τι γραφω στην αρχη.

Αυριο θα παω μια βολατα να τα δω κι απο κοντα καποια

Link to comment
Share on other sites

αν και θα έχει βρεί κινητό ο φίλος τόσο καιρό για αυτή την περίοδο κινητό κάτω τον 200 ευρώ καινούργιο με τα + και τα - είναι το Motorola Moto G σε μεταχειρισμένο άνετα πλέον στα 200 ευρώ το Nexus 4

καλή χρονιά :orange:

Moto G by Motorola - A Google Company τιμές για Αμερική έτσι για να μελαγχολήσουμε λίγο :very_drunk:

Amazon.UK the best Amazon.co.uk: moto g

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now