DjHrge

Intel Pentium G3220 Gaming PC

Recommended Posts

καλησπερα, οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ μου...θελω να στησω ενα gaming pc για εναν φιλο...οικονομικο...

θελω να ειναι με το Pentium g3220 λοιπον... θα σας δειξω πως το εχω υπολογισει...και περιμενω..να μου πειτε για αλλαγες..αν ειναι αναγκη!!

CPU: PROCESSOR :: Intel Pentium G3220 3.0 GHz Dual Core Socket 1150 54W Box (BX80646G3220) - Visionstudio.gr

MOBO: MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1150 H81M-DGS GLan Audio - Visionstudio.gr

RAM: MEMORY :: Corsair XMS3 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMX4GX3M2B1600C9) (Kit 2 x 2048) - Visionstudio.gr

VGA: VGA :: ATI Radeon HD7750 1GB DDR5 PCI-E DVI HDMI DP (Asus) (HD7750-1GD5-V2) - Visionstudio.gr

PSU: PSU :: Allied Tech Power Supply 500W ATX 24 pin Passive-PFC Retail - Visionstudio.gr

HDD: προτινετε μου εσεις εναν...φθηνο...γυρω στα 300-500gb

Link to comment
Share on other sites

και οταν το σεταρεις, κανε ενα bench το metro2033 1680x1050 medium AAA/4x dx11 να μας πεις τι νουμερα θα σου δωσει

γιατι βλεπω την συγκεκριμενη καρτα με 3960x/x79-ud5 στα 4.2 να δινει 50/35 και δε μπορω να σου πω αν αξιζει εναντι καποιου 6800κ (cpu dependent game)

...εναντι του Dirt3 πχ που για τον α10 δινει 100 και για την 7750 μολις 26

Link to comment
Share on other sites

@Yoshi, τι ασχολεισαι ρε φιλε?

Δεν βλεπεις οτι ξερουν καλυτερα ? Αστους να στησουν το πισακι τους αφου το εχουν αποφασισει ηδη και μη τους το χαλας !!

@DjHrge, οπως εισαι μια χαρα ειναι (και δυο τρομαρες!), συνεχιστε !! Με μια παρατηρηση μονο:

επειδη δεν ειδες οτι για την VGA λεει συνιστωμενη ισχυς 500Watt τροφοδοτικο, αλλαξτε το δικο σας με ενα 700αρι !! Θα παει πολυ

καλυτερα η καρτα !!

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

ρε συ Ellhnas, δεν ξερω..για αυτο σας ρωταω...

για αυτο αν εχεις την καλοσυνη, βοηθα λιγο και μην με δουλευεις...

δηλαδη για οικονομικο gaming pc να την ξεχασω την intel? παμε σε amd?

Link to comment
Share on other sites

δεκτο...θελω να μου πειτε αν γνωριζεται...αν ειναι καλος ο συνδιασμος την καρτας με τον cpu...μην τα σκασουμε τσαμπα..αν ειναι να κοιταξουμε αλλου....:)

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Ellhnas, δεν ξερω..για αυτο σας ρωταω...

για αυτο αν εχεις την καλοσυνη, βοηθα λιγο και μην με δουλευεις...

δηλαδη για οικονομικο gaming pc να την ξεχασω την intel? παμε σε amd?

Εννοειται και να τη ξεχασεις.

Αφου θελει να παιζει μονο LOL τοτε παρε αυτα που σου ειπε ο Nickzzzz και τιποτα παραπανω.

Θα ειναι ΥΠΕΡαρκετος και δεν θα χρειαστει ουτε ξεχωριστη vga. Ακομη κι αν θελησει να παιξει

κατι παραπανω απο LOL θα τη κανει τη δουλεια του. Τωρα, αν θελησει να παιξει κανα Crysis ή

τιποτα αλλο σε full extra τοτε μπορει να παει και σε εξωτερικη καρτα.

Οι διαφορες που θα δεις στον επεξεργαστη με αυτον που διαλεξες ειναι αμηλητεες φιλε μου.

Σε τετοιου ειδους μηχανηματα δεν υπαρχει λογος να κοιτας σε intel μερια για κανενα λογο.

υπερβολη τα 700 watt. επισης καποιο αλλο τροφοδοτικο απ' αυτο που επελεξες φιλε djhrge.

Εννοειται οτι ειναι υπεραρκετο και δεν χρειαζεται καν... αλλα, σιγουρα δεν καταλαβες τον τροπο που το ειπα.

Και για καταλαβει και ο φιλος μας, ακομη και ξεχωριστη vga να βαλει, ενα psu καλο των 450-500watt μια χαρα

θα την κανει τη δουλεια του και δεν θα εχει το αγχος να του καψει το pc σε καμια διακοπη ρευματος ή στο

ασχετο παλι.

Link to comment
Share on other sites

cpu PROCESSOR :: AMD A10-6800K 4.1 GHz Quad Core Socket FM2 100W Box (AD680KWOHLBOX) - Visionstudio.gr

mobo: Asrock Socket FM2+ FM2A75M Pro4+ GLan Audio Raid

ram: Kingston Hyper X 4GB DDR3 Non ECC CL9 1866MHz (KHX1866C9D3K2/4GX) (Kit 2 x 2048)

psu: ?

Για να σε βοηθησω, μνημες παρε με παραπανω χρονισμους γιατι βοηθαει γενικα στην πλατφορμα αυτη.

Για μητρικη, δωσε κατι παραπανω και πηγαινε σε αυτη που σου προτεινω. Μη σε ξεγελα που ειναι micro-atx,

τη δουλεια της θα την κανει και με το παραπανω !! Επισης εχει 2 dimm slots περισσοτερα, για αναβαθμιση μνημης,

υποστηριζει μεγαλυτερους χρονισμους στις μνημες, εχει SATA3 αντι για 2 της αλλης, εχει PCI-Express 3.0, και εκτος

απο vga/dvi και hdmi, και απο τα πιο σημαντικα, μαζι με το pci-exp 3.0, usb 3.0.

Τωρα τα psus που εβαλες ειναι γενικα κλασης ανωτερα απο αυτο που ειχες πρωτοβαλει, αλλα!, δεν εχουν μια εστω

τη πιο χαμηλη πιστοποιηση 80+. Αν σας παιρνει στα χρηματα να ανεβειτε σε κατι τετοιο εχει καλως και go for it, θα

σας τα βγαλει σε βαθος χρονου απο τον λογαριασμο της ΔΕΗ. Αν δεν τα εχετε τοτε np και πατε για το Coolermaster,

ωστε να εχετε ενα περιθωριο για καμια αναβαθμιση VGA στο μελλον.

Καλες αγορες.

Link to comment
Share on other sites

ωραια...αρα αρχιζουμε και παραγγελνουμε τα κομματια ετσι? ειμαστε μια χαρα απο cpu mobo και ram..κουτι εχουμε παραγγειλει ηδη...hdd εχουμε...θελω αν μπορεις να μου προτεινεις psu....θεμα με την ΔΕΗ δεν εχουμε...απλα δεν θελουμε να μας βγει κανα 100αρη ευρω το psu ας πουμε...:Ρ

Link to comment
Share on other sites

για τέτοιο σύστημα δεν χρειάζεσαι τόσα watt - απλά πάρε ένα καλό 400άρι. To ΑPU μαξάρει στα ~150Watt πόσο ακόμα να σου ζητήσουν ανεμιστηράκια/μητρική/σκληροί/ssds?

Link to comment
Share on other sites

μητρικη θα διαλεγα καποια που να εχει lucid virtu

αν και δεν το βλεπεις στα benchmarks, μετραει

Μεγαλη αποτυχια το lucid τελικα... Δεν θα δει καμια διαφορα και σε μερικα παιχνιδια θα ριξει και τα fps αντι να τα boostarei.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη αποτυχια το lucid τελικα... Δεν θα δει καμια διαφορα και σε μερικα παιχνιδια θα ριξει και τα fps αντι να τα boostarei.

εχω καιρο να ασχοληθω με το virtu, αλλα αποτι ειδα στο launch γενικα ολοι αναφερανε αυξηση fps!

αν βγηκανε νεα παιχνιδια που το virtu δεν βοηθα δεν το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Το εχουν παρατησει λιγο το develop συν οτι δεν το προωθησαν στα 8series chipsets. Το δοκιμασαμε γι αρκετο καιρο στο pc ενος φιλου (i5 3570k + 7870) και η γενικη εμπειρια ηταν αρνητικη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now