Αρχαγγελος

Αναβαθμιση σε 4κ Μονιτορ και dual AMD GPUs

Recommended Posts

Το παρον μου συστημα ειναι το εξης

CPU : i7 980X 3.33 GHZ Gulftown (overclocked 4.50GHz)

Motherboard : Asus Rampage III Extreme socket1366

RAM:Corsair Dominator 2000MHz DDR3 8-8-9-24-T2 1.65V (XMP)

SSD: Intel X-25M 80Gb

GPU: GTX 580 Phantom Gainward 3GB DDR5

Monitor: Samsung 1920x1200 16:10 26inch Monitor

Το ερωτημα που θελω να κανω ειναι το εξης

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το συστημα μου αλλα θελω να περασω σε τεχνολογια 4Κ.Δηλαδη σκεφτομαι να αλλαξω την καρτα μου με δυο AMD R9 290X,και το αναλογο 4κ μονιτορ.Ωστοσο αξιζει ισως και αυτο θελω να ρωτησω να περιμενω λιγο για για τις νεες καρτες τις NVIDIA της Σειρας 8xx,ωστε να εχω κατι να συγκρινω με τις νεες R9 290x?Υπαρχει πιθανοτητα bottlenecking των νεων αυτων GPU απο το cpu μου?Τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

welcome στο HWBox :D

νομιζω οτι το συνολικο κοστος του εγχειριματος που εχεις στο μυαλο σου ειναι πολυ υψηλο! :P

ψαχνοντας στο skroutz αλλα και στο amazon δεν βρηκα καποιο Ultra HD monitor :/

θα σου έλεγα να προχωρησεις με τις καρτες, αν και με μια 290Χ μια χαρα θα κανεις την δουλεια σου σε 1920 :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει το εξης η Dell βγαζει 4Κ ΗD Monitor τον επομενο μηνα με 1100 δολλαρια αναμενομενη τιμη πωλησης.Σκεφτομαι να παρω ενα αν δεν καθισει στην τιμη που θελω θα παρω 2 1920Χ1080 συν αυτο που εχω ηδη.Στο αμαζον ηδη υπαρχουν 4Κ ΤV me 800 dollars.Οσο για τα λεφτα δεν ειναι προβλημα επιασα ενα καλο κουπονι και τα εχω για φαγωμα ουτως η αλλιως, το μπατζετ μου ειναι 3200 ευρω.Καλως σας βρηκα και σας...και χροννια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καλυτερα θα ηταν ενα τριπλο 1080 monitor setup μεχρι να ωριμασουν λιγο οι 4Κ λυσεις αλλα και να πεσουν οι τιμες

βεβαια να βρεις 2 ακομα ιδιες με την δικια σου οθονη ειναι κομματακι δυσκολο - μονο σε μτχ απο αγγελιες

και ξεκινας με μια 290Χ και αν δεν σε καλυπτει χτυπας και την 2η :)

Link to comment
Share on other sites

Μην πας ακόμα στα 4k άστο να εξελιχθεί λίγο το πράγμα..άλλωστε κ 2 290 δεν θα αποδίδουν αυτά π περιμένεις σε τέτοια ανάλυση γιατί ούτε το crossfire δουλεύει τέλεια και τα fps που βλέπεις δεν είναι πραγματικά..είχα 5 χρόνια sli και crossfire και κατάλαβα πολλά πράγματα όταν γύρισα πάλι σε μία κάρτα!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τις δύο 290Χ (custom) άμεσα και δες με χρονική άνεση για οθόνη. Η 28άρα Dell που έρχεται πρέπει να είναι ότι πρέπει.

Προσωπικά έχω δει μόνο την PQ321Q από κοντά και βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να διαφωνήσω με όλους παραπάνω: μην περιμένεις τίποτα, go 4K :D Απλά όχι με την Asus γιατί έχει κάτι περίεργο με το interface (την βλέπει σαν δύο οθόνες)...

edit: το cpu σου είναι μια χαρά, το PSU (?) να φοβάσαι :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

60Hz νομίζω είναι αλλά πίστεψε με, δεν υπάρχει τίποτα τραγικό πάνω τους [MENTION=1118]venisk[/MENTION]!

Δύο δίπλα δίπλα, πολύ σωστά matched χρωματικά, αλλά δεν έπαιξα τίποτα όχι, γιατί ήταν κάπως mastering/videoediting το rig. Ένα απλό 3D11 @ 1080p έβαλα να δω αν το scaling είναι σωστό (ξέρεις 1 pixel to 4, ακριβώς) και πράγματι ήταν μια χαρά. Αλλά το 11 δεν έχει γρήγορες σκηνές για να κρίνω 3D κίνηση. Πάντως 4Κ videos με γρήγορη κίνηση ήταν full σωστά και χωρίς καθόλου traling σε μαύρα, που μου έκανε τέρμα θετική εντύπωση.

ΚΑΙ ΠΟΛΥ DESKTOP ΧΩΡΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ :welcoming:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Το PSU ειναι το Silverstone Olympus 1200W .Παλιοτερα ειχα tri sli με gtx 280 watercooled και τις σηκωνε ολες και εναν Q9550 E0 2.83Ghz (overclocked 3.8Ghz).Αν και να σου πω δικιο εχεις μαλλον με το capacitor aging και την πτωση αποδοσης με την χρηση ισως εχει προβλημα ειναι και σχεδον 5 χροννων βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Ημουνα φαν της Nvidia...αλλα το mantle ειναι κατι που αν υιοθετηθει απο τις εταιριες που κανουνε γκειμς θα φερει επανασταση στο γκειμινγκ..Γιατι φαντασου να παιζεις γκειμς οπως στα γουιντους και στο λινουξ η στο μακ ος αρκει να εχεις AMD card.Προς το παρον ανακοινωθηκε απο την ΕΑ οτι το BF 4 θα ξαναγραφτει για το mantle API οπως και το παιχνιδι που εχω μεγαλη καψουρα να δω το Star Citizen ....Το mantle API ειναι κατι που με τραβηξε στην ΑMD αυτην την φορα.Οσο για το bottleneck ρωτησα εδω γιατι εχει πολλους hardware maniacs και overclockers,λεω ολο και καποιος θα εχει τεσταρει την καρτα.Ξερω με σιγουρια απο φιλο απο αγγλια που εστησε το pc του με 2 R9290 και εναν ι7-2700Κ οτι bottleneck θεμα δεν υπαρχει σε sandy bridge αλλα ο δικος μου ειναι Gulftown....Ωστοσο σε σχεση με το ι7 2700κ εχω καλυτερο κατα 200 μοναδες benchmark στο passmark ....Θα το ψαξω και αλλο και θα δω ευχαριστω για την απαντηση και την προταση σου!

Link to comment
Share on other sites

Ημουνα φαν της Nvidia...αλλα το mantle ειναι κατι που αν υιοθετηθει απο τις εταιριες που κανουνε γκειμς θα φερει επανασταση στο γκειμινγκ..Γιατι φαντασου να παιζεις γκειμς οπως στα γουιντους και στο λινουξ η στο μακ ος αρκει να εχεις AMD card.Προς το παρον ανακοινωθηκε απο την ΕΑ οτι το BF 4 θα ξαναγραφτει για το mantle API οπως και το παιχνιδι που εχω μεγαλη καψουρα να δω το Star Citizen ....Το mantle API ειναι κατι που με τραβηξε στην ΑMD αυτην την φορα.Οσο για το bottleneck ρωτησα εδω γιατι εχει πολλους hardware maniacs και overclockers,λεω ολο και καποιος θα εχει τεσταρει την καρτα.Ξερω με σιγουρια απο φιλο απο αγγλια που εστησε το pc του με 2 R9290 και εναν ι7-2700Κ οτι bottleneck θεμα δεν υπαρχει σε sandy bridge αλλα ο δικος μου ειναι Gulftown....Ωστοσο σε σχεση με το ι7 2700κ εχω καλυτερο κατα 200 μοναδες benchmark στο passmark ....Θα το ψαξω και αλλο και θα δω ευχαριστω για την απαντηση και την προταση σου!

Triple_facepalm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα αυτό με το mantle είναι τουλάχιστον αστείο να αγοράσεις ποιο αδύναμο hw με τέτοια δικαιολογία αφού θα δώσεις τόσα λεφτά πάρε το καλύτερο δλδ 780ti :)

Κράτα και λίγα στην άκρη γιατί ο 980 πάλιωσε λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

+1 για να μην πάρεις 4Κ ακόμη γιατί και 60hz να είναι αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν καλώδια (βλ display port) που να μπορούν να τρέξουν μια 4Κ στα 60hz + ότι δεν είναι όλες 60hz όπως σου είπαν. Καλύτερα πάνε σε μια 1440p η 1600p με ένα ποιοτικό πάνελ και άσε το 4Κ να ωριμάσει

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε στο box!

Παιδιά μια χαρά είναι ο 980X, είτε πας σε 2 x 290X ή πας για 2 x 780 Ti :) Και κλοκαρισμένος στα 4.5GHz κιόλας; Αν του έκανε bottleneck σε τέτοιες αναλύσεις, ζήτω που καήκαμε :hehe:

Για την οθόνη δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα άποψη γιατί δεν έχω δει από κοντά, οπότε καλύτερα να σε βοηθήσει κάποιος άλλος.

Πιστεύω πάντως ότι για 2 χρόνια ακόμα θα είσαι μια χαρά με τον 980X.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα υπαρχουν καλωδια και θυρες στις vga καρτες των PC που μορουν να τρεξουν 4K 60hz...

60HZ 4K monitors υπαρχουν μονο στο pc προς το παρων απο SHARP, ASUS, DELL.

Απο το νεο ετος ερχονται 2 νεα monitor 4Κ απο DELL (24αρι και 28αρι) σε κάπως normal τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Το παρον μου συστημα ειναι το εξης

CPU : i7 980X 3.33 GHZ Gulftown (overclocked 4.50GHz)

Motherboard : Asus Rampage III Extreme socket1366

RAM:Corsair Dominator 2000MHz DDR3 8-8-9-24-T2 1.65V (XMP)

SSD: Intel X-25M 80Gb

GPU: GTX 580 Phantom Gainward 3GB DDR5

Monitor: Samsung 1920x1200 16:10 26inch Monitor

Το ερωτημα που θελω να κανω ειναι το εξης

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το συστημα μου αλλα θελω να περασω σε τεχνολογια 4Κ.Δηλαδη σκεφτομαι να αλλαξω την καρτα μου με δυο AMD R9 290X,και το αναλογο 4κ μονιτορ.Ωστοσο αξιζει ισως και αυτο θελω να ρωτησω να περιμενω λιγο για για τις νεες καρτες τις NVIDIA της Σειρας 8xx,ωστε να εχω κατι να συγκρινω με τις νεες R9 290x?Υπαρχει πιθανοτητα bottlenecking των νεων αυτων GPU απο το cpu μου?Τι μου προτεινετε?

Tweakipedia: SAPPHIRE Radeon R9 290X Tri-X benchmarked at 4K | TweakTown

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια επική dell οθόνη όπως η δική μου να παίζεις τα πάντα με μια κάρτα με 60-70 fps και άσε τα 4k για αργότερα π θα μπορούν και οι κάρτες..αν είναι να πάρεις 2 κάρτες των 500-600 ευρώ και να μην παίζεις τέρμα είναι τουλάχιστον ξεφτίλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now