Mr Aris

Νέο desktop

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους , θα ξεκινήσω το post λέγοντας τι desktop έχω τώρα και τι θέλω-σκέφτομαι να αποκτήσω.

Τι έχω

Ρ4 (s775) 660 στα 3,6ghz (ήρωας ο pentium κοντά 10 χρόνια λειτουργίας )

4 x 1gb ddr2 στα 667mhz ( 3gb βλέπει το σύστημα ) της kingston

ΗDD 300gb SATA της seagate , πλέον Velocity Raptor SATA II 150GBs με Windows7 ultimate

Κουτί thermaltake shark va7000

Nvidia 7800gtx της asus ( πλέον nvidia gts 450 2gb της gainward )

Μotherboard P5ad2-e Premium της Asus (πλέον Striker Extreme της Asus)

όπου λέω ότι πλέον έχω το τάδε , είναι γιατί πριν από 2 χρόνια χαλάσανε και τα 3 αυτά , μάλλον λόγο τροφοδοτικού....ή λόγο παλαιότητας! . Τώρα γιατί σας είπα όλα αυτά πριν πω τι θέλω , για να σας δείξω όσο μπορώ ότι είμαι ένας καταναλωτής που αν δεν χαλάσει κάτι δε το αλλάζω....

Το pc κυρίως παίζει ταινίες hd με madvr (μιας και η κάρτα τον σηκώνει πλεον) 10bitες δεν μπορεί να τρέξει είναι σα να παίζω παιχνίδι στα 5fps....

Παιχνίδια θέλω να παίζω σε 1920/1080/60hz σε ultra , τόσο είναι η τιβί μου και δεν προβλέπεται να την αλλάζω σύντομα...

Τι έχω παραγγείλει ήδη και το περιμένω

Κουτί corsair obsidian 750d

Psu corsair RM Series RM750 750W

Ssd samsung 840 PRO Series 128GB

Ram Corsair Vengeance 16GB Dual/Quad Channel DDR3

Tι σκέφτομαι

Ι7 4820κ

Αsrock Χ79 extreme 9

Corsair Hydro Series H100i Extreme Performance

για την κάρτα γραφικών δε ξέρω, κάτι που να κάνει το1920/1080/60hz σε ultra και να συμβαδίζει με τα υπόλοιπα

Οποιαδήποτε συμβουλή , επιλογή , αλλαγή (εννοείται σε οτι δεν έχω αγοράσει ήδη ) είναι Super καλοδεχούμενη , ευχαριστώ για το χρόνο σας

Edited by Mr Aris
Link to comment
Share on other sites

Άραξε 3 μερούλες να δούμε αν με τον Kaveri θα δούμε και επισήμως αποτελέσματα από το Mantle της AMD. Αν τα sites επιβεβαιώσουν τα περί +45% στο BF4 πας σε 270Χ ή 280Χ ανάλογα και την τσέπη σου. Αν όχι και αν προτιμάς Nvidia πας σε 760 ή 770 και πάλι ανάλογα την τσέπη σου. Αν η τσέπη αντέχει πολύ, αράζεις με την 450 κανέναν μήνα και πας σε custom 290.

Link to comment
Share on other sites

Άραξε 3 μερούλες να δούμε αν με τον Kaveri θα δούμε και επισήμως αποτελέσματα από το Mantle της AMD. Αν τα sites επιβεβαιώσουν τα περί +45% στο BF4 πας σε 270Χ ή 280Χ ανάλογα και την τσέπη σου. Αν όχι και αν προτιμάς Nvidia πας σε 760 ή 770 και πάλι ανάλογα την τσέπη σου. Αν η τσέπη αντέχει πολύ, αράζεις με την 450 κανέναν μήνα και πας σε custom 290.

Ξέχασα να πω ότι δεν παίζω παιχνίδια fps μόνο rpgs τύπου skyrim witcher και έχω μία οικειότητα με nVidia. Μία τέτοια θα είναι αρκετή? Gainward GeForce GTX 770 Phantom 4GB GDDR5

Καλημέρα! Μια χαρά πραγματάκια διάλεξες μόνο με την Αsrock διαφωνώ.

Βλέπω ότι έχεις Χ79 είσαι ευχαριστημένος? Και οι δύο Asus μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις , απλά έχω δεί ένα κάρο και η extreme9 φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Το x79 για μενα αξίζει μόνο με 6 πυρήνο..αν ειναι να πας σε 4 πυρήνο δεν χρειαζεται να δώσεις παραπανω λεφτα για το quad channel...θα σ πρότεινα έναν 4770k με μια asus z87 pro και θα εισαι παντού πύραυλος:)

Πολύ καλος μ φιλος αγορασε πρόσφατα 4770k z87 pro και 770gtx gigabyte με τ custom ψυξη κ ειναι στα 1080p παντου τερμα.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε [MENTION=14209]Mr Aris[/MENTION] ,

Οι επιλογές που έχεις κάνει είναι παντού από τις καλύτερες! Η μόνη - όχι αλλαγή, αλλά σαν δευτερη πρόταση πάρε το - δευτερη πρόταση που θα σου έδινα είναι αντί για υδρόψυξη να αγόραζες μια Noctua μεγάλη ψύκτρα γιατί ψύχουν το ίδιο καλά

και δεν χρειάζονται συντήρηση - ή τον φόβο της συντήρησης.

Όπως είπε και ο κρητικός από πάνω, το X79 πάει με 6πύρηνους και χτίζεις future proof συστηματάκι, αλλιώς

και εγώ συμφωνώ σε Z87+4770K που και αυτό έιναι παντοδύναμο όπως και να το κάνουμε!

Μην τον παρεξηγείς τον 4770K, κοίτα εδώ (μετά την σελίδα 6) τι κάνει Intel Core i7 4770K Review: It's all about efficiency :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι δεν παίζω παιχνίδια fps μόνο rpgs τύπου skyrim witcher και έχω μία οικειότητα με nVidia. Μία τέτοια θα είναι αρκετή? Gainward GeForce GTX 770 Phantom 4GB GDDR5

Μια χαρά θα σε (υπέρ)καλύψει η 770. Για 1080p πάντως και όχι μεγαλύτερη ανάλυση και κάποια σαφέστατα φτηνότερη έκδοση(μέχρι και 90-100? ποιο φτηνή) με 2GB θα σε καλύψει πλήρως. Άμα είναι να πας στα 400? τράβα και άλλο την ανηφόρα και πήγαινε σε 780. 70? διαφορά είναι από τα 400 της Phantom. Με λίγα λόγια ή πήγαινε σε 770 με ταβάνι 340? ή κάνε την υπέρβαση και πήγαινε σε 780 με 470. Αν είναι να δώσεις παραπάνω λεφτά από όσα χρειάζεται τουλάχιστον να πιάσουν τόπο.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με τον [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] για την ψύξη..έχω την h100 και δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, δλδ τίποτα παραπάνω από μια καλή αερόψυξη :)

Το 4770k είναι ότι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κάποιος για ότι κ αν κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

+1 σ οτι σου ειπαν τα παιδια και κυριως για cpu και gpu.

Αν ειναι να παρεις 4πυρηνο πανε σε 1150 socket αλλιως 2011 με 6πυρηνο.

Gpu στα 1080p με 770 η 280x θα εισαι παντα και παντου στα τερμα. Εγω με την 760 σε καποια απο το πιο καινουργια games απο ultra τα κατεβαζω στα high (για να παιζω στα 60fps locked) πχ crysis 3.Αν σ ενδιαφερει να εχεις βαρια φιλτρα (SSAA,MSAA κλπ) τοτε κανεις την υπερβαση οπως σου ειπαν πας σε 780 η 290x ( με non reference cooler παντα!).

Επισεις οπως σου ειπε κι ο [MENTION=1118]venisk[/MENTION] ασε την asrock και παρε asus Taiwan for the win! :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας , θα το κοιτάξω για 4770κ , εν τέλη πολύς κόσμος προτείνει αυτή σε σχέση με την 4820κ, και βλέπουμε δε καίγομαι άλλωστε να το αλλάξω άμεσα . Αλλιώς Χ79 με 4930κ και αφήνω τη κάρτα γραφικών για καλοκαίρι μεριά

Για την H100i διάβαζα ότι δε θέλει συντήρηση , βέβαια αν κάτι πάθει άστα να πάνε....

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε mpc-hc και κλικ στο κουτακι gpu acceleration, αν δε το χεις κανει.

Ναι εννοείται ότι γίνεται χρήση της gpu ο Ρ4 δεν μπορεί να παίξει ούτε απλό 1080ρ όχι 10μπιτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, μάλλον θα καταλήξω στον 4770K , asus maximus vi formula , Noctua NH-u14s , μία ερώτηση σχετικά με τον Noctua και τις μνήμες vengeance , Συνδιάζονται? ή το ένα ακουμπάει στο άλλο?

και μία φώτο :-)

goxo.jpg

Όλα τα corsair έχουν το ίδιο άρωμα χαχαχα wtf?

goxo.jpg

goxo.jpg

goxo.jpg

goxo.jpg.3037b68ad39da7b62d6864e9dad5bbd

Edited by Mr Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για το Hijack στο θέμα ,είμαι καινούργιος στο forum αν και σας διαβάζω καιρό.Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα μιας και η ερώτηση μου είναι πολύ απλή και σχετική με αυτό που έχει ανοίξει ο φίλος παραπάνω.Θέλω και εγώ να προβώ σε αναβάθμιση,θα ήθελα να γνωρίζω από που αγοράζεται (site κτλ) για καλύτερες τιμές και εξυπηρέτηση εκτός αν είναι μονόδρομος το skroutz και το πλαίσιο ευχαριστώ και πάλι συγνώμη για το hijack :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για το Hijack στο θέμα ,είμαι καινούργιος στο forum αν και σας διαβάζω καιρό.Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα μιας και η ερώτηση μου είναι πολύ απλή και σχετική με αυτό που έχει ανοίξει ο φίλος παραπάνω.Θέλω και εγώ να προβώ σε αναβάθμιση,θα ήθελα να γνωρίζω από που αγοράζεται (site κτλ) για καλύτερες τιμές και εξυπηρέτηση εκτός αν είναι μονόδρομος το skroutz και το πλαίσιο ευχαριστώ και πάλι συγνώμη για το hijack :)

Απλό ερώτημα με μερικές χιλιάδες πιθανές απαντήσεις και διαλόγους του στυλ

- "Εγώ αγοράζω και από το e-shop"

- "Καλά ρε είσαι σοβαρός; Που πας να τον μπλέξεις με το e-shop?"

ή και

"Κάτσε ρε φίλε, τι Skroutz και Πλαίσιο μας λες; Το skroutz, άντε να το καταλάβω, το Πλαίσιο που κολλάει;"

Εν ολίγης. Άνοιξε θέμα ή βρες παρόμοιο που παίζει να υπάρχει σχετικά με τα μαγαζιά που προτιμάει ο καθένας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Απλό ερώτημα με μερικές χιλιάδες πιθανές απαντήσεις και διαλόγους του στυλ

- "Εγώ αγοράζω και από το e-shop"

- "Καλά ρε είσαι σοβαρός; Που πας να τον μπλέξεις με το e-shop?"

ή και

"Κάτσε ρε φίλε, τι Skroutz και Πλαίσιο μας λες; Το skroutz, άντε να το καταλάβω, το Πλαίσιο που κολλάει;"

Εν ολίγης. Άνοιξε θέμα ή βρες παρόμοιο που παίζει να υπάρχει σχετικά με τα μαγαζιά που προτιμάει ο καθένας.

:)

Έχεις δίκιο σε ευχαριστώ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες στήθηκε το μηχανάκι και είμαι πανευτυχής :triumphant: Τεράστια αναβάθμιση σε σχέση με ότι είχα πρίν απο κάθε άποψη , ταχύτητα , θόρυβος , ζέστη , θα μου λείψει λίγο το προηγούμενο πισακι το χειμώνα , ζεστεναι αρκετά το δωμάτιο χαχαχα αλλα οκ .

Τελικά μπήκε ο 4790κ με την corsair 105 με 2 noctua nf-f12 dead silent λέμε , τα φουρ φουρια στις 300 και κατι ψιλά στροφές κρατάνε τον επεξεργαστή στους 42 ενω στις 500 και κατι ψιλά στροφες στους 36 , αυτα τα λέει το rog front base της asus , πάντως είτε στη μια περίπτωση είτε στην αλλη δεν ακούγετε τίποτα :triumphant:

Τώρα λείπει η κάρτα γραφικών....

Σκέφτομαι κάτι σε r9 290 οσο το δυνατόν πιο ήσυχη και αποδοτική κάποιος με τη συγκεκριμένη να πει εντυπώσεις? και η 780 phantom glh που είδα βιντεάκι ήτανε σούπερ ήσυχη , οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη :cheerful:

Edited by Mr Aris
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου . Την 880 τη σκέφτηκα και γώ αλλά άμα είναι να βγεί τα Χριστούγεννα , θα σκεφτώ .... αφού περίμενα τόσο ας περιμένω λίγο ακόμα να πάω

σε maxwell..... ; η και αυτή τέτοια είναι? γενικά έχω μια οικειότητα και συμπάθια σε nvidia αλλά η 290 στα +-350 μου φαίνεται πολύ τίμια , από φασαρία δε ξέρω

Edited by Mr Aris
Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις κάρτα με όσο περισσότερη vram για να είσαι bulletproof, και τα καινουργια παιχνίδια θα ξεφύγουν και το modded 4κ skyrim λυσσομανάει για vram.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θέλω να προσθέσω 2 ακόμη σκληρούς και τα sata καλώδια τροφοδοσίας δεν επαρκούν .

Δε χρησιμοποιώ όμως καθόλου τα άλλα καλώδια με τα 4 πινάκια , μπορώ με ανταπτοράκι να τα κάνω sata

και να τα χρησιμοποιήσω για τους σκληρούς ή θα υπάρξει πρόβλημα ? υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξω στα χαρακτηριστικά του αντάπτορα?

Έχω ένα RM750 τροφοδοτικό

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now