MetallicGR

nVidia, Νέα διπύρηνη κάρτα & TITAN Black Edition

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Νέα διπύρηνη nVidia & TITAN Black Edition]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/nvidia2.png[/NEWS_IMG] Δύο κάρτες βρίσκονται στα σκαριά σύμφωνα με αναφορές και φήμες.

Μια διπύρηνη κάρτα γραφικών, πιθανόν GTX 790, ετοιμάζει η nVidia σύμφωνα με τις φήμες που ακούγονται τον τελευταίο καιρό. Η "υποτιθέμενη" κάρτα αναμένεται τον Μάρτιο και θα φοράει δύο GK110 πυρήνες οι οποίοι θα ενσωματώνουν 2496 Cores - ελάχιστα περισσότερους από την GTX 780. Το TDP θα ανέρχεται περίπου στα 300Watt ενώ θα συνοδεύεται από 10GB GDDR5 μνήμης (2x5GB) με 320bit x2 εύρος.

Η επόμενη κίνηση της nVidia αναμένεται με το όνομα GTX TITAN Black Edition, η οποία θα είναι στην ουσία μια παραλλαγή της GTX 780 Ti με την διπλή RAM.... και ίσως μαύρο shroud! Και τις δύο προαναφερθείσες κάρτες τις αναμένουμε στην τιμή των 999$. Μένει λοιπόν να επιβεβαιωθεί η κυκλοφορία των καρτών, ενώ ήδη γνωρίζουμε ότι το επίσημο launch των Maxwell βρίσκεται αρκετά κοντά, με τα 20nm Maxwell SKUs να φτάνουν στο δεύτερο μισό του έτους.

[img_alt=Νέα διπύρηνη nVidia & TITAN Black Edition]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21208.jpg[/img_alt]

[img_alt=Νέα διπύρηνη nVidia & TITAN Black Edition]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums298-picture21210.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα πουλήσουν και αυτές. Ο νέος Τιτάνας λογικά σε όσους ασχολούνται και με games και με cuda παράλληλα, η 790 σε όσους δεν έχουν υπομονή να περιμένουν τα 20nm, αλλά μπόλικα λεφτά στην τσέπη για σκότωμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και αυτές οι κάρτες να ξέρετε ότι έχουν το αγοραστικό τους κοινό όσο κι αν μας φαίνεται περίεργο. Βάζω κι εμένα μέσα γιατί και να είχα τόσα λεφτά, δεν θα τα έδινα σε μια VGA. Οι NVIDIA & AMD ναι μεν ανεβάζουν το πρεστίζ τους με κάτι τέτοιες κάρτες που κοστίζουν 1000?, αλλά δεν είναι ότι δεν τις αγοράζει κανένας. Εδώ στην Ελλάδα σίγουρα υπάρχει ένα μικροσκοπικό ποσοστό με δαύτες, αλλά στο εξωτερικό γίνεται πανικός.

NVIDIA GTX Titan Owners Club Thread @ OCN με 21.300 posts παρακαλώ :)

Στο OCN είχα πετύχει κάμποσους με 4 x Titan @ Quad SLI. Hardcoreίλες στα τέρματα :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και αυτές οι κάρτες να ξέρετε ότι έχουν το αγοραστικό τους κοινό όσο κι αν μας φαίνεται περίεργο. Βάζω κι εμένα μέσα γιατί και να είχα τόσα λεφτά, δεν θα τα έδινα σε μια VGA. Οι NVIDIA & AMD ναι μεν ανεβάζουν το πρεστίζ τους με κάτι τέτοιες κάρτες που κοστίζουν 1000?, αλλά δεν είναι ότι δεν τις αγοράζει κανένας. Εδώ στην Ελλάδα σίγουρα υπάρχει ένα μικροσκοπικό ποσοστό με δαύτες, αλλά στο εξωτερικό γίνεται πανικός.

NVIDIA GTX Titan Owners Club Thread @ OCN με 21.300 posts παρακαλώ :)

Στο OCN είχα πετύχει κάμποσους με 4 x Titan @ Quad SLI. Hardcoreίλες στα τέρματα :D

Σιγουρα υπαρχει το αναλογο αγοραστικο κοινο παντα... Αλλα + 500 ε για να λες εχω 5 φπς επιπλεον και ειμαι Τιτανας... ε ο απλος ''λογικος'' user, τα βλεπει αλλιως τα πραγματα.

Οποιος τα εχει τα δινει... εμεις που δεν τα εχουμε η καποτε τα ειχαμε και τα δωσαμε αλλου, πλεον κουτσουλαμε μονο..(ακα σχολιαζουμε)

Και στο κατω κατω...ζωη να εχει ο κοσμακης και να τα δινει!

Link to comment
Share on other sites

και ο σταν στο fb εχει 187κ likes

Αυτός που ξέρει πόσα like έχει ο πουσταν στο fb τι είναι? :)

Πλάκα κάνω ε :hehe:

Συμφωνώ κ εγώ αυτές οι κάρτες είναι απλά κοροϊδία!Και από τις 2 εταιρείες επειδή η γενιά τους πεθαίνει κ πάνε να βγάλουν χρήμα! Αν το κάνει σε κάνα μήνα η amd με κάρτα τύπου 7990 θα είναι η ποιο γαμάτη awesome κάρτα του πλανήτη?

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που ξέρει πόσα like έχει ο πουσταν στο fb τι είναι? :)

Πλάκα κάνω ε :hehe:

Συμφωνώ κ εγώ αυτές οι κάρτες είναι απλά κοροϊδία!Και από τις 2 εταιρείες επειδή η γενιά τους πεθαίνει κ πάνε να βγάλουν χρήμα! Αν το κάνει σε κάνα μήνα η amd με κάρτα τύπου 7990 θα είναι η ποιο γαμάτη awesome κάρτα του πλανήτη?

Κι εγώ είμαι κατά αυτών των καρτών, απλά σας λέω πως έχει η κατάσταση. Ναι αν η AMD βγάλει σε ένα μήνα την 8990 ξέρω 'γω (τυχαίο όνομα) και είναι η γρηγορότερη κάρτα γραφικών, το marketing τμήμα θα οργιάσει με slogan του τύπου "Fastest graphics card on the planet" etc etc. Ε υπάρχουν άτομα που θα πάνε να την αγοράσουν για να μεγαλώσουν 2 εκατοστά το epenis τους :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι κατά αυτών των καρτών, απλά σας λέω πως έχει η κατάσταση. Ναι αν η AMD βγάλει σε ένα μήνα την 8990 ξέρω 'γω (τυχαίο όνομα) και είναι η γρηγορότερη κάρτα γραφικών, το marketing τμήμα θα οργιάσει με slogan του τύπου "Fastest graphics card on the planet" etc etc. Ε υπάρχουν άτομα που θα πάνε να την αγοράσουν για να μεγαλώσουν 2 εκατοστά το epenis τους :hehe:

Μπαααα μην το λες τα ιδια ελεγε η AMD για την 7990 και τελικα αναγκάστηκε να την ριξει στα 400 ευρω και ενα steam account δωρο :hehe: μπας και φυγει καμια απο το ραφι! Δεινόσαυρους πιασανε....

Πρεπει να εισαι παντελώς άσχετος με το PC για να σκάσεις τα λεφτά που ζητάει η Nvidia και να πάρεις AMD. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που ξέρει πόσα like έχει ο πουσταν στο fb τι είναι? :)

Πλάκα κάνω ε :hehe:

Συμφωνώ κ εγώ αυτές οι κάρτες είναι απλά κοροϊδία!Και από τις 2 εταιρείες επειδή η γενιά τους πεθαίνει κ πάνε να βγάλουν χρήμα! Αν το κάνει σε κάνα μήνα η amd με κάρτα τύπου 7990 θα είναι η ποιο γαμάτη awesome κάρτα του πλανήτη?

πες μου οτι το γοογλαρες μετα το ποστ μου!

ετσι για επαληθευση ε?

χαχχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμως το μοναδικό πράγμα π έχω δει ποτέ μου για αυτό το σίχαμα είναι αυτό

[video=youtube;bgZP3FG7JxM]

:hehe:

Βρε Γιώργο φυσικά και τα σκάνε γιατί πολλά άτομα στο κόσμο έχουν περισσότερα λεφτά κ ακόμα περισσότερα δεν ξέρουν που παν τα 4 απλά αυτό γίνεται μόνο στα θέματα της nvidia λες κ η amd είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

Link to comment
Share on other sites

καλα κανουν και σκανε χρηματα, μακαρι να εχουν και ας τα κανουν οτι θελουν.

ουτε η nv ουτε η ati ουτε η via κλπ ειναι ιδρυματα ΑΛΛΑ αυτο που εχει κανει η nv ειναι κοροιδια imo.

ειναι "καπως" το να σκας 1κ και σε 4-5 μηνες να σε περναει η καρτα απο την ιδια εταιρια με το 60% των χρηματων (ουτε καν επομενη γενια).

στην τελικη η 7990 πως λεγεται ειχε και ενα καρο παιχνιδια μεσα και κοστιζε 800 ευρω το συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now