Astalavista

Έχουν τα tablets εισέλθει στη ζωή σας;

Έχουν τα tablets εισέλθει στη ζωή σας;  

78 members have voted

  1. 1. Έχουν τα tablets εισέλθει στη ζωή σας;

    • Ναι, είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μου.
      4
    • Ναι, εξυπηρετεί τις ανάγκες μου για daily surfing και entertainment λόγω μεγέθους.
      17
    • Όχι, ένα laptop καλύπτει σε μεγαλύτερο βαθμό τις ανάγκες μου.
      9
    • Όχι, ένα "καλό" tablet κοστίζει ακόμη αρκετά.
      15
    • Όχι, δεν με ενδιαφέρει. PC FTW!
      33


Recommended Posts

Μέχρι τις αρχές της νέας χιλιετίας, το mobile computing φαινόταν ως "άθλος" για τον απλό, καθημερινό enthusiast που πάντα επιζητούσε το καλύτερο. Την εποχή εκείνη υπήρχαν αρκετά gadgets, επ' ουδενί όμως δεν αφορούσαν τον οικιακό χρήστη αλλά περισσότερο τον επαγγελματία. Ποιος θα ξεχάσει τα περιβόητα Palm IIIc ή τα αντίστοιχα organizers της Casio που "έτρεχαν" Windows CE;

Τον τελευταίο καιρό όμως παρατηρούμε μια... "έκρηξη" στις πωλήσεις των tablet, τα οποία σε αρκετά νοικοκυριά έχουν αντικαστήσει αν όχι πλήρως, τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό τις καθημερινές περιηγήσεις στα Internetz. Εκεί όπου το form factor παίζει μεγάλο ρόλο - στις καθημερινές μετακινήσεις μας, μέχρι και το χαλάρωμα στο καθιστικό μας.

Τι έχει να πει η κοινότητα μας; Έχουν τα tablets εισέλθει στη ζωή σας;

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ένα laptop καλύπτει σε μεγαλύτερο βαθμό τις ανάγκες μου.

Για ποιο λογο να παρω tablet ενω η χρηστικοτητα του θα με φερνει

απεναντι στα νευρα μου καθε φορα που θα θελω να γραψω ενα κειμενο

ή αν θελησω να τρεξω καποιο πιο βαρυ προγραμμα?

Ενα tablet ειναι χρηστικο και χρησιμο για εναν πωλητη που τρεχει καθε

μερα απο πολη σε πολη και θελει να εχει προσβαση στην αποθηκη ανα

πασα στιγμη για να βαζει παραγγελιες ή να κοιτα διαθεσιμοτητα.

Τωρα τα 7αρια και τα 8αρια που παιρνουν οι γονεις για να "γλυκανουν"

την ταυλα των μικρων μονο κακο το βλεπω. Τα βαζουν να ξεστραβρωνοντε

και περιοριζοντε, μονο και μονο για να μη πληρωσουν περισσοτερα, αλλα,

απο δυνατοτητες μηδεν. Facebook, games, facebook, games, και αν εχουν

ασκηση για το σχολειο ααααντε ψαξε στην 7αρα πληροφοριες.

Αν παει αλλος σε 10αρι καλο, τοτε πλησιαζει επικινδυνα τα λαπτοπ οποτε εκει

δεν υπαρχει χωρος αμφιβολιας για εμενα.

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Είναι άχρηστα, δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν στην αγορά..αν θες δουλειά έξω παίρνεις ultrabook αν θες fb και άλλα κοινωνικά δίκτυα έχεις smartphone στην τσέπη, το tablet δεν αντιπροσωπεύει καμία κατηγορία εκτός το ψώνιο του κατόχου του!

Όχι, δεν με ενδιαφέρει. PC FTW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το 5, το 5!

Μπορεί για πολλούς να είναι βολικά και χρήσιμα, αλλά προς το παρόν ό,τι χρειάζομαι το κάνω από το σταθερό μου υπολογιστή!

Και για οτιδήποτε εκτός σπιτιού ή σε στιγμές μακριά απ' το γραφείο μου, το smartphone μου με καλύπτει πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με βολεύει πολύ αλλά tablet με Windows 8, αξιόλογη ισχύ και πενάκι που θέλω εγώ τσιμπάει ακόμα. Αν και το Surface Pro έφτασε κάτω από τα 500? από Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά. Εχουν να κάνουν σε μεγάλο βαθμό με το τι ασχολείσαι.

Εμένα για παράδειγμα με βολεύουν υπερβολικά πολύ. Λόγω το επαγγέλματός μου είμαι αναγκασμένος να διαβάζω υπερβολικά πολύ και πάρα πολύ μεγάλο αριθμό papers όλη τη μέρα. Επίσης αναζητήσεις επί αναζητήσεων στο ίντερνετ κλπ κλπ. Ακόμα και όταν κάθοπμαι στον καναπέ μου μπορώ να εξυπηρετώ αυτή την ανάγκη μου, χωρίς να χρειάζεται να είμαι καθηλωμένος στο γραφείο μου, αλλά ούτε και να πρέπει να κουβαλάω στα χέρια μου το φορητό.

Συνεπώς, όχι δεν το χρησιμοποιώ για να γράφω κείμενο, όχι δεν το χρησιμοποιώ για να τρέχω βαριά στατιστικά ή άλλα προγράμματα. Για αυτά υπάρχει ο σταθερός και δεν μπορεί να τον αντικαταστήσει απολύτως τίποτα.

Όμως δεν μπορώ να μην παραδεχτώ κίολας το πόσο με έχει εξυπηρετήσει σε αυτο που κάνω το tablet μου. Όχι δεν είναι μόνο για παιχνίδια και πιστέψτε με, οι 7,9 ίντσες είναι υπέραρκετες για διάβασμα και searching στο ίντερνετ.

Οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Desktop για πράγματα τα οποία ένα tablet δεν μπορεί να προσφέρει άμεσα (πχ office) αλλά και που ποτέ δεν σχεδιάστηκε να προσφέρει (πχ autocad).

Για surfing από τον καναπέ, για youtube, για email check και και τέτοια πραγματάκια η αλήθεια είναι πως το tablet είναι πολύ βολικό, μειώνοντας σημαντικά τον χρόνο που το desktop μένει ανοιχτό. Επίσης γλυκοκοιτάζω και ένα keyboard folio μήπως και μπορέσω να γράψω και κανένα κειμενάκι της προκοπής χωρίς να εκνευριστώ.

Επίσης όσοι ψήφισαν 1 ή 2 ας μας πουν και τι tablet έχουν, για ένα γρήγορο sub-γκάλοπ ως προς τις επιλογές ( [MENTION=747]Pastelidis.n.s.[/MENTION], [MENTION=1206]Ne0[/MENTION], [MENTION=97]winters[/MENTION]).

For me, an iPad Air.

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

ipad mini , οχι ρετινα και ειναι απιστευτα βολικο ιδιαιτερα οσον αφορα τα fb , mail , ψιλολαλακιουλες αναζητησεις στο νετ κτλπ

δεν εχω smartphone και ισως γιαυτο να το θεωρω πολυ βολικο αλλα πρωι πρωι μολις ξυπνησω πραγματικα βαριεμαι να ανοιξω το pc απλα για να διαβασω μηφηριδες

browsing fb , net και μολις ανοιξουμε ματακι let the hardcore games begin ...

[επισης περιττο να τονισω οτι ειναι αναποσπαστο κοματι της τουαλετας πια ....]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now