Astalavista

Cryptocurrency... Your thoughts!

Cryptocurrency... Your thoughts!  

41 members have voted

  1. 1. Cryptocurrency... Your thoughts!

    • Είναι το μέλλον. Αποκέντρωση και μηδενικές προμήθειες rocks!
      3
    • Θα συνυπάρξουν μαζί με τα FIAT νομίσματα, μα κυρίως για τις διαδικτυακές μας συναλλαγές.
      7
    • Απάτη! Πυραμίδα για να χαθούν χρήματα προς όφελος των ιδρυτών του.
      7
    • Θα εκλείψουν όταν θα λήξει η "περίοδος κερδοφόρου mining" και θα χαθεί το ενδιαφέρον.
      20
    • Συνωμοσιολογία! Θα επεκταθώ με σχόλιο.
      0
    • Τίποτα από τα παραπάνω. Θα επεκταθώ με σχόλιο.
      0
    • OK... Τι είναι Bitcoin;
      4


Recommended Posts

Μεγάλη φάμπρικα τα cryptocoins.Πολλά στη μέση και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.όλα είναι στον αέρα.όπως και να έχει κάποιοι τυχεροί πραγματικά θυσαύρησαν και θα θυσαυρήσουν για πολύ καιρό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Undervolt everything και είσαι έτοιμος! :T:

Δεν χρειαζεται undervolting γιατι οι καρτες λειτουργουν ηδη με χαμηλα volt κατω απο 1.1. Δεν προλαβα να ψαχτω με τα settings. Λειτουργησαν ολα με την μια. Windows 8 pro + 13.12 catalyst με modified .inf + AMD SDK 2.9 και κανενα αλλο driver στο συστημα. Θερμοκρασιες με περιβαλλον πανω απο 20 max 80 με υψηλο intensity value στα 21 και thread concurrency στα 32765. Με 1020 core και 1450 memclock εδωσαν 5400Khash/sec. Αλλα εχω και σημερα το απογευμα να συνεχισω τις ρυθμισεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται undervolting γιατι οι καρτες λειτουργουν ηδη με χαμηλα volt κατω απο 1.1. Δεν προλαβα να ψαχτω με τα settings. Λειτουργησαν ολα με την μια. Windows 8 pro + 13.12 catalyst με modified .inf + AMD SDK 2.9 και κανενα αλλο driver στο συστημα. Θερμοκρασιες με περιβαλλον πανω απο 20 max 80 με υψηλο intensity value στα 21 και thread concurrency στα 32765. Με 1020 core και 1450 memclock εδωσαν 5400Khash/sec. Αλλα εχω και σημερα το απογευμα να συνεχισω τις ρυθμισεις!

:T:

Αν πέτυχες σχετικά ψηλά ASIC ίσως μπορείς σε κάποιες κάρτες να ρίξει το "vcore" τους, ειδικά αν δουλεύει το --gpu-vddc flag και είναι εύκολο να ορίσεις την κάθε μία με κόμμα. Κάνει αρκετή διαφορά στην κατανάλωση στον τοίχο και αξίζει τον κόπο να φας ~2 ωρίτσες για να δεις ποια έχει περιθώρια. Αν και πράγματι ήδη είσαι super.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με afterburner και τα ρυθμιζω απο κει. Δεν ξερω αν θα κατσω να τις κοιταξω μια - μια (ξερεις ποσο χρονοβορο μπορει να ειναι!). Το πιο ευκολο ειναι να τις βαλω κοινες ρυθμισεις σταθερες και να τις "ξεχασω" !

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να κοιταξεται προς biostar πλευρα? ποιο οικονομικη λυση ακουγεται, καταναλωση και ολο κοστος.

Αν εννοείς αυτό

http://www.hwbox.gr/news-motherboards/35828-mitriki-me-built-asic-apo-tin-biostar.html

δεν είναι "συμβατά" μεταξύ τους, άλλο αλγόριθμο λύνει ο ένας άλλο ο άλλος με τις GPUs.

Link to comment
Share on other sites

Sha 256 για τα Asic. Scrypt για Gpu και Gridseed Asic. N-Scrypt αποκλειστικα για Gpu (εκει θα οδηγηθουμε σιγα σιγα προς το τελος του 2014 οσοι κανουμε mining με Gpu).

Φαινεται πως εχω προβληματα ασταθειας. Crashare μετα απο 8+ ωρες. Με περιμενει ακομη μεγαλυτερη παραμετροποιηση.

Αν θελετε να δουλεψετε παντως τη συγκεκριμενη μητρικη με πολλες καρτες ειμαι στη διαθεση σας για συμβουλες στη συνδεσμολογια που θα ακολουθησετε ωστε να μην καψετε ουτε μητρικη ουτε καρτες γραφικων.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Edited by ejic
Link to comment
Share on other sites

Και 2 tips για οσους κανουν mining και χρειαζονται remote control.

1. www.dlinkddns.com και register (οχι το trial αλλα κατω απο τα login boxes). Mail και activate. www.dyndns.org και απολαυστε δωρεαν το hostname σας.

2. Αγοραστε το CGRemote 25 δολλαρια με paypal.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστός αλλά μπορείς και πιο απλά με team viewer και είναι και πολύ γρήγορο :T:

Έβγαλες άκρη με την αστάθεια που είχες? επειδή αντιμετώπισα και εγώ probs με τις 290x τελικά έριξα 50mhz κάτω τον πυρήνα και έστρωσαν, φαίνεται τελικά ότι αυτοί οι πυρήνες σε full load συνέχεια έχουν θέμα, γενικά το λένε και άλλοι, δεν χάνεις πολύ ρίξε πυρήνα και ανέβασε μνήμες και θα δεις καλύτερα θα είσαι από hashrate :)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

1015/1450 με xintensity 400 tc 32765 στα 890 khash/sec η καθεμια. Για την ωρα. Σε Bamt 1.6. Windows αν παγωσουν πρεπει να εισαι διπλα, ενω με linux εχεις ενα απλο coldreboot. Δεν εχω προσβαση στο μηχανημα και ολη η δουλεια γινεται μεσω SSH.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, νεα settings. XIntensity 8 , gpu-threads 2, thread concurrency 20481 ολες οι καρτες στα 1015/1450 +20 powertune εκτος απο την 2η στα 1000/1425 +10 powertune γιατι μου βγαινει SICK/DEAD μερικες φορες. Το καλο ειναι οτι βρισκεται στα 5380 Khash/sec , 96% WU, μονο μια καρτα με 1.5% Reject. Το λειτουργω εδω και 45 λεπτα, ελπιζω να ειναι σταθερο.

TIP 3. Μην υποτιματε τα 2 threads στις 290-290χ καρτες. Απλα θελουν χαμηλο xintensity και TC. Οι επιδοσεις μιλανε μονες τους γιατι το συστημα βγαζει average 900 ανα καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Με SSH η δουλεια ειναι απλη:

1. Συνδεομαστε

2. cd /etc/bamt

3. vi cgminer.conf (a = insert mode για να κανουμε τις αλλαγες που θελουμε, :wq για save & exit)

4. mine start η mine restart

5. screen -r για εποπτεια

Ολα αυτα σε BAMT

Link to comment
Share on other sites

Απ' το λίγο που έχω ασχοληθεί με το θέμα ψήφισα το 4ο. Πριν από περίπου ένα χρόνο μου είχε πει ένας ότι έβγαζε το νοίκι του από το mining αλλά δεν έχω ιδέα τι h/w χρησιμοποιούσε και που βρίσκεται σήμερα.

Πάντως με τα btc και marketplaces όπως silkroad, agora κτλ γίνεται πανικός στο reddit, φαίνεται ότι συνεχώς αυξάνονται οι users που τα χρησιμοποιούν για να "σκοράρουν". Μια βόλτα από r/drugs, r/opiates, r/cocaine θα σας πείσει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταφερα χτές και το έστησα :D

Το σύστημα αποτελείτε απο 4x ASUS 280X DC2T πάνω στην maximus v extreme την οποία είχα και ενα platimax 1350W, οι κάρτες προς το παρόν παίζουν 1050/1730 και βγάζουν 2900KH/s με χαμηλό intensity 13 gpu threads 2 tc 8192 +20 powertune και έχω 725ΚΗ/s average ανα κάρτα. Πιστεύω υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και θα το ψάξω ξανα απο βδομάδα!

Ολα αυτά απο το scrypt δεν εχω ασχοληθεί ακόμα με gpu tweak/afterburner, θέλω να δώ πως παίζουν με default ρεύματα :)

11-albums188-picture24709.jpg

11-albums188-picture24710.jpg

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ναι Κώστα έχεις περιθώρια βελτίωσης, ρίξε πυρήνες ελαφρώς και ρεύματα. Από μνήμες και intensity θα ανέβεις. Και από σωστό concurrency. Και επίσης έκανες που έκανες το έξοδο, πάρε και ένα kill-a-watt να finetunάρεις σωστά.

Πολλά τέτοια -> :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Στις 280χ αφηνεις οπως ειναι το intensity & concurrency. Lookup gap 2 βαζεις. 13.11 beta η 13.12. Βαζεις πυρηνα 1100+ μνημες 1800 και παιρνεις 800 khash/sec ανα καρτα.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now