perik

ερωτήσεις αρχάριου για oc σε 4770k

Recommended Posts

Αγόρασα λοιπόν ένα 4770k και αν και η σχέση μου με το oc είναι αρκετά επιφανειακή, δεν μπορούσα να μην τον "σπρώξω" λίγο.

Και το uefi κάνει τα πράγματα αρκετά εύκολα.

Βρήκα λοιπόν πως μπορώ να τρέξω stable στα 4,5G με 1,120v αν το βάλω manual ή με 1,115v αν το βάλω addaptive.

Τώρα είμαι στη φάση που δοκιμάζω τι γίνεται στα 4,6G.

Ως τώρα έχει τρέξει stable με 1.180v.

Untitled.jpg

Οι απορίες μου ως εδώ είναι οι εξής.

1 Όταν βάζω addaptive μπορώ να τρέξω με λιγότερα volt, αλλά σε load τραβάει όσο θέλει.

Μπορεί πχ να το έχω εγώ στο 1,115v και όταν έχει load να τραβάει > 1,150.

Τι με συμφέρει; Να έχω λίγο πάνω το ρεύμα στα 1,120v και να είναι σταθερό ή να το βάζω 0,005v πιο κάτω και να τραβάει ο,τι του καπνίσει;

2 Ο ένας πυρήνας είναι πάντα από 6-7 ως 10-12 βαθμούς πιό κρύος από τους άλλους. Θα έπρεπε να με απασχολεί αυτό;

3 Η ram.

Capture.JPG

Με τη ram δεν έχω καταφέρει να κάνω τίποτα. Δεν έχω προσπαθήσει και πολύ είναι η αλήθεια αλλά ο,τι κι αν έχω κάνει δεν έχει περάσει ούτε το post.

Αν μπορεί κάποιος ας δώσει μια ιδέα. Έστω κανα link για διάβασμα.

Untitled.jpg

Capture.JPG

Untitled.jpg

Capture.JPG

Untitled.jpg.880d7c8d1b0c00330d5e9ce9492

Capture.JPG.9d230e7e9b993b0bf65b98007724

Link to comment
Share on other sites

1. Το addaptive είναι αρκετά εξελιγμένο, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι "περίεργο" με τις ανόδους των απαιτούμενων τάσεων.

2. Nope, νορμάλ είναι. Η το πιο αδύναμο mounting σημείο ή η πάστα εντός φταίει.

3. Δες τι version γράφουν πάνω στο sticker τους οι μνήμες και το βλέπουμε.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Δεν φοβάμαι μην κάνει κάτι περίεργο το addaptive. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερα για τις θερμοκρασίες να μην ανεβαίνει όπου θέλει το ρεύμα.

Θα ανοίξω σε λίγο το κουτί να δω τα sticker και θα κάνω edit.

ram stckr.jpg

ram stckr.jpg

ram stckr.jpg

57fd08bd29c78_ramstckr.jpg.cb2d3beec87b1

Edited by perik
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλότερες τάσεις σε load πράγματι θα σου δώσουν καλύτερες θερμοκρασίες, οπότε αν δεν βαριέσαι το fine tuning μπορείς να το κυνηγήσεις και χωρίς adaptive. Εγώ νόμιζα ότι ρωτούσες αν πάθει κάτι από την άνοδο της τάσης σε load...

Κατά τα άλλα οι μνήμες σου είναι Elpida και λογικά 1866 με 10άρια μόνο μπορείς να κάνεις -> http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/12896-corsair-vengeance-8gb-ddr3-1600-c9.html με κάποια μικρά κέρδη σε επιδόσεις. Αλλά αν σε ψήνει για την εμπειρία, γιατί όχι; :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

CaptureMem.JPG



Στο auto βάζει το tRFC 150 και δεν περνάει το stress test του intel extreme tuning utility.. Crashάρει και κάνει reboot στα 2 λεπτά.
Κατά τ' άλλα τρέχει superPi, y-cruncher και cinebench με καλύτερα αποτελέσματα απ' ότι στα 1600.
Αν το βάλω manual δεν bootαρει.

CaptureMem.JPG

CaptureMem.JPG

CaptureMem.JPG.ee1d6e2bd8c439dbf1578b91b

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δοκίμασε όπως είσαι με 1.65 εως 1.7παρα στις μνήμες.

Μετά δοκίμασε με tRFC 250 και 10-10-10-32 και δες αν βλέπεις με φως στις ίδιες τάσεις.

Αν τα παραπάνω αποτύχουν, ή δεν το έχουν μέσα τους οι μνήμες σου ή μας διαφεύγει κάτι ζωτικό στις ρυθμίσεις τους, οπότε ανεβάζεις screenshots από το BIOS και το βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τις μνήμες (ενεργοποίησε μονο το XMP στο BIOS) και παίξε με τον πολλαπλασιαστή του επεξεργαστή.

:D

Και να θελα να κάνω κάτι άλλο δεν πάνε οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι 100% stable στα 4,6 με τόσο λίγο ρεύμα; Μιλάμε για gold cpu... :hehe:

Εγώ ξεπερνάω το 1.25 σε τέτοιες συχνότητες. Με τι πρόγραμμα δοκιμάζεις; Πόσες ώρες το αφήνεις;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι 100% stable στα 4,6 με τόσο λίγο ρεύμα; Μιλάμε για gold cpu... :hehe:

Εγώ ξεπερνάω το 1.25 σε τέτοιες συχνότητες. Με τι πρόγραμμα δοκιμάζεις; Πόσες ώρες το αφήνεις;

Δεν είχα τρέξει ακόμα stress test. Απλά το έβλεπα stable στη χρήση. Έκανα όλες τις δουλειές μου (net τοπολογίες σε gns3, video convertions) έπαιξα ταινίες και games όλα κανονικά.

Αλλά όταν έτρεξα priime95 κράσαρε στο 20λεπτο. :S:D

Και επειδή είμαι αρχάριος όπως έχω πει, έχω άλλη μια ερώτηση.

Στο prime τρέχω το "in place large fft". Καλά κάνω ή πρέπει να τρέξω κάποιο από τα άλλα 3;

Edited by perik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now