promarkop

Επιλογή τροφοδοτικού για το σύστημα

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους μια ερωτηση σχετικα με τροφοδοτικο.

εχω ξεκινησει το στήσιμο νέου gaming pc το οποίο θα αποτελείται απο τα εξής

i7 4770k

asus maximus vi hero c2

gskill 8gb 2400 trident

ssd samsung evo 120gb

gtx 780 ή 770 θα φανει απο το budget για ποια απο τις 2

το συγκεκριμένο τροφοδοτικό μπορει να με καλύψει πλήρως?

CORSAIR CS SERIES MODULAR CS650M - 650W 80 PLUS GOLD CERTIFIED PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

ή χρειάζομαι κάτι παραπάνω. δε σκέφτομαι για sli. λίγο o/c τη cpu κ ίσως τη gpu

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως 650W ποιοτικού τροφοδοτικού θα σε καλύψουν για την συγκεκριμένη σύνθεση.

Εάν το θέλεις για το 80+ Gold, τότε είναι για τα λεφτά του το καλύτερο που μπορεις να αγοράσεις.

Εάν θέλεις αποσπώμενα καλώδια, τα πιο Value For Money είναι τα παρακάτω 2:

XFX PRO SERIES 650W PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

COOLERMASTER G650M GM SERIES 650W MODULAR PSU – 80+ BRONZE (RS650-AMAAB1-EU) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

Τα οποία αν και έχουν 80+ Bronze, έχουν 5 χρόνια εγγύηση!

80 Plus Tip Thread: http://www.hwbox.gr/trofodotika-psus/36153-liga-logia-gia-efficiency.html

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο.

Νομίζω οτι θα παω τελικα στο cs αλλα θα σκεφτω κ πολύ την περίπτωση του xfx

εξετάζω και τη περιπτωση του

THERMALTAKE SP-650MPCBEU SMART SERIES 650W 80PLUS BRONZE PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

αν πάλι τα καταφέρω με το budget θα κοιτάξω πολυ σοβαρα τη περιπτωση του

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.641325

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από corsair PSU...αν πάρεις corsair θα έχεις πρόβλημα με το fan/coil whine και buzzzing όταν είσαι σε gaming

Αυτό μπορεί να δημιουργηθεί σε όσα PSU έχουν μονές 12άρες γραμμές!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει τωρα. εγω θεωρούσα πολυ αξιοπιστη τη corsair. αλλα το xfx το προτείνουν όλοι.

σε καλή τιμη κ 750w k modular βρήκα αυτο

XFX ProSeries 750W XXX Edition Semi-Modular (Bronze) | Skroutz.gr

γενικα μεχρι 100? τα δινω για τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει τωρα. εγω θεωρούσα πολυ αξιοπιστη τη corsair. αλλα το xfx το προτείνουν όλοι.

σε καλή τιμη κ 750w k modular βρήκα αυτο

XFX ProSeries 750W XXX Edition Semi-Modular (Bronze) | Skroutz.gr

γενικα μεχρι 100? τα δινω για τροφοδοτικο.

E άμα τα δίνεις πήγαινε εδώ https://www.skroutz.gr/s/4341596/Antec-TruePower-Classic-650W.html καινούργια σειρά της Antec 80 plus gold, haswell compatible και seasonic oem, στα μείον του δεν είναι modular!

Bέβαια και το xfx seasonic oem είναι αλλά 80 plus Bronze και είναι semimodular:topsy_turvy:

Edited by spazoklabanias
Link to comment
Share on other sites

E άμα τα δίνεις πήγαινε εδώ https://www.skroutz.gr/s/4341596/Antec-TruePower-Classic-650W.html καινούργια σειρά της Antec 80 plus gold, haswell compatible και seasonic oem, στα μείον του δεν είναι modular!

Bέβαια και το xfx seasonic oem είναι αλλά 80 plus Bronze και είναι semimodular:topsy_turvy:

αρα μαλλον xfx να μη μπλεκω κ με οοολα τα καλώδια

Link to comment
Share on other sites

αρα μαλλον xfx να μη μπλεκω κ με οοολα τα καλώδια

Γούστα είναι αυτά και εξαρτάται από το τι θα συνδέσεις στο τροφοδοτικό, αν συνδέσεις ένα δίσκο και ένα dvdrw τότε μαζί για το modular, αλλά αν συνδέσεις 4-5 δίσκους κάρτα γραφικών (1-2 εξάπινα εως οκτάπινα:barbershop_quartet_ ) και τα ρέστα κανένα φαν κοντρολερ και δεν ξέρω εγω τι άλλο το modular πάει περίπατο:adoration:

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά και εξαρτάται από το τι θα συνδέσεις στο τροφοδοτικό, αν συνδέσεις ένα δίσκο και ένα dvdrw τότε μαζί για το modular, αλλά αν συνδέσεις 4-5 δίσκους κάρτα γραφικών (1-2 εξάπινα εως οκτάπινα:barbershop_quartet_ ) και τα ρέστα κανένα φαν κοντρολερ και δεν ξέρω εγω τι άλλο το modular πάει περίπατο:adoration:

dvdrw δε σκοπεύω να βαλω καν να πω την αληθεια. οσο για δισκους εναν ssd μονο κ μελλοντικά ακομα έναν. το πολυ να μπει ένας hdd. κάρτα γραφικων μια για πολυ καιρο. ακομα δε σκεφτομαι sli νομιζω η 780 θα με καλύψει για αρκετο καιρο. οποτε θεωρω πως γλιτώνω με αρκετα καλωδιακια!! :)

α επισης αν ποτε κανω sli δε θα με καλύπτουν κ τα 750w :P

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω λίγο το θέμα. Τι α΄ποψη έχετε γ αυτό?

SEASONIC M12II-850 BRONZE 850W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

εβαλα 850W σε περιπτωση sli στο μελλον (τουλαχιστον 2 χρονια μετα :P )

διαφορά μ αυτο?

http://www.skroutz.gr/s/4356377/Seasonic-M12II-850-Bronze-EVO-Edition.html

κ κατι σχετικα μ αυτο? η γενικα μακρια απο την corsair?

http://www.skroutz.gr/s/4034938/Corsair-RM-Series-RM850-80Plus-Gold.html?from=recommendation

επισης κατι απο evga

http://www.skroutz.gr/s/4633444/EVGA-SuperNOVA-850-G2.html

Edited by promarkop
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρες. Seasonic M12II. Εξαιρετικό τροφοδοτικό. Γενικά, ελάχιστες εταιρείες μπορούν να πούν πως φτιάχνουν καλύτερα τροφοδοτικά (Flextronics, Delta Electronics)

Το EVGA φτιάχνεται από την SuperFlower/Leadex, εξαιρετικό τροφοδοτικό, και για τα λεφτά του, και γενικότερα.

Για την Corsair, αυτό θα βοηθήσει κάπως. Αν και λείπουν οι σειρές RM και CS (αντικαταστάτης της CX, ας ελπίσουμε καλύτερη ποιότητα)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρες. Seasonic M12II. Εξαιρετικό τροφοδοτικό. Γενικά, ελάχιστες εταιρείες μπορούν να πούν πως φτιάχνουν καλύτερα τροφοδοτικά (Flextronics, Delta Electronics)

Το EVGA φτιάχνεται από την SuperFlower/Leadex, εξαιρετικό τροφοδοτικό, και για τα λεφτά του, και γενικότερα.

Για την Corsair, αυτό θα βοηθήσει κάπως. Αν και λείπουν οι σειρές RM και CS (αντικαταστάτης της CX, ας ελπίσουμε καλύτερη ποιότητα)

Νομιζω πως θα παω στο evga ειναι κ gold κ full modular και έχει και 10!! χρόνια εγγύηση!!!

Ευχαριστώ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε ντέ, να απαντήσουν και οι υπόλοιποι. Με κανένα από τα δύο δεν θα μείνεις παραπονεμένος, δυνατά και προπαντώς, αξιόπιστα.

EDIT

Αν σκοπεύεις να υπερχρονίσεις, και με την προυπόθεση πως θα αγοράσεις και 2η GPU, ζήτημα να χρειάζεται πάνω από 600-650 Watt, οπότε θα είσαι μια χαρά.

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε ντέ, να απαντήσουν και οι υπόλοιποι. Με κανένα από τα δύο δεν θα μείνεις παραπονεμένος, δυνατά και προπαντώς, αξιόπιστα.

καλα δεν ειπα οτι το παραγγέλνω τώρα :P τώρα ξεκινάω γενικά τις παραγγελίες όλου του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα ανοίγω λίγο το θεματάκι. Λοιπον τα κομματάκια όπως σας έδειξα κ στις φώτο έχουν έρθει, παρασκευη περιμένω κ το κουτι. μένει να παραγγείλω το τροφοδοτικό κ σκέφτηκα (απο τη στιγμη που κατέληξα στην 780 ti) να πάω σ αυτό ώστε να είμαι ν άνετος στο μέλλον. Ακριβό αλλα πιστεύω μια επενδυση είναι. όταν το υπολοιπο συστημα ειναι φωτια ε μη παρουμε μαπα τροφοδοτικό.

CORSAIR AX860 ATX POWER SUPPLY - 860 WATT 80 PLUS PLATINUM CERTIFIED 860W FULLY-MODULAR PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

θα είναι αρκετό για o/c, custom υδρόξυψη και sli?

α κ κατι ακομα που δε κολλάει βέβαια στη συγκεκριμενη ενότητα αλλα καλύτερα μην ανοίξω κ άλλο ας το κλείσουμε εδω

ram όπως εχω πει θα παραγγείλω αυτες

http://www.skroutz.gr/s/1749067/G-Skill-TridentX-F3-2400C10D-8GTX.html

αλλα είδα τωρα στο eshop έχει αυτες

http://www.e-shop.gr/kingston-khx24c11t3k2-8x-8gb-2x4gb-ddr3-2400mhz-xmp-beast-series-dual-channel-kit-p-PER.550406

προσφορά. υπάρχει ουσιαστική διαφορα? μήπως να πάω στις kingston?

Edited by promarkop
Link to comment
Share on other sites

Ωραια παραγγέλνω αυτο τοτε. η αληθεια ειναι οτι απο τις μνημες με τις kingston γλιτώνω καποια ευρουλακια στη προσφορα που ειναι τώρα. για μένα η διαφορά τους είναι οτι στις gskill βγαίνουν τα "κερατα" απο πανω αν εχει θεμα με καμια μεγαλη αεροψυξη. στις kingston νομιζω δεν βγαινει τπτ. αλλα μικρο το κακο λογικα θα μεινω για αρχη με τη μανισια κ αργοτερα βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

( Οι δεύτερες είναι σχεδόν σίγουρα MFR ενώ οι πρώτες παίζει να 'ναι και samsung. Οπότε πάρε τις GSkill imo )

Οι gskill ταιριάζουν κ χρωματικα με τη mobo(μια σκεψη ειναι κ αυτη,καφριλα κριτήριο). anyway θα δείξει. αυριο το πρωι θα παραγγείλω το psu κ εκεινη την ωρα θα επιλεξω κ τις ραμ. παρασκευη που θα ερθει το "κουτακι" θα ανεβασω κ φωτο.

Ευχαρστώ όλους για τη βοηθεια κ το χρόνο που αφιερωσαν ανα διαστήματα για να ολοκληρωθεί αυτη η συνθεση!!

Link to comment
Share on other sites

Πω seasonic είναι τι στο καλό! Αυτός ο θόρυβος που λέτε πότε γίνετε? Έχω ένα λίγο παλιό seasonic 760 και δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιο θόρυβο... Σαν να μη δουλεύει πάντα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πω seasonic είναι τι στο καλό! Αυτός ο θόρυβος που λέτε πότε γίνετε? Έχω ένα λίγο παλιό seasonic 760 και δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιο θόρυβο... Σαν να μη δουλεύει πάντα είναι.

Τι εννοείς? Ποιό είναι Seasonic? :P

Ίσως να μην έχει θέμματα το δικό σου με buzz :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now