Astalavista

Gigabyte Z97X-SOC Force Review: Overclocker's heaven

Recommended Posts

Δεν διάβασα ολόκληρο το review γιατί δεν έχω χρόνο αλλά πήγα στον επίλογο με την μια. 320 ευρώ είναι πολλά. Δεν νομίζω ότι θα γίνει listed σε ελληνικό κατάστημα με τόσα λεφτά. Ήδη στο newegg έχει 210 USD

Newegg.com - GIGABYTE GA-Z97X-SOC Force LGA 1150 Intel Z97 HDMI SATA 6Gb/s USB 3.0 ATX Intel Motherboard

και στο alternate.de 200 ευρώ

GIGABYTE GA-Z97X-SOC Force, Mainboard Sound, GLAN, USB 3.0, SATA3,...

Link to comment
Share on other sites

haha όχι βρε, τι να βαράω. Απλά το είδα και μου έκανε εντύπωση. Σε αυτή την τιμή που έγραψες (320 ευρώ) θα παίξει άλλο mobo. Περισσότερα στις 2 Ιούνη :hehe: Keep it up :T:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, από features και εμφάνιση από εμένα παίρνει 10!

Ανέκαθεν μ'άρεσε το μαυρο/πορτοκαλί color theme...και πολύ μ'άρεσε το εσωτερικό της συσκευασίας με το παγωμένο Socket.

Το γεγονός πως έιναι "γυμνή" από bundle δεν ξέρω εάν μ'αρέσει η όχι.

Θέλοντας ή μη, η μητρική έιναι High End.

Ίσως η Gigabyte έχει κόψει τα πολλά για να βγαίνει φθηνή αλλά ένας overclocker

που τα σκάει αδρά για CPU, τροφοδοτικά, κάρτες γραφικών, μνήμες, συστήματα ψύξης κτλ...

τα σκάει αδρά όπως ξαναέγραψα και δεν νομίζω να είχε πρόβλήμα να δώσει +50/+100? για να την αποκτήσει

με ένα super beefy bundle.

Θα μου πείτε έχει την σειρά G1 για Gaming και έχει και όλες τις άλλες με μεγάλο bundle, αλλά από την στιγμή

που το overclocking είναι Chipset oriented...κάποιος που θέλει να μην ξοδέψει τόσα χρήμματα θα πάει να πάρει την

UD3 ή κάποια ανάλογη.

Από την μία έιναι η μοναδική "λακωνική" μητρική τους είδους της, από την άλλη όλοι οι ανταγωνιστές

το έχουν αφήσει αυτό το concept.

Σόφο, πές τους να δώσουν λίγο προσοχή σε μικρές λεπτομέριες που παίζουν όμως μεγάλο ρόλο.

Πχ. Η χάρτινη συσκευασία για το CD. Γιατι να είναι άσπρη και όχι μαυρη? Η MSI στην σειρά G

τα έχει όλα μαυρα και δένουν πολύ όμορφα και κάνουν και πολύ εντύπωση. Κόστος, μηδεν.

Γιώργο και Λουκά :T:

Σόφο περιμένουμε τα WRs ρε! :T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο review ... και πολύ ωραία μητρική.

Ισως , από τις ελάχιστες φορές όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι ... που βλέπω μιά gigabyte σε (top επίπεδο) να παίρνει κεφάλι σε σχέση με την Asus.

Βέβαια ... δέν βλέπω ακόμη καπνό από Asus extreme πλευρά ... και φοβάμαι τις εκπλήξεις του shamino.

@GoriLLakoS

Check your pm

Link to comment
Share on other sites

να μια ,ητρικη που θα πρεπε να μου χαρισουν προκειμενου να μπω σε φιατ μουλτιπλα

Kαι εμένα, σε Suzuki X-90! :hehe:

Πράγματι, not my cup of tea αισθητικά, αλλά φαίνεται πολύ δυνατή. Αν και "στεγνή" για τον μέσο χρήστης imo...

:T: @ review

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now