Recommended Posts

σκεφτομαι να προχωρησω σε αναβαθμιση cpu+mobo

απο 8320 με gigabyte fxa ud5 rev3

σε 4790k με gigabyte αλλα ποια απο τις 3 ?

z97x-gaming 7 GIGABYTE - Motherboard - Socket 1150 - GA-Z97X-Gaming 7 (rev. 1.0)

z97x-ud5h GIGABYTE - Motherboard - Socket 1150 - GA-Z97X-UD5H-BK (rev. 1.0)

z97x-soc GIGABYTE - Motherboard - Socket 1150 - GA-Z97X-SOC Force (rev. 1.0)

στα υποψιν πως ο επεξεργαστης θα φαει 100% overclock στα 4.7 η οσο αντεχει τελος παντων

αξιζει η αναβαθμιση η να περιμενω για ddr4 ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες pc τωρα-τωρα, δεν περιμενεις για DDR4 πας σε 4790Κ. Διαφορα στο OC αναμεσα στις τρεις δε νομιζω να δεις λόγω BIOS. Θα πήγαινα στην φθηνοτερη εκ των τριων και με τα ρεστα θα επαιρνα ενα καλο κιτακι μνημες.

Link to comment
Share on other sites

dont do it fedon! [MENTION=14182]FarmaS[/MENTION] πες μας ένα λόγο που δεν σε καλύπτει το υπάρχων σύστημα σου. Αν έχεις το μικρόβιο της αναβάθμισης και δεν λυπάσαι το μαρούλι πήγαινε για 1150 (άποψη μου), αλλιώς κάτσε όπως είσαι γιατί από CPU έχει πολύ ψωμί ακόμα.

Αν κάτι δεν κάνει καλά το PC σου δεν νομίζω ότι φταίει η δύναμη του CPU. Σκέψου και πες μας τι ανάγκες έχεις και τι σε ωθεί στην αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αναβάθμιση, καλώς να μας έρθεις στο club! H ud5 αρκεί..πούλα κ τις 1600 σε κανέναν φίλο με amd και πάρε 16gb 2133-2400 g skill..

ρε μην του λες ότι να ναι. Δεν έχει να κάνει με amd vs intel. Γιατί να μπει σε τσάμπα έξοδα ο άνθρωπος? Ειδικά αν δεν έχει ανάγκη για επεξεργαστική ισχύ. Άσε τον να δούμε τι δουλειά θέλει να κάνει, μην βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει την άποψη του..όπως λες εσύ να μείνει στα ίδια εγώ λέω να προχωρήσει παρακάτω..intel vs amd υπάρχει αποκλειστικά γι αυτά τα post..το λατρεύω!! :)

Link to comment
Share on other sites

α ρε venisk τι λερα εισαι εσυ!! :D

οπως κ να εχει με το συγκεκριμενο επεξεργαστη που εχω τωρα τα παιζω ολα στο τερμα.. δοξα τον Θεο παραπονο δν εχω

απλα οπως ειπε κ ο p_under ειναι αυτο το κακο μικροβιο :evil:

ειναι κ οτι θελω να δοκιμασω τον 4790 σε overclock κατασταση

τεσπα

απο τις παραπανω μητρικες ξεχωρισα περισσοτερο την gaming7 μιας κ εχει καρτα ηχου της creative X-Fi

η ddr4 ποτε περιπου βγαινουν ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να χαλάσεις τόσα λεφτά περίμενε να δεις τους Haswell-E πρώτα σε κάνα δυο μήνες και μετά αποφάσισε. Παρεμπίπτοντος, τη κάρτα γραφικών έχεις και τι Games παίζεις ???

Link to comment
Share on other sites

Όπως ψάχνει ωμή δύναμη πάει ιντελ όποιος ψάχνει να κάνει απλά την δουλειά του μένει με τον Amd του..Μην κολλάς στις καινούριες ddr δεν θα αλλάξει κάτι τουλάχιστον στην αρχή..

Link to comment
Share on other sites

aten-ra εχω την gigabyte r9 280x αλλα ειναι κατι που θα αλλαξω αμεσα σε asus r9 290x μιας κ κανει πολυ θορυβο..

απο παιχνιδια παιζω

κλασσικα Day of Defeat

κ απο εκει κ περα infestation warz, mafia 2 κ οτι αλλο προκυψει

venisk εσυ προτεινεις να προχωρησω στην αναβαθμιση.. αλλα ειναι σιγουρο οτι δεν θα εχουν μεγαλες διαφορες οι ddr4 με τις ddr3 ? κ στο περιπου ποτε θα βγουνε ? γτ καπου ειχα διαβασει οτι θα ειναι στην αγορα στα μεσα του 2015.. αληθευει κατι τετοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά κ είμαι σίγουρος η ιστορία μας δείχνει το αύριο..οι πρώτες ddr3 δεν ήταν καλυτερες από τις τελευταίες ddr2!!!Και από τι φαίνεται θα περάσει λίγος καιρός μέχρι να τις δούμε και να πάρουν διαφορά σε επιδόσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

μια αληθεια ειναι πως δν ειδα κ μεγαλες διαφορες για τον εν λογο επεξεργαστη σε σχεση με τον 4770k

Intel i7-4790k - Το φαράγγι του διαβόλου

μηπως ειναι λιγο πατατα ο συγκεκριμενος ?

απο την αλλη σκεφτομαι επισης τι παραπανω θα μου δωσει απο αυτον που εχω.. δν νομιζω να δω διαφορα

Link to comment
Share on other sites

αποτι φαινεται η αναβαθμιση που θελεις ειναι περισσοτερο για ψυχολιγικους λογους, παρα για λειτουργικους(fps) η οτιδηποτε αλλο

η λυση ειναι πολυ απλη:

παρε το πιο ακριβο με τα περισσοτερα fanboys

btw δεν αναβαθμιζεις καμια οθονη καλυτερα...?

Link to comment
Share on other sites

8320 με παθος και τρελα ρε! γκομενες, σεξ και cpu FX! :harhar:

Για να φτασεις στο σημειο να λες οτι θες να αλλαξεις πλατφορμα, παει να πει οτι υπαρχουν καποια κριτηρια σε αυτο ετσι?

Θα 'θελα να ακουσω μερικα απο αυτα, αν οντως υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

δν υπαρχει κατι ιδαιτερο.. ισως τα fanboys που λενε οτι ο ιντελ ειναι πανηγυρικα καλυτερος κ θα αντεξει σε βαθος χρονου.. τοτε απλα ναι μαλλον ειναι ψυχολογικο.. συν οτι περισσοτερο ψαχνω απο εσας την αφορμη για να κανω την κινηση.. αρκει μονο να μην ειστε fanboys..

απλα θελω αντικειμενικες απαντησεις για το αν αξιζει κ κατα ποσο η αναβαθμιση

με λιγα λογια ποια ειναι τα συν κ τα πλην στην ολη ιστορια

Link to comment
Share on other sites

δν υπαρχει κατι ιδαιτερο.. ισως τα fanboys που λενε οτι ο ιντελ ειναι πανηγυρικα καλυτερος κ θα αντεξει σε βαθος χρονου.. τοτε απλα ναι μαλλον ειναι ψυχολογικο.. συν οτι περισσοτερο ψαχνω απο εσας την αφορμη για να κανω την κινηση.. αρκει μονο να μην ειστε fanboys..

απλα θελω αντικειμενικες απαντησεις για το αν αξιζει κ κατα ποσο η αναβαθμιση

με λιγα λογια ποια ειναι τα συν κ τα πλην στην ολη ιστορια

Θες αντικειμενικη αποψη???

Τιποτα και κανενα. Απλα οχι.

Το συστημα σου ειναι πολυ δυνατο. Εχεις εναν δυνατο επεξεργαστη και μια καρτα γραφικων που ειναι δυναμιτης, πανω σε μια μητρικη με παρα πολλες δυνατοτητες και καλουδια, τι σε επιασε και θες να το στειλεις??? Κολλας καπου? αντιμετοπιζεις καποιο προβλημα στο παρον συστημα?

Σκεψου οτι το hardware που εχεις τωρα, για εμενα θα ειναι η αναβαθμηση μου σε κανα 2 χρονια. ;)

(νομιζουμε πως, μερικα πραγματα ειναι πιο απαιτητικα απο οτι πιστευουμε, και ομως κανουμε λαθος)

Αυτα απο μενα και παντα φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου μιλάω θεωρητικά για το πως αποδίδει κάτι ή πως φαντάζομαι απο reviews πως πάει ένα pc..εμένα η λογική μου είναι διαφορετική απο τους υπόλοιπους αυτό δεν σημαίνει ότι είναι λάθος..αν έχεις τα λεφτά και μπορείς προχώρα αν είναι να μείνεις άφραγκος για να πεις απλά ότι άλλαξες pc κάτσε στα αυγά σου ;)

Άλλοι θέλουν να σου γλυτώσουν λεφτά εγώ θέλω να πάρεις κάτι δυνατότερο..πλάνα για το μέλλον κ ότι θα κρατήσει παραπάνω είναι μπούρδες αυτά τα λένε μόνο οι άσχετοι..

Link to comment
Share on other sites

O 4790k και μάλιστα overclocked είναι τουλάχιστον μια σκάλα καλύτερος από ό,τι έχεις σε AMD. Η διαφορά θα φανεί σε cpu intensive games. Οπότε, εφόσον έχεις κασέρι και παίζεις και τέτοια παιχνίδια, τότε go for it.

Όσο για τις ddr4, στις αρχή θα είναι ανώριμη η τεχνολογία και πανάκριβη. Διατηρώ και τις αμφιβολίες μου για το αν θα βοηθήσει πραγματικά στις επιδόσεις, μια που η πλατφόρμα intel δεν φαίνεται να "ακούει" στα GHz των μνημών. Πιστεύω ότι θα χρειαστεί ένας-ενάμισης χρόνος ακόμα για να έχει κάποιο νόημα σε σχέση με την απόδοση η αγορά του όποιου ddr4 συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κάποιος που απαντάει χωρίς να κλαίγεται για τα λεφτά!!!!Υπομονή να δούμε τι λένε και οι ddr4 στην πράξη..Αλλά τα ίδια πιστεύω με τον gdp77..

Link to comment
Share on other sites

εκει θελω να καταληξω gdp77.. θα ειναι αισθητη η διαφορα με τον 4790 η τζαμπα ο κοπος ?!

αν ειναι να δω πραγματικες διαφορες στο ανοιγμα προγραματων, σε πιο γρηγορη ενσωματωση υποτιτλων, σε αποδοση παιχνιδιων κ ουτω καθεξης ε τοτε ναι να προχωρησω..

διαφορετικα αν ειναι να γινει η αγορα κ στην ουσια να φαινονται οι διαφορες μονο στα benchmarks, το αφηνω κ περιμενω να κανω αναβαθμιση για οταν ερθει η ωρα του

Link to comment
Share on other sites

εκει θελω να καταληξω gdp77.. θα ειναι αισθητη η διαφορα με τον 4790 η τζαμπα ο κοπος ?!

αν ειναι να δω πραγματικες διαφορες στο ανοιγμα προγραματων, σε πιο γρηγορη ενσωματωση υποτιτλων, σε αποδοση παιχνιδιων κ ουτω καθεξης ε τοτε ναι να προχωρησω..

διαφορετικα αν ειναι να γινει η αγορα κ στην ουσια να φαινονται οι διαφορες μονο στα benchmarks, το αφηνω κ περιμενω να κανω αναβαθμιση για οταν ερθει η ωρα του

Αισθητές διαφορές θα δεις σε συγκεκριμένες εφαρμογές. π.χ. το άνοιγμα προγραμμάτων έχει να κάνει με τον SSD πάνω σε sata3, όχι με το cpu. Αν κάνεις π.χ. video editing θα δεις αισθητές διαφορές στο rendering. Αν παίζεις cpu intensive παιχνίδια θα δεις διαφορες. Αν παίζεις gpu intensive παιχνίδια (που είναι και τα περισσότερα) δεν θα δεις διαφορές. Εξαρτάται λοιπόν από το τι κάνεις με το pc σου και πόσα φράγκα σου περισσεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει ο απο πάνω!

Το PC που έχεις είναι ήδη πολύ δυνατό. Αυτό που θέλεις θα είναι πιο δυνατό.

Για την χρήση που του κάνεις οι διαφορές θα είναι μικρές.

Για να πάρεις Haswell-E + DDR4 θα σκάσεις τουλάχιστον τα 2πλάσια!

Αλλά επειδή στην τσέπη σου εσύ κάνεις κουμάντο...ζύγισε τα και αποφάσισε.

Νομίζω πως οι DDR4 θα έιναι πανάκριβες χωρίς να προσφέρουν (στην αρχή)

κάτι παραπάνω από τις DDR3. Το να είσαι ο πρώτος που αποκτάει κάτι,

πάντα κοστίζει πολύ...ίσχυε...ισχύει..και πάντα θα ισχύει αυτό στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now