caution

SSD Health - πότε να ιδρώσω;

Recommended Posts

14670 ώρες, 8TB reads & 15ΤΒ writes και ο Patriot μου αποφάσισε να πέσει από το 100% στο 99%.

Ξέρω, no biggie, και έχω διαβάσει και αυτό και έχω μία εικόνα των μεγεθών. Αλλά στο πόσο % να αρχίσω να ανησυχώ; Εσείς μέχρι πόσο έχετε δει χωρίς προβλήματα;

Υποθέτω ότι αυτό το % θα πέφτει γραμμικά, οπότε θα αργήσει το επόμενο 1% αλλά κάλλιον του facepalmειν το προλαμβάνειν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στο εργαστήριο πάντως χρησιμοποιώ έναν ο οποίος ήταν στο 45% περίπου και χρησιμοποιείται "βάναυσα" ως δίσκος bench OS - still κανέναν πρόβλημα ακόμα.

Αν και γενικά ο ρυθμός φθοράς ενός drive και το πότε τελικά θα τερματίσει είναι τελείως αυθαίρετο, εγώ θα άρχιζα την πρόληψη μετά το 60%...

Link to comment
Share on other sites

14670 ώρες, 8TB reads & 15ΤΒ writes και ο Patriot μου αποφάσισε να πέσει από το 100% στο 99%.

Ξέρω, no biggie, και έχω διαβάσει και αυτό και έχω μία εικόνα των μεγεθών. Αλλά στο πόσο % να αρχίσω να ανησυχώ; Εσείς μέχρι πόσο έχετε δει χωρίς προβλήματα;

Υποθέτω ότι αυτό το % θα πέφτει γραμμικά, οπότε θα αργήσει το επόμενο 1% αλλά κάλλιον του facepalmειν το προλαμβάνειν :hehe:

Απλά: Μην ασχολείσαι... Είναι πολύ πιθανό ο SSD να είναι το τελευταίο εξάρτημα του pc σου που θα μείνει ζωντανό, μετά από όλα τα άλλα components που θα έχουν παραδώσει πνεύμα. (Εκτός και αν γράφεις και σβήνεις σε αυτόν 24/7)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now