Nick_p

extreme high summer temps on 8800gtx

Recommended Posts

με αφορμη το καλοκαιρι εχω να πω πως εχω ξενερωσει με τις θερμοκρασιες τις 8800 gtx μου....

εχω idle με full το ανεμιστηρι καπου 72 βαθμους......ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ....:stars:

αφου στα παιχνιδια μου ριχνει ακυρο μερικες φορες....

(στο δωματιο δεν εχω κλιματιστικο:()

σκεφτηκα την παρακατω λυση

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806584

αξιζει ομως???? η εχετε να προτεινετε κατι αλλο...???

εχω και ενα πελτιερ στην ακρη και μια αντλοια απο πλυντηριο αθορυβη στα 220 volt με ροη π**τ**α....:harhar:

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατη η θερμοκρασία σου!!!Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς.Για το άκυρο που τρως στα παιχνίδια κάτι άλλο φταίει.Και 100 βαθμούς να φτάνει η κάρτα σου αποκλείεται να σε πετάει έξω αφού η ίδια η Nvidia έχει temp alarm στους 115 βαθμούς.

Τσέκαρε cpu και μνήμη;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό του e-shop καλό φαίνεται σαν έτοιμη λύση...

Οι αντλίες όμως των πλυντηρίων έχω διαβάσει πώς καίγονται σχετικά έυκολα λόγω του ότι ανεβάζουν θερμοκρασίες απότομα και πολύ..

Link to comment
Share on other sites

...βασικά έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο MINI fan....και συμφωνώ απόλυτα με τον DarkSaga :T: ...Νίκο τα είπαμε και από το τηλ. φτιάξε μια καλή custom λύση μόνο για vga και δεν θα το μετανιώσεις...το έχω κάνει εδώ και καιρό από εποχή X850XT και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι και τώρα με 2x2900XT :)

Οσο για τις temps ενα θα πω: αυτες τις μερες παιζω TOCA 3 στο HTPC @Sharp 37"XD1E όπου έχω την MSI 7950GT SilentPipe (παθητική ψύξη) και χτυπάει μονίμως 100+ και δεν εχει κάνει το παραμικρό κιχ λέμε....δεν λέω πως είναι οτι καλύτερο απλά οτι ειναι φτιαγμένες να αντέχουν τέτοιες θερμοκρασίες!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ρε παιδες το συστηματακι το θελω για καθε μερα....για να μην εχω προβληματα...!!:whistling: και με ενδιεφερε μια οικονομικη λυση...

για bench εχω ηδη μια υδροψυξη σε συνδιασμο με ενα μεγαλο πελτιερ η οποια αποτελειτε απο αντλοια πλυντηριου πολυ γρηγορη,και ψυγειο απο το honda to civic μου.....καπου 50χ50 cm με ενα τεραστιο βεντιλατερ επανω του που ποιανει ολο το ψυγειο και ειναι και αθορυβο σε νορμαλ στροφες....

ολο αυτο ειναι για την περιπτωση που θελω να τραβηξω κανα bench στην vga.

αλλα για καθε μερα εψαχνα κατι απλο..

λοιπον καθως εψαχνα ειδα αυτο.. ---> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650514

μπαινω στο site και βλεπω καλουτσικα λογια και ετσι αποφασισα να παω να το παρω...

καθως μιλαγα εκει πμου λεει ο πωλητης "φιλε εχει βγαλει και σε προσφορα το ιδιο αλλα οχι για sli...δηλαδη με ενα μπλοκ στα 29 ευρο":stars:

check here--->> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650502

εμεινα λ@κ@μ@ς...απιστευτα ξεφτιλα τιμη...!!!!

μου το φερε και το ειδα και το βρισκω πολυ καλη κατασκευη...

ετσι λοιπον και το πηρα...

οι παρακατω φωτο ειναι η τρελα που με επιασε και εκανα ολη αυτην την δουλεια που βλεπεται με τις ψυκτρες(αφου πρωτα εφαγα ολα μου τα δαχτυλα με το κολο πριονο):dot:

τωρα απο θερμοκρασιες ειμαι καπου 60 και σε load δεν ξεπερναω με τιποτα τους 72 αυτες οι θερμοκρασιες χωρις να δουλευει το ανεμιστηρι τις ψυκτρουλας που εβαλα επιπλεον επανω στο block(το οποιο μπλοκ παιδια δεν ειναι τις προκοπης.....θελει αλαγη κανοικα.....φανταστειτε οτι ποιανει το μισω πυρηνα και πως ειναι απο αλουμινιο....μπλιαχ:yum:)

ε....ψηλοκαλουτσικα..για ενα απλο και μικρο συστηματακι που χωραει απλα μεσα στο κουτι σου...

οι ψυκτρες που χρησιμοποιησα ειναι απο διαφορες παλιες μητρικες και τις διαμορφωσα και τις ταιριαξα...

επισης η μεγαλη η ψυκτρα η μαυρη ειναι απο την AWD9-max στο συγκεκριμενο σημειο που φλεγοτανε οσο και ο πυρηνας....

IMAGE_002.jpg

IMAGE_003.jpg

IMAGE_004.jpg

IMAGE_005.jpg

IMAGE_006.jpg

IMAGE_007.jpg

IMAGE_009.jpg

IMAGE_002.jpg

IMAGE_003.jpg

IMAGE_004.jpg

IMAGE_005.jpg

IMAGE_006.jpg

IMAGE_007.jpg

IMAGE_009.jpg

IMAGE_002.jpg

IMAGE_003.jpg

IMAGE_004.jpg

IMAGE_005.jpg

IMAGE_006.jpg

IMAGE_007.jpg

IMAGE_009.jpg

IMAGE_002.jpg.a094fe941386a8615a1d480ff4

IMAGE_003.jpg.f4f156fa2dc80ece5523a32ee4

IMAGE_004.jpg.39f231df4ac155990f98b0c4ba

IMAGE_005.jpg.410a5907c587a3441dd1d46480

IMAGE_006.jpg.d8a4125cfd0ad97a5ac4a1f146

IMAGE_007.jpg.8b1351cff5a4c3b4ac4b20e9d8

IMAGE_009.jpg.b5c90333c99eab089ed0da6f21

Link to comment
Share on other sites

και τωρα μια ερωτηση προς τους πιο ενημερωμενους γιατι δεν το κατεχω το συγκεκριμενο..

το πελτιερ που εχω ειναι 5χ5 και στα 15-16 volt μου τραβαγε καπου 26-30 A

αρα ειναι περι τα 430 με 480 WATT

αμα το βαλω στην 8800 σε συνδιασμο με την παραπανω υδροψυξη θα τα καψω ολα???

ρωταω γιατι καπου εχω ακουσει πως αμα ξεπερασεις την ανοχη του σε watt σου περναει ολη την θερμοκρασια στην κρυα μερια..!

παντως μετρημενο στον αερα με υδροψυξη το εν λογο πελτιερ αποδιδε -15 βαθμους κελισιου και κραταγε εναν οπτερον μονοπυρηνα περι τους -3 σε idle

(βεβαια με το τερας υδροψυξη που ειχα φτιαξει που σας ελεγα πιο πανω το οποιο κοντραρε πολυ καλα σε load)

Link to comment
Share on other sites

καλουτσικο ειναι μωρε....ουτως η αλλος δεν πηγαινα για κατι extreme...

το tec το ειχα δεν το πηρα τωρα!!! (το ανεφερα και πιο πανω νομιζω)

απλα σκεφτομουν οτι στανταρ θελει αλαγη το μπλοκ αρα αμα επερνα κανα καλο να του εριχνα επανω και το tec...

Link to comment
Share on other sites

...για μένα ξέχνα το tec είναι πολλά τα watt άμα βάλεις και αυτά της 8800 :confused: δεν έχει καμία σχέση με τους opteron, εδώ σε load χτυπάει άνετα τους Quad Core!

...μεγιες πάντως μαν...αν και για μένα ήταν λάθος κίνηση αλλά για 29€ χαλάλι...βλέπεις τώρα μπαίνεις σε διαδικασία αλλαγής μπλοκ κτλ.

..πάντως αν θυμάσαι η υδροψυξη του AN7 που είχα με την 8800@740/1100 και όλα τα mod on δούλευε στους ~40c idle και ~55c load...αλλά εσύ ήθελες κάτι πιο μαζεμένο οπότε πάω πάσο :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ήρθε η κουβέντα βρήκα κι εγώ την ευκαιρία να γραφτώ στο forum και να δώσω τα φώτα μου σχετικά με την υδρόψυξη της συγκεκριμένης κάρτας.

Η λύση που χρησιμοποιώ δεν είναι φθηνή αλλά αποδίδει και θα είναι χρήσιμη και με μελλοντικές κάρτες.

Radiator: Thermchill PA.120.3

Waterblocks: 2x Apogee 1U (server version of MCW60 της Swiftec)

Pump: Laing DDC+ 18W με Alphacool Plexi Top

Tubing: Tygon R-3603 1/2"

Οι κάρτες είναι overclocked 675/1640/1029 αλλά χωρίς volt mod ακόμη.

Και μερικά νούμερα

GPU1

Idle: 33C Load: 39-40C

GPU2

Idle:35C Load:40-42C

Αυτά με aircondition στο δωμάτιο δηλαδή με θερμοκρασία δωματίου 23C (χειμώνα - καλοκαίρι). Χωρίς A/C απλά δεν στέκεσαι στο δωμάτιο με 2 τροφοδοτικά και μια 30" Οθονη LCD.

Η συγκεκριμένη λύση είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις από απλή υδροψυξη. Μετά πάμε σe TEC ή Phase που φυσικά είναι μεγάλος μπελάς για κάρτα γραφικών δεδομένου ότι πρέπει να μονώσεις για υγρασίες.

Η μνήμη των καρτών ψύχεται με ψυκτράκια της Swiftec MC14 που για να τα βάλεις θέλει γερά νεύρα και πολύ thermal Tape 3M.

Αν χρειάζεστε οποιαδήποτε πληροφορία πάνω σε αυτά τα εξαρτήματα πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το σουταρα το μικρο συστηματακι και πηρα

-τριπλο ψυγειο Black ice extreme III

-3 ανεμιστηρες ultra quiet που δεν ακουγοντε καθολου

-block silverprop που δινει και backplate μαζι για να βαλεις κανα tec(απλα απο τα καλυτερα μπλοκ....πολυ καλη δουλεια....μπραβο στην εταιρια αυτη)

-L-20 αντλοια γιατι δεν βρηκα μεγαλυτερη δυστυχως αλλα κανει δουλεια απο οτι βλεπω.

-ενα τανκ clear plexy απο swiftech

ολααααααα αυτα με μολις 140 ευρο!!!!!!!!!!!!

στην παραπανω φλεγομενη καρτα εκανε τρομερη δουλεια.....

ειχα idle 39-41 και full 48-50 :tolya:

ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ....σημερα εκανα rma την συσκεκριμενη 8800 gtx POV με μια ιδια παλι POV 8800 GTX επειδη μου τα εδωσε στο χερι ξαφνικα.....

anyway....ακομη δεν της εχω βαλει την υδροψυξη επανω ετσι απλα απο περιεργεια να δω θερμοκρασιες....ουτε καν αλοιφη δεν εβαλά....

ε λοιπον σας πληροφορω πως αυτη εχει idle 60 βαθμους ενω η προηγουμενη 72

και full load αυτη 73 ενω η παλια 90++++

εμεινα μ@μ@κ@ς με την τοσο τρελη διαφορα.....:stars:

οι παραπανω συγκρισεις εχουνε γινει με την μαμα ψυκτρα στο 100% τον ανεμιστηρακι της και με 33 βαθμους θερμοκρασια δωματιου.....

κανενας σας που να εχει τοσο χαμηλες θερμοκρασιες με μαμα ψυξη???????:stars:

αντε να τις ριξω την υδροψυξη επανω να δω τι βαθμους θα μου δωσει...

60.jpg

71.jpg

60.jpg

71.jpg

60.jpg

71.jpg

60.jpg.60bcffd1cabb28b73b32b9ac632a6f4b.

71.jpg.72476eb40ee54cf590dab8f373fa5e29.

Link to comment
Share on other sites

τι της έκανες πάλι? :hehe:

:cputemp: lollllll

ητανε να κανω τα mods αλλα δεν προλαβα καν να τα δουλεψω......

μου τα εδωσε στο χερι (ετσι ξαφνικα σαν το ρεμο).....:P και δεν εδεινε σημα να ανοιξει η οθονη...:confused:

ευτυχως που ο φιλος (ξερει αυτος) με ανεχεται και δεν μου πεταξε τιποτα στο κεφαλι παλι με τοσα RMA...

τεσπα....εσυ AN7 με μαμα ψυκτρα ειχες τοσο χαμηλα....???? οσους ρωταω τωρα με τις ζεστες σε idle παιζουν αλλοι 70 και ακουω και κατι αλλους με 80...:stars:

τοσο καλο κωματι μου εκατσε που παιζω 15 βαθμους κατω απο τους περισσοτερους??? (60 βαθμους idle)

το αναφερω γιατι με την προηγουμενη ειχα φρικαρει....

Link to comment
Share on other sites

Μλκ δεν παίζεσαι :P

Εγώ τον χειμώνα μόνο είχα μαμά ψύκτρα.

Μετά έβαλα νερό

Οπότε δεν ξερω τώρα τι θερμοκρασίες θα έπιανα.

Τότε είχα σε full load με τον ανεμηστηρι 100% μαχ60-65

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now