bfc_xxx

Πρόβλημα στην εκκίνηση.

Recommended Posts

Στο gaming pc μου όταν ξεκινάει στο boot ακριβώς τη στιγμή πριν ξεκινήσουν τα Windows 8.1 και βγει η γνωστή ροδέλα, ξαφνικά σβήνει. Όταν το κάνω δεύτερη εκκίνηση και γενικά όσα restart κάνω μετα δουλεύει κανονικά. Την επόμενη μέρα τα ίδια.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε λίγο μετα αφού έβαλα windows 8.1 για να λύσω κάποια προβλήματα που είχα με τα windows 7.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Η μητρική είναι P8Z77-V deluxe.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Η μητρική είναι P8Z77-V deluxe.

Την είχα και εγώ αυτήν!!

Έχεις κάνει oc στο pc σου? Βάλε τα όλα default και δοκίμασε ξανά. Τι άλλο έχεις πάνω στο pc? Δεν φαίνονται τα system specs σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο samsung magician και απενεργοποίησε το rapid mode. Reboot και δες αν συνεχίζει. Αν το πρόβλημα επιμένει δες τo SATA config στο bios να είναι AHCI.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει όλα τα updates στα 8.1?

Ρύθμισε μνήμες απο το bios χειροκίνητα συχνότητα λειτουργίας και latency.

edit σωστός ο CCLo

Δε νομίζω ότι ειναι το rapid mode γιατί το pc σβήνει πριν φορτώσει οποιοδήποτε driver.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε αν είναι ο SSD στο SATA0 καθώς και το boot priority να είναι πρώτος ο SSD. Αν δε πίασει και αυτό, BIOS reset και αφαίρεση υπολλειπόμενου ρεύματος από το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε το fast boot από το bios.

Αυτό πρέπει να φταίει τελικά!

Όταν έβαλα τα 8.1. Ενεργοποίησα το Boot UEFI only, Fast boot, Κατεβασα το Boot wait απο 3 -> 1 sec, και εκανα disable usb legacy.

Πιθανών έτσι να μη προλάβαινε να κάνει initialize το raid μου.

Απενεργοποίησα το fast boot, και επανέφερα το boot wait στα 3 sec.

Σήμερα το πρωί εκανε boot κανονικά!!!! Για να δούμε και τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ρε..σου μίλησε ο venisk..

Τωρα έχω αφήσει ανοιχτο το fast boot και boot delay 3 sec.

Δε μπουταρει πιο γρήγορα με το fast boot? Δε βγάζει αυτή τη ροδέλα μετα το Post και σα να μπαίνει πιο γρήγορα στα windows.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην φτάνει το ρεύμα στον επεξεργαστή μου φαίνεται..δοκίμασες να δώσεις manual τάση? Δώσε του 1.2volt καρφωτά και άστο έτσι να δούμε..

OK θα το κάνω.

Το ότι το κάνει ακριβώς τη στιγμή που πάει να εκκινήσει τα windows και μόνο τη πρώτη φορά, λέει κάτι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως την πρώτη φορά δεν δίνει η μητρική αυτόματα την σωστή τάση στον επεξεργαστή σου και την δεύτερη διορθώνει..έτσι το καταλαβαίνω εγώ..αλλά δεν αφήνω ποτέ την τάση auto..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now