MetallicGR

Ποιο είναι το σημαντικότερο κριτήριο στην επιλογή ενός Gaming Mouse;

Ποιο είναι το σημαντικότερο κριτήριο στην επιλογή ενός Gaming Mouse;  

56 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το σημαντικότερο κριτήριο στην επιλογή ενός Gaming Mouse;

    • Laser αισθητήρας FTW!
      5
    • Optical αισθητήρας & οι από πάνω είναι noobs!
      5
    • Εργονομία.
      24
    • Τιμή.
      10
    • Βαθμολογία σε reviews.
      0
    • Άλλο. Θα επεκταθώ...
      5
    • Χαρακτηριστικά
      7


Recommended Posts

Καινούργιο Assassin's Creed, καινούργιο Far Cry, Call of Duty Advanced Warfare, είναι τόσοι ακόμα μικροί και μεγάλοι τίτλοι που ήρθαν τις τελευταίες εβδομάδες στην ...σωστή πλατφόρμα, της λεγόμενης και "PC Master Race". Είναι φανερό με τόσους πομπώδεις τίτλους, κάθε κατασκευαστής περιφερειακών θέλει να προσφέρει προϊόντα που θα ικανοποιήσουν και τους πιο απαιτητικούς gamers δίνοντας παράλληλα και έμφαση στην εξωτερική εμφάνιση, την εργονομία και την τιμή, ενώ δεν είναι λίγα τα φρέσκα μάλιστα παραδείγματα που συναντάμε, όπως το Sabre RGB της Corsair και το G302 Daedalus Prime MOBA της Logitech, καθένα για διαφορετική χρήση και με διαφορετικό κοινό. Τα ποντίκια λοιπόν "παίρνουν φωτιά" στα χέρια των gamers και το ερώτημα αυτής της εβδομάδας που προκύπτει έχει σχέση με αυτά. Συγκεκριμένα, Ποιο είναι το σημαντικότερο κριτήριο στην επιλογή ενός gaming mouse για εσάς;

[img_ALT=Ποιο είναι το σημαντικότερο κριτήριο στην επιλογή ενός Gaming Mouse;]

http://www.hwbox.gr/members/2195-albums529-picture36908.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Η απόκριση στην ελάχιστη κίνηση πρώτο απ όλα!

Επίσης η ρύθμιση των dpi , η αλλαγή των dpi profiles μέσα στο παιχνίδι, η εργονομία του και το βάρος του!

Αν το ποντίκι δεν ακούει τι θέλεις να κάνεις απλά παιδεύεσαι χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φανεί αστείο...αλλά το σχήμα μαζί με την συνήθεια είναι το Νο.1 για εμένα.

Τόσο καιρό έπαιζα με ένα παλιό Logitech και ενώ πήρα ένα CM Storm Reaper και στο γαφείο με υπερβολεύει

επειδή είναι μεγάλο και βαρύ...στο gaming λίγο με δυσκόλεψε τις πρώτες μέρες γιατι είχα μάθει με ένα μικρό

που το έκανα βόλτες μέσα στην παλάμη μου!

Ύστερα θέλω να είναι βαρύ.

Τα κουμπιά και τα DPI δεν με απασχολούν και πολύ μιας και στα περισσότερα είναι πάνω κάτω τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

αποδοση αισθητηρα και αμεσως μετα ενα κλικ η εργονομια ...

αποδοση αισθητηρα εστω και για λογους placebo και ας μην μπορω να ξεχωρισω το σουπερ απο το τελειο.

Link to comment
Share on other sites

καλη τιμη κυριως :D

btw εχω το ποντικι απο την εικονα της αρχικης δημοσιευσης...

ειναι φτηνιαρικο, αλλα μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος..σε καποιες φασεις μου χε σπασει τα νευρα με τον θορυβο που εκανε η ροδελα και το "αναπηδημα" που εμφανισε μετα απο καιρο, οποτε και το ανοιξα..το καθαρισα, το λαδωσα:P και δουλευει τελεια!!!

σε gaming δεν με εχει με χει προδωσει μεχρι ωρας :D

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

Πλέον κοιτάζω μόνο εργονομία - και βάρος. Από τότε που έβαλα στο main rig το Corsair m65, τελείωσα με τα φτηνά ποντίκια.

Για μένα τα πάντα είναι θέμα grip. Το m65 μου "καθόταν" μικρό στο χέρι, και έτσι μετά το χαλασμένο μεσαίο κλικ ήρθε η ώρα του Logitech G502 Proteus Core.

Τα περί DPI και ακρίβειας σένσορα μου φαντάζουν περιττά. Πρέπει να φτάσεις το mouse σε πολύ ακραίες συνθήκες για να καταλάβεις ότι το tracking δεν είναι σωστό :/

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια της logitech με ψηναν ασχημα για δοκιμη , δυστυχως 4 g400 που ειχα με αφησαν μονο πολυ ευκολα με το κλασσικο προβλημα στο καλωδιο , zowie fk εδω , περαν της εργονομιας συνδυαζεται σχεδον αψογα με qck+ ...

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα εργονομία, να σας πω και το λόγο.

Laser και οπτικοί αισθητήρες υπάρχουν σε όλα τα gaming mice. DPI να φαν' κι οι κότες. Τιμή; Από σχετικά φθηνό (για ένα σωστό gaming mouse μιλάω) μέχρι υπερβολικά ακριβό μιας και χρόνια τώρα υπάρχουν ποντίκια που κοστίζουν πάνω από 100?. Άρα; Καλύπτονται και με το παραπάνω μάλιστα όλες οι τσέπες όλων των καταναλωτών. Τα χαρακτηριστικά εξαρτώνται πιο πολύ απ' την τιμή. Όχι ότι τα φθηνότερα mice δεν έχουν καλά specs ή έξτρα features, απλά τα ακριβότερα έχουν περισσότερα κατά κανόνα. Τι μένει απ' τα παραπάνω;

Η εργονομία. Το ποντίκι πρέπει πάνω απ' όλα να κάθεται καλά στο χέρι σου ώστε να το συνηθίσεις εύκολα και να μην σου σπάει τα νεύρα. Αν από την αρχή δεν σε βολέψει, δεν πρόκειται να σε βολέψει ποτέ. Απέκτησα αυτή τη γνώμη από την στιγμή που δοκίμασα Logitech Performance Mouse MX όταν το είχε πρωτοπάρει φίλος χρόνια πριν έναντι ~100? και καθόταν άθλια στο χέρι μου. Χίλιες φορές καλύτερο το MX518 ;)

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να πω καποιο συγκεκριμενο κριτηριο,επειδη εχω δοκιμασει διαφορα κατεληξα οτι τα steelseries ποντικια με βολευουν παρα πολυ τοσο στα games οσο και στην διεκπεραιωση καποιας δουλειας που εχω να κανω με το pc..εχω δει σε επωνυμα νετκαφε steelseries ποντικια..κορυφαια εταιρια για μενα...λυπαμαι τα λεφτα που πεταξα για ενα aerocool x-blast η κινεζια σε ολη της το μεγαλειο,οταν πατας πληκτρα ακουγονται κριτς κρατς,το βελακι καμια φορα κολλαει,το λογισμικο της πλακας με bugs δεν εχει αναβαθμιστει καθολου (μπαχαλο η aerocool κι ως εταιρια γιατι καποτε ειχα και ενα κουτι και καποια ανεμιστηρακια,το πεταξα και πηρα zalman κουτι και enermax ανεμιστηρακια) βρηκα την υγεια μου....

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

εργονομία και να αντέχει σε χτυπήματα και fly-by.

Οταν λες να αντεχει σε χτυπηματα εννοεις π.χ οτι με την παραμικρη νουμπια σε game να χτυπας το mouse απο τον εκνευρισμο σου χωρις να παθει τιποτα εξωτερικα και εσωτερικα ????

Link to comment
Share on other sites

Εργονομια,ευαισθησια αισθητηρα,και ποτε misclick!!!

Μεχρι στιγμης ολα αυτα για εμενα προσωπικα με καλυπτουν μονο δυο εταιρειες logitech και roccat

Αφου πρωτα πεταξα καμια δεκαρια απο διαφορες αλλες "καλες" εταιρειες ανω των 30+ ευρω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now