MetallicGR

Σε μαζική παραγωγή βγαίνουν οι SM951 PCIe M.2 SSDs της Samsung

Recommended Posts

[MENTION=730]jax7480[/MENTION]

Βλέπω βγήκαν οι 850EVO M.2 , με μηδενική ( 0 ) διαφορά στις επιδόσεις από τους sata. Λόγω controller ή τους φρενάρουν με κάποιο τρόπο για να μην κόψουν πωλήσεις από τους sata / να προωθήσουν τους πιο ακριβούς M.2 σαν πιο γρήγορους;

:hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά λόγω controller είναι. Αναμενόμενο ήταν αυτό. Κανένας SATAIII controller δεν μπορεί να δώσει ότι δίνει το M.2. εκτός αν ο controller προορίζεται για Μ.2 υλοποίηση και τον βάλουν και σε SATAIII.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό Πάσχα. ΈΈχω παραγγείλει έναν sm951 256gb για να ααντικαταστήσει έναν 850 pro σε μμητρική x99s gaming 7 msi. Θα πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση για να τον δει το σύστημα? Θέλω να κάνω clone όλο το σύστημα από τον έναν δίσκο στον άλλον(Windows 7), έχω δει ένα guide με το πρόγραμμα "EaseUS Todo Backup" θα είναι κομμπλε? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό Πάσχα. ΈΈχω παραγγείλει έναν sm951 256gb για να ααντικαταστήσει έναν 850 pro σε μμητρική x99s gaming 7 msi. Θα πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση για να τον δει το σύστημα? Θέλω να κάνω clone όλο το σύστημα από τον έναν δίσκο στον άλλον(Windows 7), έχω δει ένα guide με το πρόγραμμα "EaseUS Todo Backup" θα είναι κομμπλε? Ευχαριστώ!

Φίλε μου καλημέρα.

Ο SM951 ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ σε Windows 7.

Ή θα βάλεις Windows 8/8.1 ή Windows 10 για να δουλέψει.

Επειδή το drive ΔΕΝ υποστηρίζει legacy mode για να κάνει boot, παρά μόνο UEFI, αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα δουλέψει σε Windows 7.

Έχω δει κάποιους στο νετ που λένε πως ο XP941 δούλεψε και σε Windows 7, αλλά για τον SM951 δεν έχω βρει κάποιον.

Άκυρο. Γίνεται τελικά, τουλάχιστον εγώ το κατάφερα:

730-albums470-picture44382.JPG

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε περίμενώ να μου έρθει και ξεκινάω να κάνω το clone και αν τύχει τίποτα επανέρχομαι. Υπάρχει τίποτα ιδιαίτερο που πρέπει να κάνω για να των αναγνωρίσει? Κάτι κακόμΑ ββλέπω σου ββγάζει ταχύτητα read 2gbs κανονικά δε ββγάζει έως 2.5gbs?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου δουλέψει το clone στα Windows 7. Για να γίνει η εγκατάσταση των Windows 7 θέλει UEFI εγκατάσταση που διαφέρει από την απλή. Οπότε ούτε το clone από την υπάρχουσα εγκατάσταση θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα περιμένω στο δρόμο τον ταχυδρόμο..το ταχυδρομείο απο το σπίτι μου είναι στα 30m :hehe:

Ένα link με ποιο irst να βάλω Ζάχο?

Δεν μπαίνει IRST βρε στους Μ.2. Δεν συνδέεται με τον SATA controller.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα για αυτόν. Όλα παίζουν out of the box στα Windows 8/8.1/10. Στα Windows 7 θα πρέπει να ετοιμάσεις USB stick με την εγκατάσταση των 7 και να κάνεις και κάποιες ρυθμίσεις πριν ξεκινήσεις να στήνεις το λειτουργικό.

Θέλω να πιστεύω πως η μητρική σου έχει υποστήριξη για M.2 drives και συγκεκριμένα για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υποστηρίζει το είδα στο site της msi έχω την x99s gaming 7. Και μμίλησα με moderator του forum της msi και μου είπε ότι θα είναι κοπμλε και με Windows 7 install με CD.. θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

όλα κομπλέ ο σκληρός ήρθε πέρασα τα windows 7 με το cd κανένα πρόβλημα.

το μόνο που με προβλημάτισε ήταν οτι έκανε πολύ ώρα να περάσει τα update και ότι στο boot κάνει την ίδια ώρα που έκανε και ο προηγούμενος 850 pro. σε benchmark μια χαρά των δείχνει 1900read/1140write οπότε όλα καλά.

αν και δεν έχω καταλάβει ποιον απο τους 2 έχω AHCI ή NVMe στην φωτογραφία είναι σαν τον NVMe πάντως :barbershop_quartet_

Link to comment
Share on other sites

O NVMe έχει άλλο product και model number από τον AHCI.

O AHCI έχει product number: MZHPV256HDGL και model number: MZ-HPV2560

ενώ ο NVMe έχει product number: MZVPV256HDGL και model number: MZ-PVP2560

οπότε από εκεί μπορείς να καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν Kingston 3K 120GB.. Θέλω να αλλάξω σε 256GB.. Αξίζει η μετάβαση σε SM951? Υπάρχει αισθητή διαφορά?

Motherboard έχω την Asus Maximus VII Ranger (Z97).Με τα pci lanes τι ακριβώς πρέπει να κοιτάξω? γιατί έχω μπερδευτεί λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η m.2 θύρα σου είναι x2 οπότε θα πρέπει να βάλεις τον sm951 σε αντάπτορα σε pci-e θύρα αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία, για να δεις την διαφορά πρέπει να αγοράσεις επεξεργαστή..μέχρι τότε με τον pentium αγαπητέ δεν κάνεις βήμα :)

Link to comment
Share on other sites

O pentium είναι προσωρινή λύση. Απλά καθυστερώ την αλλαγή μέχρι τον σεπτεμβριο μήπως και πάω σε skylake.

Αυτή τη στιγμή όμως χρειάζομαι οπωσδήποτε μεγαλύτερο ssd. Και έλεγα να πάω σε m.2 γιατί και με την αλλαγή του επεξεργαστή είτε πάω σε skylake είτε σε 4690Κ-4790Κ o m.2 θα μείνει..

pci αντάπτορα που μπορώ να βρω? Αν τον βάλω έτσι θα έχω όλη την ταχύτητα?

Edited by tave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now