Wizard!

Τα προβλήματα που έχω με τα Windows 8.1

Recommended Posts

Τόσες φορές το άνοιξα από sleep στα 8.1 και ποτέ δεν μου κρέμασε δεν έχω λόγο να σου πω ψέματα..Αν δεν σου κρεμάσει από την nvidia τότε έφταιγε η ati σου απλό είναι..

Τι σημαίνει σκάει ο driver?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα τα έχω μόνο με nVidia...

Με ΑΤΙ εδώ και 10 χρόνια, δε μου έτυχε ποτέ.

Με nVidia από εχθές στο σπίτι (ολοκαίνουρια), το είδα μετά το wake από sleep.

Επίσης στο γραφείο που έχω μια GTX 210, το βγάζει 1-2 φορές το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσουμε και το κεφάλαιο ATI vs nVidia, μόλις μου έκανε ακριβώς το ίδιο με την GTX 970.

Το έβαλα σε sleep στις 20:30, το άνοιξα στις 23:10 και δεν επανήλθε ποτέ.

Μαύρη οθόνη, μετά από 4-5 δευτερόλεπτα σβήνει μόνο του. Ανοίγει πάλι, μαύρη οθόνη, κοκ.

Αν το αφήσω έτσι, μετά από λίγο η μητρική κάνει auto recovery το προηγούμενο BIOS (dual BIOS) και βγάζει μήνυμα για corrupted.

Επειδή φυσικά το έχω πάθει 3-4 φορές, κράτησα πατημένο το κουμπί, έσβησε εντελώς, το άφησα 1 λεπτό, το άνοιξα και έκανε κανονικά boot.

Κάναμε και λίγο troubleshooting που είχε ζητηθεί :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να το παραδεχθώ, η nVidia είναι πιό περιπετειώδης από την ΑΤΙ. Κάθε φορά που ξυπνάει από το sleep ο υπολογιστής, κάνει κάτι διαφορετικό ρε παιδάκι μου, σπάει η μονοτονία...

Εχθές, μετά από 3 ώρες ύπνου, το ανοίγω και κάνει το εξής περίεργο:

Το Desktop είναι μαύρο, το taskbar έχει μόνο περίγραμμα, ο Firefox που είναι ανοικτός, επίσης μόνο περίγραμμα, το start button είναι ασπρόμαυρο και φυσικά δεν κάνει click πουθενά... Η μόνη επιλογή είναι το hard shut down.

Ξέρω, δε φταίνε τα 8αρια, αν και στο ίδιο σχεδόν μηχάνημα δεν τα έκανε με τα 7...

Επίσης ξέρω, πως μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά, ή μου έτυχε προβληματική κάρτα, ή ο φρεσκοεγκατεστημένος driver είναι corrupted, ή φταίει ο RAID, ή, ή, ή... Τα 8ρια όμως ποτέ...

Μην απαντήσετε, τον πόνο μου λέω και κάνω υπομονή μπας και βελτιωθεί η κατάσταση με τα 10αρια... :coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ τέτοια προβλήματα είχα και γω με τα windows 10 με τα γραφικά του desktop και το Σταρτ μπουτον που δεν άκουγε απο κλικ.

8αρια δεν έχω δοκιμάσει αλλά με τα 7 δεν έχω πουθενά θέμα.

Link to comment
Share on other sites

στα δικα μου, προχθεσινο install απο "8.1 with update" δεν δουλευει το manager της Realtek για τον ηχο

ουτε prompt πεταει αν συνδεσω κατι ουτε τιποτα

g3580 + h87

Link to comment
Share on other sites

Εχθές, μετά από 3 ώρες ύπνου, το ανοίγω και κάνει το εξής περίεργο:

Το Desktop είναι μαύρο, το taskbar έχει μόνο περίγραμμα, ο Firefox που είναι ανοικτός, επίσης μόνο περίγραμμα, το start button είναι ασπρόμαυρο και φυσικά δεν κάνει click πουθενά... Η μόνη επιλογή είναι το hard shut down.

Πάντως καταρρίπτεται και η θεωρία του μεγάλου διαστήματος. Το έκανε σήμερα, μόλις με 10 λεπτά sleep. Ανεβάζω και εικόνα για να καταλάβετε τι κάνει.

IMG_20150301_165157.jpg

IMG_20150301_165157.jpg

IMG_20150301_165157.jpg

IMG_20150301_165157.jpg.08c0764f2f39f5d3

Link to comment
Share on other sites

Το raid φταίει..έχω επαναφέρει το pc μου 20 φορές από sleep και ποτέ ούτε μία φορά δεν μ χει κάνει αυτές τις χαζομάρες που κάνει σε σένα! Μα απορώ υπάρχει ένας εδώ μέσα που παθαίνει ότι εσύ?

Ρε συ τέτοια προβλήματα είχα και γω με τα windows 10 με τα γραφικά του desktop και το Σταρτ μπουτον που δεν άκουγε απο κλικ.

8αρια δεν έχω δοκιμάσει αλλά με τα 7 δεν έχω πουθενά θέμα.

Δεν έχεις drivers για 10 εσύ ακόμα στο z87 ρε οπότε δεν μετράς!

Link to comment
Share on other sites

Το raid φταίει..έχω επαναφέρει το pc μου 20 φορές από sleep και ποτέ ούτε μία φορά δεν μ χει κάνει αυτές τις χαζομάρες που κάνει σε σένα! Μα απορώ υπάρχει ένας εδώ μέσα που παθαίνει ότι εσύ?

Ρε συ, μη λέμε συνέχεια τα ίδια. Έχεις κάνει καμία αναζήτηση στο Google για το θέμα; Θα βρεις δεκάδες posts. Δεν είμαι ο μοναδικός.

Τώρα, αν φταίει το RAID όπως λες, ακόμα χειρότερα. Οι drivers είναι της Μ$, είναι η ίδια ακριβώς έκδοση σε 7 & 8, κι αφού παίζει μια χαρά στα 7, ενώ δημιουργεί πρόβλημα στα 8.x, τότε είναι θέμα λειτουργικού :)

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό είχα πάψει να χρησιμοποιώ το sleep. Όταν έφευγα για λίγο, το άφηνα ανοικτό, όταν έφυγα για πολύ (πχ να φάμε ή να δούμε ταινία), το έκανα shutdown.

Εχθές και σήμερα που το ξέχασα ανοικτό αρκετή ώρα ώστε να πέσει σε sleep, μου έκανε πάλι τα ίδια. Χάνει την κάρτα γραφικών, που να θυμίσω εδώ είναι άλλη από αυτή που είχα όταν άρχισε το πρόβλημα (AMD 7970 => nVidia GTX970) και με την επαναφορά, βγάζει αυτό το μήνυμα, αλλά τουλάχιστον δεν κολλάει.

display-driver-stopped-responding.png

Link to comment
Share on other sites

Windows Vista installed?

Έλα, σιγά τα ωά... Βρήκα το μήνυμα στο Google, δεν κάθισα να κάνω ss...

Βάλε xp να δούμε αν στο κάνει

Άλλαξες avatar και δε σε γνώρισα... Μήπως να βάλω 2000; Ή και 98; Βρήκαν κάτι φανταστικά παιχνίδια προσφορά στο Humble Bundle για 98 και με το μηχάνημά μου θα παίζουν σφαίρα.

δεν βάζεις 7αρια να ηρεμήσεις ? δεν δοκιμάζεις και χωρίς τον perc ?

Με τα 7ρια έχω θέματα σε εφαρμογής multithreading. Δεν τις διαχειρίζονται σωστά. Ειδικά στο BF4, κάνει συνέχεια σπασίματα και framedrops. Πρέπει να απενεργοποιήσεις το Hyperthreading ή να πειράξεις το Affinity στη registry για να παίξει; Ποιός ο λόγος;

Όσον αφορά χωρίς τον Perc, έχω ήδη απαντήσει:

Να ΔΟΥΛΕΨΩ χωρίς δεύτερη οθόνη, ή χωρίς τον RAID που έχει όλα μου τα data επάνω, είναι απλά ανέφικτο. Και η ουσία εδώ είναι, ότι αν δε δουλέψω, δε βγάζω κανένα συμπέρασμα. Ωραία, έβαλα άλλη VGA, έβγαλα τον RAID και κάνω boot... Μετά; Τι συμπέρασμα βγάζω; Αφήνω το pc έτσι για πόσο καιρό ώστε να δω τι φταίει; Αν δεν κάνω αντιγραφές, αν δεν ανοίξω τα VM που δουλεύω, αν δεν πέσει 3-4 φορές σε sleep να δω αν θα σηκωθεί ξανά, δε λέει κάτι.

Το μηχάνημά μου, είναι ΑΧΡΗΣΤΟ χωρίς τον Perc, καθότι είναι τα πάντα εκεί πάνω.

Σκοπός είναι να βρεθεί λύση ΜΕ τον Perc.

Προς το παρόν βολεύομαι όπως έγραψα με το shutdown και αν δεν το κλείνω. Αλλά θα ήθελα να πετύχω τη σωστή λύση και όχι ενδιάμεσες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες avatar και δε σε γνώρισα... Μήπως να βάλω 2000; Ή και 98; Βρήκαν κάτι φανταστικά παιχνίδια προσφορά στο Humble Bundle για 98 και με το μηχάνημά μου θα παίζουν σφαίρα.

Πως γίνεται αυτό? Αφού έβαλα πάλι το r34 :hehe:

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις ανάγκη τον perc...δεν φτάνουν οι θύρες της μητρικής σου για να βάλεις όλους τους hdd σου?

Λύση με τον perc σίγουρα δεν θα βρείς..πούλα το και πάρε x99 πάρε έναν sm951 πέτα τον perc απο κανένα παράθυρο και χώσε τους hdd στις sata..απλά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό? Αφού έβαλα πάλι το r34

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις ανάγκη τον perc...δεν φτάνουν οι θύρες της μητρικής σου για να βάλεις όλους τους hdd σου?

Λύση με τον perc σίγουρα δεν θα βρείς..πούλα το και πάρε x99 πάρε έναν sm951 πέτα τον perc απο κανένα παράθυρο και χώσε τους hdd στις sata..απλά πράγματα!

Ακούω και διαβάζω πολλά, αλλά ότι ο RAID της μητρικής είναι ισάξιος του Perc, νόμιζα ότι θα το διαβάσω μόνο στα ανέκδοτα :hehe:

Είχα για χρόνια τους δίσκους πάνω στις μητρικές. Όταν έβαλα τον Perc, ησύχασα από διάφορα προβλήματα, χώρια την ταχύτητα και τις δυνατότητες.

Ακόμα και τώρα με τις SATA III, οι επιδόσεις του είναι σαφώς καλύτερες. Αν κάποια στιγμή φτάσει σε σημείο να είναι αργός ή προβληματικός, τότε θα αντικατασταθεί από άλλον αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ετσι είναι έστησα πρόσφατα nas σε h97 με 4x4TB RED RAID5 και μπορώ να πω οτι ο perc5i με 4x2TB RED RAID 5 του ρίχνει χαλαρά, ας μην μιλήσω για ταυροχρονα writes οπου στο h97 δεν υφίστανται ενω ο perc δεν μασάει! Για rebuild και τέτοια δεν κάνω λογο, μέρα με την νύχτα :P

Link to comment
Share on other sites

Ακούω και διαβάζω πολλά, αλλά ότι ο RAID της μητρικής είναι ισάξιος του Perc, νόμιζα ότι θα το διαβάσω μόνο στα ανέκδοτα :hehe:

Δεν έγραψα ότι είναι ισάξιος έγραψα ότι δεν τον χρειάζεσαι.

Έχεις και τους ssd στον perc? :hehe:

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και τους ssd στον perc?

Όχι φυσικά, γιατί να τους έχω; Μπορεί να τους βάλω όταν παροπλιστούν και πάρω Μ2, αλλά αργεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγραφες ότι έχεις τα πάντα πάνω του, ξεκούμπωσε τον μια μέρα να δοκιμάσεις μόνο ώστε να το αποκλείσεις κ αυτό!

m2 άλλη κατηγορία..ξέφυγε η κατάσταση!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα το h/w ? Λεω μηπως !! αν !! υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα...

Ή να εχει προβλημα το f/w του Perc και να σκαλωνει. Δοκιμασες αλλον controller απο αλλου να το

αποκλεισεις αυτο το ενδεχομενο ? Γιατι καλα λεμε για τα windows, καλα τα λεμε για τους drivers, αλλα,

στην τελικη τον ιδιο τον Perc δεν τον εχουμε ακουμπησει ακομη.

(οσο για το ss iwjk)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now