Astalavista

[Editorial & Poll]GTX 970 Memory Issue: The aftermath

Η γνώμη σας για το memory bug της GTX 970;  

66 members have voted

  1. 1. Η γνώμη σας για το memory bug της GTX 970;

    • Έχω 970 και δεν με πειράζει.
      2
    • Έχω 970 και με πειράζει - αλλά θα την κρατήσω μιας και το performance παραμένει καλό.
      9
    • Έχω 970 και σκοπεύω να την επιστρέψω.
      3
    • Σκόπευα να πάρω 970 αλλά πλέον όχι.
      11
    • Εξακολουθώ να θέλω μια 970.
      9
    • Θα προτιμήσω άλλη κάρτα NVIDIA/AMD.
      32


Recommended Posts

αυτος που οταν του λενε με 300 ευρω θα παρεις 4 λαστιχα και οχι 3 και μισο

Επειδή το θέμα είναι καθαρά προσωπικό, δεν με νοιάζει τι λένε ή τι κάνουν οι άλλοι. Ας κατέβουν με πλακάτ στο σύνταγμα αν θέλουν.

Προσωπικά με πείραξε αλλά από τη στιγμή που ΕΜΕΝΑ δεν με απασχολεί, δεν δίνω παραπάνω σημασία.

Αυτός που παίζει στα 1440p και 4K και δεν του φτάνουν τα 3.5GB της κάρτας, ας κάνει ότι θέλει... ας την πάει πίσω, ας την πουλήσει και ας πάρει 290X.

Προσωπικά επειδή όλα αυτά τα χρόνια κουράστηκα με τις μαλ@κίες της AMD, AMD κάρτα ξανά σε σύστημά μου δεν βάζω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=730]jax7480[/MENTION] καθαρά προσωπικό αφού σου βγάζει την δουλειά για την οποία την αγόρασες είσαι οκ λογικό,

για εμένα τα gb είναι το λιγότερο τα Rops και η L2 είναι το πρόβλημα....

όπως καί να έχει όταν λες μαλακίες τις AMD τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράγγειλα μία την Τρίτη και παραλαμβάνω την ερχόμενη Τρίτη.

Παίζω 1080, οπότε θέμα δε θα έχω.

Το αστείο είναι, πως fanboy δεν είμαι της ΑΤΙ, αλλά εδώ και 7 χρόνια είμαι με ΑΤΙ. Πρώτη nVidia μετά από τόσο καιρό και βρήκα να πάρω αυτή :hehe:

Η επιλογή μου βέβαια βασίστηκε μόνο στην κατανάλωση/θερμοκρασία σε σχέση με την 290Χ.

Ήταν κ είναι κ γαμώ τις κάρτες δεν άλλαξε κάτι! Καλορίζικη με το που θα ρθει φώτος!!

Επειδή το θέμα είναι καθαρά προσωπικό, δεν με νοιάζει τι λένε ή τι κάνουν οι άλλοι. Ας κατέβουν με πλακάτ στο σύνταγμα αν θέλουν.

Προσωπικά με πείραξε αλλά από τη στιγμή που ΕΜΕΝΑ δεν με απασχολεί, δεν δίνω παραπάνω σημασία.

Αυτός που παίζει στα 1440p και 4K και δεν του φτάνουν τα 3.5GB της κάρτας, ας κάνει ότι θέλει... ας την πάει πίσω, ας την πουλήσει και ας πάρει 290X.

Προσωπικά επειδή όλα αυτά τα χρόνια κουράστηκα με τις μαλ@κίες της AMD, AMD κάρτα ξανά σε σύστημά μου δεν βάζω.

Εκτός του ότι συμφωνώ 100% πάρε και ένα :respekt: για τις μαλακίες της AMD επειδή πρέπει που και που να θυμόμαστε λίγο ιστορία...:hehe:

Για να δω ποιο γατάκι θα πει για fanboyz και άλλα νιαουρίσματα για τα χρυσά χρόνια της amd με τους μαγικούς drivers...to be continued...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κ είναι κ γαμώ τις κάρτες δεν άλλαξε κάτι! Καλορίζικη με το που θα ρθει φώτος!!

Εκτός του ότι συμφωνώ 100% πάρε και ένα :respekt: για τις μαλακίες της AMD επειδή πρέπει που και που να θυμόμαστε λίγο ιστορία...:hehe:

Για να δω ποιο γατάκι θα πει για fanboyz και άλλα νιαουρίσματα για τα χρυσά χρόνια της amd με τους μαγικούς drivers...to be continued...

Να δεις ποτε μου καηκε καρτα γραφικων της nvidia...θυμηθηκα απο τους drivers της nvidia...για θυμηθητε και εσεις...

Υ.Γ.Ολες οι εταιριες κανουν μαλακιες λιγο πολυ αλλα μουφα χαρακτηριστικα=εξαπατηση καταναλωτη... wtf!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Μπα...Ούτε καν..απλά το διάβασες..Ενώ για χρόνια δεν έπαιζες επειδή δεν είχες drivers..εφτιαχνε το ένα χαλούσε το άλλο..ξέρουμε από ati είχαμε!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν με ΑΤΙ τα τελευταία αρκετά χρόνια (δε θυμάμαι πόσα....)

Νομίζω ότι η τελευταία nVidia που είχε περάσει από τα χέρια μου ήταν η GTX 8800.

Έκτοτε το είχα γυρίσει σε ΑΤΙ και για διάφορους λόγους, δεν έτυχε να επιλέξω nVidia.

Προβλήματα δεν είχα, ούτε με τις κάρτες, ούτε με τους drivers, ούτε με τίποτα από όλα αυτά που έχουν καταλήξει να γίνουν urban legends.

Αυτή τη φορά, επέλεξα nVidia, για δύο λόγους:

1. Βαρέθηκα και είπα να αλλάξω

2. Γιατί πλέον η κατανάλωση του ρεύματος δεν είναι αμελητέα και προσπαθώ να κόψω από παντού.

Θα μου πείτε, σιγά, τι κερδίζεις με αυτή την αλλαγή...; Φασούλι το φασούλι... Πέρσυ τέτοια εποχή είχα λογαριασμό χειμώνα (η θέρμανσή μας λειτουργεί με ρεύμα και όχι πετρέλαιο/αέριο) 680?. Φέτος, με μικρές αλλαγές και παρόλο που χιόνισε και είχε περισσότερο κρύο από πέρσυ, ο λογαριασμός μας ήρθε 404?. Το δε καλοκαίρι που άρχισα να χρησιμοποιώ το sleep, ο λογαριασμός από 300? πήγε στα 180?. Δεν ξέρω με την κάρτα αν θα πάει 170? ή 150?, αλλά όσο και να είναι, δεν τους τα χρωστάω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 970, μεγάλη αλητεία αυτό που έγινε αλλά θα την κρατήσω αναγκαστικά...

Δεν παίζει να δώσω λεφτά για 980, και οι AMD δεν μου κάνουν (ίσως να την έκανα την αλλαγή αν με πλήρωναν κιόλας)...

Αν δεν είχα ιδη 970 μάλλον θα καθόμουν με την 670.

Τελευταία amd που είχα ήταν η 5870 και την έκανα και crossfire...

Πολύ καλή κάρτα αλλά είναι γελοίο πως ακόμα και σήμερα οι r9 290 έχουν τα ίδια θεματακια που με nvidia είναι αυτονόητο ότι θα δουλέψουν!

Να αναφέρω μόνο το θέμα με το acceleration στο YouTube που δεν αφήνει τη κάρτα να πάει σε 3d clocks αν ανοίξεις παιχνίδι από πάνω (deal breaker για μένα) και το ότι χρειάζεσαι (όχι πάντα) έξτρα πρόγραμμα για βάλε-βγάλε drivers...

Η μετάβαση από crossfire 5870 σε gtx580 τότε ήταν λύτρωση απλά όλα δούλευαν όπως έπρεπε και δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά!

Αργότερα νέα θέματα με τους drivers με μαύρες οθόνες που απαιτούσαν hard reset στο PC (τους πήρε 6+ μήνες να παραδεχτούν και να φτιάξουν αυτό που είχαν χαλάσει στους drivers), που τα έβλεπα σε φίλους με 7970, με έκαναν να μην μετανιώνω.

Τώρα βάλε την κατανάλωση σε συνδυασμό με τις αυξημένες θερμοκρασίες μέσα στο κουτί, χωρίς κέρδος σε επιδόσεις και δεν υπάρχει λόγος να πάω σε AMD gpu τώρα.

Αν λυθεί το θέμα με το acceleration (να λυθεί όμως σωστά, όχι να βάλω την κάρτα μόνιμα σε 3d clocks) και κάποια άλλα features αναβαθμιστουν (raptr πχ) δεν θα έλεγα όχι σε μελλοντικές amd κάρτες.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Edited by FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Εγω με οσους το εχω συζητησει μου ειπαν να περιμενω και πως δεν αξιζει τωρα να παω σε 980.

Και ενας μου πεταξε να περιμενω τις νεες ΤΙΤΑΝ!!

Link to comment
Share on other sites

Και ενας μου πεταξε να περιμενω τις νεες ΤΙΤΑΝ!!

Να μια συμβουλή δεν πρέπει να ακολουθήσεις!

Εκτός και αν τα λεφτά δεν είναι θέμα.

Υ. Γ. Το όνομα του αρχίζει από Σ. ή από Β.;

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Edited by FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Γιωργος. Χαρηκα. :P

Γιατι λες οτι δεν θα αξιζει η αναμονη για την νεα σειρα καρτων?

Νέα σειρά γενικά ναι, πάντα υπάρχουν βελτιώσεις βέβαια εξαρτάται και από το τι ψάχνεις, αλλά titan=1k++ euro...

Πάρα πολλά λεφτά για μια κάρτα όπως και να το κάνεις.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες sleep???

Δε το κλεινεις εντελως το pc?

To κλείνω το βράδυ.

Κατά τη διάρκεια της ημέρας όμως, όταν πχ πάω να φάω, να κάνω ένα ντους, να δω καμιά ταινία, όχι, δεν το κλείνω το βάζω σε sleep ή πέφτει μόνο του αν μείνει >15 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ιδιο το χω ρίξει καμία 10 ρια φορές στα 10 σε sleep..Δεν αφήνεις ένα μηχάνημα με τέτοια κατανάλωση όλη την ώρα ανοιχτό εννοείτε αυτό!! Ανυπομονώ μαγε να πεις ότι έφταιγε η amd που δεν επέστρεφε από sleep...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου,πατατες εχουν κανει ολες οι εταιριες αλλα τετοια πατατα ειναι χοντρη ,εγω θυμαμε την 2900XT με τα 512bit της ατι και ειχε αποδοση clain ειχα αναγκαστει να την clockαρω στο θεο για να φτασει την gtx8800 μεγαλη μεγαλη μουφα τοτε απο την amd ,πειρα την gtx480 και την κρατησα τρεπλασια περισσοτερο απο αλλες καρτες κ την αλλαξα για r9 290 μεταχειρησμενη παιζω dragon age 3 σε 1080p ολα ultra και τερμα ,απο nvidia γνωμη μου ποτε πχ 470 η970 καλυτερα 480 η 980 εστω μεταχειρου παρα κομμενες εκδοσεις ,οσοι την πηραν την 970 για μεγαλες αναλυσεις που ειναι και λογικο τωρα πετσα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now